Κινηματογραφική κουβέντα....

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για το "Le Passe" του Ασγκάρ Φαραντί, αλλά πραγματικά είναι από τις σπουδαίες ταινίες. Ο Ιρανός είναι "δυνατό παιχτάκι"!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Hobbit πως σας φανηκε; Αν και το βρηκα μαλλον καλυτερο απο το 1 νομιζω πως και αυτο υπολειπεται του Αρχοντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Hobbit πως σας φανηκε; Αν και το βρηκα μαλλον καλυτερο απο το 1 νομιζω πως και αυτο υπολειπεται του Αρχοντα.
Τι έγινε ρε παιδιά; Γυρίστηκε ταινία για τον Αλέφαντο;;;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Hobbit πως σας φανηκε; Αν και το βρηκα μαλλον καλυτερο απο το 1 νομιζω πως και αυτο υπολειπεται του Αρχοντα.
Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το πρώτο και το καταευχαριστήθηκα σε 3D.
Έχει και πολύ καλά αγόρια ;)
Α! Επίσης είμαι και μεγάλη φαν του Radagast :p
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μια που έγραψα παραπάνω για το "12 χρόνια σκλάβος", θα πω τώρα για μια ταινία παρόμοιου (αντιρατσιστικού) θέματος, που επίσης βασίζεται σε αληθινή ιστορία και την οποία είδα χτες σε ειδική προβολή. Το "The Butler".
Πραγματικά πολύ καλή ταινία. Τολμώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από τον "σκλάβο" αν και αυτό μάλλον οφείλεται 1) στο πιο "σύγχρονο" θέμα του, 2) στο ότι αν και καταθλιπτική σε σημεία της, δεν σου "τρίβει στη μούρη" την αγριότητα αν και δε φοβάται να δείξει και να πει πράγματα. Και πολλοί και καλοί ηθοποιοί εμφανίζονται έστω και για 2 λεπτά (κάποιοι από αυτούς).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για το "Le Passe" του Ασγκάρ Φαραντί, αλλά πραγματικά είναι από τις σπουδαίες ταινίες. Ο Ιρανός είναι "δυνατό παιχτάκι"!
Κι εμένα μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη ταινία, γενικότερα οι ταινίες του Φαραντί εστιάζουν στην ψυχοσύνθεση των ήρωων του και εμβαθύνουν στις ανθρώπινες σχέσεις και πως αυτές επηρεάζονται από παράγοντες όπως το κοινωνικό περιβάλλον, η οικογένεια, η θρησκεία...
Μπορεί αρχικά η έλλειψη κάποιας πλοκής να φαίνεται κουραστική αλλά ο τρόπος που επιλέγει να παρουσιάσει τους ήρωες του, τις σκέψεις τους, την προσωπικότητα τους και τα αδιέξοδα τους γίνεται με εξαιρετικό τρόπο τόσο μέσω της κορυφαίας σκηνοθεσίας όσο και της επιλογής των ηθοποιών.

Το Παρελθόν είναι νομίζω και η πρώτη του ταινία που διαδραματίζεται εκτός Ιράν, προσωπικά πιστεύω οτι είναι ένας σημαντικός σκηνοθέτης και αξίζει να παρακολούθησει κανείς τις ταινίες του ακόμα και αν δεν είναι φαν του είδους, παρόλα αυτά έχω την αίσθηση οτι το Ένας Χωρισμός ήταν ένα κλικ πιο πάνω, ίσως επειδή διαδραματιζόταν σε έναν πολύ ιδιαίτερο κοινωνικό-πολιτικό-θρησκευτικό πλαίσιο όπως αυτό του Ιράν όπου οι ήρωες εκ των πραγμάτων έχουν να πάρουν αποφάσεις συνυπολογίζοντας παράγοντες που τους ξεπερνούν.

Edit: Και μιας και αναφέρουμε Ιρανικό κινηματογράφο να αναφέρω και μια παλιά ταινία του Ματζίντ Ματζιντί τα Παιδιά του Παραδείσου όπου η ερμηνεία του μικρού Αλί είναι πραγματικά συγκλονιστική.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Το Hobbit πως σας φανηκε; Αν και το βρηκα μαλλον καλυτερο απο το 1 νομιζω πως και αυτο υπολειπεται του Αρχοντα.
Υπολείπεται γιατί και τα βιβλία δεν έχουν καμία μα καμία σχέση, έτη φωτός μπροστά ο Άρχοντας (του προφήτου Δανιήλ σήμερα, θυμάστε ποιος ήταν 100 χρόνια μπροστά?). Παρόλα αυτά, η προσπάθεια είναι πολύ καλή και το αποτέλεσμα ένα χορταστικό παραμυθάκι...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κι εμένα μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη ταινία, γενικότερα οι ταινίες του Φαραντί εστιάζουν στην ψυχοσύνθεση των ήρωων του και εμβαθύνουν στις ανθρώπινες σχέσεις και πως αυτές επηρεάζονται από παράγοντες όπως το κοινωνικό περιβάλλον, η οικογένεια, η θρησκεία...
Εχουμε πήξει στην ανθρωποφαγία... Ακόμα και μεγάλοι σκηνοθέτες αρέσκονται να ξεσκίζουν τους πρωταγωνιστές τους και γενικά την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση (βλέπε Τρίερς). Δεν έχω τόσες αντοχές για να παρακολουθώ τα βίτσια, τις εμμονές και την κινηματογραφική αγριότητα και ωμότητα του καθενός... Ο Φαραντί απ' την άλλη είναι τίμιος και το κυριότερο αγαπάει τους ήρωές του. Αγαπά τον άνθρωπο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom