Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
εγω θα αγοραζα το mls γιατι ειναι καθαρα ελληνικη εταιρεια και δινει ψωμι σε πολλους συμπατριωτες μας.

εξυπακουεται οτι θαχεις τη τεχνικη μας υποστηριξη για πολλα πραγματα...
Δεν έχω γνώσεις και ούτε κουράγια να διαβάσω... σελίδες εγχειριδίου. Θα αναφέρω την εμπειρία μου. Πήγα στο κοντινό Public πριν 3 χρόνια, συμβουλεύτηκα τον πωλητή, εντυπωσιάστηκα από το σύστημα Talk & Drive, έμαθα ότι πρόκειται για Ελληνική εταιρεία και αγόρασα τον mls 43Α T&D. Πλήρωσα 247Ε.
Στο δίμηνο διαλύεται η βάση του!!!!
Τον χρησιμοποίησα, έτσι για δοκιμές στην Αθήνα. Του μιλούσα...αλλά δεν με "καταλάβαινε" πάντα. Ίσως δεν ήξερα τον χειρισμό καλά, δεν με βοήθησε όμως. Ακόμα και με πληκτρολόγηση κάποια ονόματα δεν τα είχε.
Τον παράτησα (δεν μου χρειαζόταν κιόλας), τον χρειάστηκα πέρυσι για Ιταλία. Τους τηλεφωνώ, στείλτε τον μου λένε ...100Ε για Ευρώπη.
Τον πήρα, φέτος, μαζί μου στην Πόλη. Χάρτης γιοκ!!!
Πριν ένα μήνα μου βγάζει μήνυμα: "πρόβλημα με την άδεια σας...."
Τον στέλνω πάλι πάνω, την περασμένη βδομάδα:
Θέλει, λέει επανεγκατάσταση.....25Ε + βάση 16Ε. Τουρκία??? λέω...Θέλουμε +30Ε. Α πούσε του λέω είναι αργό το μηχάνημα... Βάλε +120Ε-130Ε και θα σου στείλουμε καλύτερο.
Άστο λέω ...Πάρε 25+16=41 και με την πρώτη ευκαιρία θα τον πετάξω.
Ξέρω ...είμαι λίγο άσχετος από τέτοια και ίσως δεν έχω υπομονή. Νομίζω όμως ότι είμαι ...ο "μέσος χρήστης-καταναλωτής"
Δεν θα έπρεπε να είναι πιο εύχρηστος???
Δεν είμαι ευχαριστημένος.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
....το χρημα δε κρυβεται:D
θα δω το copilot αν εχει χαρτες ωκεανιας...εχω μια εκδοση που κανει τον server της εταιρειας στο uk να κελαιδαει:lol:

δυστυχως garmin δε τρεχουν ακομα...τα android:rolleyes:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν έχω γνώσεις και ούτε κουράγια να διαβάσω... σελίδες εγχειριδίου. Θα αναφέρω την εμπειρία μου. Πήγα στο κοντινό Public πριν 3 χρόνια, συμβουλεύτηκα τον πωλητή, εντυπωσιάστηκα από το σύστημα Talk & Drive, έμαθα ότι πρόκειται για Ελληνική εταιρεία και αγόρασα τον mls 43Α T&D. Πλήρωσα 247Ε.
Στο δίμηνο διαλύεται η βάση του!!!!
Τον χρησιμοποίησα, έτσι για δοκιμές στην Αθήνα. Του μιλούσα...αλλά δεν με "καταλάβαινε" πάντα. Ίσως δεν ήξερα τον χειρισμό καλά, δεν με βοήθησε όμως. Ακόμα και με πληκτρολόγηση κάποια ονόματα δεν τα είχε.
Τον παράτησα (δεν μου χρειαζόταν κιόλας), τον χρειάστηκα πέρυσι για Ιταλία. Τους τηλεφωνώ, στείλτε τον μου λένε ...100Ε για Ευρώπη.
Τον πήρα, φέτος, μαζί μου στην Πόλη. Χάρτης γιοκ!!!
Πριν ένα μήνα μου βγάζει μήνυμα: "πρόβλημα με την άδεια σας...."
Τον στέλνω πάλι πάνω, την περασμένη βδομάδα:
Θέλει, λέει επανεγκατάσταση.....25Ε + βάση 16Ε. Τουρκία??? λέω...Θέλουμε +30Ε. Α πούσε του λέω είναι αργό το μηχάνημα... Βάλε +120Ε-130Ε και θα σου στείλουμε καλύτερο.
Άστο λέω ...Πάρε 25+16=41 και με την πρώτη ευκαιρία θα τον πετάξω.
Ξέρω ...είμαι λίγο άσχετος από τέτοια και ίσως δεν έχω υπομονή. Νομίζω όμως ότι είμαι ...ο "μέσος χρήστης-καταναλωτής"
Δεν θα έπρεπε να είναι πιο εύχρηστος???
Δεν είμαι ευχαριστημένος.
black monday :) η ο γιος το περιεργαστηκε....
πλακα κανω...φιλε μου η συσκευη ειναι αξιοπιστη οπως ολοι οι συγχρονοι πλοηγοι πλην καποιων κινεζιων.
...η βαση δε διαλυεται ετσι ευκολα....
το πιο ευκολο θα ηταν να επικαλεστεις την εγγυηση της συσκευης για οτιδηποτε ελλατωματικο.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Δεν έχω γνώσεις και ούτε κουράγια να διαβάσω... σελίδες εγχειριδίου. Θα αναφέρω την εμπειρία μου. Πήγα στο κοντινό Public πριν 3 χρόνια, συμβουλεύτηκα τον πωλητή, εντυπωσιάστηκα από το σύστημα Talk & Drive, έμαθα ότι πρόκειται για Ελληνική εταιρεία και αγόρασα τον mls 43Α T&D. Πλήρωσα 247Ε.
Στο δίμηνο διαλύεται η βάση του!!!!
Τον χρησιμοποίησα, έτσι για δοκιμές στην Αθήνα. Του μιλούσα...αλλά δεν με "καταλάβαινε" πάντα. Ίσως δεν ήξερα τον χειρισμό καλά, δεν με βοήθησε όμως. Ακόμα και με πληκτρολόγηση κάποια ονόματα δεν τα είχε.
Τον παράτησα (δεν μου χρειαζόταν κιόλας), τον χρειάστηκα πέρυσι για Ιταλία. Τους τηλεφωνώ, στείλτε τον μου λένε ...100Ε για Ευρώπη.
Τον πήρα, φέτος, μαζί μου στην Πόλη. Χάρτης γιοκ!!!
Πριν ένα μήνα μου βγάζει μήνυμα: "πρόβλημα με την άδεια σας...."
Τον στέλνω πάλι πάνω, την περασμένη βδομάδα:
Θέλει, λέει επανεγκατάσταση.....25Ε + βάση 16Ε. Τουρκία??? λέω...Θέλουμε +30Ε. Α πούσε του λέω είναι αργό το μηχάνημα... Βάλε +120Ε-130Ε και θα σου στείλουμε καλύτερο.
Άστο λέω ...Πάρε 25+16=41 και με την πρώτη ευκαιρία θα τον πετάξω.
Ξέρω ...είμαι λίγο άσχετος από τέτοια και ίσως δεν έχω υπομονή. Νομίζω όμως ότι είμαι ...ο "μέσος χρήστης-καταναλωτής"
Δεν θα έπρεπε να είναι πιο εύχρηστος???
Δεν είμαι ευχαριστημένος.
mls?εξυπακουεται οτι θαχεις τη τεχνικη μας υποστηριξη για πολλα πραγματα... :mad: :haha::haha:εδώ γελάμε η ρίχνουμε κλάμα -αρκετά χρονια τους γευτήκαμε από x 300 ακόμα εδώ και κάποια χρονια ακόμα κλαίμε τα λεφτά μας-:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αγαπητοί mio gps & sezar7, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε ζητάω (πλέον) κάτι. Αυτά που θέλω τα πληρώνω και όλα καλά...
Την "ιστορία μου" αφηγήθηκα...
Την επόμενη, θα προσέχω ή τουλάχιστον, βασική προϋπόθεση: στρώσιμο και διάβασμα του εγχειριδίου.:):):)
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά εγώ αγόρασα πέρσι το ΤΟΜ ΤΟΜ XL2 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένη! Πολύ εύχρηστο, πανεύκολο να το μάθεις και αρκετά οικονομικό νομίζω. Τότε έκανε γύρω στα 140 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πριν καταλήξω σ' αυτό είδα διάφορα, αλλά αυτό μου φάνηκε το πιο εύκολο. Και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, σας το συνιστώ! Αν υπάρχει ακόμα :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Για την τρέχουσα περιοδο που διανύουμε ποια συσκευη έχει καλή απόδοση?Με ενδιαφέρουν οι ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ χάρτες!
Το Tomtom xl που αναφέρθηκε?
thx
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πήγα Λευκωσία με MLS (τελευταία ενημέρωση,από την ίδια την Εταιρεία). Δεν μου τα έλεγε καλά. Μου υποδείκνυε δρόμους αντίθετης κυκλοφορίας κλπ.
Σαν ποσοστό, έτσι σχηματικά, ας πούμε επιτυχία 70-80%.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Για την τρέχουσα περιοδο που διανύουμε ποια συσκευη έχει καλή απόδοση?Με ενδιαφέρουν οι ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΙ χάρτες!
Το Tomtom xl που αναφέρθηκε?
thx
οι καλυτεροι χαρτες αν ενδιαφερεσαι για κεντρικη και δυτικη ευρωπη ειναι απο την tomtom ,αν υπαρχει ακομη το tomtom xl με ευρωπαικους χαρτες παρτο
να ξερεις οτι εχεις Εγγύηση πιο πρόσφατου χάρτη
XL² IQ Routes
υ.γ. θα σου ελεγα να μην αγορασεις ομως τη σειρα via και start

αν παλι σε ενδιαφερει εξισου και η ανατολικη ευρωπη μονοδρομος το igo
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πήγα Λευκωσία με MLS (τελευταία ενημέρωση,από την ίδια την Εταιρεία). Δεν μου τα έλεγε καλά. Μου υποδείκνυε δρόμους αντίθετης κυκλοφορίας κλπ.
Σαν ποσοστό, έτσι σχηματικά, ας πούμε επιτυχία 70-80%.
ωχ αν ειναι να παω στα τυφλα παω και μόνη μου λάθος δεν χρειάζομαι gps :D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
οι καλυτεροι χαρτες αν ενδιαφερεσαι για κεντρικη και δυτικη ευρωπη ειναι απο την tomtom ,αν υπαρχει ακομη το tomtom xl με ευρωπαικους χαρτες παρτο
να ξερεις οτι εχεις Εγγύηση πιο πρόσφατου χάρτη
XL² IQ Routes
υ.γ. θα σου ελεγα να μην αγορασεις ομως τη σειρα via και start

αν παλι σε ενδιαφερει εξισου και η ανατολικη ευρωπη μονοδρομος το igo
ψαχνω αυτο που μου προτείνεις και διάβασα καλά λόγια εδώ μέσα αλλά βρίσκω αυτό σε οικονομικότερο ρίχνεις μια ματιά?
GPS Tomtom XL Classic Ευρώπης και Ελλάδας | You.gr
δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχει 28 χωρες και οχι 45!!??το ιδιο μοντελο να εχει διαφορετικους χαρτες?

ναι η κεντρικη και η δυτικη ευρωπη με ενδιαφερει και να γινονται αναβαθμισεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχω ενα mio αλλα δεν παιρνει απο τη μανα του ξενους χαρτες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom