Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Όχι, μιλάω για τα μαγαζάκια (μπαράκια/καφέ κυρίως) που ανοίγουν μέσα στα στενά του Κarakoy και προς τις αποθήκες του λιμανιού. Όχι για τα παραλιακά που είναι κατά βάση τουριστάδικα.
Οκ κατάλαβα για πια λές ,αλλά έλεγα και για τα άλλα που δεν είναι πάνω στην παραλία αλλά στο πίσω μέρος της ψαραγοράς και πάνε κυρίως οι ντόπιοι .
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Οκ τώρα είδα ότι μιλάς για αριστερά της γέφυρας (όπως τη βλέπουμε από Eminonu), ψαραγορά κλπ. Δεν έχω πάει εκεί και φαίνεται ενδιαφέρον, θα το κάνω στην επόμενη επίσκεψη στην Πόλη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
....και εγω συμφωνω με αυτο που συμφωνειτε:)...
οσες φορες εχω παει εχω μεινει στο περαν ,και οταν ξαναπαω εκει μαλλον θα ξαναμεινω αλλα μπορω να καταλαβω και τους λογους για τους οποιους καποιος επιλεγει το σουλταναχμετ...ειναι και λιγο θεμα ιδιοσυγκρασιας και τι προτεραιοτητες εχει κανεις....οσο για το Cihangir,και εγω τη βρισκω πολύ ωραια και ενδιαφερουσα περιοχη και με ωραια μαγαζια αλλα για να μεινει κανεις εκει ,δεν εχει πολλες ανηφορες?(αν εχω καταλαβει καλα για ποια περιοχη μιλαμε)Ρωταω γιατι και γω ειχα σκεφτει στο παρελθον για ξενοδοχειο εκει αλλα φοβηθηκα οτι θα ειναι πολύ κουραστικο να πηγαινοερχομαστε ....αν κανω λαθος διορθωστε με και δωστε και κανενα λινκ για ξενοδοχειο ή δωματια προς τα κει....
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
....και εγω συμφωνω με αυτο που συμφωνειτε:)...
οσες φορες εχω παει εχω μεινει στο περαν ,και οταν ξαναπαω εκει μαλλον θα ξαναμεινω αλλα μπορω να καταλαβω και τους λογους για τους οποιους καποιος επιλεγει το σουλταναχμετ...ειναι και λιγο θεμα ιδιοσυγκρασιας και τι προτεραιοτητες εχει κανεις....οσο για το Cihangir,και εγω τη βρισκω πολύ ωραια και ενδιαφερουσα περιοχη και με ωραια μαγαζια αλλα για να μεινει κανεις εκει ,δεν εχει πολλες ανηφορες?(αν εχω καταλαβει καλα για ποια περιοχη μιλαμε)Ρωταω γιατι και γω ειχα σκεφτει στο παρελθον για ξενοδοχειο εκει αλλα φοβηθηκα οτι θα ειναι πολύ κουραστικο να πηγαινοερχομαστε ....αν κανω λαθος διορθωστε με και δωστε και κανενα λινκ για ξενοδοχειο ή δωματια προς τα κει....
έτσι ακριβώς!πολλές ανηφόρες,
γραφικά στενά σοκκάκια ναι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ωραίο το cihangir αλλά όχι για να μείνω.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
thessaris said:
Οκ τώρα είδα ότι μιλάς για αριστερά της γέφυρας (όπως τη βλέπουμε από Eminonu), ψαραγορά κλπ. Δεν έχω πάει εκεί και φαίνεται ενδιαφέρον, θα το κάνω στην επόμενη επίσκεψη στην Πόλη.
Να το κανεις ! αξίζει 100% ιδιαίτερα μπαίνοντας σε αυτήν την εσωτερική μεγάλη αυλή στο πρώτο δεξιά που είναι και το μεγαλύτερο και μαζεύει κόσμο
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
για πείτε λοιπόν ξενοδοχεία στο ιστορικό κέντρο ...μην μου πείτε κανένα με 200 ευρώ το δίκλινο μόνο,, o_O


ειχα παει μικρος Πολη,αλλά δεν θυμαμαι και πολλα,πρακτικά τώρα θα πάω...δεν θέλω να πάω γκρουπ,με την γυναίκα μου ,μόνοι μας...καλά δεν κάνω; θα είναι δύσκολα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.715
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
για πείτε λοιπόν ξενοδοχεία στο ιστορικό κέντρο ...μην μου πείτε κανένα με 200 ευρώ το δίκλινο μόνο,, o_O

ειχα παει μικρος Πολη,αλλά δεν θυμαμαι και πολλα,πρακτικά τώρα θα πάω...δεν θέλω να πάω γκρουπ,με την γυναίκα μου ,μόνοι μας...καλά δεν κάνω; θα είναι δύσκολα;

Πολύ καλά κάνεις και πας χωρίς γκρουπ. Δε θα δυσκολευτείς καθόλου. Για πότε λέτε;
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ για "Κωνσταντινούπολη ξενοδοχείο" θα βρεις πάρα πολλές προτάσεις.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
για πείτε λοιπόν ξενοδοχεία στο ιστορικό κέντρο ...μην μου πείτε κανένα με 200 ευρώ το δίκλινο μόνο,,
To Mάρτη που είχαμε πάει, μείναμε στο http://www.erboyhotel.com/
μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι... μικρά μεν δωμάτια, αλλά καθαρά. Η εξυπηρέτηση και η τοποθεσία άψογα... κλείσαμε από το site με την προσφορά δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο και γεύμα στο εστιατόριο τους Pasazade. Δωρεάν ακυρωτικά 2 ημέρες πριν. Σε περίπτωση που κλείσεις εκεί και όταν πας σου δώσουν δωμάτιο που δεν σε καλύπτει, ζήτα καλύτερο (αν υπάρχει...)
δεν γνωρίζω όμως τι παίζει το καλοκαίρι με το a/c τους (μην σε πάρω και στο λαιμό μου)
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
ευχαριστώ για τις προτάσεις...
Βασικά από Ξάνθη θα πάμε με λεωφορείο....ιούλη μήνα αρχές
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
τελικά μάλλον ακυρώνεται το ταξιδι..το ραμαζανι τους ξεκιναει πολυ νωρις φετος 9 ιουλη..καπου εκει και διαρκει μεχρι αρχες αυγουστου
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τελικά μάλλον ακυρώνεται το ταξιδι..το ραμαζανι τους ξεκιναει πολυ νωρις φετος 9 ιουλη..καπου εκει και διαρκει μεχρι αρχες αυγουστου
Ε,και?τι σχεση εχει το ραμαζανι με καποιον που θελει να κανει διακοπες?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με το ραμαζάνι δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσα ίσα που θα δεις και επιπλέον "χρώμα".
Κι εμείς τον προηγούμενο Αύγουστο, πάνω στο ραμαζάνι πέσαμε και περάσαμε μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.591
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom