Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
θα κινουμαι με μετρητα (γι΄αυτο λεω ¨να αλλαξω ευρω¨)
Γενικά προσπάθησε να αλλάξεις χρήματα σε όχι τόσο κεντρικά και τουριστικά μέρη γιατί η ισοτιμία είναι πολύ υψηλή.
Δεν ξέρω που θα μείνεις και αν γνωρίζεις λίγο από Λονδίνο αλλά εδώ και πολλά χρόνια που επισκέπτομαι την πόλη, βρίσκω πολλή καλή ισοτιμία στα ανταλλακτήρια της Bayswater. Βγαίνοντας από την σταθμό του μετρό Queensway (στη Central line) ακριβώς απέναντι αλλά και κατά μήκος στην Queensway Road υπάρχουν αρκετά μαγαζάκια με σουβενίρ που είναι και ανταλλακτήρια. Όλα πάνω κάτω δίνουν την ίδια ισοτιμία και χωρίς commission. Ένα που με εξυπηρετεί τακτικά είναι στον αρ. 6, Queensway Str.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά για 6 μέρες στο Λονδίνο έχω επιλέξει να δω τα παρακάτω : Tower Bridge, Camden, notting Hill, Hyde Park, tate modern (καφές), Churchill war rooms, national history museum, borough market, αγώνας ποδοσφαίρου, παράσταση West end, Harrods (βόλτα στο ισόγειο), st Paul, Greenwich, canary wharf, little Venice, covent garden, Leicester square, Trafalgar square, big Ben, βρετανικό μουσείο, Tower of London, St James Park. Πιστεύετε ότι με ένα καλό πρόγραμμα είναι εφικτό να τα δω όλα? Επίσης υπάρχει κάτι που να μην πρέπει να χάσω και να το έχω παραλείψει?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά για 6 μέρες στο Λονδίνο έχω επιλέξει να δω τα παρακάτω : Tower Bridge, Camden, notting Hill, Hyde Park, tate modern (καφές), Churchill war rooms, national history museum, borough market, αγώνας ποδοσφαίρου, παράσταση West end, Harrods (βόλτα στο ισόγειο), st Paul, Greenwich, canary wharf, little Venice, covent garden, Leicester square, Trafalgar square, big Ben, βρετανικό μουσείο, Tower of London, St James Park. Πιστεύετε ότι με ένα καλό πρόγραμμα είναι εφικτό να τα δω όλα? Επίσης υπάρχει κάτι που να μην πρέπει να χάσω και να το έχω παραλείψει?
Πολλά απο αυτά που αναφέρεις είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο.Γινεται σε 6 ημέρες.Το πιο δύσκολο απο όλα είναι να δεις αγώνα γιατί είναι δύσκολο να βρεις εισιτήρια.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Παιδιά για 6 μέρες στο Λονδίνο έχω επιλέξει να δω τα παρακάτω : Tower Bridge, Camden, notting Hill, Hyde Park, tate modern (καφές), Churchill war rooms, national history museum, borough market, αγώνας ποδοσφαίρου, παράσταση West end, Harrods (βόλτα στο ισόγειο), st Paul, Greenwich, canary wharf, little Venice, covent garden, Leicester square, Trafalgar square, big Ben, βρετανικό μουσείο, Tower of London, St James Park. Πιστεύετε ότι με ένα καλό πρόγραμμα είναι εφικτό να τα δω όλα? Επίσης υπάρχει κάτι που να μην πρέπει να χάσω και να το έχω παραλείψει?
Καλησπέρα Georgevol.
Πιστεύω ότι σε 6 μέρες άνετα βλέπεις όλα αυτά τα βασικά αξιοθέατα του Λονδίνου. Όπως σου λέει και ο @Hugin τα περισσότερα είναι κοντά μεταξύ τους και το μόνο που χρειάζεται είναι καλός προγραμματισμός για να τα συνδυάσεις μεταξύ τους.
Εκείνο που θα πρόσθετα και το οποίο έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum και που θα πρότεινα να προσθέσεις στο πρόγραμμα σου είναι να κάνεις τον μοναδικά υπέροχο περίπατο από την Westminster Bridge και το London Eye, από την νότια δηλαδή πλευρά του Τάμεση και κατά μήκος του ποταμού να φτάσεις μέχρι την Tower Bridge. Αν έχεις χρόνο ας προχωρήσεις ακόμα λίγο πιο πέρα μέχρι το Butler's Wharf και να φτάσεις μέσω της οδού Shad Thames μέχρι τα docks ( St. Saviours dock ) με την όμορφη πεζογέφυρα. Η διαδρομή είναι εξαιρετική, γεμάτη από σπουδαία αξιοθέατα και σε κάποια σημεία έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε προηγούμενους αιώνες.

η Shad Thames
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολλά απο αυτά που αναφέρεις είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο.Γινεται σε 6 ημέρες.Το πιο δύσκολο απο όλα είναι να δεις αγώνα γιατί είναι δύσκολο να βρεις εισιτήρια.
Ευχαριστώ Χμ ναι για το εισιτήριο ισχύει.. Απλά θα ψάξω από premier μέχρι League one. Επίσης για νυχτερινή ζωή (ποτό όχι Club) εκτός από soho, covent garden τι άλλο υπάρχει?

Καλησπέρα Georgevol.
Πιστεύω ότι σε 6 μέρες άνετα βλέπεις όλα αυτά τα βασικά αξιοθέατα του Λονδίνου. Όπως σου λέει και ο @Hugin τα περισσότερα είναι κοντά μεταξύ τους και το μόνο που χρειάζεται είναι καλός προγραμματισμός για να τα συνδυάσεις μεταξύ τους.
Εκείνο που θα πρόσθετα και το οποίο έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum και που θα πρότεινα να προσθέσεις στο πρόγραμμα σου είναι να κάνεις τον μοναδικά υπέροχο περίπατο από την Westminster Bridge και το London Eye, από την νότια δηλαδή πλευρά του Τάμεση και κατά μήκος του ποταμού να φτάσεις μέχρι την Tower Bridge. Αν έχεις χρόνο ας προχωρήσεις ακόμα λίγο πιο πέρα μέχρι το Butler's Wharf και να φτάσεις μέσω της οδού Shad Thames μέχρι τα docks ( St. Saviours dock ) με την όμορφη πεζογέφυρα. Η διαδρομή είναι εξαιρετική, γεμάτη από σπουδαία αξιοθέατα και σε κάποια σημεία έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε προηγούμενους αιώνες.

η Shad Thames
Ευχαριστω πολυ για την προταση σιγουρα θα προστεθει στο προγραμμα μου. Υπαρχει κατι αλλο που να θεωρειται must για καποιον που παει πρωτη φορα στο Λονδινο?
 
Last edited by a moderator:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ Χμ ναι για το εισιτήριο ισχύει.. Απλά θα ψάξω από premier μέχρι League one. Επίσης για νυχτερινή ζωή (ποτό όχι Club) εκτός από soho, covent garden τι άλλο υπάρχει?
Η περιοχή Angel ειναι αρκετά ζωντανη για βράδυ. Απο προσωπικές εμπειρίες δεν γινεται να βρεις εισιτήριο σε Αρσεναλ εκτος και αν γίνεις μέλος και πάλι δεν είναι σίγουρο. Δύσκολο είναι να βρείς σε Τσέλσι και Τοτεναμ αλλα μπορείς αν είσαι τυχερός. Γουεστ Χαμ μάλλον βρίσκεις λογω μεγάλου γηπέδου αλλα δεν έχω πρόσφατη εμπειρία. Κρυσταλ Παλας και Γουτφορντ που είναι στα προάστια πάλι δύσκολα βρίσκεις.Απο πιο μικρές κατηγορίες Φούλαμ και QPR θα βρείς. Συνηθως 1 μήνα πριν βγίνουν σε general sale.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η περιοχή Angel ειναι αρκετά ζωντανη για βράδυ. Απο προσωπικές εμπειρίες δεν γινεται να βρεις εισιτήριο σε Αρσεναλ εκτος και αν γίνεις μέλος και πάλι δεν είναι σίγουρο. Δύσκολο είναι να βρείς σε Τσέλσι και Τοτεναμ αλλα μπορείς αν είσαι τυχερός. Γουεστ Χαμ μάλλον βρίσκεις λογω μεγάλου γηπέδου αλλα δεν έχω πρόσφατη εμπειρία. Κρυσταλ Παλας και Γουτφορντ που είναι στα προάστια πάλι δύσκολα βρίσκεις.Απο πιο μικρές κατηγορίες Φούλαμ και QPR θα βρείς. Συνηθως 1 μήνα πριν βγίνουν σε general sale.
Ευχαριστω για την αναλυση.Θα προσπαθησω και ο,τι βρω.Αγορα εισητηριων μεσω site τυπου viavogo δεν ειναι ιδιαιτερα ασφαλης ε?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστω για την αναλυση.Θα προσπαθησω και ο,τι βρω.Αγορα εισητηριων μεσω site τυπου viavogo δεν ειναι ιδιαιτερα ασφαλης ε?
Δεν εχω κλεισει ποτε μεσω viagogo οπότε δεν εχω γνωμη.
 

FAMOUS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα...
Πετάω στις 26/12 για Λονδίνο (αεροδρόμιο stansted)..
Η βασική μου ερώτηση είναι τι ελεγχος γίνεται με το που φτάνω εκει; σε κάνουν ερωτησεις; γιατί έχω κ ένα θέματακι με τα αγγλικά μου κ θελω να πάω όσο να ναι έτοιμη! Αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ας ενημερώσει , ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!! :xalara::clap:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δε ρωτάνε κάτι, κατεβαίνεις, προχωράς με το υπόλοιπο πλήθος προς τον έλεγχο ταυτοτήτων/διαβατηρίων.
Αν έχεις διαβατήριο πας προς τις αυτόματες πύλες.
Αν έχεις ταυτότητα πηγαίνεις μαζί με το υπόλοιπο πλήθος στους κλασσικούς ελέγχους απο αστυνομικούς.

Άντε το πολύ να σε ρωτήσουν τι καιρό έχει στην Ελλάδα και τι ήρθες να κάνεις εδώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Παιδιά καλησπέρα...
Πετάω στις 26/12 για Λονδίνο (αεροδρόμιο stansted)..
Η βασική μου ερώτηση είναι τι ελεγχος γίνεται με το που φτάνω εκει; σε κάνουν ερωτησεις; γιατί έχω κ ένα θέματακι με τα αγγλικά μου κ θελω να πάω όσο να ναι έτοιμη! Αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ας ενημερώσει , ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!! :xalara::clap:
Συνήθως δεν ρωτάνε τίποτα.Μόνον έλεγχο στην ταυτότητα η το διαβατήριο.Το πολύ πολύ να ρωτήσουν πόσο θα μείνεις και πότε γυρνάς.Δείξε τους την κράτηση με την πτήση επιστροφής.Θα γυρίσεις σύντομα έτσι;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Εμένα πάντως το Φεβρουάριο έπεσα σε έναν υπάλληλο,κύριο ηλικιωμένο που κοίταζε με την λούπα 5 λεπτά την ταυτότητα,η οποία είναι σε καλή κατάσταση και μετά με άρχισε στις ερωτήσεις.
τι θα κάνω στο Λονδίνο,πόσες μέρες θα μείνω,πότε επιστρέφω και που θα μείνω.
μου έκανε εντύπωση τόση ανάκριση
Και είμαι στα χρώματα βορειοευρωπαια‍♀♀
Επίσης όσοι είχανε διαβατήριο το σκαναρανε και φεύγαν κατευθείαν.Οι υπόλοιποι τρελές ουρές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.797
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom