Λουτρά Πόζαρ

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Απορία: Όταν κάνεις μπάνιο στην εξωτερική πισίνα ή στον καταράκτη και έχει θερμοκρασία 0 βαθμούς, όση ώρα μένει το κεφάλι έξω ή όση ώρα χρειάζεσαι για να βγείς, να στεγνώσεις και να ντυθείς δέν παγώνεις;
Οσο είσαι μέσα στο ζεστό νερό δεν παγώνεις όμως όταν βγείς ΝΑΙ παγώνεις|||.. Αλλά γι΄αυτό υπάρχουν και οι κλειστές πισίνες...που όμως δεν είναι τόσο ωραία όσο στην εξωτερική με τον καταράκτη.....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δείτε αυτό :
Γράφει ο Πάνος Γεωργιάδης Δεν είναι υπερβολή. Τα Λουτρά Πόζαρ στην Πέλλα είναι ένας επίγειος παράδεισος που πολλοί θα ήθελαν να απολαμβάνουν, αλλά δυστυχώς δεν έχει την προβολή που του αξίζει. Ειδικά το καλοκαίρι, το καταπράσινο τοπίο, η δροσιά και η δυνατότητα μπάνιου σε ζεστό ή κρύο νερό και κυρίως με ιαματικές ιδιότητες ακόμη και μέσα στη μεγάλη πισίνα, καθιστούν το Πόζαρ σαν εξαιρετική εναλλακτική επιλογή των καλοκαιρινών σας διακοπών. Οι μεταλλικές πηγές Λουτρά Λουτρακίου ή Λουτρά Πόζαρ, αναβλύζουν ζεστά νερά σε θερμοκρασία 37° , με αξιόλογη χημική σύσταση. Το νερό έχει πολλές θεραπευτικές ιδιότητες συμπεριλαμβανομένου και μακροχρόνιων παθήσεων και είναι πόσιμo. Ενδείκνυνται για λουτροθεραπεία και ποσιοθεραπεία ή για τόνωση και χαλάρωση. Η λουτρόπολη απέχει 3 χιλιόμετρα από το χωριό Λουτράκι. Για τη διαμονή σας υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία, παραδοσιακοί ξενώνες και ενοικιαζόμενα δωμάτια που καλύπτουν όλα τα γούστα και βαλάντια. Επίσης θα βρείτε υπέροχο ντόπιο φαγητό με έμφαση στα καταπληκτικά ψητά κρέατα, τόσο στο Λουτράκι όσο και στην κοντινή Όρμα. Παλαιότερα το επισκεπτόταν περισσότερο ΚΑΠΗ και άτομα τρίτης ηλικίας. Σήμερα εκατοντάδες νεαρά ζευγάρια πηγαίνουν για να ανανεώσουν το σώμα τους, αλλά κυρίως τον ερωτά τους τα κρύα Σαββατοκύριακα του χειμώνα... Οι λουτήρες είναι δύο ειδών, μικροί των 3-4 ατόμων που ονομάζονται και "μπανιέρες" και μεγάλοι των 20 ατόμων που ονομάζονται "πισίνες". Σε αρκετά σημεία επίσης το ζεστό νερό αναβλύζει ελεύθερο και χύνεται στο ρέμα. Η χρήση του νερού ως ποσίμου είναι ελεύθερη, από μια κρήνη δίπλα στο εστιατόριο της Δημοτικής Επιχείρησης των Λουτρών. Λειτουργεί επίσης και μεγάλη ανοικτή πισίνα των 25 μέτρων (με βάθος από 1 έως 2,80 μέτρα), η οποία τροφοδοτείται με ζεστό και κρύο νερό της περιοχής. Στην περιοχή έχει ανακαλυφθεί ένα σύμπλεγμα περίπου 15 σπηλαίων, με άφθονα ευρήματα προϊστορικών χρόνων, τα οποία εκτίθενται στο μικρό μουσείο των Λουτρών. Πρόσφατα άνοιξε και γραφείο πληροφοριών για την ενημέρωση των επισκεπτών. Όσο για τα ψώνια σας, μην παραλείψετε να αγοράσετε τόσο τα ντόπια φημισμένα φρέσκα φρούτα, αλλά και τις μαρμελάδες, γλυκά κουταλιού, τραχανάδες και παραδοσιακά ζυμαρικά. Το Λουτράκι απέχει 13 χλμ. από την Αριδαία και 110 από Θεσσαλονίκη.

Η πηγή είναι από τα omorfa taxida στο facebook.
 

NAVAL11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα! Νομίζω ότι τα λουτρά και η γύρω περιοχή είναι πολύ καλή επιλογή για 4ημερη εκδρομούλα! Και ο Νοέμβριος αλλά και γενικά ο χειμώνας ενδείκνυται για τηυν συγκεκριμένη περιοχή! Από Αθήνα με αυτοκίνητο υπολόγισε βενζίνες και διόδια 230 ευρώ πήγαινε - έλα..το έκανα πριν μία βδομάδα και είναι 5,5 ώρες δρόμος...ο δρόμος πάντως είναι άψογος και γενικά η βόρεια ελλάδα έχει κατά κανόνα καλό οδικό δίκτυο!
Οι αποστάσεις εκεί είναι κοντινές π.χ. Αριδαία - πόζαρ 10 λεπτά, Αριδάια - Έδεσσα μισή ώρα..δίπλα είναι και ο΄Άγιος Αθανάσιος που είναι πολύ όμορφο χωριό με ωραίες ταβέρνες! κ κοντά κια το χιονοδρομικό!
τρένο θα βρεις μάλλον μόνο μέχρι Έδεσσα, ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν..Γενικά θα δεις πολύ πράσινο, νερά, καλό φαγητό και ωραίους ανθρώπους!!!!;)
Αν το αποφασίσεις, έχω να σου προτείνω και μαγαζιά!!!:p
Σ'ευχαριστω πολύυυυ...!!! θα σου στειλω σιγουρα οταν το κανονισω να με φωτισεις!!! :))
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι λουτήρες είναι δύο ειδών, μικροί των 3-4 ατόμων που ονομάζονται και "μπανιέρες".
15 ευρώ για 1-3 άτομα, 5 ευρώ κάθε επιπλέον άτομο. 24ωρη λειτουργία.
και μεγάλοι των 20 ατόμων που ονομάζονται "πισίνες".
5 ευρώ το άτομο (ξεχωριστά ανδρών / γυναικών), λειτουργία μέχρι τις 7 το απόγευμα.
Λειτουργεί επίσης και μεγάλη ανοικτή πισίνα των 25 μέτρων (με βάθος από 1 έως 2,80 μέτρα), η οποία τροφοδοτείται με ζεστό και κρύο νερό της περιοχής.
3 ευρώ το άτομο.
Στην περιοχή έχει ανακαλυφθεί ένα σύμπλεγμα περίπου 15 σπηλαίων,
τα οποία, όμως, δεν είναι επισκέψιμα. Ακόμη και αυτό που ήταν, παραμένει κλειστό μέχρι νεωτέρας (για αδιευκρίνιστους λόγους... ίσως απεργούν οι σταλακτίτες).
με άφθονα ευρήματα προϊστορικών χρόνων, τα οποία εκτίθενται στο μικρό μουσείο των Λουτρών.
το οποίο μουσείο είναι επίσης εγκαταλελειμμένο και κλειστό (φυσικά). Άγνωστο αν, πότε και πού θα μεταστεγαστεί. Οι ντόπιοι λένε ότι αντιδρά η Έδεσσα...
Πρόσφατα άνοιξε και γραφείο πληροφοριών για την ενημέρωση των επισκεπτών.
σε ακατάλληλο μέρος, πάνω στη στροφή για Όρμα, χωρίς χώρο για παρκάρισμα. Οι πληροφορίες που δίνονται ελλιπείς (για να το πω κομψά) και μπορεί να στοιχίσουν [π.χ. αν αποφασίσει κανείς να κάνει trekking στο φαράγγι του Πόζαρ (καταπληκτικό) και χαθεί λόγω ελλιπούς σηματοδότησης των μονοπατιών (για να το πω κομψά) ή έχοντας ακολουθήσει τις ελλιπείς ή λανθασμένες οδηγίες, πώς θα ειδοποιήσει για βοήθεια και θα δώσει το στίγμα του;].
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καλησπερα παιδια!
επαναφερω το θεμα για χαρη της αδερφης μου!
Θα παει μαζι με το αμορε της στα Ποζαρ για πρωτοχρονια, 30/12-1/1 τι αξιζει να κανουν περα απο μπανιο??
Το βραδυ της πρωτοχρονια πχ. γινεται καποιο event?
Αξιζει να πανε στο χιονοδρομικο για την αλλαγη?
Και κατι αλλο ξερω για τον Διονυσο στην Ορμα, φανταζομαι αν θελουν να φανε εκει την πρωτοχρονια θα πρεπει να κλεισουν τραπεζι ετσι?
οποιαδηποτε αλλη πληροφορια δεκτη!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπερα παιδια!
επαναφερω το θεμα για χαρη της αδερφης μου!
Θα παει μαζι με το αμορε της στα Ποζαρ για πρωτοχρονια, 30/12-1/1 τι αξιζει να κανουν περα απο μπανιο??
Το βραδυ της πρωτοχρονια πχ. γινεται καποιο event?
!
Θυμάμαι μια φορά είχα πάει Χριστούγεννα και είχε χιονίζει κι όλας, ήταν πολύ όμορφα. Την παραμονή της παραμονής (δηλαδή 23 Δεκέμβρη) οι ντόπιοι γιορτάζουν ένα έθιμο ,το "Κόλιντα Μπάμπω" που συμβολίζει τη σφαγή των νεογνών από τον Ηρώδη. Ανάβουν φωτιές, χορεύουν, ψήνουν φασολάδες, προσφέρουν κρασί , έρχονται βουλευτές για γλύψιμο :D κλπ. Τέτοιου είδους events δηλαδή θα πετύχουν κατά πάσα πιθανότητα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπερα παιδια!
επαναφερω το θεμα για χαρη της αδερφης μου!
Θα παει μαζι με το αμορε της στα Ποζαρ για πρωτοχρονια, 30/12-1/1 τι αξιζει να κανουν περα απο μπανιο??
Το βραδυ της πρωτοχρονια πχ. γινεται καποιο event?
Αξιζει να πανε στο χιονοδρομικο για την αλλαγη?
Και κατι αλλο ξερω για τον Διονυσο στην Ορμα, φανταζομαι αν θελουν να φανε εκει την πρωτοχρονια θα πρεπει να κλεισουν τραπεζι ετσι?
οποιαδηποτε αλλη πληροφορια δεκτη!
Δεν ξέρω για τον "Διόνυσο", για να τον προτείνουν τόσο πολλοί, κάτι θα ξέρουν - μάλλον.

Εγώ έχω να σου προτείνω τις "Ελλήνων Γεύσεις", πάλι στην Όρμα:

Ελλήνων Γεύσεις

Περιβάλλον (και μουσική) που δεν θα περίμενες να βρεις εκεί, πολύ καλή κουζίνα και καλές τιμές. Σε κάτι ανάλογο στη Θεσ/νίκη ή στην Αθήνα θα πλήρωναν πολύ περισσότερα. Ίσως να είναι το μέρος που θα προτιμούσαν για Πρωτοχρονιά (πιο "κυριλέ" από τον Διόνυσο).

Ένα άλλο εστιατόριο, "θαμμένο" εκτός κεντρικού δρόμου του χωριού Πόζαρ, είναι ο "Υδρόλιθος". Ρεστοράν πολυτελείας, φαίνεται εξαιρετικό το περιβάλλον, δεν το δοκιμάσαμε γιατί αργά το "ανακαλύψαμε". Για τις τιμές του ισχύει ό,τι και για το άλλο.

Υδρόλιθος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.031
Likes
41.022
Κάτι έχω ακούσει για βραδινό μπάνιο στην πισίνα στα Λουτρά, τσέκαρέ το εκεί.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν ξέρω για τον "Διόνυσο", για να τον προτείνουν τόσο πολλοί, κάτι θα ξέρουν - μάλλον.

Εγώ έχω να σου προτείνω τις "Ελλήνων Γεύσεις", πάλι στην Όρμα:

Ελλήνων Γεύσεις

Περιβάλλον (και μουσική) που δεν θα περίμενες να βρεις εκεί, πολύ καλή κουζίνα και καλές τιμές. Σε κάτι ανάλογο στη Θεσ/νίκη ή στην Αθήνα θα πλήρωναν πολύ περισσότερα. Ίσως να είναι το μέρος που θα προτιμούσαν για Πρωτοχρονιά (πιο "κυριλέ" από τον Διόνυσο).

Ένα άλλο εστιατόριο, "θαμμένο" εκτός κεντρικού δρόμου του χωριού Πόζαρ, είναι ο "Υδρόλιθος". Ρεστοράν πολυτελείας, φαίνεται εξαιρετικό το περιβάλλον, δεν το δοκιμάσαμε γιατί αργά το "ανακαλύψαμε". Για τις τιμές του ισχύει ό,τι και για το άλλο.

Υδρόλιθος
Η ανοιχτή πισινα κλεινει κατα τις 9 ή 10 το βράδυ ( δεν θυμάμαι ακριβώς).
Για τον "Διονυσο". Καλός , αλλα πολυδιαφημισμένος ( παλιοτερα ηταν καλύτερα τα πράγματα)
Περασαμε προχτές την Κυριακή, κατα τις 4και μισή, μπήκαμε μέσα αλλά είχε πολλή βαβούρα ( πολύς κι ο κόσμος) και δεν καθήσαμε.
Προτιμήσαμε την παραδιπλανη "ταβέρνα της Μπουμπούς".
Πολυ πιο μικρός και πιο ζεστός χώρος , άψογο σερβις , μεγάλες και νόστιμες μερίδες σε λογικότατες τιμές.
Οικογενειακη επιχειρηση, εχει και μουσικούλα τα Σαββατόβραδα και τις γιορτές, θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
για μας που καθως φαινεται και στην φωτο ειμεθα φανατικοι αντικαπνιστες υπαρχει κανενας χωρος,μαγαζι σε εκεινα τα μερη;
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα σε ολους! θα επισκεφθουμε τα λουτρα κοντα στην πρωτοχρονια...
που θα μπορουσα να βρω προσφατες πληροφοριες για την λειτουργια τους( ωρες,τιμες,διαθεσιμοτητα κλπ) και καποιο τηλεφωνο για να επικοινωνησω?
σας ευχαριστω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom