Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ανοιγω το παρων thread,προκειμενου να συζηταμε εφεξης τα περι πλοηγησης θεματα,να λυνουμε αποριες,να προτεινουμε λυσεις,tips,skins κλπ.
η τεχνολογια αυτη τα επομενα χρονια θα γνωρισει πραγματικα μεγαλη αναπτυξη και θα ειναι μια απο τις 3 συνιστωσες της αυτοκινητιστικης επαναστασης που θα ζησουμε τα προσεχη χρονια.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
λιγα λογια για το τροπο λειτουργιας του.

Το σύστημα λειτουργεί με 24 δορυφόρους οι οποίοι, αν και ευρισκόμενοι εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τη Γη, καταγράφουν τα πάντα κατά την κίνησή τους γύρω από αυτήν και στέλνουν τα σήματά τους στη Γη, και με τις συσκευές GPS, που είναι οι ειδικοί δέκτες οι οποίοι λαμβάνουν αυτά τα σήματα, κάνουν την αποκωδικοποίησή τους. Συγκεκριμένα, μόλις ο δέκτης GPS εντοπίσει σήμα από τρεις τουλάχιστον δορυφόρους, τότε είναι σε θέση να δώσει τις γεωγραφικές συντεταγμένες (μήκος, πλάτος, ύψος) για τη θέση όπου βρίσκεται. Οσο περισσότεροι είναι οι δορυφόροι που "πιάνει" τόσο ακριβέστερο θα είναι το σήμα». H ακρίβεια των GPS ως προς τον προσδιορισμό ενός στόχου αγγίζει πλέον τα εκατοστά, ενώ στη χειρότερη περίπτωση το περιθώριο λάθους είναι μόλις 20 μέτρα. H «απάντηση» της Ευρωπαϊκής Ενωσης στο αμερικανικό σύστημα πλοήγησης και προσδιορισμού θέσης GPS είναι το σύστημα EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), το οποίο αναμένεται να λειτουργήσει πλήρως από το επόμενο έτος. Το 2010, οπότε και προβλέπεται ότι θα έχει ολοκληρωθεί, το σύστημα θα αποτελείται συνολικά από 30 δορυφόρους, ενώ το «πλεονέκτημά» του σε σχέση με το GPS θεωρείται ότι είναι η διαχείρισή του αποκλειστικά από πολιτικούς φορείς.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δηλαδή....όταν βγει το EGNOS θα αρχίσει αντικατάσταση των GPS?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δηλαδή....όταν βγει το EGNOS θα αρχίσει αντικατάσταση των GPS?
εχει δρομο ο γαλιλαιος...ακομα
θα δουμε τοτε...
πιστευω καποιο patch θα βγαλουν οι μανες εταιρειες για συμβατοτητα στις port kai baundrate που θα χρειαζεται ο γαλιλαιος.
καλα...επαθα τη πλακα μου με τα νεας γενιας λογισμικα που θα κυκλοφορησουν συντομα.
μπροστα σου βλεπεις real time το περιβαλλον,ανθρωπους ,αμαξια κλπ πραγματικη εικονα και σαν ολογραμμα το βελος δειχνει που μπαινεις...προσπαθω να το βρω στο you tube αλλα τιποτα ακομα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αντικατάσταση του GPS όχι φυσικά, αφού o Γαλιλαίος θα είναι ευρωπαϊκής ιδιοκτησίας, και μάλιστα πολιτικής, ενώ το GPS είναι αμερικάνικο και στρατιωτικό. Πρακτικά αυτή τη στιγμή δηλαδή όλος ο κόσμος λαμβάνει σήμα από το GPS το οποίο είναι συγκεκριμένης ακρίβειας όσον αφορά τον πολιτικό κώδικα, όμως οι αμερικάνοι διαθέτουν και τον στρατιωτικό κώδικα που δίνει ακόμα μεγαλύτερες ακρίβειες, φυσικά μόνο για τις δικές τους εφαρμογές.

Το πρόβλημα είναι ότι οι συσκευές GPS που κυκλοφορούν τώρα κατά 99% δε θα παίζουν με το Γαλιλαίο, για τον οποίο θα βγουν νέες συσκευές. Είναι θέμα χρόνου βέβαια να βγουν συσκευές που θα έχουν δέκτες και για τα δύο συστήματα δορυφόρων.

Εκτιμώ ότι ο Γαλιλαίος θα είναι πλήρως operational το 2012.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
To GPS εχει πλεον βρει εφαρμογή εκτός από την οδηγική πλοήγηση και στην φωτογραφία.
Κυκλοφορούν φωτογραφικές μηχνανές και κινητά, που φυσικά είναι ακόμη αρκετά ακριβά,
που βγαζεις μια φωτογραφία και μέσω του ενσωματωμένου GPS σου δίνει αναλυτικά τις γεωγραφικές συντεταγμένες του σημείου που φωτογράφισες!!!
Ενα τέτοιο κινητο ειναι Samsung Omnia i900
Ξ?ηλΡΟ�Ο�Ξ½Ξ―Ξ± & Internet : Ξ�ΞΉΞ½Ξ·Ο�Ξ� Ο�ηλΡΟ�Ο�Ξ½Ξ―Ξ± : Ξ�ΞΉΞ½Ξ·Ο�Ξ¬ Ο�Ξ·Ξ»Ξ*Ο�Ο�Ξ½Ξ± : Samsung : Samsung i900 Omnia (16GB) - Plaisio Computers

Δεν ξέρω ακόμη πως αξιοποιούνται αυτές οι πληροφορίες!:roll:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
το ομνια τοχω εγω,εχει περιορισμους στη χρηση προγραμματων πλοηγησης.
ο δεκτης υπο προυποθεσεις θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για αξιοποιηση σηματος απο γαλιλαιο.υποθεση κανω δε τοχω ψαξει.ειναι ακαιρο εξαλου.
δηλαδη αντι για το NMEA αν μας εδινε η μαμα εταιρεια μεσω του προγραμματος πλοηγησης αλλο πρωτοκολλο επικοινωνιας....λεω εγω!!

θανε ξυνεις πληγες και το παρων φορουμ ειναι ειρηνικο,με χαρουμενους χρηστες.
η τεχνολογια στην οποια αναφερεσαι εχει εφαρμογη στην αεροπορικη αμυντικη βιομηχανια.
μια μεθοδο εντοπισμου του στοχου ειναι η εξης
εχει το βλημα τυπου cruise φωτο του στοχου .
εκτοξευεται και ποξγειται για το στοχο με gps ΚΑΙ με αδρανειακα συστηματα πλοηγησης.
πλησιαζοντας τα στιγμιοτυπα που βλεπει τα επεξεργαζεται με την εικονα που βλεπει,τη θεση που εχει το στοχο και τις φωτο απο το backup.μολις ολα τα δεδομενα συγχρονιστουν διδεται η θεση του στοχου ο οποιος και κλειδωνει...
ολα τελειωσαν πλεον.
τετοια βληματα εχουμε και εμεις μαζι με αλλα δυο κρατη στην ευρωπη και προοριζονται για τους πιο σκληρους στοχους στην τουρκικη ενδοχωρα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ας δωσουμε μια μεθοδο για shortcuts se συσκευες PNA.

Δινω μια μηχανη
http://strangeraeons.f2s.com/counter.html
εκει μεσα βαζετε τη διαδρομη που εχετε τη συντομευση καθε προγραμματος.
δηλ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
flash memory/igo8/igo8.exe
h mhxanh αυτοματα θα δημιουργησει το path το οποιο επικολλουμε σε ενα εγγραφο κειμενου και το οποιο κανουμε save as ονομαζοντας το, το ονομα του .exe και .lnk( για το παραδειγμα igo8.lnk)
Εν συνεχεια copy-paste sto fakelo desktop o opoios αναλογως της συσκευης και της μεθοδου unlock θα βρισκεται μεσα στο φακελο windows.
Ειδικα για miomoov ξεκλειδωμενα βρισκεται στο φακελο unlock/program files/desktop
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ας δωσουμε μια μεθοδο για shortcuts se συσκευες PNA.

Δινω μια μηχανη
http://strangeraeons.f2s.com/counter.html
εκει μεσα βαζετε τη διαδρομη που εχετε τη συντομευση καθε προγραμματος.
δηλ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
flash memory/igo8/igo8.exe
h mhxanh αυτοματα θα δημιουργησει το path το οποιο επικολλουμε σε ενα εγγραφο κειμενου και το οποιο κανουμε save as ονομαζοντας το, το ονομα του .exe και .lnk( για το παραδειγμα igo8.lnk)
Εν συνεχεια copy-paste sto fakelo desktop o opoios αναλογως της συσκευης και της μεθοδου unlock θα βρισκεται μεσα στο φακελο windows.
Ειδικα για miomoov ξεκλειδωμενα βρισκεται στο φακελο unlock/program files/desktop
Πολύ δυναμικά μπήκες αγαπητέ συνοφορουμίτη!:)
Δικαιο εχει να αναρωτιεται ο Cakenet αν το ειπαμε στην μάνα μας!:haha::bleh: Εχω λιωσει στο γέλιο με την ατάκα..

Ας τα παρουμε ενα ενα:
αυτη τη μεθοδο για shortcuts (σημ, σημαινει το ιδιο οπως και στα windows συντόμευση;) για πιο λόγο θα μας φανεί χρησιμη;
εξηγησε και τι ειναι η συσκευή PNA γιατί εχω ακουστά μονο για τα PDA που ειναι οι μικρες φορητές βοηθητικές συσκευές για χρησεις μινι υπολογιστή.

αυτά για αρχή!:roll:
 
Last edited by a moderator:

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Πολύ δυναμικά μπήκες αγαπητέ συνοφορουμίτη!:)
Δικαιο εχει να αναρωτιεται ο Cakenet αν το ειπαμε στην μάνα μας!:haha::bleh: Εχω λιωσει στο γέλιο με την ατάκα..

Ας τα παρουμε ενα ενα:
αυτη τη μεθοδο για shortcuts (σημ, σημαινει το ιδιο οπως και στα windows συντόμευση;) για πιο λόγο θα μας φανεί χρησιμη;
εξηγησε και τι ειναι η συσκευή PNA γιατί εχω ακουστά μονο για τα PDA που ειναι οι μικρες φορητές βοηθητικές συσκευές για χρησεις μινι υπολογιστή.

αυτά για αρχή!:roll:
καλησπέρα παιδιά έχω εθιστεί τελικά με τη παρέα σας απο το ένα ενδιαφέρον θέμα στο άλλο Φίλε Thanosth έχεις δίκιο προσπαθώ να καταλάβω αλλά δυσκολεύομαι και δεν είμαι και άσχετη με την τεχνολογία φαντάσου ποσο δύσκολο θα ναι για κάποιον που δεν τα χει καλά με την τεχνολογία και την ορολογία της...συμβουλές για αρχαρίους λοιπόν στα GPS...περιμένουμε με αγωνία
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
παρομοιως μιράντα,
και εγω εχω καποιες βασικές γνωσεις στις νέες τεχνολογιες,
αλλά τα βρήκα ...μπαστουνια με αυτά που εγραψε ο φιλος μας!!!:haha:

για αυτό και οι επεξηγηματικές απορίες!!!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.375
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom