Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
diavatirio ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ακριβώς είναι πιο το πλεονέκτημα της visas πέρα του διαδικαστικού. Η παραμονή στη χώρα δεν παραμένει η ίδια όπως πρίν?Δηλαδή 90 ημέρες?
Για παράδειγμα αν θέλει κάποιος να δουλέψει ΗΠΑ μπορεί να μείνει πάνω από 90μέρες και αν ναι ποια είναι η διαδικασία για να αποκτήσει περαιτέρω παραμονή?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η είσοδος στις ΗΠΑ χωρίς βίζα έχει πολύ πιο πολλούς περιορισμούς από την είσοδο με τουριστική βίζα - οπότε αν κάποιος ήδη έχει τουριστική βίζα που δεν έχει λήξει καλύτερα να την χρησιμοποιήσει. Με την βίζα κάποιος μπορεί να παραμείνει (συνήθως) μέχρι έξι μήνες, να ζητήσει άδεια να μείνει επιπλέον, να εμφανιστεί μπροστά σε μεταναστευτικό δικαστή αν του αρνηθούν την είσοδο κ.α. τα οποία δεν ισχύουν με το visa waiver.

Υπάρχει όμως και ένα πλεονέκτημα με το visa waiver - αν σου αρνηθούν την είσοδο με βίζα (και δεν σε αφήσουν να κάνεις withdraw την αίτηση για είσοδο) τότε έχεις απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ για πέντε χρόνια, ενώ με το visa waiver σου αρνούνται την είσοδο και δεν έχεις απαγόρευση εισόδου. Τέλος, ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι, ενώ με την βίζα, ο συνοριακός υπάλληλος έχει την ευχέρια να σου δώσει είσοδο για όσο διάστημα θέλει - στην πράξη συνήθως έξι μήνες - με το visa waiver ή σου δίνει 90 μέρες ή δεν μπαίνεις καθόλου. Κατά την γνώμη μου, αυτά το πλεονέκτηματα είναι ασήμαντα για τους περισσότερους.


Αν θες να δουλέψεις στην αμερική, θα πρέπει πρώτα να βρεις έναν εργοδότη, να ερευνήσεις αν υπάρχει κάποια βίζα που να καλύπτει το είδος της εργασίας που θέλεις να κάνεις και με ποιες προυποθέσεις, να κάνει αίτηση ο εργοδότης στο γραφείο του USCIS στις ΗΠΑ και αφού εγκριθεί αυτή να πας στην πρεσβεία για να κάνεις αίτηση για βίζα εργασίας. Περισσότερα δεν μπορώ να πω, αφού δεν λες τίποτα για το είδος της εργασίας που σε ενδιαφέρει.

diavatirio ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ακριβώς είναι πιο το πλεονέκτημα της visas πέρα του διαδικαστικού. Η παραμονή στη χώρα δεν παραμένει η ίδια όπως πρίν?Δηλαδή 90 ημέρες?
Για παράδειγμα αν θέλει κάποιος να δουλέψει ΗΠΑ μπορεί να μείνει πάνω από 90μέρες και αν ναι ποια είναι η διαδικασία για να αποκτήσει περαιτέρω παραμονή?
 

xeniap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!
Πρόκειται να παω στις αρχές Ιουλίου Αμερική για περίπου 3 μήνες: 87 (!) μέρες για observership (που είναι κατι μεταξύ εκπαίδευσης και μη αμοιβόμενης εργασίας), για το οποίο έχω πρόσκληση από το εκεί νοσοκομείο, και καμια βδομαδα ακόμα που θέλω να μείνω για διακοπές. Οπότε προφανώς χρειαζομαι βιζα (Β1/Β2)...
Ερώτηση 1. Τι πιθανότητα πιστεύετε ότι υπαρχει ο κυριούλης στα σύνορα να μη με αφήσει να μείνω για περισσότερο από 90 μέρες;
2. Μηπως με βαση αυτα που γραφει ο diavatirio.com θα ήταν καλό να βγαλω και ESTΑ 4-5 μερες πριν ταξιδεψω (ωστε αν για καποιο λογο μου αρνηθούν την είσοδο να μην ειναι για 5 χρονια);
3. Πειραζει που στην αιτηση για βιζα θα γραψω για τωρινο μου εργοδοτη ενα νοσοκομειο στην Ελλαδα (χωρις να παω βεβαιωση στο ραντεβου), κατι που ομως δε θα ισχυει πλεον οταν θα ταξιδευω για αμερική;
Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας επρηξα!: :)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
1. Συνήθως μικρή πιθανότητα, αν δεν εχεις κακό ιστορικό με συχνά ταξίδια στις ΗΠΑ
2. Δεν κατάλαβες καλά, όταν πας στις ΗΠΑ επιλέγεις αν θες να μπεις με βίζα ή με visa-waiver και αν επιλέξεις να μπεις με βίζα, τότε έχεις τον δυνητικό κίνδυνο της απαγόρευσης εισόδου για πέντε χρόνια. Καλό είναι το ESTA αλλά όχι για τους λόγους που έγραψες.
3.Αρκεί να απαντήσεις όλες τις ερωτήσεις λέγοντας την αλήθεια την στιγμή της απάντησης - δεν χρειάζεται να πεις τίποτα πέρα από αυτό που σε ρωτούν. Αν η ερώτηση για παράδειγμα ρωτάει αν έχεις ώρα, η σωστή απάντηση είναι ή ναι ή όχι.

Σε ποιο μέρος των ΗΠΑ θες να πας; Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι η Β1/Β2 βίζα, που δεν επιτρέπει την εργασία, καλύπτει αυτό που θες να κάνεις, πράγμα που δεν είναι προφανές από αυτά που λες. Πιθανόν κάποια άλλη βίζα π.χ. J-1 να είναι πιο κατάλληλη.


Γεια σας!
Πρόκειται να παω στις αρχές Ιουλίου Αμερική για περίπου 3 μήνες: 87 (!) μέρες για observership (που είναι κατι μεταξύ εκπαίδευσης και μη αμοιβόμενης εργασίας), για το οποίο έχω πρόσκληση από το εκεί νοσοκομείο, και καμια βδομαδα ακόμα που θέλω να μείνω για διακοπές. Οπότε προφανώς χρειαζομαι βιζα (Β1/Β2)...
Ερώτηση 1. Τι πιθανότητα πιστεύετε ότι υπαρχει ο κυριούλης στα σύνορα να μη με αφήσει να μείνω για περισσότερο από 90 μέρες;
2. Μηπως με βαση αυτα που γραφει ο diavatirio.com θα ήταν καλό να βγαλω και ESTΑ 4-5 μερες πριν ταξιδεψω (ωστε αν για καποιο λογο μου αρνηθούν την είσοδο να μην ειναι για 5 χρονια);
3. Πειραζει που στην αιτηση για βιζα θα γραψω για τωρινο μου εργοδοτη ενα νοσοκομειο στην Ελλαδα (χωρις να παω βεβαιωση στο ραντεβου), κατι που ομως δε θα ισχυει πλεον οταν θα ταξιδευω για αμερική;
Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας επρηξα!: :)
 

xeniap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση diavatirio!
"Κακό" ιστορικό δεν έχω (βασικά δεν έχω καθόλου ιστορικό με την αμερική) και πραγματικά εύχομαι ότι ο κυριούλης δε θα μου κόψει μέρες από τις 95 που θέλω, γιατί δεν έχω καμία διάθεση να τρέχω στο USCIS!
Το πρόγραμμα στο οποίο θα συμμετάσχω είναι εκπαιδευτικό και δεν υπάγεται στην κατηγορία της J βιζα, τουλάχιστον έτσι μου λέει το νοσοκομείο που με προσκαλεί. Το πιο πιθανό είναι πως για αυτές τις 87 μέρες δε χρειάζομαι καν βιζα πλέον. Θα είμαι εκεί (Κλιβελαντ) με την ιδιότητα του γιατρού, όχι όμως για να δουλέψω ως γιατρός αλλά για να παρακολουθήσω ένα κλινικό σεμινάριο (δηλαδή στο νοσοκομείο, με ασθενείς). Φαντάζομαι ότι για τη νομοθεσία τους αυτό αντιστοιχεί σε ένα πολυυυυ μεγάλο συνέδριο η κάπως έτσι!
Έχω μπλεχτεί λίγο! Μάλλον θα πάω στην πρεσβεία με την πρόσκλησή μου και θα τους πω: "αυτό έχω, πείτε μου τι βιζα θέλετε να βγάλω. Να ξέρετε όμως ότι μετά θέλω να κάνω και διακοπές" χαχα.
Και πάλι σε ευχαριστώ
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η πρεσβεία δεν έχει την υποχρέωση να παρέχει νομικές συμβουλές, ούτε να παρέχει σωστές πληροφορίες. Πολύς κόσμος την έχει πατήσει για αυτόν τον λόγο. Τέλος, το state department δεν είναι αρμόδιο για την είσοδο αλλοδαπών στη χώρα, το CBP είναι. (Υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που αυτά τα δυο ερμηνεύουν τον νόμο διαφορετικά!) Για σεμινάριο και τουρισμό, είσαι εντάξει με την Β1/Β2 βίζα. Δουλειά της πρεσβείας είναι να βρίσκει λόγους να απορρίπτει αιτήσεις - δεν πας στην πρεσβεία για να ανοίξεις όλα τα χαρτιά σου και να τους ρωτήσεις συμβουλές. Η σωστή αντιμετώπιση είναι να μιλάς όσο το δυνατόν λιγότερο όταν πας για συνέντευξη για βίζα ή για είσοδο στη χώρα.

Όποιος χρειάζεται νομικές συμβουλές πάει σε δικηγόρο.

Ευχαριστώ για την απάντηση diavatirio!
"Κακό" ιστορικό δεν έχω (βασικά δεν έχω καθόλου ιστορικό με την αμερική) και πραγματικά εύχομαι ότι ο κυριούλης δε θα μου κόψει μέρες από τις 95 που θέλω, γιατί δεν έχω καμία διάθεση να τρέχω στο USCIS!
Το πρόγραμμα στο οποίο θα συμμετάσχω είναι εκπαιδευτικό και δεν υπάγεται στην κατηγορία της J βιζα, τουλάχιστον έτσι μου λέει το νοσοκομείο που με προσκαλεί. Το πιο πιθανό είναι πως για αυτές τις 87 μέρες δε χρειάζομαι καν βιζα πλέον. Θα είμαι εκεί (Κλιβελαντ) με την ιδιότητα του γιατρού, όχι όμως για να δουλέψω ως γιατρός αλλά για να παρακολουθήσω ένα κλινικό σεμινάριο (δηλαδή στο νοσοκομείο, με ασθενείς). Φαντάζομαι ότι για τη νομοθεσία τους αυτό αντιστοιχεί σε ένα πολυυυυ μεγάλο συνέδριο η κάπως έτσι!
Έχω μπλεχτεί λίγο! Μάλλον θα πάω στην πρεσβεία με την πρόσκλησή μου και θα τους πω: "αυτό έχω, πείτε μου τι βιζα θέλετε να βγάλω. Να ξέρετε όμως ότι μετά θέλω να κάνω και διακοπές" χαχα.
Και πάλι σε ευχαριστώ
 

καμινα

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω εγω κατι σας παρακαλω. Ταξιδευω στις ΗΠΑ για εκπαιδευτικη εκδρομη στις 5 Απριλιου στις 7 το πρωι. Εχω διαβατηριο με τσιπακι (μετα το 2006) και εγκεκριμενη ESTA. Ειναι σιγουρο οτι ταξιδευω στις ΗΠΑ χωρις προβληματα? Θελω να πω, οτι απο την πρεσβεια με διαβεβαιωσαν 2 φορες τηλεφωνικα οτι ταξιδευω μια χαρα, απλα ανησυχω γιατι ειναι η πρωτη μερα που ξεκιναει το waiver program και στην ESTA η αιτηση που συμπληρωσα ηταν απελπιστικα απλη σε σχεση με αυτη της visa. Πιστευω οτι ειναι ολα οκ απλα θελω και μια διαβεβαιωση απο πιο εμπειρους ταξιδιωτες, καθως η επισκεψη εχει ηδη προπληρωθει και θα ηταν αμαρτια να το εχανα για μια τετοια λαθος συνεννοηση.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αφού η πρεσβεια σου λεει οκ, και αφου όπως λες ειναι η πρωτη μερα που ξεκιναει το νεο σύστημα, πού να βρεθει πιο εμπειρος; και γιατι να εμπιστευτεις καποιον που ουτε καν ξερεις απο εδώ, παρά την ιδια την πρεσβεια; δεν σου κανω επιθεση, απλή λογική χρησιμοποιώ. Τι σε κανει δλδ να πιστευεις ότι καποιος αγνωστος από το φορουμε είναι πιο φερέγγυος;
μην ανησυχεις, ό,τι ειναι να γινει θα γίνει! καλό ταξιδι να εχεις και θα σε περιμενουμε στην επιστροφη να μας πεις τα νεα!
 

καμινα

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εχεις απολυτο δικιο tita και οντως κοιταζοντας το θεμα απο αλλη οπτικη γωνια φαινεται λογικο. Απλα εχω αγχωθει γιατι εχω διαβασει πολλα περι μη αξιοπιστιας της πρεσβειας και γενικα ενημερωσης της, καθως και οτι επειδη ειναι η πρωτη μερα εφαρμογης του μετρου ισως ειναι περαν του δεοντος τυπικοι. Ευχαριστω παντως για την υποστηριξη!! Ελπιζω οταν γυρισω να σας γραψω τις εμπειριες μου απο NYC!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ισα ισα, εγώ πιστευω ότι είσαι και τυχερή, γιατί την πρώτη μέρα πιστεύω θα δείχνουν περισσότερη κατανόηση. Κλασικά, από την Ελλάδα θα γίνεται ένας ψιλοπανικός, οποτε θα πουν "βρε άντε, μπείτε όλοι, περάστε γρηγορα τον έλεγχο να ξεμπερδευουμε με εσας" :)
δεν ξερω, προσωπικα πιστευω θα ειστε οι πιο ευνοημένοι...
 

AsterasTripolis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό:

Θα ταξιδέψω στην αμερική τον ιούλιο.......

Esta και διαβατήριο δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα βγάλω κάποια στιγμή μετά το πάσχα, δε βιάζομαι........

Έχω όμως κλείσει εισιτήρια με ολυμπιακή και στο παραπάνω λινκ βλέπω ότι λέει:

2. ΄Εγκυρο εισιτήριο μετ’επιστροφής ή προώθησης σε άλλο προορισμό που θα έχει εκδοθεί από αεροπορική εταιρία που συμμετέχει στο πρόγραμμα κατάργησης της βίζας.


Που μαθαίνω αν μια αεροπορική εταιρία συμμετέχει στο πρόγραμμα κατάργησης της βίζας? Στο site της ολυμπιακής δε λέει τίποτα, αλλά και στο ίντερνετ γενικά δε βρίσκω κάτι.......

Να τους πάρω κανά τηλέφωνο?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Όλες οι αεροπορικές εταιρίες σχεδόν είναι εγκεκριμένες για το visa waiver - με εξαίρεση τις μισθωμένες ιδιωτικές πτήσεις.

Η λίστα με τις εγκεκριμένες αεροπορικές εταιρίες είναι στο Foreign Affairs Manual:
http://www.state.gov/documents/organization/87163.pdf

H Ολυμπιακή δεν πηγάινει πλεον στις ΗΠΑ, αλλά συνεργάζεται με την Delta.

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό:

Θα ταξιδέψω στην αμερική τον ιούλιο.......

Esta και διαβατήριο δεν έχω βγάλει ακόμα, αλλά θα βγάλω κάποια στιγμή μετά το πάσχα, δε βιάζομαι........

Έχω όμως κλείσει εισιτήρια με ολυμπιακή και στο παραπάνω λινκ βλέπω ότι λέει:





Που μαθαίνω αν μια αεροπορική εταιρία συμμετέχει στο πρόγραμμα κατάργησης της βίζας? Στο site της ολυμπιακής δε λέει τίποτα, αλλά και στο ίντερνετ γενικά δε βρίσκω κάτι.......

Να τους πάρω κανά τηλέφωνο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom