Κουβέντα να γίνεται

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετα απο 5 pastis και 2 cardhu μια χαρα το βλεπω το προγραμμα! Αν πας προς Γαλλικη Πολυνησια ειδικα προς huahine πες μου...
Θέλουν πότισμα οι γλάστρες στο εκεί εξοχικό σου δηλαδής; Απ' ό,τι βλέπω η Γαλλική Πολυνησία είναι υποχρεωτική αν θέλω να πάω Wallis & Futuna και θέλω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΟΚ, έγινε και η επιλογή των χωρών της Ωκεανίας:
Αυστραλία (ψιλο-υποχρεωτική είναι έτσι κι αλλιώς) 7
Τόνγκα 4 μέρες
Μικρονησία 12 μέρες (έρωτας!)
Wallis & Futuna 5
(αναγκαστική σταση σε Γουάμ, ίσως και Γαλ. Πολυνησία)
Από αύριο ξεκινά η σοβαρή μελέτη για τις βίζες. Ήδη κοίταξα την του Σουδάν, χάος πραγματικό: Πας στο Ασουάν, τους παρακαλάς (λαδώνεις) στο προξενείο, έχοντας τη βίζα πας σε ένα παραθυράκι όπου πλακώνονται 50 νοματαίοι ημερησίως για να πάρεις το φέρι για Σουδάν. Εισιτήριο δε σου δίνουν παρά πολύ δύσκολα, αφού στηθείς σε έναν κύριο Σάλεχ, που είναι ο ιδιοκτήτης του φέρι και "κ΄'οβει" όποιον δεν του αρέσει η φάτσα του. Επίσης τα εισιτήρια πωλούνται 6 μέρες πριν (στις οποίες πρέπει να έχεις ήδη τη βίζα) άρα πρέπει να κάτσεις μια εβδομάδα στο Ασουάν.
Ευτυχώς που έχει πράγματα να δω εκεί κοντά δηλαδή...

Στην τελική αν δεν πάρω τη βίζα για Σουδάν πάω Ισραήλ και συνεχίζω.

@taver αυτός ο David από τα stan δε θέλει να του στείλω και το διαβατήριό μου, έτσι; Γίνονται όλα ηλεκτρονικώς;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν υπάρχει πρεσβεία εδώ; Χασούρα χρονου μου φαίνεται όλο αυτό και μου μυρίζει γερό μπαξίσι στο κύριο Σάλεχ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver αυτός ο David από τα stan δε θέλει να του στείλω και το διαβατήριό μου, έτσι; Γίνονται όλα ηλεκτρονικώς;
Ναι. Όλα ηλεκτρονικώς, εκτός από τα Money transfer, όπου χρειάζεσαι Western union ή τράπεζα. Αυτά για το LOI - τη βίζα μετά θα την πάρεις από κανονικό, φυσικό προξενείο - και θα χρειαστεί να αποχωριστείς το διαβατήριο σου εκεί για κάτι που μπορεί να είναι λίγες ώρες ως λίγες μέρες. Επίσης, αν σκέφτεσαι να το κάνεις από το δρόμο, πρέπει να προγραμματίσεις στην αίτηση για το LOI και να δηλώσεις από ποιό προξενείο θα πάρεις τελικά τη βίζα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει πρεσβεία εδώ; Χασούρα χρονου μου φαίνεται όλο αυτό και μου μυρίζει γερό μπαξίσι στο κύριο Σάλεχ
Δε δίνουν εύκολα βίζα οι πρεσβείες του Σουδάν, ζητάνε κάτι απίθανα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει πρεσβεία εδώ; Χασούρα χρονου μου φαίνεται όλο αυτό και μου μυρίζει γερό μπαξίσι στο κύριο Σάλεχ
Χα, ο κ. Σαλέχ πλέον παίρνει τον πέοντα, άνοιξαν τα σύνορα και πάμε οδικώς, αχαχούχα!

https://www.lonelyplanet.com/thornt...n/aswan-khartoum-road-now-open-for-foreigners
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δηλαδή τι παραπάνω έχει ΡΕ το λονλι πλανετ; εμείς άμα ανοίξουμε ένα φόρουμ στα αγγλικά θα τους πατήσουμε κάτω.

Άντε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αλήθεια είναι ότι το thorntree έχει χάσει την επισκεψιμότητά του εδώ και χρόνια. Κάποτε ήταν βίβλος, σε κάθε χώρα είχες 5 μηνύματα την ημέρα, από τη Μικρονησία μέχρι την Κόρδοβα, από την ώρα που πουλήθηκε το LP στους βρετανούς κόπανους, χάσαμε το καλύτερο εργαλείο για updated info για οποιοδήποτε προορισμό στον κόσμο. Θυμάμαι ότι ήταν τόσο specialized που στο φόρουμ της Κούβας έβρισκες απίστευτα πράγματα, π.χ. "πού μπορώ να αγοράσω πετούγια για ένα Peageot 207 στη μαύρη αγορά της Αβάνας" και ήταν όλο spot on. Πάνε αυτά...

Ένα φόρουμ με πιασάρικο όνομα και επικαιροποιημένες πληροφορίες για όλους τους προορισμούς, όχι μόνο τους ψαγμένους, θα ήταν Ευαγγέλιο. Εγώ τώρα για να βρω τι διάολο γίνεται με τα χερσαία σύνορα Κίνας και Τατζικιστάν έπεσα σε αυτό και η αλήθεια είναι ότι για τα -σταν είναι αστεράκι:
http://caravanistan.com/border-crossings/tajikistan/

Ε, κάτι τέτοιο στο πιο παγκόσμιο θα ήταν επιτυχιάρα. Φαντάσου π.χ. να είχες και ένα expert σε κάθε χώρα και να μπορείς να τους δίνεις και δουλειά ως ξεναγούς, με την προμήθειά σου για το reference.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
thetravelbible θα ήταν κγτ ονόματα...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Για τα πιο άμεσα σχέδια
Ισραήλ, μου φαίνονται λίγες οι 10 μέρες. Ιερουσαλήμ και γύρω θέλεις 5 μέρες χωρίς να κυνηγάς εκκλησίες (Ιερουσαλήμ δεν χορταίνεται, λίγες λέω) και άλλες 2 Τελ Αβίβ. Βόρεια (Acre τουλάχιστον) θα πας, πιστεύω. Παλαιστίνη?
Αυστραλία: Δώσε 2,5 μέρες να δεις Red Centre.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν με πάει ο κύριος Δευκαλίων με το τζιπ του να πάω, αλλιώς χωρίς αμάξι και να ξέρω να οδηγώ, πού να πάω ο καψερός;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom