Κρασιά του Κόσμου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
awww.wineshop.gr_assets_pictures_big_penfoldskonougahillchardb.jpg


Απίθανο Αυστραλιανό οινοποιείο με μερικά από τα καλύτερα κρασιά της χώρας στο χαρτοφυλάκιό του.

Εδώ έχουμε ένα προσιτό όσο και πλούσιο γευστικά Chardonnay που θα συνοδεύσει τέλεια τα θαλασσινά σας.Ιδιαίτερη οξύτητα και μπόλικη βανίλια από το βαρέλι.Τυπικά χαρακτηριστικά από τα καλά Chardonnay των Aussies.

Def,πιες ένα στην υγειά μας και πες μας πόσο το πουλάνε εκεί κάτω (τζάμπα λογικά).



 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
awww.vinpiu.com_images_penfolds_bin2_300_p1.jpg


Κι επειδή φθινοπωριάζει, να κι ένα εξαιρετικό κόκκινο του ίδου οινοποιού. Μείξη Shiraz (88%) και Mourvèdre (12%), νομίζω οι κρεατοφάγοι θα το ευχαριστηθούν ιδιαίτερα. Για μένα που δεν είμαι του κρέατος, μια χαρά δένει και με μια πιατέλα τυριών.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το σ/κ ήπια:

aimages.businessweek.com_ss_06_05_oz_wines_image_octavius.jpg


Yalumba Octavius 2001

Υπάρχουν κρασιά υπάρχουν και ΚΡΑΣΙΑ.Αυτό είναι από δαύτα που γράφονται με κεφαλαία.

Ναυαρχίδα του Αυστραλιανού αμπελώνα με τεράστιο όγκο και γεύσεις μαύρων φρούτων και δέρματος που κάνουν τους σιελογόνους σας να δακρύζουν σε κάθε γουλιά.

Από τα κρασιά που αξίζει να δοκιμάσει κανείς στη ζωή του,σε μια ιδιαίτερη στιγμή του,αφού η τιμή δεν επιτρέπει πιο συχνή κατανάλωση.


am.vcst.net_wines_ramon_bilbao_edicion_limitada_202253.jpg


Ramon Bilbao Edicion Limitada 2008

Μια καταπληκτική Rioja περιορισμένης έκδοσης,ωριμασμένη σε φρέσκια γαλλική και αμερικάνικη δρυς.Βανίλια του θανατά και έντονα φρούτα με κρατημένες τανίνες για Rioja,ιδανικό να συνοδέψει έντονες γεύσεις κρεατικών.Η τιμή του δε,καταπληκτική για την ποιότητά του.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εν βορεία δεν γνωρίζω διότι μένω εν νοτία.

edit:
Γκουγκλίζοντας όμως βρήκα πως το έχει κάποια "Κάβα Αμπατζής",Αριστοτέλους 12,Σαλονίκη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εν βορεία δεν γνωρίζω διότι μένω εν νοτία.

edit:
Γκουγκλίζοντας όμως βρήκα πως το έχει κάποια "Κάβα Αμπατζής",Αριστοτέλους 12,Σαλονίκη.
Ευχαριστώ, το γκούγκλαρα κι εγώ, αλλά μόνο εξωτερικού πηγές βρήκα... τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα αναζήτησης, δεν το έψαξα βαθύτερα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
awww.wein_pic.de_shiraz_Montes_Kaiken_Ultra_Cabernet_Sauvignon_2007.AR_CS_0004_07p.jpg


Kaiken Ultra Cabernet Sauvignon 2007

Από τους αμπελώνες στα υψίπεδα της Mendoza στην Αργεντινή,μας έρχεται αυτός ο δυναμίτης και σε τιμή κοντά στα 16? πολύ θα ήθελα να δω αντίστοιχο Έλληνα να κάθεται δίπλα του (αν και με τα μεροκάματα που θα παίρνει σε λίγο ο Έλληνας είναι πολύ πιθανό,μόνο που θα το πίνουν οι άλλοι που θα τους το εξάγουμε).

Γεμάτο σώμα με έντονες τανίνες και μέτρια οξύτητα με κόκκινα και μαύρα φρούτα στο προσκήνιο δίνουν ένα σύνολο ιδανικό να συνοδεύσει κοκκινιστά κρέατα και κιμάδες κατά την άποψή μου πάντα.

Το έχω πετύχει ήδη σε τρεις κάβες άρα φαντάζομαι ότι έχει ευρεία διανομή.Αν το πετύχετε πείτε μου τη γνώμη σας.


Μα καλά μόνο εγώ πίνω; (βέβαια θα μου πεις δεν ταξιδεύω φέτος,κάτι πρέπει να κάνω)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το Rioja του Ramon Bilbao σε Reserva 2005 με συγκίνησε ιδιαίτερα. Όταν ρώτησα στη σελίδα του οινοποιείου στο facebook αν μπορώ κάπως να το προμηθευτώ εδώ στην Ελλάδα (είτε μέσω "αντιπροσώπου-κάβας", είτε με αποστολή κιβωτίου) δεν πήρα καμιά απάντηση:(

Ένα άλλο Montepulciano πάλι του 2005 που είχα φέρει από Ιταλία αγορασμένο από enoteca στην Castellina in Chianti στην Τοσκάνη μου άρεσε φοβερά. Αν και είχα κρατήσει το μπουκάλι για να σημειώσω παραγωγό κάποιος το πέταξε (ΓΚΡΡΡΡΡΡ)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
awww.cantinanegrar.it_writable_images_prodotti_bt_3.jpg

CANTINA NEGRAR: AMARONE DELLA VALPOLICELLA DOC CLASSICO

Δεν έχω να κάνω ωραίο πρόλογο σαν το μαλτάκια γιατί δε ξέρω να περιγράφω τα κρασιά, αλλά ήπια πρόσφατα αυτό και μ'άρεσε φοβερά. Δυστυχώς γνωρίζω αν πωλείται Ελλάδα ή την τιμή του για να μιλήσω για σχέση κόστους/ποιότητας.

Σημείωσα κι άλλα της περιοχής που μου άρεσαν πολύ- αλλά κάπου "τακτοποίησα" τη λίστα πανάθεμα..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θαυμάσια τα Amarone και με πολύ γεμάτο σώμα.

Το περασμένο Σάββατο έπινα κι εγώ ένα που κυκλοφορεί σίγουρα στην Ελληνική αγορά αν και σε λίγο ανεβασμένη τιμή,που πάντως δικαιολογείται αν γνωρίσει κάποιος με τι τρόπο παράγεται.
adanmurphys.com.au_media_DM_Product_140x375_712291_0_9999_med_v1_m56577569847690315.jpg
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θαυμάσια τα Amarone και με πολύ γεμάτο σώμα.

Το περασμένο Σάββατο έπινα κι εγώ ένα που κυκλοφορεί σίγουρα στην Ελληνική αγορά αν και σε λίγο ανεβασμένη τιμή,που πάντως δικαιολογείται αν γνωρίσει κάποιος με τι τρόπο παράγεται.
adanmurphys.com.au_media_DM_Product_140x375_712291_0_9999_med_v1_m56577569847690315.jpg
Με τι τρόπο παράγεται; Ιντρίγκαρέ μας :)

Αγόρασα και κάποια valpolicella φτηνά (τάξης 3-4 ευρώ) για δοκιμή, θα σας πω μόλις τα ανοίξω. Στην Ιταλία ευτυχώς μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα κρασιά για καθημερινή κατανάλωση με χαμηλότατη τιμή. Στην Ελλάδα παίρνεις μην πω τι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όψιμος τρύγος τις πρώτες δυο εβδομάδες του Οκτώβρη -συνήθως με το χέρι- αραιών τσαμπιών για καλύτερο αερισμό των σταφυλιών και κατόπιν φυσικό στέγνωμα σε υπόστεγα.

Παρότι παρόμοιες διαδικασίες δίνουν γλυκά κρασιά συνήθως,εδώ η μίξη των ποικιλιών (Corvina,Rondinella,Molinara) δίνουν ένα ώριμο ξηρό κρασί με χαμηλή οξύτητα και πολύ υψηλό αλκοόλ,σχεδόν πάντα κοντά στους 15 βαθμούς.

Όλο αυτό σημαίνει εργατικό κόστος και μικρό όγκο σοδειάς που οδηγεί τις τιμές σε υψηλότερα επίπεδα,επιπλέον του ότι τα Amarone έχουν εξαιρετικές δυνατότητες παλαίωσης.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom