Κινηματογραφική κουβέντα....

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
To Her είναι στα υπόψην. Συμφωνώ ότι είναι υπερβολικά πολλές οι υποψηφιότητες του American Hustle, αλλά ήτο απολαυστική για μια ακόμα φορά η Τζένιφερ.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Το είδα κι εγώ το Her, θα συμφωνήσω οτι σεναριακά ήταν όντως πρωτότυπη ταινία και πραγματικά πολύ καλή μουσική επένδυση. Επίσης ο Joaquin Phoenix πάρα πάρα πολύ καλός αλλά και η φωνή της Scarlett (ένα είναι το Σκαρλετάκι δε χρειάζονται περαιτέρω διευκρινήσεις) προσθέτει στο αποτέλεσμα.
Κατά τα άλλα εντάξει την είδα πολύ ευχάριστα, δεν τρελλάθηκα κιόλας αλλά για μεσημεριανό καφεδάκι, καναπεδάκι, κουβερτάκι ήταν καλή επιλογή.

The Wolf of Wall Street.
Είδα ακριβώς αυτό που περίμενα, ταινία του Σκορτσέζε με το γνωστό ύφος, με έναν Ντι Κάπριο να μου αποδεικνύει οτι είναι τελικά καλός ηθοποιός, βασισμένο σε αληθινή ιστορία κτλ κτλ, είναι προσεγμένη σε πολλά επίπεδα (φωτογραφία, μουσική, μοντάζ, επιλογή ηθοποιών) αλλά σε καμία περίπτωση δε τη θεωρώ αριστούργημα, το 8.6 που της δίνει το imdb είναι πολύ και πιστεύω οτι συμβάλλει το όνομα του Σκορτσέζε σε αυτό. Έχει τις υπερβολές που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά δε με ενόχλησαν τόσο όσο οτι η ταινία ήταν 3 ώρες και στη μέση κάπου με κούρασε.
Γενικά καλές εντυπώσεις μου άφησε, περίμενα λίγο περισσότερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν απογοητεύτηκα.

The Broken Circle Breakdown.
Κι εκεί που δε το περίμενα καθόλου να μια ταινία από το Βέλγιο που με έριξε πατώματα...:D
Αν έπρεπε να πω επιγραμματικά το σενάριο της ταινίας θα έτρωγα ντομάτες οτι πιο μελούρα πεθαίνεις αλλά υπάρχει μια τεράστια διαφορά... Ο Βέλγος σκηνοθέτης Felix Van Groeningen έχει φτιάξει μια ταινία βασιμένη σε θεατρικό έργο του πρωταγωνιστή του Johan Heldenbergh (ο οποίος τραγουδάει, παίζει μπάντζο και κιθάρα), χρησιμοποιεί συχνά φλας μπακ για να εξιστορήσει τον έρωτα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει το πρωταγωνιστικό ζευγάρι εύρημα που το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και το τελικό αποτέλεσμα ολοκληρώνεται με απίστευτη μουσική επένδυση...με ήχους bluegrass που ερμηνεύονται από τους ίδιους τους πρωταγωνιστές και μια Verlee Baetens στο ρόλο της Ελίζ που με καθήλωσε τόσο το πρόσωπο της όσο και τα εκπληκτικά τατουάζ της.
Την ταινία τη λάτρεψα πραγματικά, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, όταν τελειώσει μη με βρίζετε!
Μα δείτε trailer!
Ακούστε soundtrack!

Searching for Sugar man.
Δεν τη λες ταινία μιας και είναι ντοκιμαντέρ αλλά είναι τόσο ωραία και συγκινητικά φτιαγμένο που δεν έχεις την αίσθηση οτι βλέπεις κανονικό ντοκιμαντέρ.
Βασισμένο στην αληθινή ιστορία του μουσικού Sixto Rodriguez που στις αρχές του '70 έβγαλε 2 δίσκους με μεγάλες προσδοκίες αλλά πήγαν κυριολεκτικά άπατοι. Ο ίδιος αποσύρθηκε και συνέχισε να εργάζεται ως οικοδόμος αλλά στην άλλη άκρη του κόσμου και πιο συγκεκριμένα στη Νότιο Αφρική ήταν είδωλο! Περισσότερα εδώ.
Η πιο ευχάριστη έκπληξη από οτι έχω δει τώρα τελευταία. Σε σημείο που αδυνατείς να πιστέψεις οτι αυτό που βλέπεις είναι πραγματικότητα και όχι μυθοπλασία.
Πάρτε κι ένα τραγουδάκι να μπείτε στο κλίμα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τ

Searching for Sugar man.
Δεν τη λες ταινία μιας και είναι ντοκιμαντέρ αλλά είναι τόσο ωραία και συγκινητικά φτιαγμένο που δεν έχεις την αίσθηση οτι βλέπεις κανονικό ντοκιμαντέρ.
Βασισμένο στην αληθινή ιστορία του μουσικού Sixto Rodriguez που στις αρχές του '70 έβγαλε 2 δίσκους με μεγάλες προσδοκίες αλλά πήγαν κυριολεκτικά άπατοι. Ο ίδιος αποσύρθηκε και συνέχισε να εργάζεται ως οικοδόμος αλλά στην άλλη άκρη του κόσμου και πιο συγκεκριμένα στη Νότιο Αφρική ήταν είδωλο! Περισσότερα εδώ.
Η πιο ευχάριστη έκπληξη από οτι έχω δει τώρα τελευταία. Σε σημείο που αδυνατείς να πιστέψεις οτι αυτό που βλέπεις είναι πραγματικότητα και όχι μυθοπλασία.
Πάρτε κι ένα τραγουδάκι να μπείτε στο κλίμα.
Την είδαμε πριν από ένα περίπου χρόνο και πράγματι ήταν πολύ συμπαθητική.
Το τότε σχόλιό μου: http://www.travelstories.gr/community/threads/Κινηματογραφική-κουβέντα.434/page-66#post-479159

Επίσης, η ιστορία δεν είναι εντελώς πραγματική. Εχει πολλά στοιχεία μυθοπλασίας. Μου είχε κάνει εντύπωση όταν την είδα και το είχα ψάξει λίγο. Σήμερα υπάρχουν ακόμα περισσότερα σχετικά δημοσιεύματα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
@anny μην περιμένεις όλοι να έχουμε την μνήμη σου...:D
Να είμαι ειλικρινής δε το θυμόμουν καν οτι την είχες σχολιάσει...το δικό μου σχόλιο περί πραγματικότητας και μυθοπλασίας πήγαινε στο ουσιαστικό ρεζουμέ της ιστορίας και όχι στο πως στήθηκε το ντοκιμαντέρ...
Να σημειώσουμε οτι έχει τιμηθεί και το Όσκαρ Καλύτερου Ντοκιμαντέρ 2013.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
12 χρονια σκλαβος..λαθος χειρισμος σκηνοθετη και -ισως-σεναριου (να αποδοθει καλυτερα).Οι ηθοποιοι πολυ καλοι αλλα δεν θα την ξαναβλεπα.Ειμαι και εναντια σε ολα αυτα τα βασανανιστηρια,και τις τοτε αμερικανικης νοοτροπιας,ομως δεν φταιει αυτο που δεν μου αρεσε η σκηνοθεσια αλλα τα ''στημενα'' της.Τιποτα διαφορετικο.Στο τελος νιωθεις μονο χαλια λογω των σκληρων σκηνων.
Αυγουστος...παρανοια και τρελα,οπως σε πολλες οικογενειες.Αυτη η Μερυλ Στριπ θα παιξει ποτε χαλια?ειναι ηθοποιαρα η γυναικα,και οι υπολοιποι παιζουν ''φυσικα'' και υποστηριζουν τους ρολους τους.Μονο που θα ηθελα να τελειωνει καπως αλλιως...Οικογενειακα δραματα,κρυμμενες ιστοριες.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Captain Phillips, ταινία η οποία αναφέρεται στην αληθινή πειρατεία ενός αμερικανικού φορτηγού πλοίου στα ανοιχτά της Σομαλίας μετά την έφοδο και επίθεση Σομαλών πειρατών. Το περιστατικό συνέβη όντως το 2009.
Με ξένισε το γεγονός ότι για άλλη μια φορά γίνεται προσπάθεια επίδειξης των αμερικανικών δυνάμεων και αμερικανικής προπαγάνδας, ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά σε οποιαδήποτε άλλη απόπειρα.

Βέβαια, εκτίθενται τα κίνητρα της επιχείρησης των πειρατών, μεταξύ των οποίων είναι η φτώχεια και η έλλειψη μόρφωσης και παιδείας. Χαρακτηριστικό στιγμιότυπο, όταν ο σομαλός καπετάνιος απαντά στον Τομ Χανκς πως αν είχε γεννηθεί στην Αμερική θα μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, πέρα από απαγωγέας ή "ψαράς".

Προσωπικά, ο ερασιτέχνης σομαλός ηθοποιός Μπαρκχαντ Αμπντί ως αρχηγός τον πειρατών κονταροχτυπιέται με τον Λετο για Β΄Ανδρικό.

Πάντως είναι μια ταινία που με κράτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ ανώτερο το δανέζικο Kapringen με αντίστοιχο θέμα.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom