Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους..το Σάββατο 9/4, γυναικοπαρέα, πετάμε για Κων/πολη με την πρόσφατη προσφορά της aegean..Το ξενοδοχείο που επιλέξαμε είναι το PERA TULIP, (πρόταση και μελών του φόρουμ-αλήθεια έχει μείνει κάποιος το τελευταίο διάστημα εκεί????)..Όλες σχεδόν τις πληροφορίες για το ταξίδι, τις συγκέντρωσα από το φόρουμ (ευχαριστούμε ΕΡΣΗ,traveller,Renata,Ταξιδιώτη και όλους τους υπόλοιπους της παρέας, που διαρκώς ενημερώνουν και απαντούν σε οποιαδήποτε απορία!!!)
Για το σύντομο ταξίδι μας 9/4 έως 14/4, έχω φτιάξει ένα βασικό πρόγραμμα βάσει όλων αυτών που έχω διαβάσει ως εξής:
9/4 άφιξη νωρίς το απόγευμα - βόλτα στο Βόσπορο
10/4 Πατριαρχείο- Φανάρι, Μονή της Χώρας,Αγ.Σοφιά, Μπλέ Τζαμί
11/4 Τοπκαπί, Κλειστή Αγορά, Αιγυπτιακή Αγορά
12/4 Πριγκηπόνησα, Dolmabache, Ortakoy
13/4 Ασιατική μεριά
Εννοείται ότι δεν αναφέρω λεπτομερώς που και τι θα δούμε πλησίον όλων αυτών, δηλ. τζαμιά και βυζαντινές εκκλησίες, υδραγωγείο κ.α. ούτε αναφέρω τα εστιατόρια και τα καφέ που έχετε κατ΄επανάληψη αναφέρει.Απλά αυτός είναι ο βασικός οδηγός για το πως περίπου θα κινηθούμε και θέλω την γνώμη σας, αν είναι εύκολο, για το πρόγραμμα, αν κάτι πρέπει να αλλάξω ή να διορθώσω.
Ευχαριστώ !!!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Πρώτα απ' όλα καλό ταξίδι. Στο Πέρα Τούλιπ έμεινα τον Αύγουστο και ήταν μια χαρά. Πολύ βολικό όσον αφορά την τοποθεσία και τα δωμάτια όχι πολύ μεγάλα αλλά ωραία. Σχετικά με το πρόγραμμα, νομίζω ότι η 10/4 είναι λίγο φορτωμένη. Δε λέω ότι δε γίνεται, αλλά πολύ τρέξιμο.Η 11/4 είναι μια χαρά -πιθανόν να μπορείτε να πάτε και για χαμάμ. Tip: Αρχίστε πολύ νωρίς με το Topkapi. Και η 12/4 λίγο στριμωγμένη. Nτολμαμπαχτσέ το πρωί και αμέσως μετά στην Πρίγκηπο να υποθέσω γιατί όλα τα Πριγκηπόνησα αποκλείεται να τα δείτε. Το Ορτάκιοϊ παρόλο που είναι πολύ όμορφο με το τζαμί και τη Γέφυρα από πίσω (και την ψητή αγαπημένη πατάτα - σπεσιαλιτέ) μου φαίνεται δύσκολο να το εντάξετε. Όχι όμως και ακατόρθωτο, απλά λίγο σκότωμα. Ορτάκιοϊ, Dolmabahce και κατά το μεσημέρι Kabatas για να πάρετε το καράβι για Πρίγκηπο. Tip: Να πάρετε το σύντομο που δεν κάνει στάση σε όλα τα Πριγκηπόνησσα και που είναι κάτι σα δελφίνι. Αλλιώς ο χρόνος δε φτάνει με τίποτα.Εκτός αν αφήσετε για την τελευταία μέρα τα Πριγκηπόνησα και κανονίσετε να πάρετε καράβι που στην επιστροφή θα σας αφήσει στην Ασιατική πλευρά οπότε τη βλέπετε κι αυτή.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
9/4 άφιξη νωρίς το απόγευμα - βόλτα στο Βόσπορο
10/4 Πατριαρχείο- Φανάρι, Μονή της Χώρας,Αγ.Σοφιά, Μπλέ Τζαμί
11/4 Τοπκαπί, Κλειστή Αγορά, Αιγυπτιακή Αγορά
12/4 Πριγκηπόνησα, Dolmabache, Ortakoy
13/4 Ασιατική μεριά
λοιπον, εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις λιγο το προγραμμα για 10/4..
κρατα πατριαρχειο και μονη της χωρας..προσθεσε αμα σε ενδιαφερει, το eyup, με το πανεμορφο τζαμι, το νεκροταφειο και τον λοφο με το pierre lotti cafe με την τελεια θέα..
εμεις ξεκινησαμε την μερα μας με eyup, συνεχισαμε με μονη της χωρας και βολτα στα τειχη και καταληξαμε στο φαναρι..ξεκινωντας νωρις το πρωι, κατα τις 3 το μεσημερι θα χεις τελειωσει με αυτα..


ασε την αγια σοφια και το μπλε τζαμι για αλλη μερα, μαζί με βασιλικη κινστερνα και μικρη αγια σοφια..αν τα στριμωξεις, μπορουν να μπουν μαζι με το τοπ καπι..

επισης, κατα την γνωμη μου, μην βαλεις και τις 2 αγορες την ιδια μερα..θα πηξεις..αυτο βεβαια εξαρταται και απο το ποση ωρα θες να περασεις σε αυτες..

τωρα, για 12/4 dolmabahce και ortakoy βγαινουν ανετα..εμεις πηγαμε μεσημερι στο dolmabahce και μετα περπατημα μεχρι ciragan και μετα ταξακι μεχρι ortakoy..φροντισε να εισαι εκει την ωρα που σουρουπωνει..ειναι τελεια!για πριγκηπονησια δεν μπορω να σου πω τιποτα, γιατι εμεις δεν πηγαμε!!

13/4 εχετε ολοκληρη την μερα?ή φευγετε με την μεσημεριανη της aegean?
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Βάλε το μπλε τζαμι μαζι με τοπ καπι κλπ αν θες και την υπογεια δεξαμενη (ειναι ολα στο ιδιο γειτονικο χωρο 1 λεπτο μετα ποδια αποσταση).
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αρχαιολογικό μουσείο ,Τοπ καπί ,Αγια Σοφιά Αγια Ειρήνη Βασιλική δεξαμενή εως 16:30 και μπλέ Τζαμί μέχρι τις 19:00μμ άνετα σε μια μέρα μεχρι απόγευμα και βραδυ ελεύθερο.

Πατριαρχείο θα πάτε Κυριακή πρωί και απο εκεί με ταξί Μονή της χώρας .Μεγαλο παζάρι και τζαμί Σουλειμανιγιέ ( είναι σχεδόν δίπλα) απο εκεί κατηφόρα μεχρι Αιγυπτιακή Αγορά και Yeni Camii .


Dolma - Ortakoy και Ασιατική μεριά την ίδια μέρα


Adalar ( Πριγκιπόνησα ) μόνα τους απο αποβάθρα Kabatas φευγει 9πμ και επιστρέφεται μεσημέρι .
υπόλοιπη μέρα free .
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Παιδιά, καλά τα λέτε εσείς, αλλά υπάρχει το παρακάτω πρόβλημα:
Φτάνουμε Σάββατο αργά το απόγευμα.Άρα δεν προλαβαίνουμε τζαμί η Αγ.Σοφιά.
Κυριακή αγορές κλειστές.Δευτέρα κλειστή η Αγ.Σοφιά, Τρίτη κλειστό το τοπκαπί..γιαυτό έσπασε έτσι το πρόγραμμα..
Latina,φεύγουμε 14/4 μεσημέρι.αλλά την προηγούμενη μέρα, την έχουμε λίγο free, για ψώνια (όποιες θέλουν) η για βόλτες (εγώ!!!)
Τι άλλο μπορώ να κάνω???
xristos71 έχεις δίκιο..dolma-ortakoy-ασιατική ίδια μέρα..ποιά???
sakaflia έχεις δίκιο..θα τα βάλω όλα μαζί μπλέ τζαμί, υπόγεια δεξαμενή, τοπκαπί και θα αφήσω την Αιγυπτιακή Αγορά.
Άντε απ την αρχή το πρόγραμμα..πως μπλέχτηκα έτσι..:haha:
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Μήπως να άφηνα Πατριαρχείο και Μονή της Χώρας για Δευτέρα?και να χωρέσω τα υπόλοιπα Κυριακή?Δευτέρα, φαντάζομαι αλλά δεν ξέρω κιόλας, έχει λειτουργία στο Πατριαρχείο?για την εμπειρία περισσότερο..αν ναι, τότε αλλάζω το πρόγραμμα, σύμφωνα με τις προτάσεις σας..
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ενδεικτικα το προγραμμα που εκανα εγω οχι απαραιτητα με την ιδια σειρα. Κυριακη μαλλον θα εχει λειτουργεια στο πατριαρχειο.
0. Αγ.Σοφια-μπλε τζαμι-δεξαμενη-τοπ καπι, και χρονος αργα το απογευμα αλευθερος
1. κλειστη αγορα-βοστορος-αγυπτιακη αγορα
2. ντολμα μπαχτσε-πριγκιπονησα-ασιατικα και
3.πατριαρχειο,ζωοδοχο πηγη ή Μονή της χώρας κλπ.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Στο Πατριαρχείο γίνεται λειτουργία και τις καθημερινές?ή μόνο Κυριακή?
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Δεν το γνωριζω. Εμεις κυριακη πηγαμε που γινεται λειτουργια. Τωρα την μεγαλη βδομαδα σιγουρα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Για τοσες λιγες μερες θα εβγαζα τα πριγκηπονησα , τα θεωρω εντελως αδιαφορα ....και με το καραβακι της γραμμης θα σου φανε πολυ ωρα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
παιδιά..να ρωτήσω...με ταυτοτητα νεου τύπου πετά κανεις για κωνσταντινούπολη η θέλει απαραιτητα διαβατήριο...τηλεφωνώ στα γραφεία της turkish αλλα δεν απαντούν..
ευχαριστώ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.447
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom