Κουβέντα να γίνεται

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δύσκολο να σε πάει ο κύριος Δευκαλίων ως εκεί, ζήτα του να σε πετάξει σε κανένα Fillip Island βράδυ, να το χαρούν και τα μικρά αν δεν τα έχει πάει (πεντάμηνο ban προβλέπω).
Αεροπορική μετάβαση εννοώ, για το Red Centre. Είχα κατά νου Tiger Airways για Alice Springs, που αξιζει κι από μόνο του (αβορίγινες), την επόμενη coach Uluru και Kata Tjuta, την τρίτη επιστροφή Μελβούρνη, ταξίδι αστραπή. Τώρα βλέπω πως η Tiger διέκοψε την πτήση από Ιούλιο και η Qantas στοιχίζει τετραπλάσια! Μένει από Σίδνεϋ για Ayers Rock, αν βρεις κάτι με Jetstar ή Virgin. Ακριβούτσικα αεροπορικά-διαμονή κι έτσι, χάνεις και Alice Springs, απ' την άλλη πότε θα ξαναβρεθείς εκεί, άντε ψάξτο κι αν σ' αρέσει yolo (που λένε στα μέρη μας).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζω για το Ισραήλ και κάτω από 14 μέρες μου φαίνεται έγκλημα.

Επίσης έγινε αναστροφή Ωκεανίας και -σταν, οπότε Ούζμπε- και Τάτζι- πάνε πλέον για τέλη Απρίλη/αρχές Μαϊου. Άρα θα επιβιώσω νομίζω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και στο τσακίρ κέφι αποφάσισα να δοκιμάσω και το κόπλο με την τράνζιτ βίζα, οπότε μάλλον μέσα και το Τουρκμενιστάν.

Τώρα, ανάμεσα σε Καντόνα και Χονκόγκιον, τι διαλέγουμε; Δε με χαλάνε καθόλου οι ουρανοξύστες ανάμεσα σε ταξίδια που βασικά θα είναι έρημος, τροπική βλάστηση και αρχαία. Ο taver που τα ξέρει... για Χονγκ Κονγκ θέλω άλλη βίζα; Κι αν ναι, πιάνει ολόκληρη σελίδα σαν τη κινέζικη; Γιατί και με αυτό έχουμε θέμα πλέον. Επίσης, οι βίζες των -σταν πιάνουν κι αυτές ολόκληρη σελίδα;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αν θυμάμαι καλά και δεν έχει αλλάξει κάτι από το 2009 που πήγα εγώ δεν χρειάζεται βίζα για Χονγκ Κονγκ. Απλά αν είσαι Κίνα και πας Χόνγκ Κονγκ δεν μπορείς να επιστέψεις Κίνα με την ίδια βίζα. Χρειάζεται 2 εισόδων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή θα μπω και θα βγω στην Κίνα μπόλικες φορές σε αυτό το ταξίδι (για 6 το σύνολο με κόβω) υπάρχει multiple entry visa;

Επίσης, για Αίγυπτο υπάρχει ακόμη η upon arrival βίζα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή θα μπω και θα βγω στην Κίνα μπόλικες φορές σε αυτό το ταξίδι (για 6 το σύνολο με κόβω) υπάρχει multiple entry visa;

Επίσης, για Αίγυπτο υπάρχει ακόμη η upon arrival βίζα;
Υπάρχει multiple entry βίζα, αλλά (σύμφωνα με το site τους) για να την πάρεις πρέπει να έχεις ήδη πάρει πρώτα μερικές one- ή two-entry visas. Αλλά κάποιος εδώ έχει αναφέρει ότι πήγε στην πρεσβεία εδώ στην Αθήνα, ζήτησε multiple και του τη δώσανε.

Για τα transit, υπάρχει όμως το 72-hour rule, όπου αν μπεις στη χώρα από αέρως και συνεχίζεις για τρίτη χώρα, μπορείς να μείνεις ως και 72 ώρες στη χώρα ενδιάμεσα (αρκεί να έχεις κρατήσεις ξενοδοχείων). Όταν την είχα χρησιμοποιήσει πρώτη φορά (στον πρώτο μήνα εφαρμογής), η σφραγίδα του transit γέμιζε ολόκληρη σελίδα στο διαβατήριο, τώρα καλύπτει μόνο μισή.

Η Βίζα του Ουζμπεκιστάν και του Καζακστάν είναι ολοσέλιδες - του Τουρκμενιστάν δε μου την έδωσαν ποτέ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι χρήσιμα παιδιά που είστε όλοι σας. Φτου σας βρε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom