Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Δεδομένου ότι απαντάς σε ένα μήνυμα που είναι 6 χρόνια παλιό :haha:
Το movietalk το έχω αφήσει λίγο στην τύχη του μιας και δεν περπάτησε όπως θα περίμενα, οπότε δεν είναι ενεργό πια.
A οκ σορρυ δεν το προσεξα..
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Παρολο που δεν ειμαι φαν των Μπουλοκ και Κλουνεϊ το Gravity ηταν πολυ καλo με φανταστικες εικονες.

Υ. Γ. Ωραιο το διαστημα,να παμε και απο εκει μια βολτα !!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Το Gravity δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.... δηλαδη μεχρι να χωνεψω το ποπ κορν το ειχα σχεδον ξεχασει... :p :p
Ναι οk, ωραιες εικονες αλλα σκηνοθετικα δεν με κερδισε... ουτε κορυφωση αγωνιας πετυχε, ουτε "εχτισε" ενα καποιο δεσιμο με τους χαρακτηρες........... εν ολιγοις αδιαφορο.......
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Είδαμε το "prisoners" με το Hugh Jachman και τον Jake Gyllenhaal.
Θρίλερ εξαφάνισης δύο μικρών κοριτσιών και η προσπάθεια της αστυνομίας και των γονέων τους να τα εντοπίσουν.

Η ταινία είναι αρκετά μεγάλη σε διάρκεια χωρίς λόγο. Παρόλα αυτά δε μας κούρασε.
Το σενάριο έχει πολλές αδυναμίες. Σημαντικότερη ότι πριν τα μέσα της ταινίας έχουμε καταλάβει τι έχει συμβεί και απλά περιμένουμε να δούμε πως θα δικαιολογηθεί το στόρι και πως θα τελειώσει.
Τις αδυναμίες του σεναρίου καλύπτουν θετικά η σκηνοθεσία, η φωτογραφία και οι ερμηνείες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
είδε κανείς το Miss Violence?
δες πιό πάνω#1042#σχολιάστηκε από τη Λυδα
Την είδα κι εγώ την ταινία,εμένα δεν μου άρεσε,όχι γιατί ειναι σκληρή(έχω δεί και σκληρότερες που όμως έκαναν τη διαφορά....)Παραήταν βαρειά και πλην αυτού...τίποτε,την βρήκα βαρετή,και από όλες τις ερμηνείες η μόνη που μου κράτησε το ενδιαφέρον ήταν της μεγάλης αδελφής.
Γενικά φέτος στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης (δεν αναφέρομαι στις ελληνικές ταινίες αλλά γενικά)πολλές ταινίες με βαρειά θέματα...εξαθλίωση,εκμετάλλευση,πορνεία...
άστα να πάνε,η μόνη που χάρηκα ήταν αυτή με την οποία έκλεισε το φεστιβάλ του Αλεξάντερ Πέιν το "Νεμπράσκα" το οποίο θα το προβάλλουν οι αίθουσες,έχετε το υπόψην.
Πολύ καλή ταινία!φωτογραφία,σκηνοθεσία,έξυπνοι διάλογοι,άκρως χιουμοριστική!!παρ όλο που αγγιζει ευαίσθητα οικογενειακά-κοινωνικά θέματα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Είδαμε και το "Night train to Lisbon"
Συμπαθητικό, με καλύτερο όμως στοιχείο του τις όμορφες εικόνες της Λισαβόνας. Ο Τζέρεμι Αϊρονς (και η φωνή του) είναι από τις μεγαλύτερες συμπάθειές μου. Εκπληξη και ο "μισομούρης" από το Boardwalk Empire, στο ρόλο του Αμαντέου ντε Πράντο.

Πάντως, θα μπορούσε (στα χέρια άλλου σκηνοθέτη?) να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σας βάζω μια απάντηση στο fb που την διαγράψανε αμέσως οι υπάυθυνοι της "Η Ρωσία σήμερα"
"Kαλά όλα αυτά, αλλά η 7η τέχνης σας μας απογοήτευσε προχθές στο «Φεστιβάλ Ρωσικού Κινηματογράφου» στην πόλη μας, με την προβολή του έργου «Οι Φύλακες της Νύχτας». Σκηνοθεσία : Τίμουρ Μπεκμαμπέτοβ, 2004.

Σκοπός του φεστιβάλ που διοργανώνει ο σύλλογος Ρωσόφωνων, είναι η γνωριμία του Έλληνα με το Ρωσικό κιν/φο.

Το έργο ήταν ένα χείριστο χολιγουντιανό είδος, με το αίμα να ρέει από την πρώτη στιγμή, ανθρώπινα μέλη να ξεκολλάνε καρδιές να ξεριζώνονται κλπ κλπ. Από το εικοσάλεπτο αρχίσαμε και φεύγαμε. Γιατί εμείς ξέραμε τον Αϊζεστάιν, τον «Αλέξανδρο Νέφσκι», το «Θωρυκτό Ποτέμκιν» και πολλά άλλα σταθμοί στον παγκόσμιο κιν/φο

Νομίζω πως και οι ίδιοι αρμόδιοι μετάνιωσαν για την επιλογή του έργου. Πάλι όμως, μας βάζει σε σκέψεις η δημιουργία τέτοιου είδους από Ρώσο σκηνοθέτη.

Δε μπορώ όμως να μην παινέσω ένα ολιγόλεπτο Ρωσικό παραμύθι για τα παιδιά, που προβλήθηκε πριν από το έργο. Είχε έξυπνα Ρωσικά κινούμενα σχέδια, πρωτότυπες χαριτωμένες μορφές και μια καταπληκτική διήγηση του παραμυθιού σαν να το διηγούταν παππούς. Όχι άδικα, απέσπασε αυθόρμητα χειροκροτήματα."

Η πλάκα... είναι πως μετά από μια βδομάδα, δημοσίευσαν ότι : "Στούς Ρώσους(;;;;....) σήμερα αρέσουν τα κλασικά σοβιετικά έργα και 'οχι τα σημερινά" !!!!!!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το είδα κι εγώ το" Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβώνα".Μου άρεσε αν και αρκετά μελαγχολικορομαντικό...τα σκηνικά ,οι εικόνες οι φωτο από τη Λισαβώνα.Εργο φιλοσοφικών και υπαρξιακών αναζητήσεων με μιά πάρα πολύ καλή ερμηνεία του Τζέρεμι Αιρονς.

"Η Αφροδίτη με τη γούνα"του Ρομαν Πολάνσκι ...βαρετή ταινία.
Πολύς λόγος για το τίποτε...η μάλλον απλά και μόνο για τον σκηνοθέτη.Καθαρά θεατρικό έργο με πολύ πάρα πολύ πυκνούς ωραίους διαλόγους ,ένα παιχνίδι ρόλων μεταξύ δύο ανθρώπων που όμως δεν καταφέρνει να σε κρατήσει με αμείωτο το ενδιαφέρον ώστε να μην τoυς..χάσεις.Νύσταξα και κυττούσα το ρολόι μου πότε θα τελειώσει.Πολύ καλό σκηνοθετικά το κλείσιμο της ταινίας.

"Θλιμμένη Τζασμιν"του Γουντι Αλλεν.Μου άρεσε πάρα πολύ!Διαφέρει από τις υπόλοιπες του ταινίες,δεν παίζει ο ίδιος απλά σκηνοθετεί.
Βεβαια όσοι έχουν δει την κλασσική ταινία "Λεωφορείο ο ποθος"θα αναρωτηθουν στην αρχή μα καλά ..κλεμμένο σενάριο;;στην αρχή δηλ είναι σα να βλέπεις την ιδια ιστορία...
(Αυτά για να μη λέμε ..μόνο για Ελληνες σκηνοθέτες που"αντιγράφουν"πχ Παπακαλιάτης που περσι κάναμε πολύ κουβέντα για το αν το "Αν"ήταν αντιγραφή ξενης ταινίας..)
Η αρχή λοιπόν θυμίζει το κλασσικό έργο αλλά στη συνέχεια ξεδιπλώνει την τελείως δική του ιστορία.Δραματική κομεντί θα το χαρακτήριζα με μιά εξοχη ερμηνευτικά Κειτ Μπλάνσετ,η οποία δίνει"ρέστα''που λένε σ αυτήν την ταινία,θαρεις και η ταινία ήταν φτιαγμένη γι αυτήν.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
"Η Αφροδίτη με τη γούνα"του Ρομαν Πολάνσκι ...βαρετή ταινία.
Πολύς λόγος για το τίποτε...η μάλλον απλά και μόνο για τον σκηνοθέτη.Καθαρά θεατρικό έργο με πολύ πάρα πολύ πυκνούς ωραίους διαλόγους ,ένα παιχνίδι ρόλων μεταξύ δύο ανθρώπων που όμως δεν καταφέρνει να σε κρατήσει με αμείωτο το ενδιαφέρον ώστε να μην τoυς..χάσεις.Νύσταξα και κυττούσα το ρολόι μου πότε θα τελειώσει.Πολύ καλό σκηνοθετικά το κλείσιμο της ταινίας.
Έχει καμια σχέση με το ομώνυμο βιβλίο του Φον Μαζωχ; Το βιβλίο έχει ενδιαφέρον πάντως, και χωρίς να εχω δει την ταινία, θα μπορούσε( είναι κοντά στη θεματική των άρρωστων σχέσεων όπως τα "Μαυρα φεγγάρια του έρωτα"). Αν όντως έχει σχέση, είναι φυσικό να είναι βαρετή η ταινία. Το βιβλίο έχει λογοτεχνικό και ψυχολογικό ενδιαφέρον και το πολύ πολύ να μπορούσε να αποδοθεί θεατρικά.
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ειδαμε το 3 idiots του 2009, εχει αναφερθει ξανα εδω, Bollywood με τα κλασσικα χορευτικα που θυμιζουν ελληνικες ταινιες των 60ies και παρολη την σχεδον τριωρη διαρκεια του δεν βαρεθηκαμε καθολου. Η ταινια δινει καποια μαθηματα ζωης μεσα απο τις περιπετειες 3 φοιτητων μηχανικης ενω ειχε και αρκετες αστειες στιγμες. Εν ολιγοις αξιζει για να ξεφυγουμε και λιγο απο το Hollywood. Στο μεταξυ κατι με επιασε (λογω καιρου?) και κατεβασα καποιες σχετικα παλιες, καλες ταινιες να ξαναδω οπως το 9 βασιλισσες αργεντινικο του 2000 το μεμεντο επισης του 2000 και την φωλια του κουκου του 75 (διαβαζα το βιβλιο και δεν εχω δει την ταινια).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχει καμια σχέση με το ομώνυμο βιβλίο του Φον Μαζωχ; Το βιβλίο έχει ενδιαφέρον πάντως, και χωρίς να εχω δει την ταινία, θα μπορούσε( είναι κοντά στη θεματική των άρρωστων σχέσεων όπως τα "Μαυρα φεγγάρια του έρωτα"). Αν όντως έχει σχέση, είναι φυσικό να είναι βαρετή η ταινία. Το βιβλίο έχει λογοτεχνικό και ψυχολογικό ενδιαφέρον και το πολύ πολύ να μπορούσε να αποδοθεί θεατρικά.
Nαί,έτσι ακριβώς έχει άμεση σχέση με το βιβλίο.
Δεν είναι η"μεταφορά"του βιβλίου στην οθόνη αλλά σαφέστατα έχει σχέση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom