Κυριακή 25/7/2010, 24ωρη απεργία των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλώς κατάπτυστα, καθώς οι συνδικαλιστές απλά προσπαθούν να πάρουν στα χέρια τους τη διοίκηση της υπηρεσίας. Να αποφασίζουν δηλαδή αυτοί, και όχι οι προϊστάμενοι, τον τρόπο διοίκησης, οργάνωσης και λειτουργίας της ΥΠΑ.

Δε διεκδικούν δηλαδή πράγματα που έχουν να κάνουν με τις εργασιακές τους σχέσεις, με τις συνθήκες εργασίας, τις αμοιβές τους, τις υπερεργασίες τους κλπ, αλλά διεκδικούν να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας της υπηρεσίας και να γίνει όπως θέλουν αυτοί. Να αποφασίζουν δηλαδή αυτοί πως θα διοικούνται οι αερομεταφορές στην Ελλάδα. Να γίνουν κράτος εν κράτει.

Ωχ τι τόθελες αυτό τώρα?
Βλέπω τον christian να παρατάει την μπουγάδα και να'ρχεται από τη γωνία με το τσόκαρο στο χέρι...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το θέμα με τις απεργίες έχει καταντήσει γελοίο. Αυτή τη φορά τη γλύτωσα για μία μέρα. Αλλά αυτά τα συνεχιζόμενα δε μου αρέσουν καθόλου...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
περαν της ταλαιπωριας μηπως καποια απο τα αιτηματα τους ειναι σωστα;
οχι τα οικονομικα αλλα αυτα περι αναπτυξης και εκσυγχρονισμου αεροδρ. εξοπλισμου κλπ
Πολύ πιθανόν κάποια να είναι σωστά. Το θέμα είναι ότι με εντελώς μαγικό τρόπο, πάντα οι απεργίες τους έχουν να κάνουν με τις αμοιβές τους + οτιδήποτε άλλο. Μακάρι να δω μια φορά μια απεργία που να είναι ΜΟΝΟ για τα υπόλοιπα, χωρίς να έχουν και οικονομικά αιτήματα.

Όπως συμβαίνει πάντα, αν ικανοποιηθούν τα οικονομικά τους αιτήματα θα συνεχίσουν να εργάζονται με τα παλιά μηχανήματα και με τα εκτός κανονισμού ωράρια...

Όχι βέβαια ότι αυτό δε συμβαίνει με τους περισσότερους -αν όχι όλους- τους κλάδους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ πιθανόν κάποια να είναι σωστά. Το θέμα είναι ότι με εντελώς μαγικό τρόπο, πάντα οι απεργίες τους έχουν να κάνουν με τις αμοιβές τους + οτιδήποτε άλλο. Μακάρι να δω μια φορά μια απεργία που να είναι ΜΟΝΟ για τα υπόλοιπα, χωρίς να έχουν και οικονομικά αιτήματα.

Όπως συμβαίνει πάντα, αν ικανοποιηθούν τα οικονομικά τους αιτήματα θα συνεχίσουν να εργάζονται με τα παλιά μηχανήματα και με τα εκτός κανονισμού ωράρια...

Όχι βέβαια ότι αυτό δε συμβαίνει με τους περισσότερους -αν όχι όλους- τους κλάδους.
Διαβάζεις έστω και ένα οικονομικό αίτημα σ' αυτό:
http://www.eeeke.gr/index_files/PRESS_RELEASE_EEEKE_25-7-10_CV.pdf
ή σ' αυτό:
http://www.eeeke.gr/index_files/STRIKE_GATCA_25-7-2010.pdf ?

Πρόκειται ΞΕΚΑΘΑΡΑ για προσπάθεια ανάληψης της διοίκησης. Ανταρσία, πραξικόπημα, όπως θες πέστο.
Και για όποιον δεν κατάλαβε, μπορεί το κράτος, οι υπουργοί και οι διοικήσεις της ΥΠΑ να αποφασίζουν π.χ. αύξηση χωρητικότητας, αλλά όλα υπόκεινται στην έγκριση του συνδικάλα:

http://www.eeeke.gr/index_files/ANOUNCEMENT_TO_MEMBERS-20-7-10.pdf

Δε θέτουν ούτε ένα αίτημα για τα μηχανήματα ή τις συνθήκες εργασίας τους. Απαιτούν απλά η ΥΠΑ να διοικηθεί με συγκεκριμένο τρόπο, και να γίνει αυτό που αυτοί θεωρούν ότι είναι το καλό της εγχώριας εναέριας κυκλοφορίας. Να διοικήσουν δηλαδή αυτοί την υπηρεσία τους.

Νομίζω ότι προκύπτει ξεκάθαρος λόγος θέσης σε διαθεσιμότητα ολοκλήρου του ΔΣ της ΕΕΕΚΕ, παραπομπής τους στον εισαγγελέα, και ο υπουργός μεταφορών φέρει βαρύτατες ευθύνες αν δεν πράξει τα παραπάνω.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ειναι δυσκολο παντως να τα δεχεται ο κοσμος ολα αυτα τοσο καιρο, θελω να πω εγω προσωπικα δεν εχω μιλησει ποτε εναντιον απεργων αλλα ειμαι δυο εβδομαδες στην Αθηνα και εχω ηδη αρχισει και εκνευριζομαι! :shock:
Να ρωτησω κατι, τελικα τι σημαινει ακριβως απεργια διαρκειας με τη
"μορφή [FONT=Tahoma,Tahoma][FONT=Tahoma,Tahoma]24ωρων κυλιόμενων απεργιακών κινητοποιήσεων"

Δηλαδη ποτε ακριβως θα γινουν οι επομενες απεργιες και ποτε θα το ξερουμε; (Τσεκαρα τι λενε σημερα οι εφημεριδες και μοιαζει σα να ξεκιναει η απεργια την Κυριακη μεχρι οσο παει...)
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Διαβάζεις έστω και ένα οικονομικό αίτημα σ' αυτό:
Ναι, το βασικότερο αίτημά τους είναι το (2), δηλαδή η απόδοση των πόρων από τη χρήση του εναέριου χώρου αποκλειστικά για την εναέρια κυκλοφορία. Άλλωστε είναι γνωστό ότι θέλουν να φύγουν από το Δημόσιο και να πληρώνονται ουσιαστικά από αυτήν την πηγή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι δυσκολο παντως να τα δεχεται ο κοσμος ολα αυτα τοσο καιρο, θελω να πω εγω προσωπικα δεν εχω μιλησει ποτε εναντιον απεργων αλλα ειμαι δυο εβδομαδες στην Αθηνα και εχω ηδη αρχισει και εκνευριζομαι! :shock:
Να ρωτησω κατι, τελικα τι σημαινει ακριβως απεργια διαρκειας με τη
"μορφή [FONT=Tahoma,Tahoma][FONT=Tahoma,Tahoma]24ωρων κυλιόμενων απεργιακών κινητοποιήσεων"

Δηλαδη ποτε ακριβως θα γινουν οι επομενες απεργιες και ποτε θα το ξερουμε; (Τσεκαρα τι λενε σημερα οι εφημεριδες και μοιαζει σα να ξεκιναει η απεργια την Κυριακη μεχρι οσο παει...)
Οι 24ωρες κυλιόμενες απεργίες είναι η συνδικαλιστική αλητεία του αιώνα. Μια απεργία σήμερα, μια άλλη απεργία αύριο, μια άλλη μεθαύριο κ.ο.κ. Η κάθε μια προκηρύσσεται την προηγούμενη μέρα. Είναι απεργία διαρκείας, με τη διαφορά ότι είναι σχεδόν αδύνατο κάποιος να ακολουθήσει τη νόμιμη οδό για να την αντιμετωπίσει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, το βασικότερο αίτημά τους είναι το (2), δηλαδή η απόδοση των πόρων από τη χρήση του εναέριου χώρου αποκλειστικά για την εναέρια κυκλοφορία. Άλλωστε είναι γνωστό ότι θέλουν να φύγουν από το Δημόσιο και να πληρώνονται ουσιαστικά από αυτήν την πηγή.
Δε ζητάνε να τα πάρουν αυτοί τα χρήματα, ούτε πόσα πρέπει να είναι αυτά, λένε απλώς να πάνε για την εναέρια κυκλοφορία. Είτε στο τέλος αυτό μεταφράζεται σε μισθοδοσία, είτε σε οτιδήποτε άλλο.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Δε ζητάνε να τα πάρουν αυτοί τα χρήματα, ούτε πόσα πρέπει να είναι αυτά, λένε απλώς να πάνε για την εναέρια κυκλοφορία. Είτε στο τέλος αυτό μεταφράζεται σε μισθοδοσία, είτε σε οτιδήποτε άλλο.

Υπάρχει στο site τους ένα link σε άρθρο-συνέντευξη της Απογευματινής όπου κάποιοι συνδικαλιστές εξηγούν το τί ακριβώς ζητάνε... βασικά ζητάνε λεφτά, το οποίο βέβαια ουδεμία έκπληξη προκαλεί. Τα υπόλοιπα είναι απλώς αξεσουάρ... :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχει στο site τους ένα link σε άρθρο-συνέντευξη της Απογευματινής όπου κάποιοι συνδικαλιστές εξηγούν το τί ακριβώς ζητάνε... βασικά ζητάνε λεφτά, το οποίο βέβαια ουδεμία έκπληξη προκαλεί. Τα υπόλοιπα είναι απλώς αξεσουάρ... :haha:
Ακόμη κι εκεί (http://www.eeeke.gr/index_files/article-apogeumatini-18.7.2010.pdf) δε ζητάνε λεφτά για τους ίδιους ...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Ακόμη κι εκεί (http://www.eeeke.gr/index_files/article-apogeumatini-18.7.2010.pdf) δε ζητάνε λεφτά για τους ίδιους ...

Καλά, ας πληρωθούν τα δεδουλευμένα (υπερωρίες αν δεν κάνω λάθος) που τους χρωστάνε, και θα δεις για πότε θα ξεχαστούν τα υπόλοιπα θέματα. Απλά, δεν τα πήρανε μέσα στην προθεσμία που είχαν δώσει και τώρα αντιδρούν πιο δυναμικά. Συνηθισμένα πράγματα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom