Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
έχω και πιέσεις για ελληνικό νησί
προέκυψαν και αυτά
να πιούμε το βόσπορο κτλ..
τίποτα..ο παλαιολόγος είσαι;όλος ο κόσμος κάνει τα μπάνια του στα νησιά εμείς στο παζάρι θα το ρίξουμε;

υπάρχει ένα άλφα κλίμα
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
αλήθεια από θεσσαλονίκη,ξάνθη,καβάλα και γενικά από εγνατία πως πάτε στην Πόλη μόνοι σας; με το γνωστό λεωφορείο;
διάβαζα για ένα ατύχημα νε νεκρούς που είχε πριν 2 χρόνια και σκιάχτηκα λίγο,αλλά ίσως να υπερβάλλω ε;

είναι που δεν χωράει και η θαλαμηγός στα στενά και ψάχνομαι
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
αλήθεια από θεσσαλονίκη,ξάνθη,καβάλα και γενικά από εγνατία πως πάτε στην Πόλη μόνοι σας; με το γνωστό λεωφορείο;
διάβαζα για ένα ατύχημα νε νεκρούς που είχε πριν 2 χρόνια και σκιάχτηκα λίγο,αλλά ίσως να υπερβάλλω ε;

είναι που δεν χωράει και η θαλαμηγός στα στενά και ψάχνομαι

....μπορει κανεις να παει με το λεωφορειο (Metrobus,ναι ειχε οντως αυτο το ατυχημα η εταιρεια,τωρα αν αυτο αποτελει ανασταλτικο παραγοντα για καποιον ,δεν μπορω να πω τιποτα),με τουριστικό γραφείο ,με αεροπλανο απο θεσσαλονικη, ή φυσικά με Ι.Χ. Για αρχες ιουλιου δεν ειναι θεμα το ραμαζανι αλλα οι απιστευτα μεγαλες ουρες που δημιουργουνται στα συνορα εξαιτιας της προσελευσης τουρκων απο την κεντρική ευρωπη με τα αυτοκίνητα τους,για να περασουν τις διακοπες τους στη χωρα τους....τα προηγουμενα χρονια υπήρχαν μερες που η ουρά ήταν χιλιομετρα και η αναμονη εως και 24 ωρες!!!!δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο την περσινη χρονιά ή αν έχει γινει καποια προβλεψη για φετος ,ας μας πει καποιος αν εχει κάποια ενημερωση....
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
ωχ μην μου λες τέτοια πράγματα

πόσο αρχές;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ωχ μην μου λες τέτοια πράγματα

πόσο αρχές;
ολος ο Ιουνιος και ο Ιουλιος ειναι μηνες αυξημενης κινησης αλλα εχω την εντυπωση πως τις πιο μεγαλες ουρες τις συναντας απο τα μεσα ιουνιου μεχρη τελος ιουλιου....ελπίζω να φροντισουν οι αρμοδιοι να γινει κατι φετος....
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
1-15 Ιουλίου γίνεται ο χαμός, πάντως το πρόβλημα έχει βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια. Πολλοί τούρκοι από Ευρώπη προτιμούν να αποφύγουν το πλοίο αφού οι συνθήκες διάβασης από την πρώην Γιουγκοσλαβία είναι πια 100% ασφαλείς κι έτσι περνάνε στην Τουρκία μέσω Βουλγαρίας.
Επίσης οι τούρκοι υπάλληλοι στα σύνορα όταν έχει λαό είναι αρκετά γρήγοροι, πρόβλημα σοβαρό υπάρχει ακόμα κυρίως στην επιστροφή, στα τέλη Αυγούστου όπου οι έλεγχοι στα ελληνικά σύνορα λόγω Schengen είναι λεπτομερείς και χρονοβόροι.
Το χειρότερο που μου έχει τύχει πάντως είναι αρχές Ιουλίου 2005 που περίμενα 2,5 ώρες στα σύνορα. Αν είσαι όμως τυχερός μπορεί να μην έχει και κανέναν, το πόσο κόσμο έχει σχετίζεται με τις ώρες αφίξεων των πλοίων στην Ηγουμενίτσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τελικά μάλλον ακυρώνεται το ταξιδι..το ραμαζανι τους ξεκιναει πολυ νωρις φετος 9 ιουλη..καπου εκει και διαρκει μεχρι αρχες αυγουστου
Και γιατί αυτό είναι "πολύ νωρίς"?
Υ.Γ. Δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα το Ραμαζάνι για Κωνσταντινούπολη... Περίπου όσο είναι η Σαρακοστή για την Ελλάδα.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
κάτι άλλο,άμα κάνουμε το σταυρό μας καθώς μπαίνουμε στην Αγια Σοφιά,θα ζήσουμε;
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
δεν θέλω να γίνω νεομάρτυρας για τουρισμό πάω...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
....το εξπρες του μεσονυχτιου,το εχεις δει; :D
Σιγά το πράμα. Εκείνον τον είχαν πιάσει για απλή κατοχή ναρκωτικών. Έτσι και σε πιάσουν για σταυροκόπημα στην Αγιά Σοφιά, εκεί να δεις τι έχει να γίνει! Θα παρακαλάς να ήσουνα στο εξπρές του μεσονυχτίου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom