Κουβέντα να γίνεται

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μόνο να μας πείτε για να έχουμε απ' έξω ασθενοφόρο stand by που λένε και στο χωριό μου:lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
5. Μυανμάρ 15
6. Βιετνάμ 15
Έτσι, κουβέντα να γίνεται, αν θελήσεις κάτι για Μυανμάρ ή Βιετνάμ, στείλε π.μ. ή μέηλ.
Αρχαία στο Βιετνάμ έχει στη Χουέ και στο Μυ σον - υποθέτω ότι τα ξέρεις.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεροντομπάσκετ...:D
Σε πληροφορώ πως ο Δευκαλίων διάγει λαμπρή καριέρα στα τοπικά της Μελβούρνης κι εγώ δεν τα πάω άσχημα στα ανοιχτά της Αβάνας...
Έτσι, κουβέντα να γίνεται, αν θελήσεις κάτι για Μυανμάρ ή Βιετνάμ, στείλε π.μ. ή μέηλ.
Αρχαία στο Βιετνάμ έχει στη Χουέ και στο Μυ σον - υποθέτω ότι τα ξέρεις.
Ιδέα δεν είχα, πέφτω για διάβασμα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε πληροφορώ πως ο Δευκαλίων διάγει λαμπρή καριέρα στα τοπικά της Μελβούρνης κι εγώ δεν τα πάω άσχημα στα ανοιχτά της Αβάνας...
Έτσι, πέστα. Θα τραβήξουμε και βίντεο όταν έρθεις, να το στείλουμε demo στο nba μετά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Να χετε κανα γιατρό εκει κοντα για παν ενδεχομενο...μακρινο βεβαια:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ας πούμε ότι έχετε τρεις μήνες να διαθέσετε για ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης,
5. ΟΧΙ παραλίες, τις μισείτε.
Σου προτείνω 3 μήνες Πούντα κάνα βραχιολάτος σε all inclusive μέχρι να συνέλθεις. Σε τι κοινωνία μεγαλώνουν τα παιδία μας ρε!:haha::haha:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Στο Βιετνάμ, η Hue παίζει δυνατά, ειδικά η βόλτα στο ποτάμι σε συνδυασμό με τις επισκέψεις στους αυτοκρατορικούς τάφους και τις παγόδες. Όσο για το My Son, λίγα τα ευρήματα και μάλλον περιορισμένου ενδιαφέροντος. Αν αξίζει η επίσκεψη είναι 70% για το περπάτημα στη φύση, και μόλις 30% για τα αρχαία, μη σου πω 80%-20%.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραία, ανέβασα τις ημέρες στις 100 και το πλάνο έχει ως εξής, ξεκινώντας στις 5.2:
1. Σουδάν 12
2. Ισραήλ 15
3. Ιορδανία 5
4. Ουζμπεκιστάν (Μάρτιος πια) 15
5. Μυανμάρ 15
6. Βιετνάμ 15
7. Μικρονησία 15
και μένουν και δυο εβδομάδες, μάλλον για κάτι ακόμη από Ωκεανία, π.χ. Wallis & Futuna ή κανά Κιριμπάτι, ό,τι κάτσει.

Αλλιώς θα μπορούσε να είναι Ασυτραλία (1-2 πόλεις) ή Νέα
Ζηλανδία (βλέπω τίποτε σε 2 εβδομάδες).

Αν κάτι πρέπει να μείνει απέξω, μάλλον θα τη φάει πάλι το Βιετνάμ (εκτός κι αν έχει τίποτε αρχαία που μου ξέφυγαν). Επίσης αν βρω κανά καλό connect 1-2 μέρες σε Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη που δεν έχω πάει, δε με χαλάνε.

Παρατηρήσεις; Έτσι κουβέντα να γίνεται, τώρα που πια είμαστε "κοντά" στο ταξίδι...
Ωραίο το προγραμμα ! 15 ημερες είναι πολλες για Ισραηλ , πολυ μικρή χώρα ....εκτος και αν θελεις να επισκεφτεις οοοολα τα μοναστηρια και τις εκκλησιες !
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο Βιετνάμ, η Hue παίζει δυνατά, ειδικά η βόλτα στο ποτάμι σε συνδυασμό με τις επισκέψεις στους αυτοκρατορικούς τάφους και τις παγόδες. Όσο για το My Son, λίγα τα ευρήματα και μάλλον περιορισμένου ενδιαφέροντος. Αν αξίζει η επίσκεψη είναι 70% για το περπάτημα στη φύση, και μόλις 30% για τα αρχαία, μη σου πω 80%-20%.
Έτσι ακριβώς (πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς - αφού το λέει η isabelle; ) :)
To My Son ασφαλώς και δεν είναι ούτε Angkor ούτε Bagan, ωστόσο, κάποιος που έχει δει αυτά μπορεί να κάνει συγκρίσεις πολιτισμών, κλπ. Ε, κι αν είναι στο Hoi An, μια ημερήσια εκδρομούλα εκεί, μια χαρά θα ταιριάξει.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Για την Hoi An θα προσυπέγραφα και με τα δυο μου χέρια αν δεν είχα ακούσει από πολύ φερέγγυους φίλους που την επισκέφτηκαν πέρσυ ότι η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά, κι ότι το μέρος από περίπου off the beaten track που ήταν πριν από μια δεκαετία τώρα πια πήζει στα γκρουπ καθώς έχει μπει σε όλα σχεδόν τα προγράμματα των διεθνών γραφείων. Μ' αυτά και μ' αυτά ομολογώ ότι σε ο,τι αφορά την ΝΑ Ασία νοιώθω πια να έχω χάσει τη μπάλα καθώς όλα δείχνουν ότι η τουριστικοποίηση τρέχει με γεωμετρικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για την Hoi An θα προσυπέγραφα και με τα δυο μου χέρια αν δεν είχα ακούσει από πολύ φερέγγυους φίλους που την επισκέφτηκαν πέρσυ ότι η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά, κι ότι το μέρος από περίπου off the beaten track που ήταν πριν από μια δεκαετία τώρα πια πήζει στα γκρουπ καθώς έχει μπει σε όλα σχεδόν τα προγράμματα των διεθνών γραφείων. Μ' αυτά και μ' αυτά ομολογώ ότι σε ο,τι αφορά την ΝΑ Ασία νοιώθω πια να έχω χάσει τη μπάλα καθώς όλα δείχνουν ότι η τουριστικοποίηση τρέχει με γεωμετρικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να χετε κανα γιατρό εκει κοντα για παν ενδεχομενο...μακρινο βεβαια:D
Έτσι, μετά το Μουντομπάσκετ έρχεται το πουρομπάσκετ.

Ωραίο το προγραμμα ! 15 ημερες είναι πολλες για Ισραηλ , πολυ μικρή χώρα ....εκτος και αν θελεις να επισκεφτεις οοοολα τα μοναστηρια και τις εκκλησιες !
Λες ε; Διάβασα έναν οδηγό πέρυσι που αγόρασα εισιτήρια (και τα άφησα αχρησιμοποίητα) και μου φάνηκαν και λίγες οι 15 μέρες παρότι δε σκόπευα να πάω σε μοναστήρια, αλλά δε θυμάμαι τι ήταν αυτό που με κρατούσε τόσες μέρες. Θα το ξανακοιτάξω πάντως, δε με χαλάει να κόψω 5 μερούλες να τις δώσω κάπου αλλού.
Έτσι ακριβώς (πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς - αφού το λέει η isabelle; ) :)
To My Son ασφαλώς και δεν είναι ούτε Angkor ούτε Bagan, ωστόσο, κάποιος που έχει δει αυτά μπορεί να κάνει συγκρίσεις πολιτισμών, κλπ. Ε, κι αν είναι στο Hoi An, μια ημερήσια εκδρομούλα εκεί, μια χαρά θα ταιριάξει.
Κι εγώ έτσι το βλέπω, αλλά ναι πηγαίνω με χαμηλές προσδοκίες. Γενικώς στο Βιετνάμ πηγαίνω με χαμηλές προσδοκίες, πλην του φαγητού όπου περιμένω να περιδρομιάσω.

Τώρα, το Ουζμπεκιστάν με 15 μέρες είναι καλά; Να του βάλω άλλες πέντε ή είμαστε ΟΚ; Για να πω την αλήθεια σκέφτομαι να μην έχω εισιτήρια που με περιορίζουν και να πηγαίνω στα κουτουρού, πλην των πολύ ακριβών, π.χ. Μικρονησία.

Επίσης πλην Σουδάν που ξέρω ότι θα μου βγάλουν την πίστη για τη βίζα εδώ στην Αβάνα, χρειάζομαι καμιά προετοιμασία για βίζα για κάποια άλλη χώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom