Κουβέντα να γίνεται

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας πούμε ότι έχετε τρεις μήνες να διαθέσετε για ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης, ξεκινώντας στις 15/1. Ότι το μπάτζετ δεν αποτελεί σημαντικό κριτήριο (το χιούμορ κάνει καλό, τέτοιες εποχές ειδικά) και ότι βασικά θέλετε να πάτε κάπου οπου δεν υάρχουν πολλοί τουρίστες και τα βασικά σας ενδιαφέροντα είναι με σειρά προτεραιότητας:
1. Αρχαιολογία
2. Κουλτούρα-Ιστορία
3. Φύση
4. Φαγητό
5. ΟΧΙ παραλίες, τις μισείτε. Α, δε σας αρέσουν και πολύ οι βροχές, με το κρύο δεν έχετε θέμα, αλλά αν γίνεται να αποφευχθούν οι βροχές, έχει καλώς

Ιδανικά θέλετε να συνδυάσετε χώρες μεταξύ τους, όχι να πάτε απλά σε μία, αλλά αεροπορικώς ή χερσαίως να έχει μια συνέπεια το πράγμα, μην πετάμε από τη μια άκρη του πλανήτη στην άλλη. Οι επιλογές σας είναι οι ακόλουθες, ποιές θα συνδυάζατε, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω;
1. Σουδάν-Τζιμπουτί-Ερυθραία- Ισραήλ-Ιορδανία, μη σου πω και νότιο Αίγυπτο που δεν έχω πάει. ΟΚ το θέμα ασφάλειας θα τσεκαριστεί, αλλά φαίνεται οικονομικό, αντιτουριστικό, πολύ αρχαίο μέσα, μπόλικη κουλτούρα και νομίζω η εποχή δεν είναι κακή. Το θέμα ασφάλειας είναι βασικά για το Σουδάν, σε Ισραήλ, Αίγυπτο και Ιορδανία πηγαίνω κι όπως είναι τώρα.
2. Μυανμάρ: Επιτέλους ήρθησαν πολλές από τις απαγορεύσεις για το ανεξάρτητο ταξίδι, ακόμη δεν έχουν πλακώσει ορδές, το φαγητό κακό δε μπορεί να είναι, το Μπαγκάν μου προκαλεί ονειρώξεις και ίσως μπορώ να το συνδυάσω και με ένα Βιετνάμ, όπου μόνο για το φαγητό θα πήγαινα.
3. -σταν: Βασικά Ουζμπεκιστάν και Κιργιστάν-Τατζικιστάν, αλλά και τα άλλα δε με χαλάνε. Ολίγον κρύο για τέτοια εποχή, αλλά αυτό σημαίνει και μηδέν τουρισμός και τα πιο κρύα κομμάτια τα αφήνω για το τέλος, όπου άνοιξη πια θα έχει θερμάνει λίγο (όχι; ). Φτηνά, ιστορία, λίγος μαζικός τουρισμός κι από φύση να φαν κι οι κότες.
4. Ειρηνικός: Ολίγον από Παπούα και μπόλικο island hopping σε Wallis & Futuna, Τόνγκα, Βανουάτου, Τουβαλού, Μικρονησία και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, με έμφαση όπου έχει κουλτούρα και αρχαία (ναι, έχει!). Κοστίζει πάρα πολύ και δεν ξέρω σε 85 μέρες τι θα μπορέσω να καλύψω, και ξέρω ότι είναι και βροχερή περίοδος, μεγάλο μείον αλλά όχι απαγορευτικό. Αν δεν πάμε τώρα που αντέχουμε, πότε θα πάμε;
5. Υεμένη-Ομάν και λίγο από Μπαγκλαντές: ΙΣτορία, off the beaten track, καλό φαγητό και αεροπορικώς έχει νόημα (περίπου...)

Α, πιθανό stopover ολίγον ημερών σε οποιαδήποτε εκ των παρακάτω (στα περισσότερα δεν έχω πάει) θα θεωρηθεί μεγάλο συν: Μόσχα (μαλλον στο γυρισμό, μη βγάλουυμε και σταλακτίτες στα τέτοια μας, Γενάρη μήνα) , Καντόνα, Χονγκ Κονγκ, Ταϊπέι, Σαγκάη, Καλκούτα.

Οποιαδήποτε ιδέα, δεκτή. Κουβέντα να γίνεται, δε χρειάζεται να είναι και καμιά σοβαρή συζήτηση. Άλλοι προορισμοί επίσης δεκτοί. Αναχώρηση από Ελλάδα, ταξιδεύω μόνος μου.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ας πούμε ότι έχετε τρεις μήνες να διαθέσετε για ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης, ξεκινώντας στις 15/1. Ότι το μπάτζετ δεν αποτελεί σημαντικό κριτήριο (το χιούμορ κάνει καλό, τέτοιες εποχές ειδικά) και ότι βασικά θέλετε να πάτε κάπου οπου δεν υάρχουν πολλοί τουρίστες και τα βασικά σας ενδιαφέροντα είναι με σειρά προτεραιότητας:
1. Αρχαιολογία
2. Κουλτούρα-Ιστορία
3. Φύση
4. Φαγητό
5. ΟΧΙ παραλίες, τις μισείτε. Α, δε σας αρέσουν και πολύ οι βροχές, με το κρύο δεν έχετε θέμα, αλλά αν γίνεται να αποφευχθούν οι βροχές, έχει καλώς

Ιδανικά θέλετε να συνδυάσετε χώρες μεταξύ τους, όχι να πάτε απλά σε μία, αλλά αεροπορικώς ή χερσαίως να έχει μια συνέπεια το πράγμα, μην πετάμε από τη μια άκρη του πλανήτη στην άλλη. Οι επιλογές σας είναι οι ακόλουθες, ποιές θα συνδυάζατε, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω;
1. Σουδάν-Τζιμπουτί-Ερυθραία- Ισραήλ-Ιορδανία, μη σου πω και νότιο Αίγυπτο που δεν έχω πάει. ΟΚ το θέμα ασφάλειας θα τσεκαριστεί, αλλά φαίνεται οικονομικό, αντιτουριστικό, πολύ αρχαίο μέσα, μπόλικη κουλτούρα και νομίζω η εποχή δεν είναι κακή. Το θέμα ασφάλειας είναι βασικά για το Σουδάν, σε Ισραήλ, Αίγυπτο και Ιορδανία πηγαίνω κι όπως είναι τώρα.
2. Μυανμάρ: Επιτέλους ήρθησαν πολλές από τις απαγορεύσεις για το ανεξάρτητο ταξίδι, ακόμη δεν έχουν πλακώσει ορδές, το φαγητό κακό δε μπορεί να είναι, το Μπαγκάν μου προκαλεί ονειρώξεις και ίσως μπορώ να το συνδυάσω και με ένα Βιετνάμ, όπου μόνο για το φαγητό θα πήγαινα.
3. -σταν: Βασικά Ουζμπεκιστάν και Κιργιστάν-Τατζικιστάν, αλλά και τα άλλα δε με χαλάνε. Ολίγον κρύο για τέτοια εποχή, αλλά αυτό σημαίνει και μηδέν τουρισμός και τα πιο κρύα κομμάτια τα αφήνω για το τέλος, όπου άνοιξη πια θα έχει θερμάνει λίγο (όχι; ). Φτηνά, ιστορία, λίγος μαζικός τουρισμός κι από φύση να φαν κι οι κότες.
4. Ειρηνικός: Ολίγον από Παπούα και μπόλικο island hopping σε Wallis & Futuna, Τόνγκα, Βανουάτου, Τουβαλού, Μικρονησία και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, με έμφαση όπου έχει κουλτούρα και αρχαία (ναι, έχει!). Κοστίζει πάρα πολύ και δεν ξέρω σε 85 μέρες τι θα μπορέσω να καλύψω, και ξέρω ότι είναι και βροχερή περίοδος, μεγάλο μείον αλλά όχι απαγορευτικό. Αν δεν πάμε τώρα που αντέχουμε, πότε θα πάμε;
5. Υεμένη-Ομάν και λίγο από Μπαγκλαντές: ΙΣτορία, off the beaten track, καλό φαγητό και αεροπορικώς έχει νόημα (περίπου...)

Α, πιθανό stopover ολίγον ημερών σε οποιαδήποτε εκ των παρακάτω (στα περισσότερα δεν έχω πάει) θα θεωρηθεί μεγάλο συν: Μόσχα (μαλλον στο γυρισμό, μη βγάλουυμε και σταλακτίτες στα τέτοια μας, Γενάρη μήνα) , Καντόνα, Χονγκ Κονγκ, Ταϊπέι, Σαγκάη, Καλκούτα.

Οποιαδήποτε ιδέα, δεκτή. Κουβέντα να γίνεται, δε χρειάζεται να είναι και καμιά σοβαρή συζήτηση. Άλλοι προορισμοί επίσης δεκτοί. Αναχώρηση από Ελλάδα, ταξιδεύω μόνος μου.
Λοιπόν, κουβέντα να γίνεται, έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό το τι ωραία ταξίδια έχεις κάνει στη ζωή σου και σκοπεύεις να κάνεις!!!!!Και δεν έχω διαβάσει ακόμη όλες τις ιστορίες σου!!Στο θέμα που άνοιξες δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω βγει εκτός Ευρώπης...Η επιλογή 1 ακούγεται σωστή για τα ενδιαφέροντά σου, η 4 δεν θα έχει υπερβολικά πολλές παραλίες;; Μμμμ,θα ανοίξω τους 2 τόμους του National Geographic Ταξίδια Ζωής που έχω στη βιβλιοθήκη και θα σου προτείνω τίποτα αύριο-μεθαύριο..(στα περισσότερα θα έχεις πάει, βέβαια!!!) :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Τα -σταν μου κάνουν κάτι. Επειδή έβαλες προτεραιότητα αρχαιολογία και ιστορία. Και φίλη μου που πήγε είπε ότι είδε συμπαθέστατους ανθρώπους.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επειδή γράφεις 15/1 τα -σταν αποκλείονται λόγω καιρού, ειδικά τα Παμίρ
Για 3 μήνες νομίζω θα πήγαινα Ομάν, Υεμένη (+ Σοκότρα οπωσδήποτε), Ερυθραία, Νότια Αίγυπτο, Σουδάν και Σομάλιλαντ (μέσω Αιθιοπίας αναγκαστικά)
Ως δεύτερη επιλογή Μυανμαρ + Βιετναμ
Ο Ειρηνικός ποτέ δεν μου έκανε κλικ άσε που θεωρώ το κόστος για 3 μήνες πιθανά υψηλό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σομάλιλαντ (μέσω Αιθιοπίας αναγκαστικά)
Γίνεται αυτό; Από πλευράς ασφάλειας εννοώ.

Ως δεύτερη επιλογή Μυανμαρ + Βιετναμ
Προς το παρόν είναι η πρώτη μου επιλογή, αφού τα -σταν Φλεβάρη μήνα τα βλέπω άκυρα...

Ο Ειρηνικός ποτέ δεν μου έκανε κλικ άσε που θεωρώ το κόστος για 3 μήνες πιθανά υψηλό
Πάρα πολύ υψηλό, αλλά είναι όσο off the beaten track γίνεται, με ορισμένα από αυτά έχω ενθουσιαστεί τόσο που ακόμη και τον παράγοντα βροχή τον παραβλέπω...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για μένα η Μυανμάρ υπήρξε ότι πιο ενδιαφέρον στην Νοτιανατολική Ασία. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Απλά επειδή περιοχές του πλανήτη γίνονται πλέον όλο και πιο δυσπρόσιτες λόγω συγκυριών προτιμώ να δω ότι προλαβαίνω (βλέπε Μάλι και Υεμένη)
Για τη Σομάλιλαντ μπορείς να πας οδικώς/αεροπορικώς από Αιθιοπία και νομίζω βγάζεις βίζα στην Αντίς. Αεροπορικώς πάς και από Ντουμπάι. Οτι πας πας αλλά δεν νομίζω να επιτρέπεται ο ανεξάρτητος τουρισμός. Μάλλον πρέπει να κλείσεις με ντόπιο πρακτορείο (είδα οτι η Bradt έχει εκδόσει οδηγό για τη περιοχή) και φοβάμαι ότι δεν θα είναι και φθηνά. Δεν έχει σχέση με την υπόλοιπη Σομαλία και θεωρείται σχετικά ασφαλής.
Το μόνο που δεν μου κάνει κλικ από τη περιοχή είναι το πανάκριβο και παναδιάφορο Τζιμπουτί
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν ήμουν εσύ ( ηλικία, μυαλό, "τρέλα", υγεία) σίγουρα θα διάλεγα : Ομάν, Υεμένη, Σοκότρα , Ερυθραία, Νότια Αίγυπτο, Σουδάν και Σομάλιλαντ
Η άλλη επιλογή Μυανμάρ (Βιετνάμ) θα μπορούσε να ναι ένα όνειρο για τη δική μου (παλιο)κατάσταση (υγεία, "τρέλα").
Ό Hydronetta τα ΄βαλε στη σωστή σειρά...
Όπως και να χει κι εσύ θα περάσεις μια χαρά κι εμείς θα χουμε να περιμένουμε το κατιτις μας απ τις εντυπώσεις και τις φωτογραφίες σου (χορταίνεται η Σοκότρα με μια ιστορία μόνο;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν το αποφασίσεις το μόνο που δεν ξέρω είναι τι γίνεται πλέον στην Υεμένη από πλευράς μπλόκων της αστυνομίας. Ήδη στη περιοχή του Χαντραμουτ πολλά έχουν αλλάξει από τοτε που είχα πάει λόγω τρομοκρατίας και επιθέσεων σε τουρίστες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως και να χει κι εσύ θα περάσεις μια χαρά κι εμείς θα χουμε να περιμένουμε το κατιτις μας απ τις εντυπώσεις και τις φωτογραφίες σου (χορταίνεται η Σοκότρα με μια ιστορία μόνο;)
Και να πάω εκεί, δεν πρόκειται να γράψω ιστορία, για τον ίδιο λόγο που δεν έγραψα και για την Ισλανδία: ο κύριος hydronetta είναι αξεπέραστος, 'nuff said.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να κάνω κάποια επί της ουσίας ανάλυση/πρόταση πάνω στις εναλλακτικές σου δεν μπορώ, παρ' όλα αυτά δεν κρατιέμαι να μην σχολιάσω το εξής:

Γιώργο έχεις ταξιδέψει τη μισή υφήλιο, σε ζηλεύω οικτρά για αυτό, μολαταυτα σε θεωρώ συμπαθές μέλος!

Αν όμως προτιμήσεις εναλλακτική που να περιλαμβάνει Μπαγκλαντές θα υπερισχύσει σαφώς η ζήλεια. :D Παρ' όλα αυτά, αν γράψεις ιστορία μετά υπόσχομαι να μην σου κάνω βουντού! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom