Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
@Nedelja καλά δική σου είναι αυτή η θεική ιστορία?Δεν το θυμόμουν.Ωραία.Ξέρω πως θα περάσει η ώρα μου αργά το βράδυ:DΘα ρίξω πάλι τρελά γέλια.
Μαζί με την ''επιβίωση'' της @dim kyr είναι απο τις πιο απολαυστικές και αγαπημένες μου!Μάλλον μου αρέσουν οι περιπέτειες στο Μαρόκο:D
Κόλακα!!!
Αλήθεια, αν σου αρεσει τόσο το Μαρόκο (και δικαίως) γιατι δεν πας? Ο συνδυασμος Ραιαν και Easy από Μιλάνο βγαινει αρκετά οικονομικός.
Εκτος αν η Nedelja και εγω με αυτά που γράφουμε για την χώρα σε εχουμε -εύλογα- τρομοκρατησει:innocent:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@dim kyr ειλικρινά '' η επιβίωση'' θεωρώ πως είναι το αριστούργημα σου.
Πράγματι το έχω ψάξει και μάλιστα με ryanair από Θεσ/νίκη με ανταπόκριση Βαρκελώνη ή Μπεργκάμο το είχα βρεί σύνολο 170 ευρώ!Απλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για εκτός Ευρώπης ταξίδι!Είμαι ψάρι ακόμα:)
Πιστεύω όμως πως το Μαρόκο θα σπάσει την εκτός Ευρώπης παρθενιά για μένα.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Υπέροχη ιστορία, υπέροχη ροή, υπέροχες φωτογραφίες, καταπληκτική περιγραφή!!! Μπράβο βρε παιδιά! Εμείς ακόμα χτυπάμε το κεφάλι μας που το Πάσχα αντί για Μαρόκο καταλήξαμε απέναντι, στην όμορφη Ανδαλουσία! Όχι ότι περάσαμε άσχημα αλλά λόγω της Semana Santa όλα ήταν πανάκριβα και βλέπαμε τις τιμές των ριάντ και μετανιώναμε πικρά. Σας εύχομαι και σε πιο μακρινά ταξίδια!!! :) :) :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για να μην σε κουράζουμε επειδη εχουμε κανει εναν πρώτο σχεδιασμό θελεις να μας στειλεις το κινητο σου να τα πουμε για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα;

Θα το θέλαμε παρα πολυ μιας και απο την περιγραφή που εχουμε διαβάσει θεωρούμε οτι ειναι η καλύτερη εικόνα απο μια περιήγηση στο Μαροκο.

Εχουμε 8 ημερες και θελουμε να τις αξιοποιήσουμε οσο το δυνατόν ποιο καλα...
Δε με κουράζετε, καλό θα είναι να ανταλλάσουμε τις όποιες πληροφορίες δημόσια γιατί μπορεί να είναι μελλοντικά χρήσιμες και σε άλλους ταξιδιώτες, εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ!

Οπότε για λέγε ώστε να σε βοηθήσουμε όσοι περισσότεροι μπορούμε!;)
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Ωραια τοτε ξεκιναω και εγω την δικη μου ιστορια με βαση αυτο που θελουμε να κανουμε.

Προσγειωση ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ 01/11/2014 και ωρα περιπου 15:30
Θα μεινουμε 1 ημερα στην καζαμπλανκα και η επιστροφη μας θα ειναι παλι καζαμπλανκα αφου το αεροδρομιο που μας εξυπηρετη ειναι το cmn.
Η σκεψη μας και ο προβληματισμος μας ειναι τις ημερες αυτες που θα μεινουμε ωστε να μπορεσουμε να κανουμε την καλυτερη διαδρομη οσο αφορα τον συνδιασμο αποστασεων και τοπους διαμονης ωστε να καταφερουμε να δουμε το Μεσο Ατλα το μεγαλο Ατλα τις νοτιες οασης , Ερημο ωστε να καταληξουμε να δουμε Μαρακες και Εσσαουιρα και να τελειωσουμε εκει επιστρεφοντας καζαμπλανκα για την πτηση των 03:00

Θα νοικιασουμε αυτοκινητο για να μπορεσουμε να κανουμε τις διαδρομες που θελουμε.

Σαν πληροφορια που μπορω να σου δωσω ειναι οτι εχουμε σχεδιαση μια διαδρομη με εκκινηση ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ , Ραμπατ , Μενκες , Φες , μετα δεν ξερουμε που να παμε για να μπουμε στον Μεσο Ατλα και επειτα Μεγαλο Ατλα.
Θελουμε να μπουμε και στην κοιλαδα των ροδων βασικα λεγαμε να μεινουμε και εκει που εχεις μεινει και εσυ.

Οτι πληροφορια εχεις θα θελαμε να μας την πεις.

Επεισης ποια εταιρια να εμπιστευτουμε για αυτοκινητο , και τι ειδους θα ηταν καλο να παρουμε.

Θεμα ρουχισμου εχουμε εναν προβληματισμο για το τι καιρο θα συναντησουμε εκει , οποτε οποια βοηθεια δεκτη και σε αυτο...

Υπαρχει ανωτατο επιτρεπτο οριο αγορας καλλυντικων και μεταφορα τους στην Ελλαδα?
Αργκαν Οιλ μπορουμε να παρουμε οσο θελουμε θα εχουμε προβλημα?
Μπαχαρικα μπορουμε να σκιστουμε στις αγορες?

Θα εχουμε θεμα με το τελωνειο τους?

Με το κινητο εκει τι γινεται?

Ευχαριστω!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
@dim kyr !Απλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για εκτός Ευρώπης ταξίδι.
Είσαι. Προχωρα λέμε. Οι υπερβολικά πολλές σκέψεις δεν ειναι προοδος, αλλά ανασταλτικοι παράγοντες για την (ταξιδιωτικη) προοδο. Μα εγω πρέπει να τα λεω όλα? Πήγαινε λέμε, εμείς είμαστε εδω..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Τέλος Οκτωβρίου που πήγα στο Μαρακές έκανε πολύ καλό καιρό τις περισσότερες ώρες τις ημέρες ήμασταν με κοντομάνικο αλλά το βράδυ ένα μπουφανάκι το χρειάζεσαι σίγουρα. Τώρα αν ανέβεις ακόμα ψηλότερα θα χρειαστείς σίγουρα πιο χοντρά ρούχα. Το κινητό δεν το πολυχρησιμοποίησα γιατί είχε θαλάμους που έβαζες κέρματα και μου βγήκε σαφώς φθηνότερη η τηλεφωνία καθώς έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο στην Ελλάδα. Μπαχαρικά πάρε άφοβα δεν νομίζω να υπάρχει περιορισμός εκτός και αν ταξιδεύεις με low cost εταιρία και δεν έχεις έξτρα βαλίτσα οπότε μπορεί να έχεις πρόβλημα με το βάρος. Το ίδιο ισχύει και για το argan oil που σ'αυτό θα έχεις πρόβλημα λόγω υγρού αν δεν πληρώσεις έξτρα βαλίτσα, ότι ισχύει δηλαδή σε όλα τα αεροδρόμια για τα υγρά
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ωραια τοτε ξεκιναω και εγω την δικη μου ιστορια με βαση αυτο που θελουμε να κανουμε.

Προσγειωση ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ 01/11/2014 και ωρα περιπου 15:30
Θα μεινουμε 1 ημερα στην καζαμπλανκα και η επιστροφη μας θα ειναι παλι καζαμπλανκα αφου το αεροδρομιο που μας εξυπηρετη ειναι το cmn.
Η σκεψη μας και ο προβληματισμος μας ειναι τις ημερες αυτες που θα μεινουμε ωστε να μπορεσουμε να κανουμε την καλυτερη διαδρομη οσο αφορα τον συνδιασμο αποστασεων και τοπους διαμονης ωστε να καταφερουμε να δουμε το Μεσο Ατλα το μεγαλο Ατλα τις νοτιες οασης , Ερημο ωστε να καταληξουμε να δουμε Μαρακες και Εσσαουιρα και να τελειωσουμε εκει επιστρεφοντας καζαμπλανκα για την πτηση των 03:00

Θα νοικιασουμε αυτοκινητο για να μπορεσουμε να κανουμε τις διαδρομες που θελουμε.

Σαν πληροφορια που μπορω να σου δωσω ειναι οτι εχουμε σχεδιαση μια διαδρομη με εκκινηση ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ , Ραμπατ , Μενκες , Φες , μετα δεν ξερουμε που να παμε για να μπουμε στον Μεσο Ατλα και επειτα Μεγαλο Ατλα.
Θελουμε να μπουμε και στην κοιλαδα των ροδων βασικα λεγαμε να μεινουμε και εκει που εχεις μεινει και εσυ.

Οτι πληροφορια εχεις θα θελαμε να μας την πεις.

Επεισης ποια εταιρια να εμπιστευτουμε για αυτοκινητο , και τι ειδους θα ηταν καλο να παρουμε.

Θεμα ρουχισμου εχουμε εναν προβληματισμο για το τι καιρο θα συναντησουμε εκει , οποτε οποια βοηθεια δεκτη και σε αυτο...

Υπαρχει ανωτατο επιτρεπτο οριο αγορας καλλυντικων και μεταφορα τους στην Ελλαδα?
Αργκαν Οιλ μπορουμε να παρουμε οσο θελουμε θα εχουμε προβλημα?
Μπαχαρικα μπορουμε να σκιστουμε στις αγορες?

Θα εχουμε θεμα με το τελωνειο τους?

Με το κινητο εκει τι γινεται?

Ευχαριστω!

Λοιπόν όπως σου ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ οι μέρες σας είναι λίγες για να δείτε όλα αυτά που αναφέρεις, αν όμως δε σας ενοχλεί η οδήγηση και θέλετε οπωσδήποτε να ακολουθήσετε περίπου αυτό το πλάνο θα σου πρότεινα να αφήσετε Ραμπάτ εκτός, αν θέλετε να περάσετε από Μεκνές πηγαίνοντας προς Φεζ όπου πρέπει να μείνετε 2 μέρες και από εκεί να ξεκινήσετε πολύ πρωί κατευθυνόμενοι προς Μερτζούγκα ακολουθώντας διαδρομή που θα περάσετε από Ifrane (εντελώς αλπικό τοπίο), Azrou με το κεδρόδασος και ακολουθώντας τον N13 αυτοκινητόδρομο να φτάσετε νωρίς το απόγευμα Hassilabied ή Merzouga όπου θα έχετε κανονίσει ήδη να φύγετε και να πάτε για διανυκτέρευση στην έρημο αν είναι δυνατόν!
https://goo.gl/maps/n4xVf

Την επόμενη αφού θα επιστρέψετε από την έρημο ξεκινάτε και κατευθύνεστε προς την Κοιλάδα των Ρόδων όπου στο δρόμο με πολύ μικρές παρακάμψεις μπορείτε να επισκεφτείτε και τα δύο φαράγγια Dades & Todra, γενικά η διαδρομή εκεί γίνεται πιο ενδιαφέρουσα.
https://goo.gl/maps/vW6Fi
Διανυκτερεύετε στην Kalaat M Gouna και ναι σου συνιστώ να μείνετε εκεί που μείναμε κι εμείς ήταν πολύ ωραίο το τοπίο και πολύ ωραίο και το κατάλυμμα και οι άνθρωποι που το είχαν και την επόμενη συνεχίζετε να ''κατηφορίσετε'' πλέον προς Μαρακές περνώντας από Ουαρζαζατ και Ait Ben Haddou.

Τώρα το αν θα μείνετε Εσσαουίρα ένα βράδυ ή αν θα πάτε μονοήμερη από Μαρακές είναι δική σας επιλογή, αν βγαίνουν οι μέρες νομίζω αξίζει μην πω οτι και μια μέρα την αδικεί.


Όσον αφορά το αυτοκίνητο είχα νοικιάσει ένα μικρό κυβισμού -το οποίο όμως αποδείχτηκε σκυλί- από ντόπια εταιρεία στο Μαρακές καθαρά λόγω κόστους, οι διεθνείς είχαν διπλάσια τιμή και βάλε αλλά δε στο προτείνω κι ανεπιφύλακτα γιατί δε μου έτυχε καμιά στραβή ώστε να έχω άποψη αν έχουν άμεση ανταπόκριση σε τυχόν πρόβλημα κτλ.

Για τον καιρό είχα πάει καλοκαίρι οπότε δεν ξέρω να σου πω αλλά και πάλι Εσσαουίρα και σε χωριά στον Άτλαντα το βράδυ έπεφτε πολύ η θερμοκρασία.

Για αγορές καλλυντικών βρήκες τον πιο ακατάλληλο άνθρωπο αφού με το ζόρι παίζει να έχω στην τσάντα μου ένα liposan...:D

Αλλά γενικά νομίζω οτι Argan Oil μπορείτε να πάρετε και να το βάλετε στις αποσκευές ανάλογα με το επιτρεπτό όριο όπως σου είπαν και πιο πάνω, επίσης μπαχαρικά που είχα πάρει κι εγώ μπορείς να αγοράσεις άνετα δεν έχουν βάρος, πάρε όμως πιο ιδιαίτερα που δε θα τα βρίσκεις εδώ, το ras el hanout που είχα πάρει από το Μαρόκο π.χ δε συγκρίνεται με το αντίστοιχο που έβρισκα στην Αθήνα.

Δεν ξέρω κατά πόσο σε βοήθησα, ο,τι άλλο θες εδώ είμαστε!
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Nedeljia καλημέρα ...

Με την πολύτιμη καθοδήγηση σου ...κλείσαμε και τα καταλύματα που θα μείνουμε.

Αυτό που δεν έχουμε ακόμη κανονίσει είναι η διανυκτερευση στην έρημο.
Η σκέψη μα είναι να πάμε και εμείς μόνοι μας με ένα οδηγό όπως εσείς.

Αν έμεινες ικανοποιημενη από τον δικό σου οδηγό θα θέλαμε να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Αν όχι ...εμείς που θα μείνουμε στην Μερζουγκα και ρωτήσουμε στο ξενοδοχείο μας για την οργάνωση αυτής της εκδρομής ...πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο ώστε να έχουμε μια ιδέα στο τι θα μας πουν και τι πρέπει να προσέξουμε.

Σε ευχαριστούμε χχχ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Χαίρομαι αν βοήθησα!

Λοιπόν εμένα τον οδηγό μας τον κανόνισε το ξενοδοχείο που μέναμε στο Hassilabied το Riad Mamouche το κόστος για 2 άτομα ήταν 60-70 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Ναι ρωτήστε στο ξενοδοχείο καλύτερα και πείτε τους αν υπάρχει εναλλακτική να πάτε με λίγα άτομα σχετικά. Επίσης αν πιστεύεις οτι θα προλάβετε επιμένω να μη μείνετε στη Μερτζούγκα καθόλου αλλά να πάτε και φύγετε κατευθείαν για την έρημο ώστε να κερδίσετε μια μέρα, εκεί στην πόλη ας πούμε δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο να κάνεις.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Nedeljia καλησπερα.
Μια ακομη ερωτηση , με ποια ισοτιμια σου δινουν χρηματα απο euro σε mad εκει στο μαροκο?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για ρίξε μια ματιά εδώ κι όταν είχα πάει εγώ τόσο περίπου ήταν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom