Κουβέντα να γίνεται

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλιστα, μετά και τις προχθεσινές απαγωγές στην Υεμένη και το γεγονός ότι το Φεβρουάριο έχουν εκλογές, μάλλον η ιδέα να σκάσω μύτη εκεί τέλη Ιανουαρίου δεν είναι και πολύ καλή. Δε νομίζω να πάω για να επισκεφθώ μόνο τη Σοκότρα και 1-2 πόλεις, καλύτερα να το αφήσω για όταν μπορώ να πάω παντού.

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, τουλάχιστον καταργήθηκε η υποχρέωση έκδοσης άδειας, οπότε μπορεί κανείς να ταξιδέψει όπου θέλει, αλλά υπ' ευθύνη του φυσικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μάλιστα, μετά και τις προχθεσινές απαγωγές στην Υεμένη και το γεγονός ότι το Φεβρουάριο έχουν εκλογές, μάλλον η ιδέα να σκάσω μύτη εκεί τέλη Ιανουαρίου δεν είναι και πολύ καλή.
Απεναντιας τη βρισκω εξαιρετικη ιδεα! Ιστορια με απαγωγη δεν θυμαμαι να εχω διαβασει στο φορουμ. Θα ταν ενδιαφερον να διαβασω μια με μια απαχθεισα περσονα οπως η αφεντια σου (φυσικα by Yorgos).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ήσυχη χώρα είχα βάλει κι εγώ στο μάτι (Ερυθραία) και η κυβέρνηση αποφάσισε να απαγορεύσει στους τουρίστες να πηγαίνουν στο 80% της επικράτειας. Από την άλλη το "ψιλοήσυχο" Σουδάν επίσης μου κάνει νερά: http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-24297347

Κοιτάω το Τσαντ, προβλήματα κι εκεί. Με βλέπω για καμιά Ουγκάντα/Ρουάντα που είναι παραγματικά ασφαλείς (εκτός από το Gisenyi που είχε βόμβες πριν από μια εβδομάδα, αλλά δεν σκόπευα να πάω εκεί έτσι κι αλλιώς), αλλά δε με τραβάνε και πολύ. Ήθελα αρχαία, Ερυθραία κυρίως και Σουδάν. Μόνο μια Σ. Αραβία με σώζει.
 

cristian

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γνωριζετε αν εντος της ευρωπαικης ενωσης τα ξενοδοχεια δεχονται τις ελληνικες ταυτοτητες?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μάλιστα, μετά και τις προχθεσινές απαγωγές στην Υεμένη και το γεγονός ότι το Φεβρουάριο έχουν εκλογές, μάλλον η ιδέα να σκάσω μύτη εκεί τέλη Ιανουαρίου δεν είναι και πολύ καλή. Δε νομίζω να πάω για να επισκεφθώ μόνο τη Σοκότρα και 1-2 πόλεις, καλύτερα να το αφήσω για όταν μπορώ να πάω παντού.
Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, τουλάχιστον καταργήθηκε η υποχρέωση έκδοσης άδειας, οπότε μπορεί κανείς να ταξιδέψει όπου θέλει, αλλά υπ' ευθύνη του φυσικά.
Καλά νεά η κατάργηση αδειών, ήταν χτικιό κάθε τόσο μπλόκα και να ζητάνε από τον οδηγό φωτοτυπημένη την άδεια. Αν είναι για το μέλλον να ηρεμήσουν τα πράγματα καλύτερα τότε να κινηθείς. ακόμα και με λεωφορεία.
Για την Ερυθραία δεν ξέρω αν ποτέ επιτρεπόταν να πας όπου θες. Εμείς ακολουθήσαμε διαδρομή μόνο κεί που επιτρεπόταν.
Ξανασκέψου το αφγανιστάν. Δεν θέλω με τίποτα όμως να σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την Ερυθραία δεν ξέρω αν ποτέ επιτρεπόταν να πας όπου θες.
Όταν είχα πάει Αιθιοπία, η Ερυθραία ήταν μια χαρά. Αλλά την άφησα για να πάω Τανζανία και με το σκεπτικό ότι ήταν πλέον σταθερή χώρα και θα μπορούσα να πάω οποτεδήποτε ήθελα, συν το ότι τα αξιοθέατά της ήταν παρεμφερή με την Αιθιοπία, σε σχέση πάντα με την Τανζανία.

Για το Αφγανιστάν πρέπει να τα πούμε ενδελεχώς, περιμένω και την ιστορία σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, ανέβασα τις ημέρες στις 100 και το πλάνο έχει ως εξής, ξεκινώντας στις 5.2:
1. Σουδάν 12
2. Ισραήλ 15
3. Ιορδανία 5
4. Ουζμπεκιστάν (Μάρτιος πια) 15
5. Μυανμάρ 15
6. Βιετνάμ 15
7. Μικρονησία 15
και μένουν και δυο εβδομάδες, μάλλον για κάτι ακόμη από Ωκεανία, π.χ. Wallis & Futuna ή κανά Κιριμπάτι, ό,τι κάτσει.

Αλλιώς θα μπορούσε να είναι Ασυτραλία (1-2 πόλεις) ή Νέα
Ζηλανδία (βλέπω τίποτε σε 2 εβδομάδες).

Αν κάτι πρέπει να μείνει απέξω, μάλλον θα τη φάει πάλι το Βιετνάμ (εκτός κι αν έχει τίποτε αρχαία που μου ξέφυγαν). Επίσης αν βρω κανά καλό connect 1-2 μέρες σε Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη που δεν έχω πάει, δε με χαλάνε.

Παρατηρήσεις; Έτσι κουβέντα να γίνεται, τώρα που πια είμαστε "κοντά" στο ταξίδι...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αίσχος αν αφήσεις τη συναρπαστική Μελβούρνη απ'έξω. Θα πάμε και για μπασκετάκι, μη με κρεμάσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
E άμα είναι για μπασκετάκι, έκλεισε! Να δω το κόστος και θα σου πω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.293
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom