Κουβέντα να γίνεται

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα, το Ουζμπεκιστάν με 15 μέρες είναι καλά; Να του βάλω άλλες πέντε ή είμαστε ΟΚ;
Καλά είσαι.

Επίσης πλην Σουδάν που ξέρω ότι θα μου βγάλουν την πίστη για τη βίζα εδώ στην Αβάνα, χρειάζομαι καμιά προετοιμασία για βίζα για κάποια άλλη χώρα;
Το Ουζμπεκισταν θέλει αρκετές διαδικασίες (δυσκολούτσικο LOI και μετά επισκέψεις στο προξενείο), το Σουδάν είναι πρόβλημα σε όλες τις πρεσβείες, όχι μόνο στην Αβάνα, για τη Μυανμαρ σου απάντησε ο babaduma, ενώ για το vietnam πρέπει να έχεις κανονίσει visa on arrival που αναφέρει συγκεκριμένη ημερομηνία εισόδου (εναλλακτικά, πας σε πρεσβεία).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
το άλλο που θα προσεξεις ειναι οτι οταν πας Ισραηλ και σου βαλουν σφραγιδα εισοδου , μετά δεν σε δεχονται σε αρκετες χωρες .Νομιζω οτι μία απο αυτες ειναι και η Ιορδανια . Ψαχτο.
Εγω οταν πήγα , παρακαλεσα και δεν μου εβαλαν ( εξαρταται που θα πεσεις) αλλά οταν εφυγα οδικα για Αιγυπτο στη σφραγιδα Αιγυπτου φαινοταν οτι μπηκα απο Ισραηλ ! Δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι θα αλλαζα διαβατηριο συντομα , αλλά αν ηθελα να παω σε διαφορες χώρες που εχουν θέμα με το Ισραηλ δεν θα μπορουσα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το άλλο που θα προσεξεις ειναι οτι οταν πας Ισραηλ και σου βαλουν σφραγιδα εισοδου , μετά δεν σε δεχονται σε αρκετες χωρες .Νομιζω οτι μία απο αυτες ειναι και η Ιορδανια . Ψαχτο.
Εγω οταν πήγα , παρακαλεσα και δεν μου εβαλαν ( εξαρταται που θα πεσεις) αλλά οταν εφυγα οδικα για Αιγυπτο στη σφραγιδα Αιγυπτου φαινοταν οτι μπηκα απο Ισραηλ ! Δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι θα αλλαζα διαβατηριο συντομα , αλλά αν ηθελα να παω σε διαφορες χώρες που εχουν θέμα με το Ισραηλ δεν θα μπορουσα .
Απ' ό,τι ξέρω η Ιορδανία δέχεται και παραδέχεται κόσμο με σφραγίδες από το Ισραήλ, ο μισός της τουρισμός από εκεί μπαίνει. Αλλά καλά κάνεις και μου το θυμίζεις, να το τσεκάρω κι αυτό. Μετά το ταξίδι θα πρέπει να αλλάξω διαβατήριο έτσι κι αλλιώς, δε θα μείνουν σελίδες πάλι.
Μ' αυτά και μ' αυτά ομολογώ ότι σε ο,τι αφορά την ΝΑ Ασία νοιώθω πια να έχω χάσει τη μπάλα καθώς όλα δείχνουν ότι η τουριστικοποίηση τρέχει με γεωμετρικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
Αυτό νομίζω πια πως το αποδέχεται όποιος κι αν πηγαίνει εκεί...
Το Ουζμπεκισταν θέλει αρκετές διαδικασίες (δυσκολούτσικο LOI και μετά επισκέψεις στο προξενείο)
Ωχ μάνα μου... και νόμιζα πως κάποιος είχε γράψει πως είχε καταργηθεί αυτή η παπάρα...

Γενικά με βλέπω να περνάω μερικές εβδομάδες στις πρεσβείες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το άλλο που θα προσεξεις ειναι οτι οταν πας Ισραηλ και σου βαλουν σφραγιδα εισοδου , μετά δεν σε δεχονται σε αρκετες χωρες .Νομιζω οτι μία απο αυτες ειναι και η Ιορδανια . Ψαχτο.
Εγω οταν πήγα , παρακαλεσα και δεν μου εβαλαν ( εξαρταται που θα πεσεις) αλλά οταν εφυγα οδικα για Αιγυπτο στη σφραγιδα Αιγυπτου φαινοταν οτι μπηκα απο Ισραηλ ! Δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι θα αλλαζα διαβατηριο συντομα , αλλά αν ηθελα να παω σε διαφορες χώρες που εχουν θέμα με το Ισραηλ δεν θα μπορουσα .
1. Πλέον το Ισραηλ δε σφραγίζει διαβατήρια αλλά χωριστό χαρτάκι.

2. Η Ιορδανία ούτε είχε ποτέ, ούτε έχει τώρα το οποιοδήποτε πρόβλημα με τη σφραγίδα εισόδου του Ισραήλ. Άλλωστε έχουν ανοικτά σύνορά μαζί τους, και οι ημερήσιες εκδρομές από το Ειλάτ στην Πέτρα δίνουν και πέρνουν....
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Σε ο,τι αφορά το Ουζμπεκιστάν, κι αφού πρώτα συμφωνήσω με τον πάντα εμπεριστατωμένο Taver, να προσθέσω και το εξής: Αν είσαι εντονα history oriented, μπορείς με αφετηρία είτε το Νούκους είτε την Χίβα, να μπεις αυθημερόν στο Τουρκμενιστάν για να επισκεφτείς τον αρχαιολογικό χώρο της Κούνια Ούργκενς που βρίσκεται καμια δεκαπενταριά χιλιόμετρα από τα σύνορα. Την εποχή που είχα πάει εγώ στο Τουρκμενιστάν (2006), η συγκεκριμένη επίσκεψη γινόταν χωρίς βίζα, με άδεια εισόδου λίγων ωρών. Στο μεταξύόμως τα πράγματα ενδέχεται να έχουν αλλάξει (συνήθως προς το χειρότερο), κι αν ναι, αυτό θα έχει και δυσάρεστες συνέπειες ως προς το κόστος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το κόστος δε μας πολυαφορά (οι Σπερς κι ο ΛεΜπρον να'ναι καλά) αλλά πού βρίσκω αν επιτρέπεται; Αυτό το Τουρκμενιστάν ακόμη το παίζει από δύσκολο ως ανοργασμικιά στο θέμα βίζας;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
2. Η Ιορδανία ούτε είχε ποτέ, ούτε έχει τώρα το οποιοδήποτε πρόβλημα με τη σφραγίδα εισόδου του Ισραήλ. Άλλωστε έχουν ανοικτά σύνορά μαζί τους, και οι ημερήσιες εκδρομές από το Ειλάτ στην Πέτρα δίνουν και πέρνουν....
Κουβέντα να γίνεται και ίσως τώρα να είναι όπως τα λέτε (για να το λέτε, έτσι θα είναι) αλλά όταν πήγαμε εμείς (τον προηγούμενο αιώνα) είχαν και παραείχαν θέμα με τη σφραγίδα του Ισραήλ.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εξ όσων γνωρίζω, στο θεμα της βίζας το Τουρκμενιστάν παραμένει απαρέγκλιτα στο δρόμο του Νιγιάζοφ-ζεις-εσύ-μας-οδηγείς, στον οποίο χρωστάει εξάλλου το ζηλευτό στάτους του ως Βόρεια Κορέα της Κεντρικής Ασίας. Ήτοι χρειάζεσαι LOI, συνοδεύεσαι από κάποιο απόγονο καγκεμπίτη στη διάρκεια της επίσκεψης κλπ. Αυτά όμως είναι που σου κάνουν και το ταξίδι αξέχαστο :p. Παρεμπιπτόντως αφού θα βγάλεις που θα βγάλεις LOI για το Ουζμπεκιστάν, ιδού ένα πρακτορείο με έδρα την Τασκένδη που δίνει LOI και βγάζει βίζες για όλα τα Σταν. Αν θυμάμαι καλά αυτός είχε αναλάβει να βγάλει και τις δικές μας για Τουρκμενιστάν το 2006.

Το λινκ που λέγαμε http://www.advantour.com/index.htm
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο Ισαβέλλα. Για να μην παιδεύομαι, πάω στην Τασκένδη και καθαρίζω ή κάνω από πριν προεργασίες. Και... για Τουρκμενιστάν πόσες μέρες μου δίνουν;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εξ όσων γνωρίζω, στο θεμα της βίζας το Τουρκμενιστάν παραμένει απαρέγκλιτα στο δρόμο του Νιγιάζοφ-ζεις-εσύ-μας-οδηγείς, στον οποίο χρωστάει εξάλλου το ζηλευτό στάτους του ως Βόρεια Κορέα της Κεντρικής Ασίας. Ήτοι χρειάζεσαι LOI, συνοδεύεσαι από κάποιο απόγονο καγκεμπίτη στη διάρκεια της επίσκεψης κλπ. Αυτά όμως είναι που σου κάνουν και το ταξίδι αξέχαστο :p. Παρεμπιπτόντως αφού θα βγάλεις που θα βγάλεις LOI για το Ουζμπεκιστάν, ιδού ένα πρακτορείο με έδρα την Τασκένδη που δίνει LOI και βγάζει βίζες για όλα τα Σταν. Αν θυμάμαι καλά αυτός είχε αναλάβει να βγάλει και τις δικές μας για Τουρκμενιστάν το 2006.

Το λινκ που λέγαμε http://www.advantour.com/index.htm
Παίρνεις LOI για το Τουρκμενισταν μόνο αν στο δώσουν - εμένα, ας πούμε, μου το απέρριψαν χωρίς αιτιολόγηση. Αν το πάρεις, μετά η visa είναι on arrival αν πετάς για ASB, ή από πρεσβεία, αν μπαίνεις overland.

Για βίζες κλπ για όλα τα σταν, πήγαινε στο www.stantours.com - ο David είναι εγκύηση, και δε χρειάζεται να κλείσεις τίποτα επιπλέον από αυτούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom