Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
ψαχνω αυτο που μου προτείνεις και διάβασα καλά λόγια εδώ μέσα αλλά βρίσκω αυτό σε οικονομικότερο ρίχνεις μια ματιά?
GPS Tomtom XL Classic Ευρώπης και Ελλάδας | You.gr
δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχει 28 χωρες και οχι 45!!??το ιδιο μοντελο να εχει διαφορετικους χαρτες?

ναι η κεντρικη και η δυτικη ευρωπη με ενδιαφερει και να γινονται αναβαθμισεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχω ενα mio αλλα δεν παιρνει απο τη μανα του ξενους χαρτες...
λοιπον εχουμε και λεμε
-αυτο με τις 28 εχει κεντρικη και ανατολικη ενω με τις 45 εχει επισης δυτικη,τουρκια και ρωσια (το ιδιο μηχανημα πουλιεται με διαφορετικους χαρτες)
-τα ελληνικα καταστηματα δεν γραφουν σωστα τα χαρακτηριστικα
δεν εχει θεση για καρτα και η μνημη του ειναι 2gb
-οι χαρτες που θα υπαρχουν στο μηχανημα εχουν εγγυηση τελευταιου χαρτη μετα οι αναβαθμισεις πληρωνονται με ενα χαμηλοτερο κοστος
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
ωχ αν ειναι να παω στα τυφλα παω και μόνη μου λάθος δεν χρειάζομαι gps :D
Σκέψου να έχω σοβαρό ραντεβού, ο ήλιος να κτυπάει κάθετα, με +44 (μέσ' στο αυτοκίνητο βέβαια) και το gps μου να επιμένει να με στείλει μέσα στα στενά του Καϊμακλί (Λευκωσία), βάζοντάς με σε δρόμους που απαγορεύεται (μονόδρομοι) και να τρελαίνομαι, έχοντας ν' αντιμετωπίσω την κυκλοφορία, το "τσούρμο" (οικογένεια) με μικρά παιδιά, μεσ' τ' αμάξι που γκρινιάζει...
Σου 'ρχεται να το σπάσεις
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε

Το γεγονός ότι η Apple αποφάσισε να εγκαταλείψει τους χάρτες της Google, έχει δημιουργήσει αρκετές... παρεξηγήσεις σχετικά με το πού βρίσκονται, πόλεις, χωριά, γέφυρες, ποταμοί.
Το πρόβλημα στο νέο λογισμικό iOS 6 είναι εμφανές και στην περίπτωση της Αθήνας: τα περισσότερα ονόματα περιοχών εμφανίζονται στη γενική αντί στην ονομαστική (Αμπελοκήπων αντί για Αμπελόκηποι) και πολλοί δρόμοι δείχνουν να έχουν μετακομίσει στην άλλη άκρη της πόλης.

Το πρώτο αποτέλεσμα για την κεντρική οδό Μιχαλακοπούλου, για παράδειγμα, μας μεταφέρει χιλιόμετρα μακριά στο Περιστέρι, ενώ οι διαδρομές που προσφέρει το τηλέφωνο μόνο σύντομες δεν είναι -χρειάζεται να περάσεις από διόδια, για παράδειγμα, για να μετακινηθείς από του Γουδή στον Άγιο Δημήτριο.

H Apple έσπευσε πάντως να εκδώσει ανακοίνωση στην οποία υπόσχεται ότι η υπηρεσία χαρτών θα βελτιωθεί.

Λάθη εντοπίζουν ήδη και οι Βρετανοί και οι Ισπανοί. Όπως αναφέρεται στην El Pais, ο εμβληματικός ποταμός Έβρος της Ισπανίας εμφανίζεται κάπου κοντά στο Ρίο της Βραζιλίας.

Η συνέχεια: in.gr - To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άστα να πάνε...
Για αλλού ξεκινάω με τους νέους χάρτες και αλλού βρίσκομαι...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Σκέψου να έχω σοβαρό ραντεβού, ο ήλιος να κτυπάει κάθετα, με +44 (μέσ' στο αυτοκίνητο βέβαια) και το gps μου να επιμένει να με στείλει μέσα στα στενά του Καϊμακλί (Λευκωσία), βάζοντάς με σε δρόμους που απαγορεύεται (μονόδρομοι) και να τρελαίνομαι, έχοντας ν' αντιμετωπίσω την κυκλοφορία, το "τσούρμο" (οικογένεια) με μικρά παιδιά, μεσ' τ' αμάξι που γκρινιάζει...
Σου 'ρχεται να το σπάσεις
ετσι ετσι τι να πω κ γω που "ετοιμαζω ταξιδι μοναχα για παρτη μου" :clap: και στα ξενα :D αν χαθω δεν θα ξαναβρεθω..επιβεβαιωμένο!:shock:
Μήπως τελικά να μην πάρω και να δοκιμάσω με οδηγό τη διαίσθησή μου?:cool::haha:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan

Attachments

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Με τη ζεστη εχουν προβλημα ολα τα gps? Οποτε το χρειαστηκαμε τυχαινε να ειναι καλοκαιρι και ολο κολλαγε... (εχω πιαστει να το κραταω στον αεραγογο του αιρ-κοντσιον να μπας και κρυωσει... ενω οδηγαει ο αντρας... )
Ακομα μεσα σε Αθηνα θεσ/νικη (πολεις με ψηλα κτιρια γενικως) πιανει σημα? Εμας ολο ελεγξτε την κεραια λεει...
Eχουμε ενα παλιο mio 550 ... Με τα καινουρια ειναι καλυτερα τα πραγματα;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
ετσι ετσι τι να πω κ γω που "ετοιμαζω ταξιδι μοναχα για παρτη μου" :clap: και στα ξενα :D αν χαθω δεν θα ξαναβρεθω..επιβεβαιωμένο!:shock:
Μήπως τελικά να μην πάρω και να δοκιμάσω με οδηγό τη διαίσθησή μου?:cool::haha:
Για μενα τα καλυτερα gps ειναι της navigon με χαρτες navteq. Βεβαια εχει σταματησει η εισαγωγη τους και μονο κανενα πιο παλαιο αν βρεις.
Φυσικα θα παρεις χαρτες μαζι σου......
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom