Τουρκία Κωνσταντινούπολη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε σεις.............. :xmas_evil: Μόνο η Παναγιώτα είχε την καλοσύνη να με ενημερώσει ? :xmas_sad:
Η Παναγιωτα ειναι πολυ εγκυρη και ειδημων για την Πολη. Δεν την εμπιστευεσαι;;;:xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Η Παναγιωτα ειναι πολυ εγκυρη και ειδημων για την Πολη. Δεν την εμπιστευεσαι;;;:xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
Κάθε άλλο..... Εχω ήδη κλικάρει <ευχαριστώ> στην απάντηση της, η οποία, όπως και οι επόμενες σχετικές απαντήσεις, ελήφθησαν σοβαρά υπ΄όψη, σε σημείο ώστε να προκύψουν οι πρώτες αμφισβητήσεις σχετικά με την ημερομηνία του ταξιδιού.
Ενδιαφέρομαι για τισ καιρικές συνθήκες διότι αν και δεν έχω πάει, πιστεύω ότι η Πόλη είναι <καλοκαιρινός προορισμός>, και ότι τον Χειμώνα <χάνει>.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Πολη δεν χανει ποτε...
Ειναι παντος καιρου και παντος τυπου.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κάθε άλλο..... Εχω ήδη κλικάρει <ευχαριστώ> στην απάντηση της, η οποία, όπως και οι επόμενες σχετικές απαντήσεις, ελήφθησαν σοβαρά υπ΄όψη, σε σημείο ώστε να προκύψουν οι πρώτες αμφισβητήσεις σχετικά με την ημερομηνία του ταξιδιού.
Ενδιαφέρομαι για τισ καιρικές συνθήκες διότι αν και δεν έχω πάει, πιστεύω ότι η Πόλη είναι <καλοκαιρινός προορισμός>, και ότι τον Χειμώνα <χάνει>.
Λες γι ' αυτό κάθε φορά που κανονίζω να πάω Κωνσταντινούπολη κάτι γίνεται και χαλάει το σιρόπι? Επειδή κάθε φορά είναι χειμώνας? Θέλω πραγματικά να πάω και συνέχεια το αναβάλλω! Η επόμενη αναβολή είναι για το Μάρτιο και συγκεκριμένα το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας! Κάτι μου λέει ότι πάλι θα συνωμοτήσουν οι Θεοί και δεν θα πάω! :xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Λες γι ' αυτό κάθε φορά που κανονίζω να πάω Κωνσταντινούπολη κάτι γίνεται και χαλάει το σιρόπι? Επειδή κάθε φορά είναι χειμώνας? Θέλω πραγματικά να πάω και συνέχεια το αναβάλλω! Η επόμενη αναβολή είναι για το Μάρτιο και συγκεκριμένα το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας! Κάτι μου λέει ότι πάλι θα συνωμοτήσουν οι Θεοί και δεν θα πάω! :xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
Σε ένα πρωινάδικο είχα ακούσει οτι υπάρχουν on line ξεματιάστρες :xmas_biggrin:
Δεν κάνεις μια δοκιμή !!!! Που ξέρεις :xmas_rolleyes:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ένα πρωινάδικο είχα ακούσει οτι υπάρχουν on line ξεματιάστρες :xmas_biggrin:
Δεν κάνεις μια δοκιμή !!!! Που ξέρεις :xmas_rolleyes:
Χαζά χαζά, ένα ξεμάτιασμα μπορεί να βοηθήσει λίγο την κατάσταση:xmas_eek:
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγώ πήγα την πρωτοχρονιά και ο καιρός ήταν μια χαρά, είμασταν τυχεροί βέβαια δεν έβρεξε καμία μέρα. Με ένα ζεστό ντύσιμο κυκλοφορούσες άνετα και σε αγορές πήγαμε και κρουαζέρια στο Βόσπορο. Σίγουρα τον Απρίλη θα είναι πιο ωραία αλλά θα συμφωνήσω με τον tripakia ότι η Πόλη είναι παντώς καιρού.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Η Παναγιωτα ειναι πολυ εγκυρη και ειδημων για την Πολη. Δεν την εμπιστευεσαι;;;:xmas_evil::xmas_evil::xmas_evil:
:haha::haha: Cok tesekkur ederim, θα κάνω κι εγώ τα κουμάντα μου σε threads Peter και Baba ;)

Ενδιαφέρομαι για τισ καιρικές συνθήκες διότι αν και δεν έχω πάει, πιστεύω ότι η Πόλη είναι <καλοκαιρινός προορισμός>, και ότι τον Χειμώνα <χάνει>. Αν κατάλαβα δηλαδή καλύτερα είναι (όπως και για παντού στην Ευρώπη νομίζω) τέλος Απριλίου μέχρι τέλος Ιουνίου.... Βέβαια με απασχολεί αν και μέσα στον Μάρτιο λειτουργούν οι υπαίθριες αγορές, τα καραβάκια και άλλα που δίνουν το χρώμα στην Πόλη... Μάλλον δεν έχω περιθώριο να αλλάξω ημερομηνία.
Αυτό που λες σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Ίσα ίσα που χάνει το καλοκαίρι λόγω ζέστης και υγρασίας. Η ιδανικότερη περίοδος να την επισκεπτείς είναι η άνοιξη, δηλαδή Απρίλη-Μάη. Δε θα πιστεύεις αυτό που θα αντικρύσεις με τις τουλίπες, οι Τούρκοι μάλιστα ισχυρίζονται πως τις καλλιέργησαν πριν τους Ολλανδούς. H τουλίπα είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον μουσουλμανισμό, καθώς το έμβλημα του Αλλάχ γραμμένο στα αραβικά μοιάζει πολύ με το εν λόγω λουλούδι. (βλ. φωτό) Οι υπαίθριες αγορές, τα παζάρια, τα καραβάκια φυσικά και λειτουργούν, οι ντόπιοι πως θα εξυπηρετηθούν διαφορετικά; Μη χάσεις τη δύση του ήλιου έξω από το Παζάρι Μπαχαρικών στο Eminonu, όταν οι γλάροι πετούν γύρω από τους μιναρέδες και ο ουρανός γίνεται πορτοκαλοκόκκινος.
 

Attachments

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Νά'σαι καλά βρε Παναγιώτα, ΄"μ' έφτιαξες"! Πάλι στερητικό σύνδρομο αρχίζω κι αποκτώ. Με βλέπω Καθαρή Δευτέρα να πετάω αετό πάνω απ' το Βόσπορο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νά'σαι καλά βρε Παναγιώτα, ΄"μ' έφτιαξες"! Πάλι στερητικό σύνδρομο αρχίζω κι αποκτώ. Με βλέπω Καθαρή Δευτέρα να πετάω αετό πάνω απ' το Βόσπορο...
Δεν τα πας καλα με τις γιορτες. Στην πολη πας Θεοφανεια, να σου 'ρθει το περιστερι στο κεφαλι... οπως στον Καρατζαφερη.
Κουλουμα κανεις στον θερμαικο και πετας χαρταετο με τον Πανικα.
Αποκριες ντυνεσαι Zoro μην ξεχνιομαστε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.822
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom