Ιορδανία Συρία Τουρκία Μέση Ανατολή

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Συρία] Πρώτη στάση Δαμασκός ([B]Damascus[/B
  3. Συρία Κεφάλαιο 2ο
  4. Συρία Κεφάλαιο 3ο]Αναχωρούμε για τον επόμενο προορισμό. Παλμύρα ([B]Palmyra[/B
  5. Τουρκία]Πολύ γρήγορα φθάνουμε στα σύνορα με την Τουρκία. Αναμονή περίπου 2 ώρες για τη διαδικασία εξόδου από τη Συρία και εισόδου-ελέγχου στο τουρκικό έδαφος. Μετατρέπουμε όσες συριακές λίρες μας έχουν απομείνει σε τούρκικες και συνεχίζουμε στο γνωστό μας ρυθμό. Οι δρόμοι στην Τουρκία και τα πρώτα χωριά που διασχίζουμε (ναι εκεί στα βάθη της Τουρκίας) δείχνουν ευρωπαϊκή/δυτική όψη. Ο αυτοκινητόδρομος πολύ χρήσιμος καθώς έχουμε να διανύσουμε μεγάλη απόσταση σήμερα. Όλη μέρα θα τη περάσουμε στο δρόμο, με ολιγόλεπτες στάσεις. Θα φθάσουμε νύχτα στην [B]Καππαδοκία[/B
  6. Τουρκία Κεφάλαιο 2ο]Η επόμενη μέρα μας βρίσκει στο δρόμο και για ψηλότερο υψόμετρο. Ανηφορίζουμε προς τα βουνά Ταύρος ([B]Mt. Taurus[/B]) όπου στην κορυφή του υπάρχουν ακόμη χιόνια. Θα περάσουμε τη νύχτα εκεί ψηλά! Έκανε λίγο κρύο και όσοι δεν είχαμε ζεστό υπνόσακο κοιμηθήκαμε μέσα στο φορτηγό. Συνεχίζουμε τη διαδρομή κοντά στη φύση και τα βουνά, αλλά θα πλησιάσουμε τα νότια παράλια της Τουρκίας. Επόμενη στάση και διανυκτέρευση στη αρχαία πόλη του Ολύμπου. Έχουμε πια μπει στην περιοχή της [B]Λυκίας[/B]. Στον [B]Όλυμπο[/B] θα μείνουμε σε ξύλινα σπιτάκια (treehouses). Δυστυχώς είχε βρέξει την προηγούμενη μέρα και η πυκνή βλάστηση διατηρεί την έντονη υγρασία και καταχνιά στην ατμόσφαιρα. Το βράδυ θα επισκεφθούμε τη [B]Χίμαιρα[/B

. Οι άνθρωποι του camping μας περιμένουν. Το βράδυ θα το περάσουμε σε μια μεγάλη αίθουσα, στρωματσάδα. Τα μπάνια και οι τουαλέτες, είναι τα πιο καθαρά που συναντάμε! Αστράφτουν πραγματικά!

Το κλίμα πια είναι όμοιο με της Ελλάδας. Απομακρυνθήκαμε από τις ερήμους και τον καυτό ήλιο. Η διανυκτέρευση στην ύπαιθρο θα είναι πιο κρύα. Οι άνθρωποι μοιάζουν όλο και περισσότερο με τους Έλληνες. Όσο κι αν κάποιοι δε θέλουν να το δεχτούν, με τους Τούρκους, όχι μόνο στα παράλια, έχουμε πάρα πολλά κοινά. Συζητάμε με τον ιδιοκτήτη του camping και βρίσκαμε συνεχώς κοινά στοιχεία. Πόσα κοινά έθιμα, παραδόσεις, φαγητά, λέξεις. Οπουδήποτε κι αν είπα ότι είμαι Γιουνάν (Έλληνας) συνάντησα φιλική συμπεριφορά και καθόλου καχυποψία. Ένας ξεναγός μας έκανε περιήγηση στην Καππαδοκία, στην κοιλάδα του Goreme, στα παράξενα σχήματα των βράχων, σε σπηλιές και σε υπόγειες πόλεις από την εποχή των Χετταίων (Hittites). Η νοοτροπία των μικροπωλητών έχει αλλάξει σε σχέση με τις προηγούμενες χώρες. Δε σε παρακαλεί κανείς να αγοράσεις κάτι και τα παζάρια για την τιμή περιορίζονται στο ελάχιστο. Η Καππαδοκία φημίζεται για τα όμορφα χαλιά της. Τίποτα δεν είναι φθηνό όμως. Μαζί με τη πιο ανεπτυγμένη χώρα έχουν ανέβει και οι τιμές. Ούτε διαφορές εντός της χώρας, ακόμη και κοντά στα σύνορα με τη Συρία.

Η επόμενη μέρα έχει επίσκεψη σε χώρους παραγωγής χαλιών. Πολύ τουριστικό μου ακούγεται και κάνω σχέδια για μια μίνι επίσκεψη στην Άγκυρα! Στο camping κάνουν μερικά τηλέφωνα και με ενημερώνουν για τα δρομολόγια των λεωφορείων, καθώς και την πλησιέστερη στάση στον κεντρικό δρόμο. Θα φύγω νωρίς το πρωί και θα επιστρέψω με το απογευματινό δρομολόγιο. Θα έχω 4 ώρες περίπου στην Άγκυρα. Δε θα τη γνωρίσω καλά, αλλά είμαι πολύ περίεργος να δω πώς είναι αυτή η πόλη, που υποτίθεται είναι πιο συντηρητική από τα παράλια και σίγουρα καθόλου τουριστική. Στο δρόμο, στο λεωφορείο, είμαι εγώ και δύο Κινέζοι, οι μόνοι τουρίστες. Δίπλα μου κάθεται ένα ηλικιωμένος Τούρκος. Πιάνουμε λίγο τη κουβέντα. Δείχνει να θέλει τόσα πολλά να μου πει, αλλά η γλώσσα στέκεται ένα μικρό εμπόδιο. Από το λεωφορείο έχω μείνει άναυδος. Στο διάδρομο περνάει μια κοπέλα, όπως στα αεροπλάνα, και σερβίρει τσάι, κέικ και νερό. Τα λεωφορεία όλα σύγχρονα και άνετα. Απορώ γιατί θεωρούμε τη χώρα μας πιο σύγχρονη!

Φθάνω στην Άγκυρα! Ο σταθμός των λεωφορείων είναι πολύ σύγχρονος. Σε δύο επίπεδα για αναχωρήσεις και αφίξεις, πίνακας με τα δρομολόγια και τη θέση που βρίσκεται το κάθε λεωφορείο, ενώ στο εσωτερικό πεντακάθαροι διάδρομοι και μικρά μαγαζιά για πρόχειρο φαγητό και ψιλικά. Πηγαίνω στο γκισέ για να βγάλω εισιτήριο για την επιστροφή και κατευθύνομαι στο σταθμό του μετρό για να πάω στο κέντρο της πόλης! Δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη στην Άγκυρα. Από ένα λόφο στην Άγκυρα βλέπεις μια τεράστια πόλη. Σε κάποια σημεία μικρά σπιτάκια με κεραμίδια. Αλλού ψηλές πολυκατοικίες. Στο μοντέρνο εμπορικό κέντρο της πόλης κυκλοφορεί πάρα πολύς κόσμος. Οι περισσότεροι νέοι, με μοντέρνα εμφάνιση. Οι δε γεύσεις της πόλης ανεπανάληπτες. Κάθομαι σε ένα μαγαζί και παραγγέλνω ισκεντέρ κεμπάμπ. Ακόμη θυμάμαι το καταπληκτικό αυτό πιάτο! Πριν φύγω παίρνω και μερικά σιροπιαστά γλυκά από ένα φούρνο που με δελέασε με τη βιτρίνα του.
 

Attachments

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Φίλε, μου θύμησες το ταξίδι που είχα κάνει στην Ιορδανία. Μου άρεσε πάρα πολύ. Προφανώς είχατε λίγο χρόνο στο πρόγραμμα για εκεί και δεν είδατε κάποια ωραία σημεία.
Το Αμμάν, όχι σαν τουριστικό αξιοθέατο, αλλά για βόλτες στους δρόμους. Την Jerash, μια αρχαία ρωμαϊκή πόλη, ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα. Μια βόλτα στην έρημο ανατολικά του Αμμάν (προς Ιράκ) και στα κάστρα της. Εντελώς διαφορετική από τη Wadi Rum. Ένα ισοπεδωτικό και απόλυτα επίπεδο θέαμα. Επίσης, αξίζει να γίνει και επίσκεψη σε χωριά (τυχαία). Δεν θυμάμαι καν πως τα έλεγαν αυτά που είχαμε πάει.

Βέβαια, τα κορυφαία αξιοθέατα είναι η Πέτρα (Νο 1) και η Wadi Rum (No 2).

Αναμένω Συρία. Είναι από τις χώρες που θέλω να πάω.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι Θάνο δεν είχαμε πολλές μέρες στην Ιορδανία. Έχω δει το post σου για την Ιορδανία. Η συνέχεια για τη Συρία έχει ενδιαφέρον ;-)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Πραγματικά, οι Άραβες γουστάρουν τους Έλληνες. Ήταν πολύ έντονο και στην Ιορδανία.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό που μου αρέσει στο φίλο ipanag είναι οτι και ακόμα το αρνήτικο στοιχείο:( σε κάτι που θα δει ή θα ζήση του δίνει πάντα μια ευχάριστη νότα:).Το γράψιμο σου είναι υπέροχο φίλε, να σε καλά γιατί μαζί με εσένα ταξιδεύουμε και εμείς.Καλή συνέχεια.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ! Πάντως να ξέρεις, δε γράφω κάτι διαφορετικό από αυτό που έζησα για να ωραιοποιήσω κάποια κατάσταση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:clap: :clap: Μιλάμε ότι οι παρουσιάσεις γίνονται όλο και καλύτερες!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι ομορφο ταξιδι!:clap:
Τι απιθανη περιγραφη!Τετοια θελω να διαβαζω:clap::clap:
Εκανα ενα μικρο διαλειμμα και τωρα σε ακολουθω στην Τουρκια..
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλά μιλάμε πλέον για προχωρημένη ταξιδιωτική λογοτεχνία, απο πολλά μέλη του φόρουμ.
Και με τόσες χρηστικές λεπτομέρειες.
Δώσε σε παρακαλώ - αν θυμάσαι - και μια περιγραφή του ισκεντέρ κεμπάπ...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πώς δε θυμάμαι! Έχει πίτες, γύρο σε λεπτές μεγάλες φέτες, δίπλα γιαούρτι και πάνω στο γύρο σου ρίχνουν προαιρετικά (επιτόπου) 2 μικρά μπολάκια, καυτό λιωμένο βούτυρο και σάλτσα ντομάτας.
Και επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις ... ιδού ...

awww.periplanisi.com_misc_iskenderkebab.jpg



Κρύο σήμερα, έφτιαξα τσάι και συνέχισα την διαδρομή με τις αναμνήσεις μου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απορώ γιατί θεωρούμε τη χώρα μας πιο σύγχρονη!
Τιs ιδιεs αποριεs εχουμε ipanag...στη χερσονησο Γιουκαταν-Μεξικο , ντρεπεσαι να μπειs στο λεωφορειο πιστεψε με!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.883
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom