Τουρκία Κωνσταντινούπολη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ATM δεν έχει στο αεροδρόμιο να βγάλει τα χρήματα που χρειάζεται με το βολικότερο, ασφαλέστερο και συνήθως οικονομικότερο τρόπο;
Έχει!
4 στη σειρά είναι, το τρία εβγαλαν error στην διαδικασία ανάληψης, αλλά δούλεψε το πρώτο από αριστερά (hsbc)..
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Γεια σας παιδια! θα παω σε λιγες μερες κωνσταντινουπολη και ψαχνω ξενοδοχειο! εχω καταληξει απο οσα διαβασα οτι θα μεινω πλατεια ταξιμ-οδο ιστικλαλ. ωστοσο ειναι αρκετα ακριβα τα ξενοδοχεια ακριβως στην πλατεια. εχω βρει διαφορα ξενοδοχεια σε καθετα και παραλληλα στενα της ιστικλαλ και ηθελα να ρωτησω αν ειναι ενταξει εκει γυρω.. επισης διαβασα για τις περιοχες Ταρλάμπασι και το Ντολάπντερε οτι δεν ειναι και οι καλυτερες! ξερετε αλλες περιοχες που πρεπει να αποφυγω? αν ξερετε και καποιο οικονομικο ξενοδοχειο εκει γυρω πειτε μου!
 

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Εχει παντου change μεσα στη πολη κ πουλαν τη λιρα απο 2, 65 εως 2, 70! Ο καλύτερος τροπος για να κινηθεις ειναι μεσα μαζικης μεταφορας..εχει μετρο απο ευρωπαικη πλευρα κ τραμ που παει στη παλια πολη στη αγια σοφια, το μπλε τζαμι ν τη σκεπαστη αγορα.(εχει σταση στο τελειωμα της πλατιας ταξιμ) Μη κανεις το λαθος κ παρεις αμαξι γιατι θα φας ολη τη μερα κολλημένος στη κινηση.. τα ταξι ειναι φθηνα σε γενικες γραμμες κ ειναι καλο να συμφωνησεις τιμη πριν πεις να σε παει καπου.2 μερες ειναι λιγο νομιζω για τη πολη..δε θα προλάβεις να δεις κ πολλα!
 

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Γεια σας παιδια! θα παω σε λιγες μερες κωνσταντινουπολη και ψαχνω ξενοδοχειο! εχω καταληξει απο οσα διαβασα οτι θα μεινω πλατεια ταξιμ-οδο ιστικλαλ. ωστοσο ειναι αρκετα ακριβα τα ξενοδοχεια ακριβως στην πλατεια. εχω βρει διαφορα ξενοδοχεια σε καθετα και παραλληλα στενα της ιστικλαλ και ηθελα να ρωτησω αν ειναι ενταξει εκει γυρω.. επισης διαβασα για τις περιοχες Ταρλάμπασι και το Ντολάπντερε οτι δεν ειναι και οι καλυτερες! ξερετε αλλες περιοχες που πρεπει να αποφυγω? αν ξερετε και καποιο οικονομικο ξενοδοχειο εκει γυρω πειτε μου!
Καλες περιοχες για να μεινεις ειναι το κεντρο στη ταξιμ οπως ειπες κ η παλια πολη. Και στις δυο περιοχες εχει παρα πολλα αξιοθεατα κ τουριστες.. επισης ωραια περιοχή ειναι το ορτακιουι για βραδυ...προσοχη σε ατομα που σε πλησιαζουν για να σε παν σε διάφορα υποπτα μαγαζια κ τετοια..γενικως πρωσοπικα οσες φορες εχω παει κ αε στενακια κ εκτος κεντρου δεν ηταν επικυνδινα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλες περιοχες για να μεινεις ειναι το κεντρο στη ταξιμ οπως ειπες κ η παλια πολη.
Κοντα στο σταθμο του Metro Sirkeci ειναι πολυ βολική και ασφαλής περιοχή!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κοντα στο σταθμο του Metro Sirkeci ειναι πολυ βολική και ασφαλής περιοχή!
Είναι βολική περιοχή γιατί με τα πόδια είσαι πολύ κοντά στην Αγ.Σοφιά και τα γύρω αξιοθέατα της παλιάς πόλης και επίσης πολύ κοντά στη γέφυρα του Γαλατά και eminonou (για τα καράβια προς την απέναντι πλευρά)την οποία διασχίζεις και παίρνοντας μετά το τούνελ(για ν αποφύγεις τις ανηφόρες)βρίσκεσαι στην Ιστικλάλ.
Οσο για ασφάλεια δεν ξέρω πως είναι η περιοχή πολύ αργά τις μεταμεσονύκτιες ώρες αλλά μέχρι τότε δεν σφύζει μεν από ζωή (όπως η ιστικλάλ και η ταξίμ)αλλά κυλοφορεί κόσμος,έχει ξενοδοχεία ,έχει εστιατόρια μαγαζιά,προσωπικά "προσέχω"και έχω το νού μου όπως και όταν παρεκκλίνω από την Ιστικλάλ και μπω στα σοκκάκια τριγύρω,το ίδιο,δε μου βγάζει δηλ κάτι πιό επίφοβο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κανενα ενδιαφερον ,οταν κλεισουν τα τουριστομαγαζα το τοπιο γινεται ακομα πιο θλιβερο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
παιδια εχετε το νου σας με την ΤΑΧΙΜ... τα πανεπιστήμια συνεχίζουν να βραζουν...σιγα -σιγα αλλα βραζουν..εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα , στην Πολη παω 2-3 φορες το χρονο, ημουν τον Αυγουστο και ξαναπαω τον Φεβρουαριο...αλλα την διαμονη μου την αλλαξα απο Ταξιμ , στην Παλια πολη πλεον.... Δηλαδη ειναι σαν να μην κλεινω στο Συνταγμα αλλα στην Αλεξανδρας...επειτα εχει συγκοινωνίες εως τις 12 το βραδυ..για να γυρισετε απο Ιστικλαλ στην Εμινονου....
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλησπέρα σε όλους...θα ήθελα γενικές πληροφορίες για την Πόλη, σκεφομαι να την επισκευτώ. Μόλις μπήκα στο φορουμ δεν ξέρω καν πως λειτουργεί ούτε που ακριβώς έπρεπε να γράψω το μήνυμα μου, προσπάθησα να κάνω σχόλιο στα θέματα με τίτλο την Πόλη αλλα δεν τα καταφερα.. Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με γενικές πληροφορίες του τύπου αν πρέπει να πάω μεμομωμένα ή με γκρουπ (θα ειμαι με μια φίλη κ φοβάμαι λιγο), πού είναι καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα εδώ Ελλάδα ή οταν φτάσω εκεί κλπ....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σε όλους...θα ήθελα γενικές πληροφορίες για την Πόλη, σκεφομαι να την επισκευτώ. Μόλις μπήκα στο φορουμ δεν ξέρω καν πως λειτουργεί ούτε που ακριβώς έπρεπε να γράψω το μήνυμα μου, προσπάθησα να κάνω σχόλιο στα θέματα με τίτλο την Πόλη αλλα δεν τα καταφερα.. Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με γενικές πληροφορίες του τύπου αν πρέπει να πάω μεμομωμένα ή με γκρουπ (θα ειμαι με μια φίλη κ φοβάμαι λιγο), πού είναι καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα εδώ Ελλάδα ή οταν φτάσω εκεί κλπ....
Να πας και να μην φοβάσαι καθόλου...εκεί ειναι πιο ασφαλής πολη και απο τη Αθηνα...να πατε μονες! μην πας με γκρουπ!! ειναι τοσο ευκολο! να γυρίσεις μονη...ποσες μερες σκεφτεσε να πας και σε πιο αεροδρομιο πετας??..ποτε υπολογίζεις να πας..... θα σου δωσω λεπτομέριες..!! Τον Φεβρουαριο ξαναπαω για 9η φορα μεσα σε 4 χρονια!!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Να πας και να μην φοβάσαι καθόλου...εκεί ειναι πιο ασφαλής πολη και απο τη Αθηνα...να πατε μονες! μην πας με γκρουπ!! ειναι τοσο ευκολο! να γυρίσεις μονη...ποσες μερες σκεφτεσε να πας και σε πιο αεροδρομιο πετας??..ποτε υπολογίζεις να πας..... θα σου δωσω λεπτομέριες..!! Τον Φεβρουαριο ξαναπαω για 9η φορα μεσα σε 4 χρονια!!
Θα πάω Ιανουάριο προς το τέλος , Αttaturk θα φτάσω απο Ρόδο μέσω Αθηνών σκέφτομαι να μείνω Sultanahmet για να πάω με τα πόδια στα βασικά αξιοθέτα αλλα με αγχώνουν όλα τα υπόλοιπα...

Θα πάω Ιανουάριο προς το τέλος , Αttaturk θα φτάσω απο Ρόδο μέσω Αθηνών σκέφτομαι να μείνω Sultanahmet για να πάω με τα πόδια στα βασικά αξιοθέτα αλλα με αγχώνουν όλα τα υπόλοιπα...
Θα μέινουμε 4 νύχτες - 5 μέρες!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom