Καρπενήσι

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλημέρα! Το έστρωσε χθες το βράδυ και είναι πανέμορφα!!! Οι δρόμοι δεν έχουν πρόβλημα βέβαια εκτός από ορισμένα σκιερά σημεία. Δεν προβλέπεται βέβαια να το κρατήσει πολύ, πάντως όλα τώρα είναι χιονισμένα. Εμείς μένουμε στον Αγ. Νικόλαο, Λάσπη για τους ντόπιους, το χωριό είναι πανέμορφο και η ευρύτερη περιοχή επίσης.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλημέρα! Το έστρωσε χθες το βράδυ και είναι πανέμορφα!!! Οι δρόμοι δεν έχουν πρόβλημα βέβαια εκτός από ορισμένα σκιερά σημεία. Δεν προβλέπεται βέβαια να το κρατήσει πολύ, πάντως όλα τώρα είναι χιονισμένα. Εμείς μένουμε στον Αγ. Νικόλαο, Λάσπη για τους ντόπιους, το χωριό είναι πανέμορφο και η ευρύτερη περιοχή επίσης.
Καταρχας σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση..νομιζω πως το χιονοδρομικο δεν πρεπει να λειτουργει ακομα..διορθωσε με αν κανω λαθος..σιγουρα πρεπει να ειναι καταπληκτικα!!ερχομαι 2 ιανουαριου και ειμαι σιγουρος πως θα ειναι τελεια!!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καταρχας σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση..νομιζω πως το χιονοδρομικο δεν πρεπει να λειτουργει ακομα..διορθωσε με αν κανω λαθος..σιγουρα πρεπει να ειναι καταπληκτικα!!ερχομαι 2 ιανουαριου και ειμαι σιγουρος πως θα ειναι τελεια!!
Το χιονοδρομικό δεν ξέρω αν λειτουργεί, είναι σίγουρα χιονισμένο όμως. Ο κόσμος αρχίζει και έρχεται από σήμερα και στο εξής, μέχρι τώρα ήταν όλα αρκετά ήρεμα. Το χιόνι πλέον στα χωριά έχει λιώσει και η πρόσβαση είναι παντού ελεύθερη. Όταν γυρίσω, θα σας γράψω αναλυτικά τα μέρη που είδαμε και μας άρεσαν. Είμαι σίγουρη ότι Ιανουάριο θα το απολαύσετε το ταξίδι σας και ως τότε πιστεύω ότι θα 'χει πέσει αρκετό χιόνι για σκι!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Το χιονοδρομικό δεν ξέρω αν λειτουργεί, είναι σίγουρα χιονισμένο όμως. Ο κόσμος αρχίζει και έρχεται από σήμερα και στο εξής, μέχρι τώρα ήταν όλα αρκετά ήρεμα. Το χιόνι πλέον στα χωριά έχει λιώσει και η πρόσβαση είναι παντού ελεύθερη. Όταν γυρίσω, θα σας γράψω αναλυτικά τα μέρη που είδαμε και μας άρεσαν. Είμαι σίγουρη ότι Ιανουάριο θα το απολαύσετε το ταξίδι σας και ως τότε πιστεύω ότι θα 'χει πέσει αρκετό χιόνι για σκι!
καταρχας σ ευχαριστω που μου απαντησες!!εσυ εισαι απο εκει η πηγες απλα διακοπες?σε ρωταω γιατι το χασα λιγο το θεμα..εχεις καμμια καλη προταση για φαγητο και λοιπες δραστηριοτητες???
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλημέρα! Επιστρέψαμε κι εμείς από Καρπενήσι, όπου είχαμε πάει διακοπές την προηγούμενη εβδομάδα!

Μείναμε στο χωριό Αγ. Νικόλαος ή Λάσπη, στο σαλέ Στοιβακτή. Πραγματικά, η διαμονή από μόνη της ήταν καταπληκτική εμπειρία! Τζάκι στο δωμάτιο, υπέροχοι ιδιοκτήτες, πλούσιο πρωινό, ζέστη, ξύλινο δωμάτιο με χοντρούς κορμούς και εξαιρετικές συμβουλές από τα παιδιά που το έχουν για να εκδράμουμε στα πέριξ. Η διαμονή μας παίρνει άριστα 10, αλλά το χωριό δεν λέει και πολλά, είναι όμως μόνο 5λ από Καρπενήσι (νομίζω το πιο κοντινό) και το καλύτερο είναι ότι το πιάνει το χιόνι! Χιόνισε μόνο ένα βράδυ και το κράτησε όλες τις μέρες, ενώ σε όλα τα άλλα μέρη είχε λιώσει. Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία όντως.

Από εκδρομές σας προτείνω τα εξής με σειρά προτεραιότητας:

- εκδρομή προς Προυσό, με στάσεις σε Μικρό Χωριό και Παλαιό Μικρό Χωριό (καφέ στη Χελιδόνα για την υπέροχη θέα στο Βελούχι, στην κοιλάδα του Καρπενησιώτη και στο Καρπενήσι απέναντι-με διαφορά η καλύτερη θέα της περιοχής), Μεγάλο Χωριό για γαλακτομπούρεκο από του Καρβέλη, Κορυσχάδες για να δείτε την υπέροχη πλατεία και φυσικά το μουσείο, Βουτύρο μια ματιά γιατί είναι γραφικό, Κλαυσί για φαγητό στην ταβέρνα των αδελφών Μαθέ με την υπέροχη θέα και αν θέλετε παίρνετε και τον δρόμο για Μαύρη Σπηλιά για βόλτα δίπλα στους καταρράκτες, αναλόγως καιρού (εμείς δεν προλάβαμε).

Φυσικά, η εκδρομή αυτή δεν γίνεται σε μία μέρα, είναι απλώς προς την ίδια κατεύθυνση γι’ αυτό και τα βάζω μαζί. Είναι όλα πολύ κοντά στο Καρπενήσι και μπορείτε να πάτε συχνά ή να τα επισκεφτείτε ξεχωριστά. Πάντως, μην παραλείψετε Προυσό, Παλιό Μικρό Χωριό, Μεγάλο Χωριό και Κορυσχάδες.

Φαγητό: Δοκιμάσαμε Νασιόπουλο (Μικρό Χωριό), ωραία μαγειρευτά, κόκορας, αρνί κλπ, ντόπιο κατίκι πολύ νόστιμο, ωραίο κρασί και καλές τιμές.

Επίσης, στο χωριό Γαύρος, όπου είναι λίγο τουριστικά, αλλά οι ταβέρνες έχουν ωραία θέα πάνω στο ποτάμι, μπορείτε να δοκιμάσετε αγριογούρουνο ή λαγό στιφάδο, χόρτα, κατίκι κλπ. Η πιο γνωστή είναι το Πέταλο, εμείς όμως κάτσαμε στην ταβέρνα του Ψαρά. Γενικώς, αξίζει για τη θέα, κατά τ’ άλλα, στα χωριά θα φάτε καλύτερα.

Επίσης, ταβέρνα αδελφών Μαθέ στο Κλαυσί, ωραίο φαγητό και ωραία θέα.

- Άλλη εκδρομή προς Φιδάκια (30 χλμ από Καρπενήσι). Να πάτε μια μέρα με καθαρή ατμόσφαιρα για να δείτε και τη Λίμνη Κρεμαστών.

- Διαδρομή προς Κρίκελλο (κάτι λιγότερο από 30 χλμ) και φαγητό στην Αντιγόνη για ντόπια μαγειρευτά, αγριογούρουνο, λαγό κλπ.

- Ε, μια φορά θα πιείτε κι έναν καφέ στο Καρπενήσι και θα κάνετε τα ψώνια σας. Η πόλη δεν λέει τόσα πολλά μπροστά στα υπόλοιπα χωριά, αλλά για έναν καφέ ωραία ήταν. Αν πρέπει να φάτε εκεί, μπορείτε να φάτε στο Πανόραμα, ωραία ψητά, καλές τιμές, ζεστή ατμόσφαιρα.

Ντόπια προϊόντα:
- Προσούτο παραγωγής Στρεμμένου (θα το βρείτε στον Προυσό, όπου είναι και το αλλαντοποιείο του). Λένε ότι είναι το μοναδικό ελλ. παραγωγής -δεν το έψαξα- νόστιμο είναι σίγουρα!

- Λουκάνικα Ευρυτανίας. Πικάντικα ή και λιγότερο καυτερά, θα τα βρείτε στο κρεοπωλείο του Μαυραγάνη στο Καρπενήσι, αλλά εμείς τα πήραμε από το χωριό Αγ. Γεώργιος (φεύγοντας προς Αθήνα, μετά ακριβώς από το χωριό Τυμφρηστός), είναι το χωριό με το στρατιωτικό αεροπλάνο, από το κρεοπωλείο του Συλεώνη. Το χωριό φτιάχνει κατ’ εξοχήν λουκάνικα, είναι εγγύηση και είναι ανοιχτά και Κυριακές.

- κατίκι ή τσαλαφούτι Ευρυτανίας. Δοκιμάστε το πρώτα στις ταβέρνες.

- επίσης, τσάι του βουνού, φασκόμηλο, μέλι, χυλοπίτες, τραχανά, κριθαράκι, κάστανα, καρύδια ή γαλακτομπούρεκο (Καρβέλης, Μεγ. Χωριό), είναι όλα ντόπια και αξίζουν.

Από δραστηριότητες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Saloon Park ή στην Trekking HELLAS, εμείς δεν κάναμε κάτι, είναι λίγο τουριστικού τύπου αλλά προσφέρουν διάφορες επιλογές. Επίσης, μας πρότειναν καφέ στο River Art (στον δρόμο προς Μεγ. Χωριό), δεν προλάβαμε να κάτσουμε και προτιμήσαμε κάτι πιο παραδοσιακό, αλλά το πρότειναν όλοι, οπότε επιφυλάσσομαι.

Ελπίζω να ‘χει χιονίσει για να απολαύσετε και το χιονοδρομικό, γιατί τώρα δεν υπάρχει χιόνι, πάντως εμείς θα ξαναπάμε οπωσδήποτε και άνοιξη για να ‘ναι όλα ανθισμένα και δυο φορές πιο όμορφα!
 
Last edited:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
σ ευχαριστουμε πααααρα πολυ νομιζω πως τουλαχιστον εμενα με βοηθησες παρα πολυ!!!τις προτασεις σου θα τις ακολουθησω οσο μπορω και αμα τη επιστροφη μου θα γραψω και εγω εντυπωσεις..ρε συ vach εχω κλεισει ενα σαλε για το οποιο θελω την γνωμη σου αλλα δεν ξερω αν κανει απο εδω να το γραψω οποτε θα σου στειλω pm!!αλλα και παλι σ ευχαριστουμε!!!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τα μονοπάτια στο Καρπενήσι (πχ μαύρη σπηλιά) είναι από αυτά που αν έχουν προηγηθεί βροχοπτώσεις δεν είναι προσβάσιμα?
Πχ πέρυσι στην ορεινή Ναυπακτία είχαν αλλοιωθεί εντελώς τα μονοπάτια και υπήρχαν σημεία
που απλά μάντευες που να πας και χανόσουν
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Τα μονοπάτια στο Καρπενήσι (πχ μαύρη σπηλιά) είναι από αυτά που αν έχουν προηγηθεί βροχοπτώσεις δεν είναι προσβάσιμα?
Πχ πέρυσι στην ορεινή Ναυπακτία είχαν αλλοιωθεί εντελώς τα μονοπάτια και υπήρχαν σημεία
που απλά μάντευες που να πας και χανόσουν
Δεν ξέρω μετά από φοβερή κακοκαιρία, μετά από χιόνι πάντως που πήγαμε εμείς ήταν μια χαρά, έχει και σήμανση το μονοπάτι. Πάντως, με πολλή κακοκαιρία μην το επιχειρήσετε, κατά τ' άλλα είναι μια χαρά το μονοπάτι.
 

steppenwolf

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δανία?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία (άνοιξη)
Να ρωτήσω και εγω κατι σχετικά με το καιρό όσους έχουν επισκευθεί τη περιοχή τέλη Γενάρη, αρχες Φλεβάρη.
Σκοπεύω με τη γυναίκα μου να επισκευθούμε την ευρύτερη περιοχή τότε και θα ήθελα να ξέρω εαν θα έχει χιόνα και αν οι δρόμοι θα ειναι προσβάσιμοι για τους βασικούς προορισμούς αλλά και μέρη ενδιαφέροντα οπως διάβασα εδω, τα χωριά Βουτυρο και Φιδάκια. Μιας και θα έρθουμε για λίγες μερες απο εξωτερικό δε θελω να μπω σε περιπέτεις με χιονισμενους δρόμους, δεν ειμαι φαν της οδήγησης με αλυσίδες.
Αντίστοιχη εποχή ειχαμε πάει λίμνη Πλαστήρα και οι συνθήκες ήταν ιδανικές με καθαρούς δρόμους και χιόνι μόνο στις πλαγίες.
Απλά θα ήθελα να ξερω μηπως το Καρπενήσι κρατάει πιο πολύ το χιόνι. Βεβαια θα κοιτάξω και τα δελτια καιρού όταν ειναι να παμε την εκδρομή μας.
Ευχαριστώ!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Γύρισα κι εγώ από Καρπενήσι πριν λίγες μέρες, κάποια πράγματα που μου έρχονται στα γρήγορα..

-Πολύ ευγενικός ο κόσμος
-Από Γαύρο και κάτω το βουνό είναι εκπληκτικό
-Η ταβέρνα πέταλο υπερεκτιμημένη (και ψιλοαγενές προσωπικό)
-Φάγαμε υπέροχο μαγειρευτό στο Χωριάτικο (νομίζω) στο νέο μικρό χωριό (μαγεία το αγριογούρουνο στιφάδο)
-Το μονοπάτι Μεγάλο χωριό – Π.Μικρό χωριό έχει πολλά δύσκολα περάσματα (έχει ψιλοχαλάσει
σε κάποια σημεία και θα σας πάρει περισσότερη ώρα)
-Να πάτε οπωσδήποτε στην Μαύρη σπηλιά, διαδρομή μαγευτική
-Πολύ λίγο χιόνι στο χιονοδρομικό, αλλά αξίζει μια βόλτα
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom