Τουρκία Κωνσταντινούπολη

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
1) Για ιδιώτες χρειάζεται εξουσιοδότηση συμπληρωμένη (με λατινικούς χαρακτήρες) και υπογεγραμμένη από τον κάτοχο του αυτοκινήτου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής σε Αστυνομικό Τμήμα ή K.E.Π. Μπορείς να κατεβάσεις την εξουσιοδότηση από εδώ : http://users.ntua.gr/ch90033/eksousiodotisi%20tr.pdf 2) Για την περίπτωση που ως ιδιοκτήτης φέρεται εταιρεία, την παραπάνω εξουσιοδότηση υπογράφει ο νόμιμος εκπρόσωπος, στο τελωνείο (Ελληνικό) θα ζητήσουν και το καταστατικό στο δε Τουρκικό το καταστατικό μεταφρασμένο σε Αγγλικά ή Τουρκικά. Για την περίπτωση 1 έχω ίδια εμπειρία και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα στα σύνορα, για την 2 ότι μου είπε γνωστός μου τελωνειακός.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σας.
Θα πάω πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη περαστικός, επιστρέφοντας στην Ελλάδα. Θα έχω 2 διανυκτερεύσεις και δεν έχω αποφασίσει που θα μείνω. Στην αρχή είχα κλείσει το νέο Doubletree, στο Λαλελί, αλλά μετά απο διάφορες κριτικές για την τοποθεσία τείνω μεταξύ των Sultania και Amira, και τα δύο στο Sultanahmet, και γύρω στα 100ευρώ τη βραδιά. Όμως εκεί που πήγαινα να αποφασίσω μεταξύ των 2, βρήκα το Radisson στο Βόσπορο στα 80ευρώ, πράγμα το οποίο το κάνει αρκετά δελεαστικό, δεδομένου ότι θεωρείται από τα καλά ξενοδοχεία της Πόλης. Έχοντας υπόψη ότι δεν έχω πρόβλημα με τις μετακινήσεις, η τοποθεσία του τελευταίου στο Ortakoy, είναι αρκετά μη πρακτική, ώστε να μην μείνω εκεί αλλά σε ένα από τα άλλα δύο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Το Ortakoy με την εντονη νυκτερική ζωή μια χαρά ειναι.Δεν νομίζω οτι θα είναι πρόβλημα οι μετακινήσεις.Δεν ειναι και πάρα πολύ μακριά.

Τώρα τα υπέρ του Sultanahmet εχουν ειπωθεί πολλές φορές,π.χ κοντά σε μνημεία,ατμοσφαιρικά στην παλιά Πόλη και άλλα.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Εγω θα ελεγα να εισαι κοντα στην νυχτερινη ζωη. Επειδη ειχα ξενοδοχειο κοντα στην Ιστικλαλ θα ελεγα να βρεις καπου εκει κοντα. Τωρα αν δεν υπαρχει μεταφορικο προβλημα τοτε και Ortakoy καλα ειναι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σκοπεύεις να αφήσεις το αυτοκίνητό σου στο παρκιγκ του αεροδρομίου και να πετάξεις εντός Τουρκίας ή εκτός;
Αν σκοπεύεις να πετάξεςι στο εξωτερικό αφήνοντας ελληνικό αυτοκίνητο σε τουρικό έδαφος θα έχεις μεγάλο πρόβλημα: δε θα σε αφήσουν να βγεις από τη χώρα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οταν μπαινεις με ελληνικό (ή οποιας άλλης εθνικότητας, δεν τα έχουν ειδικά με εμας) αυτοκίνητο, αυτό καταγράφεται και στην ηλεκτρονική βάση δεδομένων τους, αλλά νομίζω και στο διαβατήριο του οδηγού. Οπότε στην έξοδο αν δεν το παρεις μαζί σου έχεις πρόβλημα. Δε σε αφήνουν να ταξιδεψεις.
Είχε ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα: http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...F4%EF-%F3%F4%E7%ED-%F4%EF%F5%F1%EA%DF%E1.html
 

maria.kar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
καταρχιν με ταυτοτητα θα παω μονο.δε χρειαζεται διαβατηριο.αρα οταν θα πεταξω δε θα φαινετε πουθενα οτι εχω αυτοκινητο.που και να φαινοταν δε μπορουσα να φυγω για 7μερες και να το παρω μετα?αφου θα πληρωσω το παρκιν.ξερεις τισ χρεωσεις?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τότε θα το περάσουν απευθείας στη βάση δεδομένων τους. Εχουν και ηλεκτρονικους υπολογιστές. Προτού λοιπόν μπεις σε αυτήν την περιπέτεια, θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλέφωνο την τουρκική πρεσβεία ή προξενείο και να ρωτήσεις σχετικά μήπως και άλλαξαν στο αναμεταξύ τα πράγματα.
Γιατί αλλιώς δε βλέπω να σου χρειάζεται το παρκιγκ γιατι απλουστατα, δε θα σε αφήσουν να πετάξεις.
Διαβασε όμως όλον το διάλογο εδω, http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...F4%EF-%F3%F4%E7%ED-%F4%EF%F5%F1%EA%DF%E1.html για να καταλάβεις το θέμα.
 

maria.kar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Google Μετάφραση

αν διαβασεισ στο σιτε λεει οτι εχει παρκιν



Το Διεθνές Αεροδρόμιο Ατατούρκ (IST)
Κωνσταντινούπολη (IST) Χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων
(Κωνσταντινούπολη, Τουρκία)



awww.world_guides.com_images_istanbul_istanbul_transport2.jpg
Τόσο οι εγχώριες και διεθνείς τερματικούς σταθμούς έχουν χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων, όπου τα βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα στάθμευσης αυτοκινήτων είναι διαθέσιμος. Επιπλέον, το Διεθνές Αεροδρόμιο Ατατούρκ προσφέρει υπηρεσία παρκαδόρου.

Το παρακάτω κείμενο περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για το χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων στο αεροδρόμιο Διεθνές Αεροδρόμιο Ατατούρκ.



Διεθνές Terminal Χώρος Στάθμευσης Αεροδρόμιο
Ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων στο Terminal International έχει το μεγαλύτερο μέρος των χώρων στάθμευσης του αεροδρομίου, με πάνω από 7.000 θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων. Το set-up για αυτό το πάρκο το αυτοκίνητο είναι σχεδόν το ίδιο με την εγχώρια στάθμευσης αυτοκινήτων Terminal, όπου καλύπτονται και ακάλυπτες θέσεις είναι διαθέσιμες, καθώς και χώρους κατάλληλους για σύντομες διαμονές.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπράβο! Πολύ ωραία ξέρεις την απάντηση στην ερώτηση που η ίδια έθεσες.
Πάντως ψάξε το θέμα που σου επισημαίνω για να μην χάσεις τελειως το ταξίδι σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom