Καρπενήσι

Marinaki T

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια.. ειμαι νεο μελος στο φορουμ, oποτε σας καλως σας βρηκα!
Θελω τη γνωμη σας. Μολις εκλεισα ενα διημερο στο Καρπενησι για μεσα Δεκεμβρη (πριν τις 20/12) και ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας για τον προορισμο..Μεσω καποιου dealsite βρηκα προσφορα για ενα ξενοδοχειο σε ενα χωριο 5 χλμ απο το Καρπενησι, τον Αγιο Νικολαο. Το ξενοδοχειο λεγεται Casa Di Neve κ απο τις φωτο στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο, μαλιστα κλεισαμε κ σουιτα με τζακι παρακαλω :clap:. Οποτε κατ'αρχας, οποιος γνωριζει για το χωριο κ το ξενοδοχειο ας μου πει!
Απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι διαβαζοντας πληροφοριες για το καρπενησι, διαβασα πολλα σχολια για τον δρομο μετα τη Λαμια.. Οτι θελει προσοχη, οτι το Καρπενησι βρισκεται σε υψομετρο 900 μετρων κ απ'οσο ξερω τον χειμωνα εκει χιονιζει..
Τωρα θα μου πειτε 'ωραια κ που ειναι το προβλημα'? Το προβλημα λοιπον ειναι οτι περυσι τετοιο καιρο, καλη ωρα o_O, ειχαμε παει Αραχωβα κ κοντεψαμε να σκοτωθουμε λογω του δρομου κ του χιονιου γιατι δεν ειχαμε αλυσιδες κ το αμαξι γλιστρουσε προς τα πισω κ γενικα οι δρομοι ηταν καπως, ειχε πολλη ομιχλη, κακοκαιρια κτλ. Μετα απ'ολα αυτα δηλαδη εχω φοβηθει κ δεν θελω να περασουμε παλι καμια περιπετεια, συν του οτι το αμαξι μας δεν ειναι κ πολυ καλο για τετοιες διαδρομες! Αν καποιος ξερει τη διαδρομη, βασει ολων αυτων που περιεγραψα, ειναι επικινδυνη η διαδρομη κ γενικα, ειναι ευκολη ή προσβαση σχετικα με τον καιρο στα μεσα Δεκεμβρη?
Τι εχετε να μου πειτε μετα απο ολα αυτα?Καθε γνωμη ευπροσδεκτη :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Γεια σας παιδια.. ειμαι νεο μελος στο φορουμ, oποτε σας καλως σας βρηκα!
Θελω τη γνωμη σας. Μολις εκλεισα ενα διημερο στο Καρπενησι για μεσα Δεκεμβρη (πριν τις 20/12) και ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας για τον προορισμο..Μεσω καποιου dealsite βρηκα προσφορα για ενα ξενοδοχειο σε ενα χωριο 5 χλμ απο το Καρπενησι, τον Αγιο Νικολαο. Το ξενοδοχειο λεγεται Casa Di Neve κ απο τις φωτο στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο, μαλιστα κλεισαμε κ σουιτα με τζακι παρακαλω :clap:. Οποτε κατ'αρχας, οποιος γνωριζει για το χωριο κ το ξενοδοχειο ας μου πει!
Απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι διαβαζοντας πληροφοριες για το καρπενησι, διαβασα πολλα σχολια για τον δρομο μετα τη Λαμια.. Οτι θελει προσοχη, οτι το Καρπενησι βρισκεται σε υψομετρο 900 μετρων κ απ'οσο ξερω τον χειμωνα εκει χιονιζει..
Τωρα θα μου πειτε 'ωραια κ που ειναι το προβλημα'? Το προβλημα λοιπον ειναι οτι περυσι τετοιο καιρο, καλη ωρα o_O, ειχαμε παει Αραχωβα κ κοντεψαμε να σκοτωθουμε λογω του δρομου κ του χιονιου γιατι δεν ειχαμε αλυσιδες κ το αμαξι γλιστρουσε προς τα πισω κ γενικα οι δρομοι ηταν καπως, ειχε πολλη ομιχλη, κακοκαιρια κτλ. Μετα απ'ολα αυτα δηλαδη εχω φοβηθει κ δεν θελω να περασουμε παλι καμια περιπετεια, συν του οτι το αμαξι μας δεν ειναι κ πολυ καλο για τετοιες διαδρομες! Αν καποιος ξερει τη διαδρομη, βασει ολων αυτων που περιεγραψα, ειναι επικινδυνη η διαδρομη κ γενικα, ειναι ευκολη ή προσβαση σχετικα με τον καιρο στα μεσα Δεκεμβρη?
Τι εχετε να μου πειτε μετα απο ολα αυτα?Καθε γνωμη ευπροσδεκτη :)
Χειμώνας, Δεκέμβριος, σε ορεινό χωριό..Λογικό δεν είναι να χιονίσει;Λογικό δεν είναι να πάρετε μαζί αλυσίδες;Λογικό δεν είναι να έχει λίγες στροφές ο δρόμος;Φροντίζουν πάντως να τους κρατούν ανοιχτούς γενικά τους δρόμους, αρκεί να προσέχει και ο κόσμος και να μην προσπαθεί να κυκλοφορεί στους δρόμους χωρίς αλυσίδες!Όσο για το ξενοδοχείο δεν έχω μείνει σε αυτό..Ούτε από Λαμία έχω πάει, η διαδρομή από Αγρίνιο και από Θέρμο είναι πανέμορφη πάντως!Καλά θα περάσετε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.110
Γεια σας παιδια.. ειμαι νεο μελος στο φορουμ, oποτε σας καλως σας βρηκα!
Θελω τη γνωμη σας. Μολις εκλεισα ενα διημερο στο Καρπενησι για μεσα Δεκεμβρη (πριν τις 20/12) και ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας για τον προορισμο..Μεσω καποιου dealsite βρηκα προσφορα για ενα ξενοδοχειο σε ενα χωριο 5 χλμ απο το Καρπενησι, τον Αγιο Νικολαο. Το ξενοδοχειο λεγεται Casa Di Neve κ απο τις φωτο στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο, μαλιστα κλεισαμε κ σουιτα με τζακι παρακαλω :clap:. Οποτε κατ'αρχας, οποιος γνωριζει για το χωριο κ το ξενοδοχειο ας μου πει!
Απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι διαβαζοντας πληροφοριες για το καρπενησι, διαβασα πολλα σχολια για τον δρομο μετα τη Λαμια.. Οτι θελει προσοχη, οτι το Καρπενησι βρισκεται σε υψομετρο 900 μετρων κ απ'οσο ξερω τον χειμωνα εκει χιονιζει..
Τωρα θα μου πειτε 'ωραια κ που ειναι το προβλημα'? Το προβλημα λοιπον ειναι οτι περυσι τετοιο καιρο, καλη ωρα o_O, ειχαμε παει Αραχωβα κ κοντεψαμε να σκοτωθουμε λογω του δρομου κ του χιονιου γιατι δεν ειχαμε αλυσιδες κ το αμαξι γλιστρουσε προς τα πισω κ γενικα οι δρομοι ηταν καπως, ειχε πολλη ομιχλη, κακοκαιρια κτλ. Μετα απ'ολα αυτα δηλαδη εχω φοβηθει κ δεν θελω να περασουμε παλι καμια περιπετεια, συν του οτι το αμαξι μας δεν ειναι κ πολυ καλο για τετοιες διαδρομες! Αν καποιος ξερει τη διαδρομη, βασει ολων αυτων που περιεγραψα, ειναι επικινδυνη η διαδρομη κ γενικα, ειναι ευκολη ή προσβαση σχετικα με τον καιρο στα μεσα Δεκεμβρη?
Τι εχετε να μου πειτε μετα απο ολα αυτα?Καθε γνωμη ευπροσδεκτη :)
Να αγορασετε αλυσιδες!
 

igeorg

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρες !
3ήμερο στα χωριά Καρπενησίου
ο καιρός το φθινόπωρο... ιδανικός και οι διαδρομές απίστευτες !!
Μειναμε στο ''Μαγικό Βουνό'' (ή ''Μαγεμένο Βουνό) στο Κλαυσί, ο ξενώνας ήταν τέλειος,με θεα το βουνο γεματο ελατα,αυθεντικό πρωινό από τη
Βαγγελίτσα με χειροποιητες μαρμελαδες,φρεσκοστυμένο χυμό και αυγά όπως τα θες! Τη πρώτη μέρα φάγαμε μέσα στο χώριο, στο Στέκι.Παρ'ολο που πιο κάτω υπάρχει
μια μεγαλύτερη ταβέρνα η οποία φαίνοταν και πιο οργανωμένη , προτιμήσαμε την επάνω,ένα μικρότερο ταβερνάκι πιο ήσυχο και δε το μετανιώσαμε . Το βράδυ βόλτα στο Μεγάλο
χωριό και γαλακτομπουρεκο στον Καρβέλη !!
2η μέρα και βόλτα προς Προυσσό ...τα έλατα,το ποτάμι,οι μυρωδιές απο μπριτζολάκια στα κάρβουνα .Μια μικρή στάση στο μοναστήρι και μετά πήραμε το μονοπατάκι για
τη Μαύρη Σπηλιά . Η διαδρομή πραγματικά φανταστική , περπατάς γύρω στα 20 λεπτά δίπλα στο ποταμι ,ψηλά δέντρα και μανιταράκια παντου,μικροί καταράκτες... φτάνεις στη
σπηλιά και πάλι πίσω !
Για κάποιο λόγο κάτσαμε και φάγαμε στο Πέταλο στο χωριό Γαύρος, μάλλον γιατι ήταν το πιο famous o_O στη περιοχη . Noμιζω οτι δε θα ξαναπήγαινα...όχι γιατι δε
φάγαμε καλά...αλλα στις μέρες μας νομιζω οτι δε δικαιολογούνται οι τιμές του για μια ταβέρνα( 7,5 ευρω η χωριάτικη και 4 ευρώ ενα τζατζίκι )
3η μέρα Κορυσχάδες ,θα έλεγα οτι έχει την πιο όμορφη πλατεία...καφές στο Saloon και επιστροφή για να ξεκινήσει μια ακόμη εβδομάδα στην μπουρδελόπολη που ζούμε .
Καλα να 'μαστε και θα ξαναπάμε :airplane: !!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Εχω πάει ακολουθώντας την διαδρομή όπως πας για Αράχοβα, περνάς έξω όμως από αυτή και συνεχίζεις. Το πιο δύσκολο κομμάτι από θέμα στροφών είναι καθώς πλησιάζεις έτσι όπως θυμάμαι, εχουν περάσει και έξι χρόνια.
Μείναμε στο country club στο Μικρό Χωριό και το πρωί ξυμέρωσε λευκό!
Οπότε, σίγουρα αλισίδες και κατα προτίμηση νας μην σας πάρει η νύχτα στο δρόμο.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλησπέρα σε όλους τους λάτρεις της φύσης και του Καρπενησίου!
Σχεδιάζουμε ένα πενθήμερο στο Καρπενήσι τον Δεκέμβρη (9-14 Δεκ.), δηλαδή όχι ακριβώς πάνω στα Χριστούγεννα, λίγο νωρίτερα. Οι μέρες είναι καθημερινές και λέμε να μείνουμε ή Αγ. Νικόλαο ή Μέγα Χωριό.

Θέλω να ρωτήσω, μιας και θα είμαστε καθημερινές εκεί, θα είναι τα πάντα έρημα ή η σαιζόν είναι ήδη high και θα βρίσκουμε άνετα ταβερνάκια και καφέ ανοιχτά σε αυτά τα χωριουδάκια; Ή ανοίγουν όλα το ΠΣΚ μόνο;
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλησπερα σ ολους και σ ολες!!!και εγω λοιπον με την σειρα μου να πω οτι σκεφτομαι να παω καρπενησι για πρωτοχρονια και νομιζω πως θα χρειαστω οπωσδηποτε την βοηθεια καποιου ή καποιων που ισως να ειναι απο εκει ή να γνωριζουν κατι περισσοτερο..εχω καταληξει να μην μεινω απο την πλευρα του αγιου νικολαου μονο στην ιδεα οτι θα προτιμουσα να βρω κατι απο την αλλη πλευρα που θα ειναι λιγο πιο κοντα στα λοιπα χωρια..κορυσχαδες ειναι η πρωτη μου επιλογη!εχω βρει το Old Inn και θελω την γνωμη αν εχει παει κανεις..ή αν εχει να μου προτεινει κανεις κατι αλλο..
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Αγαπητοι φιλοι αν κ εχει περασει αρκετος καιρος επεστρεψα για να σας κατατοπισω κ να σας λυσω ολες τις αποριες! Λιωστε με λοιπον...

Να προσθεσω οτι πλεον διαμενω μονιμα στο καρπενησι οποτε ρωτηστε αφοβα!!! Τα χριστουγεννα ερχονται και το καρπενησι ειναι ο τελειος προορισμος!

Βαγγελης Β.
 
Last edited by a moderator:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
καλημερα αγαπητε!!δεν ξερω αν ειδες το post μου αλλα θελω να μου πεις την γνωμη σου για το ξενοδοχειο που εγραψα..η αν εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις..
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Καλημέρα VACH, μην ανησυχείς όλα ανοιχτπα θα τα βρεις. Μάλιστα θα είσαι και τυχερός γιατι στις 13 θα ανάψει το Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο κέντρο του Καρπενησίου και ο Δήμος προγραμματίζει κεράσμα και πολλα happenings. Και όπου δυσκολευτείς εγω εδω ειμαι...
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Γεια σας παιδια.. ειμαι νεο μελος στο φορουμ, oποτε σας καλως σας βρηκα!
Θελω τη γνωμη σας. Μολις εκλεισα ενα διημερο στο Καρπενησι για μεσα Δεκεμβρη (πριν τις 20/12) και ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η γνωμη σας για τον προορισμο..Μεσω καποιου dealsite βρηκα προσφορα για ενα ξενοδοχειο σε ενα χωριο 5 χλμ απο το Καρπενησι, τον Αγιο Νικολαο. Το ξενοδοχειο λεγεται Casa Di Neve κ απο τις φωτο στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο, μαλιστα κλεισαμε κ σουιτα με τζακι παρακαλω :clap:. Οποτε κατ'αρχας, οποιος γνωριζει για το χωριο κ το ξενοδοχειο ας μου πει!
Απλα ο προβληματισμος μου ειναι οτι διαβαζοντας πληροφοριες για το καρπενησι, διαβασα πολλα σχολια για τον δρομο μετα τη Λαμια.. Οτι θελει προσοχη, οτι το Καρπενησι βρισκεται σε υψομετρο 900 μετρων κ απ'οσο ξερω τον χειμωνα εκει χιονιζει..
Τωρα θα μου πειτε 'ωραια κ που ειναι το προβλημα'? Το προβλημα λοιπον ειναι οτι περυσι τετοιο καιρο, καλη ωρα o_O, ειχαμε παει Αραχωβα κ κοντεψαμε να σκοτωθουμε λογω του δρομου κ του χιονιου γιατι δεν ειχαμε αλυσιδες κ το αμαξι γλιστρουσε προς τα πισω κ γενικα οι δρομοι ηταν καπως, ειχε πολλη ομιχλη, κακοκαιρια κτλ. Μετα απ'ολα αυτα δηλαδη εχω φοβηθει κ δεν θελω να περασουμε παλι καμια περιπετεια, συν του οτι το αμαξι μας δεν ειναι κ πολυ καλο για τετοιες διαδρομες! Αν καποιος ξερει τη διαδρομη, βασει ολων αυτων που περιεγραψα, ειναι επικινδυνη η διαδρομη κ γενικα, ειναι ευκολη ή προσβαση σχετικα με τον καιρο στα μεσα Δεκεμβρη?
Τι εχετε να μου πειτε μετα απο ολα αυτα?Καθε γνωμη ευπροσδεκτη :)
Marinaki T μην αγχώνεσαι. Η περίοδος είναι πολύ καλή και το δωμάτιο που θα μείνεις είναι πολύ καλό. Για τον καιρό κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί τίποτα. Δεδομένου οτι είναι χειμώνας είναι πολύ πιθανό να έχει χιόνια. Ωστόσο οι δρόμοι καθαρίζονται και δεν κλείνουν ποτέ. Εγω προτείνω να δείτε τον καιρό και να ξεκινήσετε σχετικά νωρίς ώστε να μην ανεβείτε νύχτα το βουνό. Θα έχετε σε κάθε περίπτωση αλυσίδες μαζι σας και οπως και να χει θα απολαύσετε μια μοναδική διαδρομή! Στη διαθεσή σου.
Β.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλημέρα VACH, μην ανησυχείς όλα ανοιχτπα θα τα βρεις. Μάλιστα θα είσαι και τυχερός γιατι στις 13 θα ανάψει το Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο κέντρο του Καρπενησίου και ο Δήμος προγραμματίζει κεράσμα και πολλα happenings. Και όπου δυσκολευτείς εγω εδω ειμαι...
Βαγγέλη, σ' ευχαριστούμε πολύ! Μάλλον θα παρατείνουμε και κατά μία ημέρα τη διαμονή μας για να δούμε και τα χάπενινγκς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom