Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Η κρουαζέρια στο Βόσπορο είναι σίγουρο κάτι που πρέπει να κάνεις. Εμείς πήραμε καραβάκι από το Εminonu, τρείς στάσεις του τραμ μετα τη Σουλτααχμετ. Εκεί έχει κάτι καραβάκια που με 10 λίρες κάνουν βόλτα στο βόσπορο περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά Είναι ένας κύριος που φωναζει ακατάπαυστα Βόσπορους τουρ δεν μπορεί να το χάσεις. Η ώρα είναι αρκετη σε πάει από τη μεριά της ευρωπαικής και γυρνώντας από την Ασιατική. Απλά πρόσεχε γιατί βάζει πολύ κόσμο πάνω στο καταστρωμα και στο τέλος δεν βλέπεις τίποτα. Καλύτερα είναι στο σαλονι και δεν παγώνεις και βλέπεις μια χαρά. Υπάρχουν διάφορες εταιρίες με τέτοια καραβάκια οπότε επιλέγεις. Στα ξενοδοχεία υπάρχουν φυλλάδια με τέτοιες μίνι κρουαζέριες αλλά το κόστος είναι αρκετα μεγάλο
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ναι ναι οπως τα λεει η αμελι ειναι... γνωμη μου ειναι να παρεις αυτα που ειναι αριστερα της γεφυρα οπως ερχεσαι απο το Σουλταναχμετ:xmas_biggrin:
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!Σιγουρα τοτε θα κανω..
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Να ρωτήσω αν από πλευράς καιρικών συνθηκών, τέλη Μαρτίου, είναι καλή εποχή για τουρισμό Στην Πόλη ? Επειδή σίγουρα θα πέσει πολύ περπάτημα, το ψιλοψάχνω...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Να ρωτήσω αν από πλευράς καιρικών συνθηκών, τέλη Μαρτίου, είναι καλή εποχή για τουρισμό Στην Πόλη ? Επειδή σίγουρα θα πέσει πολύ περπάτημα, το ψιλοψάχνω...
Μια χαρά είναι η εποχή, κρύο δε θα έχετε, απλά ψυχρούλα. Αν μπορείς να το καθυστερήσεις κανένα μήνα, είναι ιδανικά από άποψη καιρού και οι ανθισμένες τουλίπες κατακλύζουν την Πόλη.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
273
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εγω ειχα παει πρωτομαγια.πολλοι ελληνες και γενικα τουριστες,αλλα ειναι τοσο μεγαλη η κωνπολη που δεν με κουρασε περιεργως.απο καιρο ηταν αψογη εκεινη την περιοδο.εγω παντως δεν ξερω γιατι αλλα δεν με συγκινησε και ιδιαιτερα η κρουαζιερα.δεν λεω να μην την κανεις απλως δεν επαθα και ζημια που λενε
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εγω ειχα παει πρωτομαγια.πολλοι ελληνες και γενικα τουριστες,αλλα ειναι τοσο μεγαλη η κωνπολη που δεν με κουρασε περιεργως.απο καιρο ηταν αψογη εκεινη την περιοδο.εγω παντως δεν ξερω γιατι αλλα δεν με συγκινησε και ιδιαιτερα η κρουαζιερα.δεν λεω να μην την κανεις απλως δεν επαθα και ζημια που λενε
Τουαλέτες είχε στο καράβι?
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Βρε σεις.............. :xmas_evil: Μόνο η Παναγιώτα είχε την καλοσύνη να με ενημερώσει ? :xmas_sad:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Να ρωτήσω αν από πλευράς καιρικών συνθηκών, τέλη Μαρτίου, είναι καλή εποχή για τουρισμό Στην Πόλη ? Επειδή σίγουρα θα πέσει πολύ περπάτημα, το ψιλοψάχνω...
πέρσυ μέσα Μαρτίου που είχα πάει η θερμοκρασια ήταν απο 3 εως 10 βαθμούς, καποιες μέρες με ήλιο αλλες με συνεφιά.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μια χαρά είναι η εποχή, κρύο δε θα έχετε, απλά ψυχρούλα. Αν μπορείς να το καθυστερήσεις κανένα μήνα, είναι ιδανικά από άποψη καιρού και οι ανθισμένες τουλίπες κατακλύζουν την Πόλη.
Αν κατάλαβα δηλαδή καλύτερα είναι (όπως και για παντού στην Ευρώπη νομίζω) τέλος Απριλίου μέχρι τέλος Ιουνίου.... Βέβαια με απασχολεί αν και μέσα στον Μάρτιο λειτουργούν οι υπαίθριες αγορές, τα καραβάκια και άλλα που δίνουν το χρώμα στην Πόλη... Μάλλον δεν έχω περιθώριο να αλλάξω ημερομηνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom