Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αλλη χαζη ερωτηση...περιεχουν ολο τον κοσμο, μονο Ευρωπη, μονο Ελλαδα, ισως μονο Αμερικη...ρωταω γιατι το προγραμμα που εχω εγω ηδη περασμενο στο αμαξι εχει μονο Αμερικη...αμερικανικο βλεπεις, τελος παντων και η εταιρια με παει απο αυριο στο μεθαυριο.Επισης δεν αναφερεις τιμες, εστω στο περιπου, ε?
φιλε driver μπορεις να βαλεις οτι θες οποια χωρα θες οποια ηπειρο.
καθε προγραμμα εχει και το δυνατο του σημειο .
εγω ευρωπη εμπιστευομαι navigon igo8
ellada destinator kai meta ta alla
τιμες
miomoov200 140 peripoy
miomoov330 190 peripoy
mio p560 260 χωρις προγραμμα πλοηγησης
mpes sto skroutz kai kyta ta ola
 

taver

Member
Μηνύματα
12.515
Likes
29.277
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
malista....
κατι θες να πεις αλλα το μπερδευεις...
ρωτα οτι θες και θα στο εξηγησω..
πληροφοριακα το χρησιμοποιω απο το 1987 οταν νεος ανθυποσμηναγος τοποθετηθηκα στα Α-7 στη Σουδα

αναφορικα με το κινητο σου πες μου ποιο προγραμμα θες και θα σου δωσω
τις αλλαγες που πρεπει να κανεις.το ξεσκιζει η vga
Και τι χρησιμοποιούσες στα Α-7, PNA ή PDA? Έτσι όπως έχεις γράψει τις κατηγορίες, είναι σαν να μην υπάρχει κανένα άλλο GPS πέραν από αυτά τα 2.

Για το κινητό μου, το έχω φτιάξει, αλλά απλά δεν ενδιαφέρομαι να το χρησιμοποιώ, είμαι μια χαρά με το Garmin μου. Απλά το έχω για backup.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
to ti xrhsimopoioyme sto A-7 δε θα μαθεις ποτε φιλε μου...γιατι για να το μαθεις πρεπει να μπεις μεσα και για να μπεις θελει ''αλλα κολπα''
καλα να περνας.
 

Attachments

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
to ti xrhsimopoioyme sto A-7 δε θα μαθεις ποτε φιλε μου...γιατι για να το μαθεις πρεπει να μπεις μεσα και για να μπεις θελει ''αλλα κολπα''
καλα να περνας.
Τρομαξα ρε παιδια...νομιζα οτι εαν το μαθαινε θα επρεπε μετα να τον σκοτωσεις!!!!:bleh::haha:Χαλαρα παιδια.....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Υποτίθεται ότι ανοίξαμε ένα θέμα για να λύσουμε τις απορίες μας για τα gps κι εσείς μας μπερδεύετε περισσότερο! Σίγουρα δεν το κάνετε επίτηδες για να μας δουλέψετε; :bleh::bleh::bleh:

φαντάσου ποσο δύσκολο θα ναι για κάποιον που δεν τα χει καλά με την τεχνολογία

Μάγα είσαι; Εγώ ακόμη δεν ξέρω τι είναι αυτό το gps... Κάποια εφαρμογή για κινητά πρέπει να είναι γιατί συνήθως εκεί έχω άγνωστες λέξεις...:roll:
Ρε Γιώργο.... μήπως λένε κάτι για εμάς πίσω από την πλάτη μας...και το λένε με συνθηματικά για να μην καταλαβαίνουμε; :haha::clap::clap::clap:

Τώρα...εγώ θα έλεγα να το πάρουμε το νήμα από την αρχή...

Τι είναι το gpa?
Το gpa είναι μια συσκευή πλοήγησης (όπως τα καταλαβαίνω εγώ τα λέω), δηλαδή μια μικρή συσκευή με οθόνη, που σου δείχνει το σημείο που βρίσκεσαι, ορίζεις την διεύθυνση που θέλεις να πας και αυτό σε κατευθύνει, με βελάκια ή φωνητικά, ή και τα δύο, προς τα που να πας για να φτάσεις στον προορισμό σου.

Επόμενες ερωτήσεις που θα ήθελα να μου απαντήσετε:
- Πόσο κοστίζει ένα gpa;
- Ποιες είναι οι διαφορές των gpa;
- Τι παραπάνω προσφέρει ένα ακριβό gpa από ένα φθηνό gpa;
- Πληρώνεις συνδρομή για να έχεις πρόσβαση στον δορυφόρο;
- Οι χάρτες που λένε ότι φορτώνεις...πουλιούνται; Από που τους αγοράζεις και πόσο κοστίζουν;
- Στην αγορά κυκλοφορούν και gpa της τάξεως των 80 Ευρώ; Είναι μούφα ή την κάνουν την δουλειά τους;
- Γενικά...πληρώνεις κάποιο πάγιο ή συνδρομή για όσο το χρησιμοποιείς;

Ας ξεκινήσουμε από εδώ...και αφού λύσουμε τα βασικά όλο και κάτι θα προκύψει!

Τώρα....όσον αφορά το αν θα πέσει ο δείκτης του ποντικιού πάνω στο vga και θα το σύρει στην πίσω πλευρά της οθόνης που θα το μετατρέψει σε Pda... είναι κάτι που ας το αφήσουμε για μετά από κανένα μήνα! :roll: :lol::lol::lol:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Υποτίθεται ότι ανοίξαμε ένα θέμα για να λύσουμε τις απορίες μας για τα gps κι εσείς μας μπερδεύετε περισσότερο! Σίγουρα δεν το κάνετε επίτηδες για να μας δουλέψετε; :bleh::bleh::bleh:



Ρε Γιώργο.... μήπως λένε κάτι για εμάς πίσω από την πλάτη μας...και το λένε με συνθηματικά για να μην καταλαβαίνουμε; :haha::clap::clap::clap:

Τώρα...εγώ θα έλεγα να το πάρουμε το νήμα από την αρχή...

Τι είναι το gpa?
Το gpa είναι μια συσκευή πλοήγησης (όπως τα καταλαβαίνω εγώ τα λέω), δηλαδή μια μικρή συσκευή με οθόνη, που σου δείχνει το σημείο που βρίσκεσαι, ορίζεις την διεύθυνση που θέλεις να πας και αυτό σε κατευθύνει, με βελάκια ή φωνητικά, ή και τα δύο, προς τα που να πας για να φτάσεις στον προορισμό σου.

Επόμενες ερωτήσεις που θα ήθελα να μου απαντήσετε:
- Πόσο κοστίζει ένα gpa;
- Ποιες είναι οι διαφορές των gpa;
- Τι παραπάνω προσφέρει ένα ακριβό gpa από ένα φθηνό gpa;
- Πληρώνεις συνδρομή για να έχεις πρόσβαση στον δορυφόρο;
- Οι χάρτες που λένε ότι φορτώνεις...πουλιούνται; Από που τους αγοράζεις και πόσο κοστίζουν;
- Στην αγορά κυκλοφορούν και gpa της τάξεως των 80 Ευρώ; Είναι μούφα ή την κάνουν την δουλειά τους;
- Γενικά...πληρώνεις κάποιο πάγιο ή συνδρομή για όσο το χρησιμοποιείς;

Ας ξεκινήσουμε από εδώ...και αφού λύσουμε τα βασικά όλο και κάτι θα προκύψει!

Τώρα....όσον αφορά το αν θα πέσει ο δείκτης του ποντικιού πάνω στο vga και θα το σύρει στην πίσω πλευρά της οθόνης που θα το μετατρέψει σε Pda... είναι κάτι που ας το αφήσουμε για μετά από κανένα μήνα! :roll: :lol::lol::lol:
1,2,3 λιγο πολυ τις απαντησαμε πιο πριν.
4.δε πληρωνεις συνδρομη.
5.οι χαρτες συνηθως πανε πακετο με το λογισμικο πλοηγησης.μια τετοια επιλογη κοστιζει 60-140 ευρω περιπου.η χαρτες της ευρωπης συνηθως πωλουνται ξεχωριστα.σε καποια προγραμματα οι χαρτες χωριζονται σε ανατολικη ευρωπη και δυτικη ευρωπη.
τα pna εχουν προεγκατεστημενο το λογισμικο και τους χαρτες.
6.γενικα κατω απο 100 ευρω θα βρεις κινεζικης κατασκευης μηχανηματα ή παλια μοντελα.
εγω το miomoov to αγορασα 80 ευρω πριν τις γιορτες απο ηλεκτρον ικο καταστημα στο καναδα.
7. οχι δε πληρωνεις συνδρομη πλην μιας υπηρεσιας που προσφερει η navigon για update στους χαρτες.
ελπιζω να σου λυθηκαν οι πρωτες αποριες:roll::)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.515
Likes
29.277
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι είναι το σύστημα GPS?

30 δορυφόροι που γυρνάνε συνεχώς σε τροχιές πάνω από τη γή, και εκπέμπουν συνεχώς και προς κάθε ενδιαφερόμενο, την τρέχουσα ώρα, με φοβερή ακρίβεια. Το κάνουν σε 2 συχνότητες: μια στρατιωτική, κωδικοποιημένη, και μια πολιτική, στην οποία έχουν προσθέσει και ηθελημένο λάθος, για να μην υπάρχει μεγάλη ακρίβεια.

Κια γιατί αυτό είναι χρήσιμο?
Γιατί ξέροντας πόση ώρα έχει "περάσει" από την εκπομπή ενός σήματος που ταξιδέυει με την ταχύτητα του φωτός από το δορυφόρο μέχρι ένα δέκτη, ο τελευταίος μπορεί να υπολογίσει την απόστασή του από τον εν λόγω δορυφόρο. Με φυσική και μαθηματικά που μας μάθαν κάποτε (νομίζω και στο σχολείο...) μπορεί να αποδειχθεί ότι αν κάποιος γνωρίζει την απόστασή του από 3 γνωστά σημεία στο χώρο, μπορεί να ξέρει και την ακριβή του θέση. Έτσι, λανβάνοντας το σήμα από 3 τουλάχιστον δορυφόρους, η συσκευή μπορεί και υπολογίζει την ακριβή της θέση.
Τα πράγματα, βέβαια, είναι πιο πολύπλοκα, γιατί στο παραπάνω δεν λάβαμε υπόψη μας παραμέτρους όπως η περιστροφή της γής, η μετακίνηση των δορυφόρων, κ.α., αλλά η αρχή είναι αυτή.
Τώρα, τι μας χρησιμέυει το να ξέρουμε τη θέση μας? Πρώτα απ' όλα, μπορούμε να το καταγράφουμε, και να χρησιμοποιήσουμε την καταγραφή μας σαν ένα μοντέρνο μίτο της Αριάδνης. Ή, χρησιμοποιώντας διαδοχικές μετρήσεις, να βρούμε την πορεία μας, με τρόπο πιο αξιόπιστο από μια πυξίδα. Να ξέρουμε την ταχύτητα με την οποία κινούμαστε, και άλλα χρήσιμα ή άχρηστα στατιστικά.
Ή πλεόν διαδεομένη εφαρμογή, όμως, έρχεται προβάλλοντας τη θέση και την πορεία μας πάνω σε ένα χάρτη. Σε συνδυασμό με ένα λογισμικό όδευσης πάνω στη συσκευή μας, (το ίδιο μπορεί να υπάρχει και χωρίς GPS: π.χ. google maps, viamichelin.com, microsoft autoroute) μπορούμε να έχουμε "ζωντανή" καθοδήγηση για την πορεία μας, που λαμβάνει υπόψη της τη θέση μας και τον προορισμό που έχουμε δηλώσει, και μας δίνει οδηγίες του τύπου "στρίψε αριστερά".

Μια ακόμα δευτερογενής χρησιμότητα, είναι για το συγχρονισμό διαφόρων ρολογιών, μια και μπορούμε να εκμεταλευτούμε την εκπληκτική ακρίβεια ώρας του συστήματος.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
1,2,3 λιγο πολυ τις απαντησαμε πιο πριν.
Ούτε που το κατάλαβα έτσι που τα είπατε! :bleh:

5.οι χαρτες συνηθως πανε πακετο με το λογισμικο πλοηγησης.μια τετοια επιλογη κοστιζει 60-140 ευρω περιπου.η χαρτες της ευρωπης συνηθως πωλουνται ξεχωριστα.σε καποια προγραμματα οι χαρτες χωριζονται σε ανατολικη ευρωπη και δυτικη ευρωπη.
Από που τους αγοράζεις αυτού τους χάρτες;

τα pna εχουν προεγκατεστημενο το λογισμικο και τους χαρτες.
Τι είναι τα Pna?

7. οχι δε πληρωνεις συνδρομη πλην μιας υπηρεσιας που προσφερει η navigon για update στους χαρτες.
Η navigon είναι μάρκα gpa ή υπηρεσία χαρτών; Και πόσο πάει το μαλλί εδώ;

ελπιζω να σου λυθηκαν οι πρωτες αποριες:roll::)
:roll:
Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στην φωτιά ότι μου λύθηκαν οι απορίες...αλλά είμαστε σε καλό δρόμο! Ευχαριστώ! :lol:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ούτε που το κατάλαβα έτσι που τα είπατε! :bleh:



Από που τους αγοράζεις αυτού τους χάρτες;



Τι είναι τα Pna?



Η navigon είναι μάρκα gpa ή υπηρεσία χαρτών; Και πόσο πάει το μαλλί εδώ;



:roll:
Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στην φωτιά ότι μου λύθηκαν οι απορίες...αλλά είμαστε σε καλό δρόμο! Ευχαριστώ! :lol:
ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ...
1. τους αγοραζεις απο ΓΕΡΜΑΝΟ,ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ,ΜΟΥΛΤΙΡΑΜΑ,E-SHOP KLP(εσυ εισαι φιλος μου...δεν αγοραζεις τιποτα...εχεις να πας ολλανδια:haha: μη το ξεχνας:clap:
2.PNA ειναι μια κατηγορια συσκευων πλοηγησης οι οποιες εχουν προεγκατεστημενο το προγραμμα πλοηγησης με τους χαρτες και εχουν αποκλειστικο σκοπο τη πλοηγηση και μονο πλοηγηση.
στη κατηγορια αυτη θα βρειςμοντελα οπως..
mls destinator 4800
mls 3900
navigon 2100
navigon 7100
maggelan
miomoov 200,330,360,500(analoγως του μεγεθους της οθονης)
mio c320
mio c520
mio c720
mio c230
mio c220
rye4305 klp
garmin nuvi(δεν τα συνιστω γιατι δεν χρησιμοποιουν leitoyrgiko windows mobile και εισαι δεσμιος της εταιρειας)
tom tom (oxi gia ellada καλο.με αυτο ασχολουμαι τωρα ...)
takara(kinezika alla πολυ καλα.ξεκλειδωνουν ευκολα).

3. η NAVIGON ειναι εταιρεια που φτιαχνει συσκευες αλλα εχει και προγραμα το MOBILE NAVIGATOR 7(το αγαπημενο μου:)).
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Πιθανοτατα εγω να χρειαζομαι μονο το λογισμικο,δηλαδη απλα τους χαρτες και οχι το μηχανημα το οποιο το εχει ηδη το αυτοκινητο(αν καταλαβα καλα) miogps, μπηκα εκει που ειπες και βρηκα το Autoroute Euro 2007, ξερεις ισως ανα ειναι καλο η αν υπαρχει καποιο ποιο προσφατο??Καποιος αλλος ισως γνωριζει κατι? Ευχαριστω!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καταρχας τι αμαξι εχεις.
συνηθως τα εργοστασιακα των mercedes.BMW,AUDI klp εχουν δικα τους λογισμικαμη συμβατα με αυτα στα οποιια αναφερομαστε και πωλουνται στο εμποριο.
τωρα κατι συστηματα σε suzuki klp de jerv ti logismiko trexoyn.
πληροφοριακα της MERCEDES h χαρτογραφηση για ελλαδα ειναι ..αστεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.894
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom