Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

Μηνύματα
266
Likes
119
Άλλοι απάντησαν, άλλοι αρνήθηκαν να απαντήσουν.
Σύμφωνα με την αμερικανική νομοθεσία, αλλοδαποί σε αεροδρόμια που έρχονται από το εξωτερικό δεν βρίσκονται σε αμερικανικό έδαφος πριν περάσουν τον έλεγχο συνόρων - συνεπώς οι αλλοδαποί στα σύνορα δεν έχουν ουσιαστικά κανένα έννομο δικαίωμα - μπορεί να τους αρνηθούν την είσοδο στην χώρα χωρίς κανένα λόγο και να τους τεθούν ερωτήσεις οποιασδήποτε φύσης. Όποιος αλλοδαπός δεν είναι συνεργασιμος, δεν έχει δικαίωμα να έρθει στη χώρα.

Η πιο ακραία και τραγική περίπτωση που έχει συμβεί ποτέ στα σύνορα των ΗΠΑ είναι αυτό που συνέβη στον Καναδό Maher Arar, ο οποίος ήρθε στην νέα υόρκη για να αλλάξει πτήση για να πάει σπίτι του στον Καναδά και οι αμερικανικές αρχές στο αεροδρόμιο τον έστειλαν στην Συρία όπου υπέστη βασανιστήρια. Δες εδώ: Maher Arar - Wikipedia, the free encyclopedia

Και απάντησαν χωρίς να κάνουν μύνηση στον immigration officer προσωπικά? Δε μου ακούγεται καθόλου - μα καθόλου - νόμιμο αυτό.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τελικα μπορεις ακομα αν θες να βγαλεις τουριστικη βιζα;;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Βεβαίως μπορείς, αλλά αν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το visa waiver και παρόλα αυτά ζητήσεις τουριστική βίζα, θα είναι πιο δύσκολο να σου την δώσουνε.


τελικα μπορεις ακομα αν θες να βγαλεις τουριστικη βιζα;;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μα αν εχεις δυνατοτητα για visa waiver γιατι να θες τουριστικη;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ααα...το ξεχασα αυτο
 

dodo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια! Ειμαι πολιτικος μηχανικος κι ενδιαφερομαι να εργαστω Αμερικη, ξεκινωντας τον Σεπτεμβρη (αν βρω εργοδοτη που να ξεκινησει τις διαδικασιες για εγκριση της H1B). Ωστόσο, αν καταλαβα καλα απο τα διαφορα site, ακόμα κι αν σου εγκρινουν την βίζα εργασιας, μπορεις να ξεκινησεις δουλεια απο 1Οκτωβρη... Ισχυει? Μήπως να ξεκινησω να εργαζομαι τον Σεπτεμβρη με τουριστικη βιζα και απο Οκτωβρη να'μαι νόμιμη?!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σωστά λες, με Η1Β δεν μπορείς να ξεκινήσεις να εργάζεσαι πριν την 1 Οκτωβρίου όταν και αρχίζει το καινούριο fiscal year. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αρχίσεις να εργάζεσαι με τουριστική βίζα - εξάλλου για να ενεργοποιηθεί η Η1Β στην περίπτωση σου θα χρειαστεί να την χρησιμοποιήσεις για να έρθεις στις ΗΠΑ.

Αν δεν βρεις εργοδότη σχετικά σύντομα, μπορεί να εξαντληθούν οι διαθέσιμες Η1Β. Φέτος η ζήτηση είναι χαλαρή μέχρι τώρα, αλλά αν η ζήτηση ενταθεί και εξαντληθούν θα πρέπει να περιμένεις για τον επόμενο Οκτώβρη.. Γενικά δεν είναι πολύ εύκολο να βρεις εργοδότη μια και το κόστος της βίζας είναι σημαντικό, και οι εργοδότες προτιμούν ημεδαπούς. Αν έχεις και άλλες ερωτήσεις στείλε μου μήνυμα.

Γεια! Ειμαι πολιτικος μηχανικος κι ενδιαφερομαι να εργαστω Αμερικη, ξεκινωντας τον Σεπτεμβρη (αν βρω εργοδοτη που να ξεκινησει τις διαδικασιες για εγκριση της H1B). Ωστόσο, αν καταλαβα καλα απο τα διαφορα site, ακόμα κι αν σου εγκρινουν την βίζα εργασιας, μπορεις να ξεκινησεις δουλεια απο 1Οκτωβρη... Ισχυει? Μήπως να ξεκινησω να εργαζομαι τον Σεπτεμβρη με τουριστικη βιζα και απο Οκτωβρη να'μαι νόμιμη?!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σύμφωνα με χθεσινή ανακοίνωση του αμερικανικού CBP, όσοι θα κάνουν αίτηση για ταξιδιωτική εξουσιοδότηση από τις 8 Σεπτεμβρίου και μετά, θα χρειαστεί να πληρώσουν $14. Οπότε καλό θα είναι όλοι να πάρετε ηλεκτρονική ταξιδιωτική εξουσιοδότηση (ESTA) άμεσα (U.S. Customs and Border Protection - Travel) ακόμα και αν δεν σκοπεύετε να ταξιδέψετε στις ΗΠΑ - η εξουσιοδότηση ισχύει για δύο χρόνια ή μέχρι την λήξη του διαβατηρίου σας.
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγώ έχω μία άλλη απορία...Αμερική θα πάω με αμάξι από Καναδά. Κοντά μία ώρα είναι τα σύνορα από εκεί που θα μένω Δεν κατάλαβα αν πρέπει να συμπληρώσω το έντυπο αυτό ή όχι γιατί δεν θα πάω με αεροπλάνο και δεν μπορώ να καταχωρίσω αεροπορική εταιρεία και αεροδρόμιο αναχώρησης.

Όπως το βλέπω θα βγάλω στον Καναδά κανaδικό διαβατήριο να τελειώνω, άλλα 80 ευρώ δηλαδή!!!

Χαίρετε και συγχαρητήρια για την κοινότητα.

Παραθέτω την παραπάνω περίπτωση γιατί κι εγώ αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω.Θα ταξιδέψω στον Καναδά και μετά οδικώς θα περάσω στις ΗΠΑ.Τι θα καταχωρήσω σαν αεροπορική εταιρεία και αεροδρόμιο αναχώρησης - επιστροφής;

Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
1) Oι ερωτήσεις του ESTA για αεροδρομιο αναχώρησης και αεροπορική εταιρία είναι προαιρετικές
2) Για ταξίδι δια ξηράς στις ΗΠΑ από Καναδά δεν χρειάζεται καθόλου ESTA (ηλεκτρονική εξουσιοδότηση)
3) Οι κάτοχοι Καναδικών διαβατηρίων δεν χρειάζονται ποτέ ESTA

Χαίρετε και συγχαρητήρια για την κοινότητα.

Παραθέτω την παραπάνω περίπτωση γιατί κι εγώ αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω.Θα ταξιδέψω στον Καναδά και μετά οδικώς θα περάσω στις ΗΠΑ.Τι θα καταχωρήσω σαν αεροπορική εταιρεία και αεροδρόμιο αναχώρησης - επιστροφής;

Ευχαριστώ!
 

mycenae81

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαλησπέρα.

Mήπως ξέρει κάποιος;

Εμείς που έχουμε visa σε ισχύ πρέπει να κάνουμε αίτηση για esta ή όχι; Όταν φτάσουμε στο αμερικανικό αεροδρόμιο, συμπληρώνουμε την άσπρη φόρμα(μιας και ταξιδεύουμε με visa) ή την πράσινη(μιας και έχουμε διαβατήριο χώρας που είναι στο visa waiver);

Eυχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.181
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom