Καρπενήσι

ARGIROP

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπέρα και απο μένα. θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.. Θα επιστεφτώ το Καρπενήσι με την παρέα μου στις 2-5/1 ! Διάβασα όλα τα ποστ που είχατε γράψει στο παρελθόν και φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμα. Γενικά υπάρχουν άλλες προτάσεις για οικονομικό φαγητό σε ταβερνάκια ;(είμαστε φοιτητές) Διάβασα ότι πολλοί είναι δυσαρεστημένοι με το ΠΕΤΑΛΟ στον Γαύρο,που αλλού μπορόυμε να φάμε ; Επίσης θα ήθελα και εγώ να μάθω αν οι αλυσίδες είναι απαραίτητες γιατι θα μένουμε στο Καλεσμένο που είναι 25χμλ έξω... Ευχαριστώ!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλησπέρα και απο μένα. θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.. Θα επιστεφτώ το Καρπενήσι με την παρέα μου στις 2-5/1 ! Διάβασα όλα τα ποστ που είχατε γράψει στο παρελθόν και φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμα. Γενικά υπάρχουν άλλες προτάσεις για οικονομικό φαγητό σε ταβερνάκια ;(είμαστε φοιτητές) Διάβασα ότι πολλοί είναι δυσαρεστημένοι με το ΠΕΤΑΛΟ στον Γαύρο,που αλλού μπορόυμε να φάμε ; Επίσης θα ήθελα και εγώ να μάθω αν οι αλυσίδες είναι απαραίτητες γιατι θα μένουμε στο Καλεσμένο που είναι 25χμλ έξω... Ευχαριστώ!
Όπου φάγαμε στο Καρπενήσι και πέριξ μας έβγαινε 55 για 3 άτομα, σαν ταρίφα ένα πράγμα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Όπου φάγαμε στο Καρπενήσι και πέριξ μας έβγαινε 55 για 3 άτομα, σαν ταρίφα ένα πράγμα!
Το καρπενησιώτικο ...ξύρισμα αποτελεί παράδοση.
Γενικότερα καμιά σχέση ο μέσος όρος τιμών (αλλά και το συνολικό επίπεδο) των ταβερνών της περιοχής, σε σχέση με τη Βόρεια Ελλάδα.
Ποιοτικά υπερέχουν μόνο στις σούβλες ( αρνί, κατσικι, κοκορέτσι)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Το καρπενησιώτικο ...ξύρισμα αποτελεί παράδοση.
Γενικότερα καμιά σχέση ο μέσος όρος τιμών (αλλά και το συνολικό επίπεδο) των ταβερνών της περιοχής, σε σχέση με τη Βόρεια Ελλάδα.
Ποιοτικά υπερέχουν μόνο στις σούβλες ( αρνί, κατσικι, κοκορέτσι)
Μια χαρά μου φαίνεται η τιμή αν σκεφτείς ότι είχε παραγγέλναμε τουλάχιστον ένα με δύο πιάτα κυνήγι.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
λοιπον αν και πολυ καθυστερημενα θελω και εγω να σας γραψω 2-3 στοιχεια για το καρπενησι!!σε γενικες γραμμες ηταν ολα πολυ ομορφα αν και το χιονι λιγο μας ξενερωσε!δεν ειχε πολυ και ετσι μειναμε με την χαρα!!εκανε σχετικα καλες ημερες αλλα το βραδυ ειχε τσουχτερο κρυο!!για φαγητο εχω να πω τα καλυτερα Στο αγναντι ηταν καταπληκτικο το φαγητο και μια ταβερνα στο Βουτυρο το μαγαζακι του 1905 ηταν που ξεχωρισα για να ειμαι ειλικρινης!!Πηγαμε στο μοναστηρι του Προυσσου και γενικοτερα περιπατο στα περιξ και φυσικα στο αλαντοπιειο!!Μοναδικα!!Ξεχωρισα επισης το sallon το οποιο αν σκεφτεις για Καρπενησι πραγματικα ειναι κατι το ξεχωριστο!!Εχει ανοιξει και ενα αλλο πιο κατω αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται να σας πω την αληθεια(νομιζω river)!!Ομορφο δεν μπορω να πω και ιδιως την περιοδο που ηταν στολισμενο!!Το μεγαλο χωριο ηταν πολυ ομορφο και φυσικα σταση για γαλακτομπουρεκο στο γνωστο!!Φαγαμε και εκμεκ το οποιο ειλικρινα μας ξετιναξε!!Το κατι αλλο..Ειλικρινα αξιζει ο προορισμος θυμιζει κατι τοπια που μονο στο εξωτερικο βλεπεις..Θελαμε χιονι αλλα ετσι ειναι αυτα..Τις καμερες για τον λιαπη να μην ειχαμε και θα ηταν καλυτερα..χαχαχααχα!!
Υ.Γ. Ακουσα πολυ καλα σχολια για το δημαρχο και ποσο εχει βοηθησει και ομορφυνει ολο τον τοπο!Μπραβο του!!

(Edit: Αφαιρέθηκε δυσφημιστικό σχόλιο από τη διαχείριση)
 
Last edited by a moderator:

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Παιδιά έχει γυρίσει κανείς τα χωριουδάκια στα Άγραφα: Ραπτόπουλο, Πρασιά, Κέδρα κλπ. που χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες?
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο "Ελβετία"?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
έχει μείνει κανείς στο ξενοδοχείο "Ελβετία"?
Εγώ πριν αρκετά χρόνια (12-13) αλλά δεν το συνιστώ, ήταν ψιλοερείπιο τότε, να σκεφτείς αφήναμε τη βρύση να τρέχει κανά 15λεπτο μέχρι να έρθει ζεστό νερό. Βέβαια μπορεί να έχει ανακαινιστεί από τότε και να 'χουν αλλάξει τα πράγματα.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Καλά να πάθω που αφήνω το έτερον ήμισυ ανεξέλεγκτο να παίρνει πρωτοβουλίες...:icon_rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Pel

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από τις φωτογραφίες πάντως που έχουν αναρτήσει στο σάιτ τους, φαίνεται πως έχει γίνει βαρβάτη ανακαίνιση. Μακάρι να μην αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα. Τουλάχιστον βρίσκεται κεντρικά στην πόλη. :icon_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom