Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Παντως εγω αφελως ρωτησα τον φρουρο τι ωρα ανοιγει η εκκλησια και μου ειπε το ΜΟΥΣΕΙΟ ανοιγει στις 9,ναι, εγω,αλλα η εκκλησια?Ευτυχως με κλωτσησαν οι κορες μου και χαμπαριασα..Στο τσακ ηταν οι χατζαρες να πεσουν.. ;)
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Πολυ καλο ξενοδοχειο και σε νορμαλ τιμες, ειναι αυτο που εμεινα τον Νοεμβρη, οταν επισκεφτηκα την Πολη. 4 αστερων, λεγεται Kent Hotel , βρισκεται στο Σουλταναχμετ και μπροστα απο το ξενοδοχειο υπαρχει η σταση του τραμ, που διασχιζει ολο το ιστορικο κεντρο, περνωντας μπροστα απο Αγια Σοφια και σκεπαστη αγορα. Μια πολυ καλη επιλογη, για τα χρηματα του και σε πολυ βολικη τοποθεσια.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
οκ τότε προχωρούμε στο επόμενο τεστ ανοχής

άμα πάρω πέντε ψάλτες για ισοκράτημα και ψάλλω το Τη Υπερμάχω θα συνεχίσει η φιλία των λάων;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
οκ τότε προχωρούμε στο επόμενο τεστ ανοχής

άμα πάρω πέντε ψάλτες για ισοκράτημα και ψάλλω το Τη Υπερμάχω θα συνεχίσει η φιλία των λάων;

Πάντως οι πρώτοι που το έψαλλαν εκεί δεν σώθηκαν......εσείς όμως όπως και πολλοί άλλοι που το έχουν κάνει ως τώρα, απ' ότι έχω ακούσει δεν τους πειράζουν καθόλου εκτός εαν φαλτσάρουν.... :D
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Όχι γιατί αν το κάνεις σημαίνει ότι θέλεις να προκαλέσεις και για τη φιλία των λαών δεν είναι καλό να προκαλείς.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
ωραία αφού ψάλλουμε με κατάνυξη το Τη Υπερμαχω στην Αγια Σοφια,
υποσχεθούμε ρακή μετά το ραμαζάνι στους ενθουσιασμένους τούρκους ,προχωρούμε προς το αρχαιολογικό μουσείο,να δούμε και λίγη από την παλαιότερη κληρονομιά μας
παίρνουμε και έναν λεβέντη ξεναγό και αρχίζουμε γεμάτοι ενδιαφέρον την περιήγηση
ο ξεναγός ακολουθεί το πνεύμα των επιγραφών και μιλάει σε ακατάληπτα ιστορικά για αρχαικές,κλασικές και υστερωμαικές αρχαιότητες
απαιτώ τα λεφτά μου πίσω και αποζημίωση για ψυχική οδύνη
α)την επόμενη μέρα βρίσκομαι εξώφυλλο στην χουριέτ δίπλα από το δράμα της χουρέμ;
β)αναγνωρίζει την δυσλειουργικότητα,με κερνά την ξενάγηση ,καλεί τον διευθυντή να εκφράσω τα παράπονά μου,ο οποίος μέσα σε αλαλαγμούς θρήνου και μετάνοιας αυτομαστιγώνεται μπροστά μου
γ)χαμογελά ειρωνικά με χτυπάει φιλικά στην πλάτη ,χτύπημα που μετατρέπεται σε πίεση το οποίο με οδηγεί στην έξοδο
δ) ακούω ένα λογύδριο εθνικισμού,τον πληρώνω να σταματήσει
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Καλησπέρα και από μένα,πηγαίνω πολύ συχνά στην Κωνσταντινούπολη και συγκεκριμένα αύριο ταξιδεύω και πάλι για εκεί οπότε να σας πω κ γω τη δική μου γνώμη.Εμείς πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο,σίγουρα η πρώτη φορά είναι λίγο ζόρικη αλλά στην πορεία μαθαίνεις και κινείσαι χωρίς κανένα πρόβλημα.Από το τελωνείο των κήπων η απόσταση είναι περίπου 3-3,5 ώρες,Η όλη δυσκολία είναι στην είσοδο της πόλης όπου γίνεται ο κακός χαμός και πρέπει να μπεις (δυχτυχώς) στη λογική τους και να οδηγήσεις και εσύ λίγο πιο νευρικά αλλιώς σε παραμαζεύουν.Εάν πάει κάποιος με αμάξι πρέπει να έχει κάρτα διοδίων (βγάζεις στα σύνορα).Εάν φύγεις νωρίς το πρωί δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση στο τελωνείο (λογικό).Εμείς δηλαδή μέχρι τις 8:30 προσπαθούμε να περνάμε τα σύνορα και γύρω στις 12 είμαστε στην Πόλη.Τώρα όσον αφορά τις περιοχές,εδώ και κάποιους μήνες κάνουν έργα στην πλατεία Τακσίμ και υπάρχει πρόβλημα με την κίνηση συν το απεριοριστο χώμα κλπ,οπότε δεν θα πρότεινα να μείνει κάποιος στη συγκεκριμένη περιοχή τη δεδομένη περίοδο εκτός κ αν μέχρι τον Ιούλιο τελειώσουν τα έργα οπότε θα ναι και υπέροχα (συμφωνα με τη μακέτα που έχω δει στο διαδίκτυο).Η περιοχή του πέραν είναι σίγουρα μια καλή επιλογή,το sultanahmet δεν μου πολυαρέσει λόγω του ότι υπάρχει έντονα το μουσουλμανικό στοιχείο και θα ναι και καλοκαίρι και όλα μυρίζουν λίγο πιο έντονα!! Εξάλλου αφιερώνοντας μια μέρα μπορείς να δεις Αγια Σοφιά,Μπλε τζαμί κλπ.Εγώ θα πρότεινα λιγότερο τουριστικές και λίγο πιο δυτικοποίημενες περιοχές,εάν φυσικά κάποιος επιθυμεί κάτι τέτοιο.Το nisantasi για παράδειγμα είναι στα 10 λεπτά με τα πόδια απο την Τακσίμ,συγχρονη και elegant περιοχή με ωραία καφέ και εστιατόρια,μαγαζιά και σαφώς πολύ καλύτερο κόσμο (και αρκετούς έλληνες).Είναι αυτό που λέμε στο ένα τετράγωνο μαντίλα και στο επόμενο η εντελώς άλλη πλευρά.Επίσης παίρνοντας όλο το δρόμο προς τα κάτω βγαίνεις βόσπορο παιρνώντας από το macka park μια όμορφη διαδρομή που σε βγάζει καρφι στο dolmabahce.Επίσης ωραία διαδρομή για περπάτημα από το dolmabahce εάν το πάρεις όλο παραλιακά περνώντας από το ciragan palace.Είναι ένας δρόμος με δέντρα,πανέμορφος και δίπλα στη θάλλασα.Και αν θέλει κάποιος την απίστευτη θέα μην παραλείψει το Ulus park το οποίο είναι ένας λόφος-πάρκο σε πιο ψηλό διαμέρισμα της Πόλης όπου έχει καφέ και εστιατόρια και η θέα στο βόσπορο είναι απλά μαγεία..Εάν κάποιος έχει μέρες στη διαθεσή του πέρα από το τουριστικό-θρησκευτικό κομμάτι αξίζει να επισκευτεί τα παραπάνω και να δει και την άλλη πλευρά της τόσο αναπτυσσόμενης Κωνσταντινούπολης.Επίσης για καφέ-φαγητό και θέα υπάρχει ένα υπέροχο μαγαζι το οποίο είναι ακριβώς πάνω στην istiklal (ο πιο πολυσύχναστος κεντρικός δρόμος στο κέντρο) το οποίο λέγεται 360 restaurant υπάρχει και site.Ξαναγυρνώντας στην αρχή να ξαναπώ οτι αν κάποιος θέλει να πάει με αμάξι να το τολμήσει,δεν είναι δύσκολο,η Πόλη έχει πολύ καλή σήμανση και πολλά κλειστά πάρκινκγ με χρεώσεις πολύ φθηνότερες από ελλάδα.Για μακρινές αποστάσεις εντός της Κωνσταντινούπολης τα ταξί και πάλι είναι οικονομικότερα από εδώ εάν καποιος δεν θέλει να μπλέξει στην κίνηση.Όσο για το ραμαζάνι μη σας προβληματίζει καθόλου,ο τουρίστας μένει ανεπηρέαστος στα πάντα.Να περάσετε τέλεια ότι κ αν επιλέξετε,η Πόλη είναι έρωτας..
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
thessaris αστειευόμενος το είπα,αλλά εχει ενδιαφέρον η παρατήρηση σου...
γιατί πρέπει να ερμηνεύουμε μια συμπεριφορά πάντοτε με βάσει την άποψη τρίτων;
νομίζω η ιστορία της αγιάς σοφιάς ,οι μνήμες για την φυλή μας είναι αρκετά καλές αφορμές για να συγκινηθεί ένας συμπατριώτης μας και γιατί όχι να σιγοψάλει κάποιο ύμνο ...
αλλά δεν το κάνει



άλλα ας αφήσουμε το βάρος που ίσως προκαλεί η ιστορία και εκείνοι οι τόποι στον καθένα μας(και επαναλαμβάνω δεν έχω καμία διάθεση να προκαλέσω φυσικά τους τούρκους),μια αν μη τι άλλο γενική διαπίστωση
εσύ προκαλείσαι όταν βλέπεις μουσουλμάνους σε έναν άγνωστο και ελάχιστα φορτισμένο γι αυτούς τόπο όπως είναι οι πλατείες της αθήνας π.χ να προσεύχονται σε κοινή θέα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ωραία αφού ψάλλουμε με κατάνυξη το Τη Υπερμαχω στην Αγια Σοφια
Αξιον τεκνον της Ρωμιοσυνης,Λαζαρε...καλα θα ηταν,αμα βρεθεις,στα λατρεμενα χωματα...να μην το παιξεις ..παιδι του τιμημενου Καρατζαφερη... :D
Ισως,παρε ψυχολογικη υποστηριξη πριν,αλλα απεφυγε εθνικιστικους αλαλαγμους...για να περασεις καλα και να επιστρεψεις αθικτος και αμολυντος...αυτα ;)!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
thessaris αστειευόμενος το είπα,αλλά εχει ενδιαφέρον η παρατήρηση σου...
γιατί πρέπει να ερμηνεύουμε μια συμπεριφορά πάντοτε με βάσει την άποψη τρίτων;
νομίζω η ιστορία της αγιάς σοφιάς ,οι μνήμες για την φυλή μας είναι αρκετά καλές αφορμές για να συγκινηθεί ένας συμπατριώτης μας και γιατί όχι να σιγοψάλει κάποιο ύμνο ...
αλλά δεν το κάνει




άλλα ας αφήσουμε το βάρος που ίσως προκαλεί η ιστορία και εκείνοι οι τόποι στον καθένα μας(και επαναλαμβάνω δεν έχω καμία διάθεση να προκαλέσω φυσικά τους τούρκους),μια αν μη τι άλλο γενική διαπίστωση
εσύ προκαλείσαι όταν βλέπεις μουσουλμάνους σε έναν άγνωστο και ελάχιστα φορτισμένο γι αυτούς τόπο όπως είναι οι πλατείες της αθήνας π.χ να προσεύχονται σε κοινή θέα;
πρωτα απο ολα οταν θα μπαίνεις στην Α.Σοφια θα χεις πληρώσει ήδη εισοδο και θα είσαι στο προαύλιο οποτε πιο πολλους Έλληνες θα χεις διπλα ,παρα Τουρκους.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
πρωτα απο ολα οταν θα μπαίνεις στην Α.Σοφια θα χεις πληρώσει ήδη εισοδο και θα είσαι στο προαύλιο οποτε πιο πολλους Έλληνες θα χεις διπλα ,παρα Τουρκους.
επομένως να μην πάρω ψάλτες μαζί μου θα βρώ εκεί
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
Αξιον τεκνον της Ρωμιοσυνης,Λαζαρε...καλα θα ηταν,αμα βρεθεις,στα λατρεμενα χωματα...να μην το παιξεις ..παιδι του τιμημενου Καρατζαφερη... :D
Ισως,παρε ψυχολογικη υποστηριξη πριν,αλλα απεφυγε εθνικιστικους αλαλαγμους...για να περασεις καλα και να επιστρεψεις αθικτος και αμολυντος...αυτα ;)!
απαπα ποιός καρατζαφέρης..ρωμιός είπαμε,όχι θύρα 4

δεν θα υπάρξουν υστερίες,είμαι ένας κύριος,πατριώτης είμαι ,αλλά ούτε στην ελλάδα είμαι εθνικιστής,γιατί να είμαι στην τουρκία;:)

αυτά που γράφω χαριτολογώντας τα λέω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom