Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σε ισχυ πλεόν η κατάργηση της visa

Χωρίς τη χρονοβόρα διαδικασία έκδοσης βίζας, μπορούν πλέον να ταξιδεύουν οι Έλληνες στις Ηνωμένες Πολιτείες, σε εφαρμογή της απόφασης που εξέδωσε ο Αμερικανός πρόεδρος Μπάρακ Ομπάμα, κατά την επίσκεψη στην Ουάσιγκτον του πρωθυπουργού κ. Γιώργου Παπανδρέου. Η απόφαση αυτή πρακτικά τέθηκε σε ισχύ από την περασμένη Δευτέρα, ενώ χθες ο Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα Ντάνιελ B. Σπέκχαρντ μετέβη στο Διεθνές Αεροδρόμιο της Αθήνας και συνομίλησε με τους ταξιδιώτες που επρόκειτο να αναχωρήσουν για τις ΗΠΑ.

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ/ΜΠΕ, σε δηλώσεις του ο Αμερικανός πρέσβης σημείωσε ότι η απόφαση για κατάργηση της βίζας, αποδεικνύει το άριστο επίπεδο στο οποίο βρίσκονται οι σχέσεις Ελλάδος-Ηνωμένων Πολιτειών και πρόσθεσε ότι η απαλλαγή της χρονοβόρας αυτής διαδικασίας απλουστεύει τα ταξίδια προς τις ΗΠΑ, ενισχύοντας την τουριστική κίνηση μεταξύ των δύο χωρών.

Η κατάργηση της βίζας, απαλλάσσει τους Έλληνες πολίτες από μια χρονοβόρα και κοστοβόρα διαδικασία, καθώς ο υποψήφιος ταξιδιώτης για τις ΗΠΑ εκτός από το παράβολο που κόστιζε 92 ευρώ θα έπρεπε να επιβαρυνθεί με το κόστος των ειδικών φωτογραφιών συν τα έξοδα ταχυδρομικών για την αποστολή του διαβατηρίου από την πρεσβεία στον κάτοχο. Τώρα ο ταξιδιώτης για τις ΗΠΑ, δεν έχει παρά να συμπληρώσει, 72 ώρες πριν από το ταξίδι, μέσω Διαδικτύου, μια αίτηση, το λεγόμενο Electronic System Travel Authorization (ESTA), στο οποίο μεταξύ άλλων θα πρέπει να δηλώσει τον προορισμό του και μια ποια εταιρία πετάει. Η απάντηση έρχεται σε λίγες ώρες και με τον αριθμό του ΕSTA ανά χείρας, ο ταξιδιώτης πηγαίνει στο αεροδρόμιο για την αναχώρησή τους.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο ταξιδιώτης να έχει στην κατοχή του έγκυρο ελληνικό διαβατήριο που έχει ενσωματωμένο ηλεκτρονικό τσιπ και έχει εκδοθεί μετά τις 26 Αυγούστου 2006.

Η κατάργηση της βίζας αφορά μόνο όσους ταξιδεύουν στις ΗΠΑ για τουριστικούς ή επαγγελματικούς λόγους και η διάρκεια παραμονής στο αμερικανικό έδαφος δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τις 90 μέρες. Οι φοιτητές και όσοι επιθυμούν να εργαστούν στις ΗΠΑ για μεγάλα διαστήματα θα πρέπει να περάσουν από τη διαδικασία έκδοσης της βίζας.

Πηγή www.traveldailynews.gr
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι βλακεία άρθρο είναι αυτό ρε παιδιά; Μας δουλεύουν οι τύποι δημοσιογράφοι; Μη χάσετε το χρόνο σας διαβάζοντας άλλη μια βλακεία...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Είναι τόσο σοβαρό που ο συντάκτης του δεν έθεσε καν το οναματεπώνυμο.
Πιθανότατα γράφτηκε από κάποιον εξυπνάκια αναγνώστη και όχι δημοσιογράφο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
χαχα

ακομα και η διαδικασια που περιγραφει για την εκδοση βιζας, οτι πας για να κανεις αιτηση, κ μετα ξαναπας για συνεντευξη ειναι πλεον απαρχαιωμενη...

μπραβο τους...θελουν να λεγονται και σοβαρη εφημεριδα
 

Mia Erwtisi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα θέλω να ρωτήσει το εξής :
τις καλοκαιρινές διακοπές σχεδιάζω να τις περασω σε κάποιους συγγενείς μου στην Αμερική και σιγά σιγά θα υποβάλω και την αίτηση ηλεκτρονικά ( ESTA). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα αγγλικά μου είναι επιεικώς χάλια , και εάν περάσω και από διαδικασία ερωτήσεων στο αεροδρόμιο και με το άγχος που με έχει πιάσει από τώρα θα ξεχάσω και τα ελληνικά μου … λέτε να έχω πρόβλημα ; Σας Ευχαριστώ !
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά καλησπέρα θέλω να ρωτήσει το εξής :
τις καλοκαιρινές διακοπές σχεδιάζω να τις περασω σε κάποιους συγγενείς μου στην Αμερική και σιγά σιγά θα υποβάλω και την αίτηση ηλεκτρονικά ( ESTA). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα αγγλικά μου είναι επιεικώς χάλια , και εάν περάσω και από διαδικασία ερωτήσεων στο αεροδρόμιο και με το άγχος που με έχει πιάσει από τώρα θα ξεχάσω και τα ελληνικά μου … λέτε να έχω πρόβλημα ; Σας Ευχαριστώ !
Καλησπέρα!
Γιατί να περάσεις απο διαδικασία ερωτήσεων στο αεροδρόμιο; Αν ήταν να είχε πάλι διαδικασίες και ερωτήσεις...δε θα πηγαίναμε ποτέ! Μην άγχεσαι!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
266
Likes
119
Φυσικά και περνάς από ερωτήσεις όταν φτάνεις στα σύνορα των ΗΠΑ. Οι ερωτήσεις μπορεί να είναι σύντομες και απλές ή εξαντλητικές και σε μεγάλο βάθος. Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που ερωτήθηκαν για το password του υπολογιστή τους και το password του email account τους για παράδειγμα, αν και αυτό είναι πολύ σπάνιο.

Πάντος δεν έχεις υποχρέωση να μιλάς αγγλικά, δικό τους πρόβλημα να βρουν κάποιον που να μιλάει ελληνικά αν δεν μιλάς αγγλικά. Αν έρχεσαι με πτήση από ελλάδα συνήθως ζητούν την βοήθεια κάποιου τρίτου επιβάτη. Συνήθως οι ερωτήσεις είναι απλά ποιος ο σκοπός της επίσκεψης, που θα μείνεις και για πόσο καιρό και αν έχεις αρκετά χρήματα για να καλύψεις τα έξοδά σου. Επίσης πραγματοποιείται βιομετρική καταγραφή δακτυλικών αποτυπωμάτων και των δέκα δακτύλων όλων των αλλοδαπών εκτός Καναδών και διπλωματικών υπαλλήλων που έρχονται στις ΗΠΑ.

Καλησπέρα!
Γιατί να περάσεις απο διαδικασία ερωτήσεων στο αεροδρόμιο; Αν ήταν να είχε πάλι διαδικασίες και ερωτήσεις...δε θα πηγαίναμε ποτέ! Μην άγχεσαι!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμενα δεν με ρωτησαν τιποτα παραξενο παντως...
ανουσια διαδικασια βεβαια αλλα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που ερωτήθηκαν για το password του υπολογιστή τους και το password του email account τους για παράδειγμα, αν και αυτό είναι πολύ σπάνιο.
Και απάντησαν χωρίς να κάνουν μύνηση στον immigration officer προσωπικά? Δε μου ακούγεται καθόλου - μα καθόλου - νόμιμο αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.198
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom