Λουτρά Πόζαρ

johnalism

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Εγώ θα προσθέσω σε όλα τα προηγούμενα πως εαν θες να πας σε ζεστά νερά στο μήκος του ποταμού και όχι εκεί που πληρώνεις το οργανωμένο,θα πληρώσεις,αλλά με ΑΙΜΑ!

Εχει κάτι τεράστιες μύγες που τσιμπάνε!Βασικά τρώνε κανονικότατα! :p
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Εχει κάτι τεράστιες μύγες που τσιμπάνε!Βασικά τρώνε κανονικότατα! :p[/quote]

Συμφωνώ και επαυξάνω! Με είχε τσιμπήσει ένα τέτοιο (το 2004 - το θυμάμαι γιατί μετά το ίδιο βράδυ βλέπαμε την τελετή έναρξης των ολυμπιακών) εκεί στις μικρές λιμνούλες με τα βότσαλα και εκτός του ότι με πονούσε υπερβολικά έκανε και σχεδόν ένα χρόνο να μου περάσει η πληγή.
 

mangellan

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Belgium!
Ταξίδι-Όνειρο
Worldwide tour
Τα Λουτρά Ποζάρ όσο περίεργο και αν ακούγετε είναι καλύτερα να τα επισκεφτείτε χειμωνα. Το νερο κοχλάζει, εξω κανει παγωνια κ εσυ μουλιαζεις μεσα :) Μπορεί να συνδιαστεί με εκδρομη στον Αγιο Αθανασιο που ειναι ενα χωριο εκει κοντα και Πρωτοχρονια γίνεται χαμός, ακόμα κ διασημοι...
Στα Λουτρά βρίσκεις κυριολεκτικά ατομα όλων των ηλικιων οπότε τα ευχαριστιούνται κ οικογενειες
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα παιδια!!

Είδα τυχαία στο ιντερνετ για τα λουτρά πόζαρ και εχω ψηθεί για 4μερη εκδρομουλα αλλα πιο μετά κατα τον Νοέμβριο. Αποτι διαβασα...ολα οκ και με διαμονή και φαγητο. Θα ήθελα να με ενημερωσετε πως παει κανείς εκεί στα λουτρα (στις γυρω περιοχές έστω) και τι συμφέρει "οικονομικα" καλύτερα. Αυτοκίνητο (ξερετε περιπου κοστος απο Αθηνα ?) , λεωφορείο (ειναι μακρινές οι αποστάσεις αν δεν εχεις αμαξι , υπάρχουν στην περιοχη ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα?), τρένο πάει?

Ευχαριστωωω :)
 

stelios83

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Απορία: Όταν κάνεις μπάνιο στην εξωτερική πισίνα ή στον καταράκτη και έχει θερμοκρασία 0 βαθμούς, όση ώρα μένει το κεφάλι έξω ή όση ώρα χρειάζεσαι για να βγείς, να στεγνώσεις και να ντυθείς δέν παγώνεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.032
Πήγα φέτος τα Χριστούγεννα. Είδα αρκετό κόσμο να το κάνει. Αν έχεις μαζί σου μπουρνούζι- ρόμπα, παλεύεται να τρέξεις στα αποδυτήρια της καφετέριας δίπλα. Εγώ δεν το τόλμησα γιατί τσέκαρα ότι τα αποδυτήρια δεν είχαν θέρμανση. Αυτοί που το κάνουν πρέπει να το έχουν συνηθίσει, γιατί τα χριστούγεννα οι θερμοκρασίες εκεί πάνω κατεβαίνουν και λίγο κάτω απ' το 0 το απόγευμα. Όμως, δεν θα πρέπει να είναι πρόβλημα το φθινόπωρο ή την άνοιξη.
Για τους πιο "ευαίσθητους" υπάρχουν και κλειστές ιδιωτικές καμπίνες λουτρών με νορμάλ συνθήκες, αλλά με μεγάλη ζήτηση σε περιόδους που έχει κόσμο και πολύ κρύο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απορία: Όταν κάνεις μπάνιο στην εξωτερική πισίνα ή στον καταράκτη και έχει θερμοκρασία 0 βαθμούς, όση ώρα μένει το κεφάλι έξω ή όση ώρα χρειάζεσαι για να βγείς, να στεγνώσεις και να ντυθείς δέν παγώνεις;
Όχι ! :lol:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πήγα φέτος τα Χριστούγεννα. Είδα αρκετό κόσμο να το κάνει. Αν έχεις μαζί σου μπουρνούζι- ρόμπα, παλεύεται να τρέξεις στα αποδυτήρια της καφετέριας δίπλα. Εγώ δεν το τόλμησα γιατί τσέκαρα ότι τα αποδυτήρια δεν είχαν θέρμανση. Αυτοί που το κάνουν πρέπει να το έχουν συνηθίσει, γιατί τα χριστούγεννα οι θερμοκρασίες εκεί πάνω κατεβαίνουν και λίγο κάτω απ' το 0 το απόγευμα. Όμως, δεν θα πρέπει να είναι πρόβλημα το φθινόπωρο ή την άνοιξη.
Για τους πιο "ευαίσθητους" υπάρχουν και κλειστές ιδιωτικές καμπίνες λουτρών με νορμάλ συνθήκες, αλλά με μεγάλη ζήτηση σε περιόδους που έχει κόσμο και πολύ κρύο.

Η κατάσταση που επικρατεί στα αποδυτήρια της φυσικής πισίνας είναι τραγική αφού οχι απλώς δεν έχουν θέρμανση αλλά είναι εξωτερικά (όπως αυτά που υπάρχουν στις παραλίες).Επιπλέον είσαι αναγκασμένος να αφήσεις όλα τα πραγματά σου ,ρούχα ,παπούτσια ....έξω απο τα αποδυτήρια ,στα παγκάκια που υπάρχουν στο χώρο.....σκηνές απείρου κάλλους.....

Είχα πάει πέρισυ τα Χριστούγεννα με τα παιδιά μου , πράγματι το μέρος είναι πολύ όμορφο ,το μπάνιο είναι υπέροχο αλλά για τις εγκαταστάσεις δεν υπάρχουν λόγια.....
Τα παιδιά μου ξεπάγιασαν μέχρι να καταφέρουμε να ντυθούμε....(δεν αρρώστησαν πάντως ...αν και το είχα σίγουρο )
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Καλησπέρα παιδια!!

Είδα τυχαία στο ιντερνετ για τα λουτρά πόζαρ και εχω ψηθεί για 4μερη εκδρομουλα αλλα πιο μετά κατα τον Νοέμβριο. Αποτι διαβασα...ολα οκ και με διαμονή και φαγητο. Θα ήθελα να με ενημερωσετε πως παει κανείς εκεί στα λουτρα (στις γυρω περιοχές έστω) και τι συμφέρει "οικονομικα" καλύτερα. Αυτοκίνητο (ξερετε περιπου κοστος απο Αθηνα ?) , λεωφορείο (ειναι μακρινές οι αποστάσεις αν δεν εχεις αμαξι , υπάρχουν στην περιοχη ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα?), τρένο πάει?

Ευχαριστωωω :)
Τρένο πήγαινε αλλά μέχρι πρίν 70 χρόνια...
Τώρα θα μου πείς και στη Φλώρινα πήγαινε πρόπερσι, αλλά κι αυτό κόπηκε.
Το θέμα της μετακίνησης ψάξτο, γιατί δε λέει να τη βγάλεις Νοέμβρη μήνα στις ταβέρνες Λουτρακίου, Όρμας και Αριδαίας (εκτός άν πηγαίνεις για κρασιά, τσίπουρα και χοληστερίνη).
Ενοικιάσεις η πλησιέστερη ίσως στην Έδεσσα, αλλιώς, ταξί και ΚΤΕΛ (και τοπικό Αριδαίας). Για Α. Αθανάσιο, Παναγίτσα, μόνο με δικό σου μέσο (40 χλμ ο συντομότερος δρόμος).
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Καλησπέρα παιδια!!

Είδα τυχαία στο ιντερνετ για τα λουτρά πόζαρ και εχω ψηθεί για 4μερη εκδρομουλα αλλα πιο μετά κατα τον Νοέμβριο. Αποτι διαβασα...ολα οκ και με διαμονή και φαγητο. Θα ήθελα να με ενημερωσετε πως παει κανείς εκεί στα λουτρα (στις γυρω περιοχές έστω) και τι συμφέρει "οικονομικα" καλύτερα. Αυτοκίνητο (ξερετε περιπου κοστος απο Αθηνα ?) , λεωφορείο (ειναι μακρινές οι αποστάσεις αν δεν εχεις αμαξι , υπάρχουν στην περιοχη ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα?), τρένο πάει?

Ευχαριστωωω :)
Καλημέρα! Νομίζω ότι τα λουτρά και η γύρω περιοχή είναι πολύ καλή επιλογή για 4ημερη εκδρομούλα! Και ο Νοέμβριος αλλά και γενικά ο χειμώνας ενδείκνυται για τηυν συγκεκριμένη περιοχή! Από Αθήνα με αυτοκίνητο υπολόγισε βενζίνες και διόδια 230 ευρώ πήγαινε - έλα..το έκανα πριν μία βδομάδα και είναι 5,5 ώρες δρόμος...ο δρόμος πάντως είναι άψογος και γενικά η βόρεια ελλάδα έχει κατά κανόνα καλό οδικό δίκτυο!
Οι αποστάσεις εκεί είναι κοντινές π.χ. Αριδαία - πόζαρ 10 λεπτά, Αριδάια - Έδεσσα μισή ώρα..δίπλα είναι και ο΄Άγιος Αθανάσιος που είναι πολύ όμορφο χωριό με ωραίες ταβέρνες! κ κοντά κια το χιονοδρομικό!
τρένο θα βρεις μάλλον μόνο μέχρι Έδεσσα, ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν..Γενικά θα δεις πολύ πράσινο, νερά, καλό φαγητό και ωραίους ανθρώπους!!!!;)
Αν το αποφασίσεις, έχω να σου προτείνω και μαγαζιά!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom