Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.710
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσύ μέχρι πριν λίγο δεν είχες ακούσει τον Ridley Scott,λίγο παρακάτω γνωρίζεις την άποψη του πλανήτη για τον Αγγελόπουλο;
Ναι, όπου και να πας στον κόσμο (και κάπου πήγα κι εγώ) το μόνο που ξέρουν από ελληνικό κινηματογράφο είναι ο Αγγελόπουλος. Δυστυχώς. Μπορεί ο ίδιος να εξασφάλιζε ότι κανείς άλλος δε θα έπαιρνε επιδότηση, αλλά κατάφεραν κι άλλοι να κάνουν ταινίες κι ήταν αξιοπρεπέστατοι (μερικοί με στήριξη εκτός Ελλάδας βέβαια, αλλά είχαμε κι εντός).
εξίσου κουραστικός,όπως όλοι οι "μεγάλοι",
Διαφωνώ. Ο Αλέα Γκουτιέρες ας πούμε είναι τεράστιος και ψαγμένος και δε νομίζω να μπορεί άνθρωπος να κοιμηθεί σε ταινία του με το ρυθμό που έχει. Προσωπικά θεωρώ τον Αλμοδοβάρ τρομερά επανληπτικό στις ταινίες του, αλλά ύπνο δεν προκαλεί. Αλίμονο το να είσαι βαρετός του θανατά για να θεωρείσαι σκηνοθέτης της προκοπής. Το Λόουτς το βαριέται κανείς; Toν Γουελς;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Διαφωνώ. Ο Αλέα Γκουτιέρες ας πούμε είναι τεράστιος και ψαγμένος
Κάποιον που να τον ξέρει όποιος δεν μένει στο νησί;

Μην αντιστρέφεις την πραγματικότητα.Το να μην ξέρεις εσύ τον Ridley Scott δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να μην ξέρει άνθρωπος τον Αλέα Γκουτιέρες...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
During an interview for the Swedish paper Bergman is asked his opinion on other film directors. He replies with his usual brutal honesty.

On Orson Welles:

Bergman: For me he's just a hoax. It's empty. It's not interesting. It's dead. Citizen Kane, which I have a copy of - is all the critics' darling, always at the top of every poll taken, but I think it's a total bore. Above all, the performances are worthless. The amount of respect that movie's got is absolutely unbelievable.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.809
Likes
18.754
Το Blade Runner ειναι τεραστια ταινια. Την ειχα δει μικρος απο τυχη και ειχα μεινει στηλη αλατος. Καλα, για το alien τι να πουμε, αλλαξε το σινεμα της ε.φ., που δεν ειμαι και κανας οπαδος της.
Απ τις κλασσικες χολιγουντιανες, η δουλεια του ειναι αξιομνημονευτη: gladiator, american gangster, kingdom of heaven, thelma and louise παλιοτερα.
Εχει γυρισει φυσικα και μετριοτητες, οπως το a good year (το ειδα προσφατα λογω προβηγκιας και αν εξαιρεσεις τη φωτογραφια ειναι σουπα) και το exodus που αρεσε στο γιωργο, γουστα ειναι αυτα βεβαια. Αλλα μονο και μονο η δουλεια του στις δυο πρώτες ταινιες που αναφερω, φτανουν να τον καταταξουν στους σπουδαιους δημιουργους, εστω του ψυχαγωγικου σινεμα. Ακους ridley scott και εχεις την ελπιδα οτι θα δεις κατι πολυ καλο, αναμεσα σε δεκαδες σκουπιδια και αηδιες του χολιγουντ που παιζουν σωρηδον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.710
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην αντιστρέφεις την πραγματικότητα
Εσύ την αντιστρέφεις, αποφεύγοντας το επιχείρημα που κατέθεσες: ότι όλοι οι μεγάλοι είναι βαρετοί. Ο ορισμός του καλού κινηματογράφου δεν είναι ότι σε κάνει να κοιμάσαι. Αυτός είναι ο ορισμός του Αγγελόπουλου. Ο καλός κινηματογράφος είναι αυτός που σε κάνει να προβληματιστείς, να γελάσεις, να κλάψεις, νε στανοχωρηθείς, να θυμώσεις, να σκεφτείς. Όταν κοιμάσαι είναι δύσκολο να τα κάνεις αυτά. Για μένα λοιπόν οι ταινίες του Αγγελόπουλου συνιστούν μια πολιτιστική κουράδα διότι αποτυγχάνουν να προκαλέσουν οποιοδήποτε από τα επιδιωκώμενα συναισθήματα. Και η φράση κλειδί στην προηγούμενη φράση είναι "για μένα".

Φυσικά όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις γιατί έχουν διαφορετικά γούστα, επομένως αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει. Γενναία και η άποψη του Μπέργκμαν για τον Ουέλς, αλλά διαφωνώ μαζί του. Εσύ συμφωνείς;

Το να μην ξέρεις εσύ τον Ridley Scott δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να μην ξέρει άνθρωπος τον Αλέα Γκουτιέρες...


Πότε είπα εγώ αυτό;

Κάποιον που να τον ξέρει όποιος δεν μένει στο νησί;
Ε, η κινηματογραφική βιομηχανία της Κούβας είναι μια από τις 5-10 σημαντικότερες στον πλανήτη. O σημαντικότερος εκφραστής της είναι ο Γκουτιέρες, δεν έχω ακούσει και ποτέ κανέναν να θεωρεί κάποιον άλλον ισάξιό του. Κατανοητόν ότι κάποιος δεν ξέρει τι είναι ο κουβανικός κινηματογράφος, όπως εγώ δε γνωρίζω πολλά για τον αγγλόφωνο.

Αλλά το να λέμε ότι δεν τον ξέρει και κανείς έξω από το νησί αγγίζει τα όρια του γελοίου: είναι ο ιδρυτής του κουβανικού ινστιτούτου κινηματογράφου, έχει προταθεί για Όσκαρ (για κουβανική ταινία μιλάμε...), επιλέχθηκε στους 10 καλύτερους σκηνοθέτες στην ιστορία του ισπανόφωνου και πορτογαλόφωνου κινηματογράφου, έχει πάρει βραβεία από Γκόγια, Βερολίνο και Νέα Υόρκη και νομίζω ότι χάνεις πολλά αν δεν έχεις δει ταινίες του. Ξεκίνα με το Φράουλα Σοκολάτα και συνέχισε με το Μνήμες Υπανάπτυξης ή το Θάνατο Ενός Γραφειοκράτη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μην αρχίσουμε να λέμε για βραβεία,γιατί ο νησταλέος Αγγελόπουλος κάτι ήξερε κι από αυτά.Επίσης το σχόλιο "Ε, η κινηματογραφική βιομηχανία της Κούβας είναι μια από τις 5-10 σημαντικότερες στον πλανήτη" το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών.

Τώρα αν εσύ είδες τον Θίασο και κοιμήθηκες αντί να προβληματιστείς δεν είναι δικό μου πρόβλημα.Μάλλον είχες παραφάει για βράδυ.

υγ. Το σχόλιο του Μπέργκμαν για τον Ουελς το έβαλα επίτηδες για να υποδείξω την υποκειμενικότητα της συζήτησης και πως πολλές φορές γούστα ανθρώπων που θαυμάζουμε είναι αντικρουόμενα με τα δικά μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.710
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
υγ. Το σχόλιο του Μπέργκμαν για τον Ουελς το έβαλα επίτηδες για να υποδείξω την υποκειμενικότητα της συζήτησης και πως πολλές φορές γούστα ανθρώπων που θαυμάζουμε είναι αντικρουόμενα με τα δικά μας.
Mα εννοείται πως είναι υποκειμενικά, αυτό είπα κι εγώ. Όπως ποτέ δεν είπα ότι θαυμάζω τον Μπέργκμαν. Είπα ότι τον θεωρω σκηνοθέτη (ούτε και ιδιαίτερα καλό), απλά δεν είναι στο χάλι του Αγγελόπουλου.


Τώρα αν εσύ είδες τον Θίασο και κοιμήθηκες αντί να προβληματιστείς δεν είναι δικό μου πρόβλημα
Δεν το αντιμετωπίζω ως πρόβλημα, δεν ξέρω γιατί το θέτεις έτσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.710
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην αρχίσουμε να λέμε για βραβεία,γιατί ο νησταλέος Αγγελόπουλος κάτι ήξερε κι από αυτά.
Δεν κατάλαβες. Δεν παρέθεσα τα βραβεία του Γκουτιέρες για να δείξω ότι είναι καλύτερος του Αγγελόπουλου, απλά γιατί αυτό είναι υποκειμενικό (όπως συμφωνούμε). Τα παρέθεσα για το αυταπόδεικτο ότι είναι αδύνατον να είναι "άγνωστος έξω από το νησί" αν σαρώνει στα διεθνή φεστιβάλ και προτείνεται για Όσκαρ...

Ε, η κινηματογραφική βιομηχανία της Κούβας είναι μια από τις 5-10 σημαντικότερες στον πλανήτη" το αφήνω στην κρίση των αναγνωστών.
Καλά, και να μην το αφήσεις πάλι στην κρίση τους είναι πάντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.710
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Blade Runner ειναι τεραστια ταινια. Την ειχα δει μικρος απο τυχη και ειχα μεινει στηλη αλατος. Καλα, για το alien τι να πουμε, αλλαξε το σινεμα της ε.φ., που δεν ειμαι και κανας οπαδος της.
Αλλα μονο και μονο η δουλεια του στις δυο πρώτες ταινιες που αναφερω, φτανουν να τον καταταξουν στους σπουδαιους δημιουργους, εστω του ψυχαγωγικου σινεμα.
Έβαλα να μου τα κατεβάσουν. Αν έχει ολοκληρωθεί το download εντός δύο εβδομάδων θα έχω μια ολόκληρη υπερατλαντική πτήση να τις δω. Αφού είναι τόσο καλές να τις δω κι εγώ και δεσμεύομαι να αποφανθώ φορουμικώς. Αν και για την πτήση τώρα που το σκέφτομαι μπορώ να κάτσω να δω το Βλέμμα του Οδυσσέα να με πάρει ο ύπνος και να ξυπνήσω στο Άμστερνταμ με τη μία...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.809
Likes
18.754
Αν κάθεσαι να βλέπεις σοβαρές ταινίες εν ώρα πτήσης (?!), τι να σου πω βρε Ζωρζ. Αυτό δεν είναι σινεμά, σόρρυ κι όλας, καταστρέφεις την εμπειρία της ταινίας (της όποιας) και δείχνει μια λογική fast food. Έγκλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom