Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αγαπητέ Sokratisσ’ ευχαριστώ κι εσένα για τις συμβουλές σου. Υποθέτω πως εργάζεσαι σε πρακτορείο για να υπερασπίζεσαι τόσο σθεναρά αυτή την επιλογή και να προσβάλεις όσους οργανώνουν και πραγματοποιούν μόνοι το ταξίδι τους.
Πραγματικά απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ταξίδια ή ότι θέλω να την βγάλω «φτηνά» τον Αύγουστο. Απλά και 3000 ευρώ να έχω να διαθέσω για το Λονδίνο δεν θα χαρίσω σε κανένα πρακτορείο τα 1000 για να με πάει και να με φέρει και να μου προσφέρει υπηρεσίες που σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν αυτό το ποσό.
Όσο για την άποψή σου «Αν θέλεις να μείνεις σε τρύπες τρώγοντας ψωμί και τις ελιές της γιαγιάς, μπορείς να επιλέξεις να πας μόνη» υποθέτω και πάλι πως μιλάς από προσωπική σου εμπειρία, έτσι;
Εγώ πάντως πιστεύω , όπως και εκατοντάδες άτομα εδώ μέσα που το έχουν αποδείξει, ότι υπάρχει και η μέση λύση: να μένεις σε αξιοπρεπές ξενοδοχείο, σε αξιοπρεπή γειτονιά και να τρως αξιοπρεπές φαγητό όταν πας ένα ταξίδι μόνος! Όχι το ψωμί και οι ελιές δεν είναι αξιοπρεπές σαν φαγητό, απλά εγώ δεν τρώω το ψωμί και οι ελιές δεν μου αρέσουν καθόλου.

Συγχώρησε μου τη πρωτοβουλία να βάλω τόνους στην φράση σου, είναι πιο ωραία έτσι.
Μη μασάς! ΕαΝ θες να πας σαν προβατο... να σου λενε τι να κανεις, που να φας, τι ωρα θα σηκωθεις και τι θα δεις, τοτε πηγαινε με πρακτορειο! Εαν εχεις γνωσεις αγγλικων και στοιχειωδη αντιληψη για να κυκλοφορήσεις σε μια αγνωστη πολη (που θα μπορουσε να ηταν και στην χωρα σου), για εμενα δεν εχεις κανενα λογο να πας με πρακτορειο.
Μιλαμε για Ευρωπη παντα... Δε θεωρω οτι ειναι τοσο δυσκολο να βρεις τροπο να πας μονο σου απο το αεροδρομιο στην πολη ή να μετακινηθεις με το μετρο!
Οσο για τα ξενοδοχεια, μπορει να βρεις καλες προσφορες ακομα κ μονος σου! Επισης τα πρακτορεια μπορει να κλεινουν 4* αλλα ειναι στου διαολου το κερατο! Προτιμω να μενω στο κεντρο και ας ειναι και 3*!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εγω πρωτοχρονια ειχα κάνει λονδίνο πρίν 4χρόνια και τόσα δεν εδωσα !!!!:haha:
Να πας μόνη σου για πολλούς λόγους.
Κατ αρχήν τα γκρούπ ειναι βαρετά κατα την γνώμη μου , χάνεις χρόνο αρκετο αργει ο ενας ο αλλος.....βλέπεις πιο πολλα μόνη σου και εξερευνείς την πόλη στην οποία εισαι...
Οι καλύτερες ωρες μου που λες στο Λονδινο (εκτος απο τα ψωνια ) ηταν κάποιες ώρες που έμεινα μονη μου και περιπλανιόμουν χωρις την υπόλοιπη παρεα:clap:

Μια φορα έκανα το λάθος να παω με γκρούπ και δεν το ξανακάνω ποτέ, σαν να έχασα χρόνο σε ολο το ταξίδι μου φάνηκε...Ειδικα καποιες πόλεις Λονδίνο ,Βαρκελώνη ,βερολινο ,Ρώμη κτλ....που έχουν μέτρο πας παντου ,κάνεις και ενα καλό πρόγραμμα τι θες να δεις και πας προετοιμασμένη...
 
Last edited:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Panlek30 φυσικά και 3* είναι αποδεκτά , αν είναι καθαρά δεν έχω πρόβλημα, αφού για μπάνιο και για ύπνο θα πηγαίνω, δεν θα το αγοράσω. Έχω δει και 4* που λέγαμε αμάν να φύγουμε! Εξάλλου γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, έχω φοβερό προσανατολίσμο, είμαι οργανωτική σε φρικτό σημείο, στα δύσκολα τολμάω και έχω φοβερή θέληση (όταν δεν βαριέμαι....:icon_redface:).
Δεν μασάω, δεν με αγγίζουν λόγια ανθρώπων που επειδή δεν έχουν άλλο τρόπο να ανέβουν σε αξία μειώνουν τους άλλους.
Με πολλή αγάπη πάντα! :)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Panlek30 φυσικά και 3* είναι αποδεκτά , αν είναι καθαρά δεν έχω πρόβλημα, αφού για μπάνιο και για ύπνο θα πηγαίνω, δεν θα το αγοράσω. Έχω δει και 4* που λέγαμε αμάν να φύγουμε! Εξάλλου γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, έχω φοβερό προσανατολίσμο, είμαι οργανωτική σε φρικτό σημείο, στα δύσκολα τολμάω και έχω φοβερή θέληση (όταν δεν βαριέμαι....:icon_redface:).
Δεν μασάω, δεν με αγγίζουν λόγια ανθρώπων που επειδή δεν έχουν άλλο τρόπο να ανέβουν σε αξία μειώνουν τους άλλους.
Με πολλή αγάπη πάντα! :)
Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολική, δεν νομίζω ότι ήταν πρόθεση του Sokratis να σε προσβάλει. Άλλωστε κι εγώ από τις ερωτήσεις σου το ίδιο συμπερασμα έβγαλα, ότι μάλλον δεν έχεις πολλή εμπειρία από ταξίδια, χωρίς αυτό να είναι προσβλητικό ή υποτιμητικό, προς θεού!
Τέλος πάντων. Είσαι και λίγο τελευταία στιγμή τώρα και το Λονδίνο είναι ακριβή πόλη. Καλό είναι να ψάξεις αμέσως ξενοδοχεία και πτήσεις, μην το αφήνεις άλλο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πωπω μου θύμισες το ταξίδι μου. Πήγα στο Λονδίνο μόνη το 2011. Να πω την αλήθεια, η τιμή μου φαίνεται καλή, γιατί βλέπω έχει και εισιτήρια μέσα. Το δικό μου ταξίδι βγήκε επίσης περίπου τόσο όμως με 5 βράδια, οπότε δε θα είχα άλλο προβληματισμό πλην του "σε γκρουπ ή όχι". Δεν έχω να σου δώσω συμβουλές, μιας και δεν ξέρω από ταξίδια με συνοδεία στην ουσία (αν και νομίζω μπορείς να αυτονομηθείς) πλην του ότι ψάχνοντας μπορείς να βρεις ενδεχομένως κάτι πιο φθηνό, μένοντας πχ σε ξενώνα νεότητας. Το Λονδίνο γενικά είναι ακριβό (νομίζω το πιο ακριβό στα ξενοδοχεία παγκοσμίως ή τέλος πάντων στις 3 πρώτες θέσεις σίγουρα), οπότε αυτό είναι ένα θέμα. Αν όμως σταθείς τυχερή και βρεις δωμάτιο σε ξενώνα, τότε για δες το μήπως και μείνεις και παραπάνω μέρες. Έχεις δίκιο στο μήπως βρεις καμιά καλή παρέα ταξιδεύοντας με το γκρουπ αλλά, πίστεψέ με, αν πραγματικά θες να βρεις παρέα, μπορείς να βρεις με μια απλή βόλτα στο κέντρο, όπου η παρέα θα σε βρει μόνη της. Και στο γκρουπ κανείς δε σου εγγυάται πως όλοι θα είναι ενδιαφέροντες ή διαθέσιμοι.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολική, δεν νομίζω ότι ήταν πρόθεση του Sokratis να σε προσβάλει. Άλλωστε κι εγώ από τις ερωτήσεις σου το ίδιο συμπερασμα έβγαλα, ότι μάλλον δεν έχεις πολλή εμπειρία από ταξίδια, χωρίς αυτό να είναι προσβλητικό ή υποτιμητικό, προς θεού!
Τέλος πάντων. Είσαι και λίγο τελευταία στιγμή τώρα και το Λονδίνο είναι ακριβή πόλη. Καλό είναι να ψάξεις αμέσως ξενοδοχεία και πτήσεις, μην το αφήνεις άλλο.
Οι ερωτήσεις μου ήταν μόνο για το αν ήταν συμφέρουσα η τιμή του πρακτορείου (γιατί δεν ήξερα που κυμαίνονται οι τιμές για Λονδίνο), μόνη ή με γκρουπ (στο θέμα παρέας και οργάνωσης την τελευταία στιγμή) και για την ασφάλεια του Λονδίνου (τι ποιο λογικό για μια κοπέλα;).
Δηλαδή εσείς εννοείτε πως πείρα στα ταξίδια αποκτά μόνο αυτός που έχει ταξιδέψει και συνεχίζει να ταξιδεύει μόνος του;
Με όλο τον σεβασμό επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Και φυσικά ψάχνω, δεν το αφήνω. :)

Πωπω μου θύμισες το ταξίδι μου. Πήγα στο Λονδίνο μόνη το 2011. Να πω την αλήθεια, η τιμή μου φαίνεται καλή, γιατί βλέπω έχει και εισιτήρια μέσα. Το δικό μου ταξίδι βγήκε επίσης περίπου τόσο όμως με 5 βράδια, οπότε δε θα είχα άλλο προβληματισμό πλην του "σε γκρουπ ή όχι". Δεν έχω να σου δώσω συμβουλές, μιας και δεν ξέρω από ταξίδια με συνοδεία στην ουσία (αν και νομίζω μπορείς να αυτονομηθείς) πλην του ότι ψάχνοντας μπορείς να βρεις ενδεχομένως κάτι πιο φθηνό, μένοντας πχ σε ξενώνα νεότητας. Το Λονδίνο γενικά είναι ακριβό (νομίζω το πιο ακριβό στα ξενοδοχεία παγκοσμίως ή τέλος πάντων στις 3 πρώτες θέσεις σίγουρα), οπότε αυτό είναι ένα θέμα. Αν όμως σταθείς τυχερή και βρεις δωμάτιο σε ξενώνα, τότε για δες το μήπως και μείνεις και παραπάνω μέρες. Έχεις δίκιο στο μήπως βρεις καμιά καλή παρέα ταξιδεύοντας με το γκρουπ αλλά, πίστεψέ με, αν πραγματικά θες να βρεις παρέα, μπορείς να βρεις με μια απλή βόλτα στο κέντρο, όπου η παρέα θα σε βρει μόνη της. Και στο γκρουπ κανείς δε σου εγγυάται πως όλοι θα είναι ενδιαφέροντες ή διαθέσιμοι.
Έχεις δίκιο, κοιτάζω ήδη για 6 διανυκτερεύσεις, ξέρω ότι αξίζει να μείνω όσο μπορώ.
Ευτυχώς μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ ότι θα βρω παρέα εκεί, όσο νάναι θα θέλω να πω και μια κουβέντα στα ελληνικά!:haha:
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Έχεις δίκιο, κοιτάζω ήδη για 6 διανυκτερεύσεις, ξέρω ότι αξίζει να μείνω όσο μπορώ.
Ευτυχώς μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ ότι θα βρω παρέα εκεί, όσο νάναι θα θέλω να πω και μια κουβέντα στα ελληνικά!:haha:
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε παρέα εκεί. Νομίζω ότι το ζητούμενο για σας δεν θα πρέπει να είναι αυτό. Αν περιμένετε να βρείτε παρέα πηγαίνοντας για 5-6 μέρες σε 3-4αστερο ξενοδοχείο, τότε θα έλεγα ότι δεν παίζεται και με τις καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Αν σας ενδιαφέρει τόσο πολύ το να βρείτε κάποιους να βγείτε μια δυο φορές, τότε καλύτερα να προσανατολιστείτε σε hostel.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα 1075 ευρώ Αύγουστο μήνα για 4 βραδια σε μονόκλινο μου ακούγονται λογικότατα. Υποθέτω θα πας με εταιρία της προκοπής,θα μείνεις σε ξενοδοχείο της προκοπής, θα έχεις τις μεταφορές απο προς το ξενοδοχείο και θα έχεις και κανά δυο κουτσοξενογισεις, πόσο δηλαδή θέλεις να δώσεις; Βάλε 600ευρω το ξενοδοχείο ένα τράκοσαρι τα αεροπορικά και κανά διακοσάρι τα ρέστα μια χαρά σε κόβω. Αν πας μονη σου δεν νομίζω ότι θα γλιτώσεις και πολλά συν την ανασφάλεια που θα σε κυνηγάει γιατί σύμφωνα με αυτά που μας γράφεις η πείρα που έχεις απο τα ταξίδια δεν ειναι μεγάλη.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή που έχουν κάποιοι με το να κατηγορούν τα γραφεία ταξιδιών. Οι ταξιδιωτικοί πράκτορες κάνουν μια νόμιμη δουλειά εξυπηρετούν πολύ κόσμο και ειναι φυσιολογικό να αμοιβιβονται γιαυτο. Φυσικά υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να ταξιδεύουν οργανωμένα και γούστο τους αλλα την απαξίωση και τους χαρακτηρισμούς για τα γραφεία δεν την καταλαβαίνω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.018
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχεις δίκιο, κοιτάζω ήδη για 6 διανυκτερεύσεις, ξέρω ότι αξίζει να μείνω όσο μπορώ.
Ευτυχώς μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ ότι θα βρω παρέα εκεί, όσο νάναι θα θέλω να πω και μια κουβέντα στα ελληνικά!:haha:
Πες ημερομηνιες μηπως βοηθησουμε...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητέ Sokratis σ’ ευχαριστώ κι εσένα για τις συμβουλές σου. Υποθέτω πως εργάζεσαι σε πρακτορείο για να υπερασπίζεσαι τόσο σθεναρά αυτή την επιλογή και να προσβάλεις όσους οργανώνουν και πραγματοποιούν μόνοι το ταξίδι τους.
Πραγματικά απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ταξίδια ή ότι θέλω να την βγάλω «φτηνά» τον Αύγουστο. Απλά και 3000 ευρώ να έχω να διαθέσω για το Λονδίνο δεν θα χαρίσω σε κανένα πρακτορείο τα 1000 για να με πάει και να με φέρει και να μου προσφέρει υπηρεσίες που σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν αυτό το ποσό.
Όσο για την άποψή σου «Αν θέλεις να μείνεις σε τρύπες τρώγοντας ψωμί και τις ελιές της γιαγιάς, μπορείς να επιλέξεις να πας μόνη» υποθέτω και πάλι πως μιλάς από προσωπική σου εμπειρία, έτσι;
Εγώ πάντως πιστεύω , όπως και εκατοντάδες άτομα εδώ μέσα που το έχουν αποδείξει, ότι υπάρχει και η μέση λύση: να μένεις σε αξιοπρεπές ξενοδοχείο, σε αξιοπρεπή γειτονιά και να τρως αξιοπρεπές φαγητό όταν πας ένα ταξίδι μόνος! Όχι το ψωμί και οι ελιές δεν είναι αξιοπρεπές σαν φαγητό, απλά εγώ δεν τρώω το ψωμί και οι ελιές δεν μου αρέσουν καθόλου.

Συγχώρησέ μου τη πρωτοβουλία να βάλω τόνους στην φράση σου, είναι πιο ωραία έτσι.
Τώρα το είδα. Κοπέλα μου ο άνθρωπος έγραψε ότι έγραψε για να σε βοηθήσει, ούτε σε πρόσβαλε ούτε σε έθιξε. Εσύ έχεις την μύγα και μυγιαζεσαι. Για να φτιάξεις τον Αύγουστο ένα ταξίδι σαν κι αυτά που σου προσφέρουν τα γραφεία πάνω κάτω τόσα θα δώσεις και μονη σου. Ασε λοιπόν τις ειρωνίες και δες πως θα οργανώσεις το ταξίδι σου για να περάσεις αξιοπρεπώς και καλά.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε παρέα εκεί. Νομίζω ότι το ζητούμενο για σας δεν θα πρέπει να είναι αυτό. Αν περιμένετε να βρείτε παρέα πηγαίνοντας για 5-6 μέρες σε 3-4αστερο ξενοδοχείο, τότε θα έλεγα ότι δεν παίζεται και με τις καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Αν σας ενδιαφέρει τόσο πολύ το να βρείτε κάποιους να βγείτε μια δυο φορές, τότε καλύτερα να προσανατολιστείτε σε hostel.
Χα χα χα χα!!! Όχι, όχι, όχι, με παρεξηγήσατε!
Φυσικά και ο σκοπός που θέλω να πάω στο Λονδίνο ΔΕΝ είναι το να βρω αντρική παρέα , αν είναι δυνατόν, ούτε θα πάω σε ξενοδοχείο που προδιατίθεται για κάτι τέτοιο (κάτι απ' ότι κατάλαβα αυτό κάνει το "hostel"). Με το "θα βρω παρέα εκεί" δεν εννοώ αντρική ούτε το ξενοδοχείο μου, αλίμονο, εννοώ στο Λονδίνο γενικά, στις βόλτες, στα μουσεία και στα καταστήματα να πετύχω καμιά παρέα με νέους εύθυμους ανθρώπους , είτε αγόρια είτε κορίτσια και να πούμε καμιά κουβέντα να γελάσουμε. Κι αν δεν, πάλι όλα καλά, εγώ την πόλη θέλω να δω. Εξηγούμαι να μην παρεξηγούμαι!
Νομίζω οι κοπέλες με καταλαβαίνουν καλύτερα πως το εννοώ ...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χα χα χα χα!!! Όχι, όχι, όχι, με παρεξηγήσατε!
Φυσικά και ο σκοπός που θέλω να πάω στο Λονδίνο ΔΕΝ είναι το να βρω αντρική παρέα , αν είναι δυνατόν, ούτε θα πάω σε ξενοδοχείο που προδιατίθεται για κάτι τέτοιο (κάτι απ' ότι κατάλαβα αυτό κάνει το "hostel"). Με το "θα βρω παρέα εκεί" δεν εννοώ αντρική ούτε το ξενοδοχείο μου, αλίμονο, εννοώ στο Λονδίνο γενικά, στις βόλτες, στα μουσεία και στα καταστήματα να πετύχω καμιά παρέα με νέους εύθυμους ανθρώπους , είτε αγόρια είτε κορίτσια και να πούμε καμιά κουβέντα να γελάσουμε. Κι αν δεν, πάλι όλα καλά, εγώ την πόλη θέλω να δω. Εξηγούμαι να μην παρεξηγούμαι!
Νομίζω οι κοπέλες με καταλαβαίνουν καλύτερα πως το εννοώ ...
Mα δε νομίζω να στο είπαν όπως το κατάλαβες. Όταν μένεις σε ξενοδοχείο είναι δύσκολο να βρεις παρέα, ειδικά τυχαία στο δρόμο σε μια μεγάλη πόλη όπως είναι το Λονδίνο. Η ιδέα του hostel φυσικά και δεν απευθυνόταν στο να βρεις "ταίρι", αλλά λόγω του νεαρού της ηλικίας του κόσμου και της όχι και τόσο ιδιωτικότητας που αναγκαστικά σε φέρνει σε επαφή με κόσμο. Σε πολλά hostel μάλιστα οργανώνονται δραστηριότητες για τους ενοίκους, εκδρομές κλπ. Κι επειδή η πλειονότητα των νέων μοναχικών ταξιδιωτών μένει σε αυτά η παρείστικη ατμόσφαιρα συνήθως επικρατεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom