Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Στην Ιστικλάλ να δεις το Ελληνικό Προξενείο (μπορεί να έχει και καμιά εκδήλωση), καθώς και κτίρια με ελληνικές επιγραφές...Ήταν πολλές οι επιχειρήσεις των Ελλήνων ως το '60 εκεί..Απλά περπάτα και χάζευε τα όμορφα κτίρια που θα συναντάς..Αρκεί να αντέξεις τα 2-3 εκατ. ανθρώπων που θα περπατούν μαζί σου..όλες τις ώρες της μέρας!Α, και να μην ξεχάσεις να πιεις πολλούς χυμούς φρούτων που πουλούν παντού!Προσωπικός αγαπημένος, το ρόδι!Και να περάσεις και από το Πέρα Παλάς..Και να μπεις και στο θρυλικό τραμ Τούνελ-Ταξίμ (παρόμοιο με της Λισαβόνας!) Αυτά μόνο!
Μακάρι να προλάβω να τα κάνω όλα αυτά...σε ευχαριστώ πολύ!!!!
 

elaxistoseautos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ουφφφφ 73 σελίδες ...
Τις διάβασα όλες και πραγματικά πήρα μεγάλη βοήθεια. Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό ...
Με την σειρά μου ήθελα μια βοήθεια στο να βρω ένα restaurant κυριλέ .Θέλω ένα δείπνο χλιδάτο,αριστοκρατικό και ξεχωριστό . Όχι ,δεν μου περισσεύουν αλλά έχω κάτι καλό στο μυαλό μου και θέλω να το οργανώσω .:kissing2:

έχει κάποιος εμπειρία από το restaurant Tugra & Lounge Ciragan Palace Kempinski??
Τσουχτερές τιμές αλλά φαίνεται μαγευτικό .
Έχετε να προτείνεται κάτι ανάλογο και ίσως οικονομικότερο ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
.Θέλω ένα δείπνο χλιδάτο,αριστοκρατικό και ξεχωριστό . Όχι ,δεν μου περισσεύουν αλλά έχω κάτι καλό στο μυαλό μου και θέλω να το οργανώσω .:kissing2:
Αν αυτό που έχεις στο μυαλό σου έχει σχέση με το παρακάτω θέμα, ρίξε μια ματιά για ιδέες ;):
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πρόταση-γάμου-στην-Κωνσταντινούπολη.47177/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

ninokatalone

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
έχει πάει κανείς στο καινούργιο θεματικό παρκο της Κωνσταντινούπολης τύπου disneyland που άνοιξε προσφατα?(λέγεται vialand και αν δεν κάνω λάθος άνοιξε τον Μάιο του 2013) αξίζει να το επισκεφτώ όταν θα βρεθώ Κωνσταντινούπολη?
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλησπέρα και από εμένα!!
Καινούργιο μέλος της παρέας, άλλα έχω διαβάσει ουκ ολίγες ιστορίες από εδώ και μπορώ να πω πως με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ, στο να κάνω ένα πρώτο πλάνο για τα ταξίδια που έχω πάει.

Επόμενο ταξίδι: Κωνσταντινούπολη
Ημερομηνίες 28/12-01/01

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που προσπαθώ να βγάλω, ώστε να προλάβω να δω τα πιο πολλά αξιοθέατα της πόλης.

1η Μέρα: ( Σάββατο). Άφιξη στο Ατατούρκ περίπου στις 9:30πμ. Υπολογίζω μετά τις 11:30 να έχω τακτοποιηθεί στο δωμάτιο (100μ από την πλατεία Ταξίμ), και να αρχίσω την περιοδεία μου. Λέω να ξεκινήσω με επίσκεψη στο παλάτι Τοπ Καπί, την Βασιλική Κινστέρνα, και να πάω και στο Πατρειαρχείο, Παναγία των Βλαχερνών. Αν προλάβω μια βόλτα από την μεγάλη κλειστή αγορά (GrandBazzar), έχει καλώς.

2η Μέρα: (Κυριακή). Επίσκεψη στην Αγία Σοφιά, Μπλε Τζαμί, Αρχαιολογικό Μουσείο, τον Βυζαντινό Ιππόδρομο, Θεοδοσιαννά Τοίχοι και Μονή Ζωοδόχου Πηγής.

3η Μέρα: (Δευτέρα). ΝτολμαΜπαχτσέ, πρωινός περίπατος στην Isticlal, GalataTower, και λέω να περάσω απέναντι στο Kadikoy. Αν μείνει χρόνος πάμε σε κανά εμπορικό ή σε καμιά άλλη αγορά.

4η Μέρα: (Τρίτη). Βόλτα στο Βόσπορο ή Πριγκηπονήσια!!! Και ότι άλλο προκύψει ή δεν έχουμε προλάβει από τις άλλες μέρες.

5η Μέρα: (Πρωτοχρονιά). Μάλλον με βλέπω για χαλαρή βόλτα σε κανά πάρκο ( καιρού θέλοντος), και γενικά βόλτες στην Πόλη! Ψώνια από κάποιο ζαχαροπλαστείο και αναχώρηση το απόγευμα για Αθήνα.

Tips για βοήθεια:

Είμαστε ζευγάρι αλλά δεν πάμε για ξεκούραση, τα πόδια στον ώμο και ο θεός βοηθός, δεν έχω πρόβλημα να περπατάω από τις 10:00 έως τις 2:00.
Το πρόγραμμα μπορεί (σίγουρα) να αλλάξει και λόγο καιρικών συνθηκών.
Για το βράδυ δεν έχω γράψει τίποτα γιατί το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στην Ταξίμ και μάλλον θα πηγαίνουμε βόλτες την Isticlal. (Ένα βράδυ μπορεί να πάμε να δούμε Αγία Σοφιά και τα παλάτια φωταγωγημένα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
έχει πάει κανείς στο καινούργιο θεματικό παρκο της Κωνσταντινούπολης τύπου disneyland που άνοιξε προσφατα?(λέγεται vialand και αν δεν κάνω λάθος άνοιξε τον Μάιο του 2013) αξίζει να το επισκεφτώ όταν θα βρεθώ Κωνσταντινούπολη?
Ενδιαφέρον...
Από ότι φαίνεται στο website έχει ένα μεγάλο coaster, το Nefesken που από ότι λέει άνοιξε τον Οκτώβρη που είναι στα top 10 πιο γρήγορα και ψηλά του κόσμου, αλλά και disneyland τύπου πράγματα, σινεμά με φυσική ανάδραση, διάφορα rides με νερό κτλ. θεματικό πάρκο για παιδιά με την παλιά Ισταμπουλ.Δες και κανένα βιντεάκι στο youtube να δεις αν θα σου αρέσει.

όπως πχ. αυτό:

και για λιγότερο ανακάτεμα

 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
1η Μέρα: ( Σάββατο). Υπολογίζω μετά τις 11:30 να έχω τακτοποιηθεί στο δωμάτιο (100μ από την πλατεία Ταξίμ), και να αρχίσω την περιοδεία μου.
3η Μέρα: (Δευτέρα). ΝτολμαΜπαχτσέ
4η Μέρα: (Τρίτη). Βόλτα στο Βόσπορο ή Πριγκηπονήσια!!! Και ότι άλλο προκύψει ή δεν έχουμε προλάβει από τις άλλες μέρες.
Καλημέρα!
-Να επικοινωνήσεις πιο πριν με το ξενοδοχείο για το εάν υπάρχει η δυνατότητα early check-in, γιατί συνήθως πριν τις 2 δε μπορείς να μπεις στο δωμάτιο. Είναι και τουριστική περίοδος, μην το ξεχνάς...
-Το Dolmabahce νομίζω τις Δευτέρες είναι κλειστό, δες το λίγο.
-Για Πριγκηπονήσια θεωρώ ότι δεν είναι η κατάλληλη περίοδος, αλλά περί ορέξεως...
Καλά να περάσετε!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλα ναι για το ξενοδοχείο δεν με ενδιαφέρει!!! Πετάω τα πράματα σε μια γωνιά και φεύγω!! Σιγά μην περιμένω μέχρι τις 2... Γνωρίζω ότι τα πιο πολλά αξιοθέατα τις Δευτέρες είναι κλειστά, αλλά δεν υποτίθεται ότι είναι γιορτές και θα έχον κόσμο? Αν και πάλι είναι κλειστά το πρόγραμμα αλλάζει εύκολα!! Άσε που πολλά θα εξαρτηθούν και από τον καιρό...
Για Πριγκιπονήσια τώρα, μες στο μυαλό μου είσαι!!! και εγώ δεν το θεωρώ καλή περίπτωση, για εκείνες τις ημερομηνίες, αλλά δεν είμαι μόνος μου (με ότι συνεπάγετε αυτό, χεχε) !!!!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Γνωρίζω ότι τα πιο πολλά αξιοθέατα τις Δευτέρες είναι κλειστά, αλλά δεν υποτίθεται ότι είναι γιορτές και θα έχον κόσμο?


Όχι, γιατί πας σε μουσουλμανική χώρα και ως εκ τούτου, δεν γιορτάζουν τα Χριστούγεννα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Έχει μείνει κανείς στο Peak Hotel?
Για την τοποθεσία ξέρω, με ενδιαφέρει να μάθω για τα δωμάτια...
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom