Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To GPS εχει πλεον βρει εφαρμογή εκτός από την οδηγική πλοήγηση και στην φωτογραφία.
Κυκλοφορούν φωτογραφικές μηχνανές και κινητά, που φυσικά είναι ακόμη αρκετά ακριβά,
που βγαζεις μια φωτογραφία και μέσω του ενσωματωμένου GPS σου δίνει αναλυτικά τις γεωγραφικές συντεταγμένες του σημείου που φωτογράφισες!!!
Ενα τέτοιο κινητο ειναι Samsung Omnia i900
Ξ?ηλΡΟ�Ο�Ξ½Ξ―Ξ± & Internet : Ξ�ΞΉΞ½Ξ·Ο�Ξ� Ο�ηλΡΟ�Ο�Ξ½Ξ―Ξ± : Ξ�ΞΉΞ½Ξ·Ο�Ξ¬ Ο�Ξ·Ξ»Ξ*Ο�Ο�Ξ½Ξ± : Samsung : Samsung i900 Omnia (16GB) - Plaisio Computers

Δεν ξέρω ακόμη πως αξιοποιούνται αυτές οι πληροφορίες!:roll:
Δε χρειάζεται να είναι ενσωματωμένο το GPS... Εγώ έχω αναλυτικές συντεταγμένες σε όλες σχεδόν τις φωτογραφίες μου, απλά συνδυάζοντας πληροφορία από το track που κρατάει το GPS μου και την ακριβή ώρα κάθε φωτογραφίας (για να το πετύχω, βέβαια, προσέχω πάντα να έχει σωστή ώρα η φωτογραφική μου). - Αλλά μου φαίνεται ότι κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ειστε ολοι φοβεροι...:clap:
καταρχας εσυ θανο εχεις την mercedes των pda(...entaξει μη φωναζετε οι κατοχοι των HTC:lol: και εσεις ειστε porche...).
PNA
ειναι συσκευες φτιαγμενες αποκλειστικα για πλοηγηση.χρησιμοποιουν ως λειτουργικο μια εκδοση των windows με την ονομασια CE.5.κατα τεκμηριο ειναι προσιτα σε τιμη(εξαιρουνται τα ΤΙΒΟ;)).εκτος πλοηγησης μπορουν να παιξουν και μουσικη αφου τα περισσοτερα εχουν ενσωματωμενο ενα media player.οι δυνατοτητες τους φτανουν μεχρι εκει,τιποτα παραπανω.
πρεπει να τονισουμε οτι στη πλοηγηση πραγματικα ειναι αξεπεραστα.
PDA
ειναι πολυχρηστικες συσκευες.βασιζονται στο λειτουργικο windows mobile6(..5...3).
εχουν ενσωματωμενο δεκτη gps.ομως το πλεονεκτημα τους εγκειται στο οτι περαν της πλοηγησης μπορουν να κανουν και πολλα αλλα πραγματα οπως
να τρεξουν ολες τις εφαρμογες του office
μπορουν πολλα απο αυτα να μπουν στο internet αφου ενσωματωνουν δυνατοτητες wi-fi
diaxeirizontai ta email toy katoxoy
παιζουν δεκαδες παιχνιδια
γενικα αξιοποιουνται σε μεγαλυτερο βαθμο απο τα PNA.
το τιμημα τους βεβαια ειναι πολυ μεγαλυτερο της προηγουμενης κατηγοριας.
πρεπει να τονιστει οτι στη πλοηγηση υστερουν σε σχεση με τα PNA.
Εγω με ενα τετιοιο το 2007 γυρισα ιταλια νοτια γαλλια χωρις σημαντικα προβληματα.
τελος υπαρχουν τα smartphones τα οποια ειναι pda αλλα και κινητα τηλ.η τιμη τους ειναι στη κορυφη της κατηγοριας

τωρα μετα τη μικρη αναφορα στις κατηγοριες των μηχανηματων ας απαντησουμε στο γιατι εδωσα το τροπο δημιουργιας shortcut.
τα pna εχουμε τη δυνατοτητα να τα ξεκλειδωνουμε οποτε δεν ειμαστε δεσμιοι του προγραμματος που εχει προεγκαταστησει ο κατασκευαστης.μπορουμε να φορτωσουμε οσα θελουμε.
τωρα για να τρεξει το καθενα πρεπει να κλικαρουμε ενα αρχειο που λεγεται αρχειο εκκινησης.με τις συντομευσεις ,βαζουμε αυτα τα αρχεια στην επιφανεια και δε χρειαζεται να μπαινουμε στο μενου για να ενεργοποιουμε ενα προγραμμα.
παρτε μια εικονα πως εχω το miomoov μου
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
φαντάσου ποσο δύσκολο θα ναι για κάποιον που δεν τα χει καλά με την τεχνολογία

Μάγα είσαι; Εγώ ακόμη δεν ξέρω τι είναι αυτό το gps... Κάποια εφαρμογή για κινητά πρέπει να είναι γιατί συνήθως εκεί έχω άγνωστες λέξεις...:roll:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
φαντάσου ποσο δύσκολο θα ναι για κάποιον που δεν τα χει καλά με την τεχνολογία

Μάγα είσαι; Εγώ ακόμη δεν ξέρω τι είναι αυτό το gps... Κάποια εφαρμογή για κινητά πρέπει να είναι γιατί συνήθως εκεί έχω άγνωστες λέξεις...:roll:
Νομιζα οτι ημουν ο πλεον ασχετος, αλλα......τελικα υπαρχουν και χειροτερα:clap:Πλακα κανω...αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι εαν θελω να βαλω ενα καλο gps στο αυτοκινητο υπαρχει καποια προταση απο τους ειδικους???
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
φαντάσου ποσο δύσκολο θα ναι για κάποιον που δεν τα χει καλά με την τεχνολογία

Μάγα είσαι; Εγώ ακόμη δεν ξέρω τι είναι αυτό το gps... Κάποια εφαρμογή για κινητά πρέπει να είναι γιατί συνήθως εκεί έχω άγνωστες λέξεις...:roll:
γογο...στριψε λιγο δεξια....σιγα σιγα...οπα...δεσε.....:haha::haha:
αυτο ειναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε όχι, δεν είναι μόνο αυτές οι κατηγορίες GPS, μην τρελλαθούμε κιόλας!

Χρόνια τώρα, το σύστημα GPS χρησιμοποιείται σε αεροπλάνα, πλοία, κατασκευές δημοσίων έργων (π.χ. palm island), ορειβασία, κ.α. . Και όχι, ούτε PNA ούτε PDA δεν χρησιμοποιείται σε κανένα από όλα αυτά.

Τα τελευταία μόνο χρόνια έκαναν την εμφάνισή τους και κάποια GPS που βασίζονται σε windows software, και έχουν "target" σχεδόν αποκλειστικά τα αυτοκίνητα και την οδήγηση. Τα χαρακτηριστικά τους είναι οι μεγάλες οθόνες η φωνητική καθοδήγηση, η μικρή αυτονομία και συχνά, η ενσωματωσή τους σε πολυχρηστικές συσκευές. Οι κατηγορίες που ανέφερες είναι υποκατηγορίες από αυτά τα τελευταία. Τέτοιο έχει και το κινητό μου (HTC), αλλά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Μπορεί και να είναι και ελλατωματικό - μια φορά που το δοκίμασα κάπου στην Αθήνα, νόμιζε πως ήμουν στη Νότια Πορτογαλία.

Αν δεις τα GPS που υπάρχουν χρόνια τώρα (π.χ. Maggelan, Garmin κλπ), υπάρχουν και πολλές ακόμα κατηγορίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζα οτι ημουν ο πλεον ασχετος, αλλα......τελικα υπαρχουν και χειροτερα:clap:Πλακα κανω...
Κι εγώ, απλά ήθελα να υπογραμμίσω το σωστό του προβληματισμού της προλαλήσαντος... sorry, δε θα ξαναεπέμβω.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομιζα οτι ημουν ο πλεον ασχετος, αλλα......τελικα υπαρχουν και χειροτερα:clap:Πλακα κανω...αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι εαν θελω να βαλω ενα καλο gps στο αυτοκινητο υπαρχει καποια προταση απο τους ειδικους???
με ολα τη δουλεια σου θα τη κανεις.
να αποφυγεις τα κινεζικα γιατι δεν εχουν καλη χρωματικη αποδοση και την ημερα με το φως εχεις μια δυσκολια.επισης η βαση στηριξης τους ειναι τελειως ψευτικη.
εγω αγοραζω mio giati einai poly gera mhxanhmata kai ....επεκτασιμα:D
ας προτεινω μερικα
PNA
miomoov200 330,360
navigon2100 klp
PDA
mio p-560
asus
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.932
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ε όχι, δεν είναι μόνο αυτές οι κατηγορίες GPS, μην τρελλαθούμε κιόλας!
καλά μην βαράς!:haha:
ο φιλος μας αναφερθηκε προφανώς σε κατηγοριες για τον απλό ..λαουτζίκο που πηγαινει και τα βλέπει στα μιντια μαρκτ, στα πλαισια στους γερμανούς και στα εσοπς!
αυτα που λες εσύ ειναι τα πιο εξειδικευμένα!:roll:

παντως αρκετοι απο μας χρειάζονται ιδιαίτερα μαθήματα σε θεματα πλοήγησης με GPS,
αλλοι μαθηματα για προχωρημένους και αλλοι για αρχάριους!!! :haha:
ZHTEITAI δάσκαλος για ιδιαίτερα σε GPS, πληροφορίες ενταύθα!:bleh::haha:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
με ολα τη δουλεια σου θα τη κανεις.
να αποφυγεις τα κινεζικα γιατι δεν εχουν καλη χρωματικη αποδοση και την ημερα με το φως εχεις μια δυσκολια.επισης η βαση στηριξης τους ειναι τελειως ψευτικη.
εγω αγοραζω mio giati einai poly gera mhxanhmata kai ....επεκτασιμα:D
ας προτεινω μερικα
PNA
miomoov200 330,360
navigon2100 klp
PDA
mio p-560
asus
Αλλη χαζη ερωτηση...περιεχουν ολο τον κοσμο, μονο Ευρωπη, μονο Ελλαδα, ισως μονο Αμερικη...ρωταω γιατι το προγραμμα που εχω εγω ηδη περασμενο στο αμαξι εχει μονο Αμερικη...αμερικανικο βλεπεις, τελος παντων και η εταιρια με παει απο αυριο στο μεθαυριο.Επισης δεν αναφερεις τιμες, εστω στο περιπου, ε?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ε όχι, δεν είναι μόνο αυτές οι κατηγορίες GPS, μην τρελλαθούμε κιόλας!

Χρόνια τώρα, το σύστημα GPS χρησιμοποιείται σε αεροπλάνα, πλοία, κατασκευές δημοσίων έργων (π.χ. palm island), ορειβασία, κ.α. . Και όχι, ούτε PNA ούτε PDA δεν χρησιμοποιείται σε κανένα από όλα αυτά.

Τα τελευταία μόνο χρόνια έκαναν την εμφάνισή τους και κάποια GPS που βασίζονται σε windows software, και έχουν "target" σχεδόν αποκλειστικά τα αυτοκίνητα και την οδήγηση. Τα χαρακτηριστικά τους είναι οι μεγάλες οθόνες η φωνητική καθοδήγηση, η μικρή αυτονομία και συχνά, η ενσωματωσή τους σε πολυχρηστικές συσκευές. Οι κατηγορίες που ανέφερες είναι υποκατηγορίες από αυτά τα τελευταία. Τέτοιο έχει και το κινητό μου (HTC), αλλά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ. Μπορεί και να είναι και ελλατωματικό - μια φορά που το δοκίμασα κάπου στην Αθήνα, νόμιζε πως ήμουν στη Νότια Πορτογαλία.

Αν δεις τα GPS που υπάρχουν χρόνια τώρα (π.χ. Maggelan, Garmin κλπ), υπάρχουν και πολλές ακόμα κατηγορίες.
malista....
κατι θες να πεις αλλα το μπερδευεις...
ρωτα οτι θες και θα στο εξηγησω..
πληροφοριακα το χρησιμοποιω απο το 1987 οταν νεος ανθυποσμηναγος τοποθετηθηκα στα Α-7 στη Σουδα

αναφορικα με το κινητο σου πες μου ποιο προγραμμα θες και θα σου δωσω
τις αλλαγες που πρεπει να κανεις.το ξεσκιζει η vga
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.149
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom