Κουβέντα να γίνεται

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι σε τραβάει στο Μπανγκλαντές;
Διάφορα. Τα Sundarbans είναι όνειρο ζωής για μένα ας πούμε, οι άνθρωποι φημίζονται για την καλοσύνη και τη φιλοξενία τους, η φύση συνολικά μου φαίνεται πολυ ενδιαφέρουσα, το φαγητο δελεαστικό, ενώ με γοητεύει το γεγονός ότι πρόκειται για σχετικά παρθένο τουριστικά προορισμό σε σχέση με τη γειτόνισσα Ινδία. Νομίζω ότι είναι ένας προς το παρόν αυθεντικότατος τόπος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...οι άνθρωποι φημίζονται για την καλοσύνη και τη φιλοξενία τους...
To oποίο Μπαγκλαντές βρίσκεται επίσης στην κορυφή της λίστας με τους λιγότερο ανεκτικούς προς τους ξένους κατοίκους σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα.
http://www.dailymail.co.uk/news/art...ds-racist-countries-answers-surprise-you.html

Υ.Γ. Πιο ρατσιστές οι Μπαγκλαντεσιανοί απ' τους Έλληνες; Aπίστευτο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
To oποίο Μπαγκλαντές βρίσκεται επίσης στην κορυφή της λίστας με τους λιγότερο ανεκτικούς προς τους ξένους κατοίκους σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα.
http://www.dailymail.co.uk/news/art...ds-racist-countries-answers-surprise-you.html

Υ.Γ. Πιο ρατσιστές οι Μπαγκλαντεσιανοί απ' τους Έλληνες; Aπίστευτο!
Daily Mail-φοβερή πηγή βρε North! :p
Βέβαια, στην κορυφή της λίστας με τους λιγότερο ανεκτικούς δεν είναι το Μπαγκλαντές όπως λες, αλλά η Ινδία και η Ιορδανία. Το Μπαγκλαντές είναι αρκετά πιο κάτω, μαζί με Γαλλία, Τουρκία, Βουλγαρία και άλλες χώρες. Όπως και να 'χει, οι κλειστές κοινωνίες είναι λογικό και επόμενο να είναι περισσότερο επιφυλακτικές απέναντι στο διαφορετικό. Επίσης, από όσο διαβάζω (όσο αντέχω να διαβάσω τέτοια ώρα από το τάμπλετ) η έρευνα στηρίζεται σε ένα μοναδικό και συγκεκριμένο κριτήριο (αν δηλ. κάποιος δεν επιθυμεί να έχει γείτονες από διαφορετική κουλτούρα) και ως εκ τούτου μου φαίνεται ψιλομουφα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Θα συμφωνήσω για τα περισσότερα -σταν, λόγω καιρού απορρίπτονται. Παμίρ ούτε συζήτηση.
Ειρηνικός, πολύ ακρίβεια βρε αδερφέ κι έχε υπόψη σου ότι σε μερικά κράτη του ειρηνικού (όπως πχ Βανουάτου) οι τουρίστες δεν έχουν πρόσβαση σε μερικά νησιά, που συνήθως είναι και τα καλύτερα/αυθεντικότερα.
Η Βιρμανία μου κάνει κι εμένα κλικ ΑΛΛΑ τα σημεία που θέλω να επισκεφτώ (κυρίως στα σύνορα με Μπααγκλαντές, δυτικά της χώρας) απαγορευονται για τους τουρίστες. Αρα αναγκαστικά θα κινηθείς με την μάζα. Για ψάχτο λίγο. Με ορισμένους περιορισμούς μπορείς να περάσεις στην χώρα χερσαία και απο Ταυλάνδη (Μai Sae). Αλλά ρίξε διάβασμα γιατί η κυβέρνηση αλλάζει συνέχεια τους όρους.
Για Σουδάν κλπ δεν έχω άποψη, αλλά μου ακούγεται τουλάχιστον γοητευτικό.
Για Μπαγκλαντές θα σου πω μόνο ένα "Κάτω τα χέρια ΣΟΥ!!!". Είναι δίκό ΜΟΥ! (Πήγαινε Ντουμπάι).
Η χώρα είναι ελάχιστα τουριστική ("ελάτε στην χώρα μας πριν τους τουρίστες" είναι το σύνθημα του υπουργείου Τουρισμού) και αυτοί οι λίγοι περνούν τα σύνορα απο Ινδία και συγκεκριμένα απο Καλκούτα. Μένουν 2 ημέρες Ντάκα , πάνε και μια 2ημερη Σουνταρμπάν και φεύγουν.
Η ομορφιά όμως της χώρας είναι στην ανατολική της πλευρά. Απο την άποψη όμως Ιστορία-μνημεία δεν νομίζω ότι θα ικανοποιηθείς. Τα φαιδρά περί φιλοξενίας ούτε καν τα σχολιάζω.
Μάλλον θα προτιμούσα Σουδάν κλπ που μου φαίνεται πιο ιντριγκαδόρικο.
Οτι και να αποφασίσεις πάντως , καλά να περάσεις.


υγ Uderwater αφού γουστάρεις τρελά, στα Σουνταρμπάν μπορείς να πας κι απο Καλκούτα αν θέλεις. Κλείνουν καθημερινά εκδρομές τα ντόπια γραφεία, κι αν θέλεις έχουν κι οικήματα στα οποία μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ και να επιστρέψεις την επομένη. Πάντως απο την μεριά του Μπαγκλαντές έχει τα ωραιότερα κομμάτια για να λέμε και την αλήθεια.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Καλημερα σας! Ουτε εγω μπορω να κανω αναλυση.. (Φτωχη ταξιδιωτικα μπροστα σου!). Αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις παει στο Μπουταν; Κ αν οχι, γιατι δεν το συμπεριελαβες στις επιλογες σου; Για το υψηλο κοστος (υποχρεωτικο ποσο ανα ημερα..), για το γεγονος οτι δεν μπορεις να ταξιδεψεις ανεξαρτητα μονος σου ή δεν το θεωρεις αρκετα ενδιαφερον; Εχω την αισθηση οτι το Μπουταν ειναι ενα "Νεπαλ" 60 χρονια πριν..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Στο Μπουτάν μπορείς να ταξιδέψεις ανεξάρτητος. Αλλά βάλε στην ημερήσια ταρίφα +40 $
Δεν ισχυει πια οτι πρεπει να κανονισεις οτιδηποτε μεσω καποιου τοπικου ταξιδιωτικου πρακτορειου; Ετσι νομιζα..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ισχύει. Απλά αν θέλεις να ταξιδεψεις ανεξάρτητος μπορείς πληρώνοντας +40 $ (+200 ή 250$ ημερησίως).
Ασε που απαγορεύεται και το κάπνισμα. Αυτό που το πας?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Ισχύει. Απλά αν θέλεις να ταξιδεψεις ανεξάρτητος μπορείς πληρώνοντας +40 $ (+200 ή 250$ ημερησίως).
Ασε που απαγορεύεται και το κάπνισμα. Αυτό που το πας?
Α, καταλαβα! Ευχαριστω, δεν ηξερα οτι υπαρχει κ αυτη η δυνατοτητα, αλλα πιο ακριβο ακομα γινεται..
Οσο για το καπνισμα, αν εννοεις οτι απαγορευεται σοβαρα κ σε εξωτερικους χωρους κ δεν την γλυτωνεις ουτε με το αντιστοιχο "κερασμα", ναι αυτο ειναι σοβαρο..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εννοώ ότι απαγορεύεται το κάπνισμα ΣΕ ΟΛΗ την χώρα! Η παράνομη κατοχή καπνού τιμωρειται.
Αστα βρε.... δεν είναι χώρες για καπνιστές αυτές.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Daily Mail-φοβερή πηγή βρε North! :p
...Επίσης, από όσο διαβάζω (όσο αντέχω να διαβάσω τέτοια ώρα από το τάμπλετ) η έρευνα στηρίζεται σε ένα μοναδικό και συγκεκριμένο κριτήριο (αν δηλ. κάποιος δεν επιθυμεί να έχει γείτονες από διαφορετική κουλτούρα) και ως εκ τούτου μου φαίνεται ψιλομουφα.
Δε διάβασες αρκετά γιατί η έρευνα δεν έγινε απ' τη Daily Mail. Αναφέρεται στο άρθρο από ποιον φορέα έγινε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Στο Μπουτάν μπορείς να ταξιδέψεις ανεξάρτητος. Αλλά βάλε στην ημερήσια ταρίφα +40 $
Ενδιαφέρον (για όταν φτιάξω τα οικονομικά μου) αλλά πως γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Την ημερήσια ταρίφα την πληρώνεις στο πρακτορείο και περιλαμβάνει μετακινήσεις, διαμονή και φαγητό. Αν δεν έχεις πρακτορείο πως τα εξασφαλίζεις αυτά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom