Γκάνα Μαύρο είναι το χρώμα (Ζώντας στην Γκάνα)

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Ο,τι και να πω λιγο θα ειναι....Ευχαριστω που τα μοιραστηκες μαζι μας φιλε!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το προτελευταίο (τελικά) κεφάλαιο της ιστορίας στην Γκάνα βρίσκεται εδώ: http://www.travelstories.gr/193089-post270.html


Υπολείπεται η πιο συγκλονιστική εμπειρία για το μεγαλύτερο κάστρο μεταφόρτωσης σκλάβων στην υποσαχάρια Αφρική. Elmina.
Kαλως ηρθες Σπυρο.Καλη προσαρμογη.!!!
Υπαρχουν ακομα σκλαβοπαζαρα?? η εννοεις τον παληο καιρο.:shock:
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλώς μας ήρθες Σπύρε !!
θα είσαι σίγουρα πλουσιότερος και σοφότερος..
Πικρος ο επίλογος του ταξιδιού σου ..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σπυρο σ`ευχαριστω που μεσα απο την ιστορια σου εμαθα πολλα πραγματα γι`αυτη την αγνωστη για μενα χωρα.

Σιγουρα εκτος και απο επαγγελματικο ταξιδι θα ηταν και εμπειρια ζωης.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εχθές έβλεπα τις φωτογραφίες με την οικογένεια. Όλοι τους απορούσαν με το τι μου άρεσε σε αυτή την φτωχή, λασπωμένη και μίζερη χώρα. Μου έλεγαν ότι σε εκείνους θα τους προκαλούσε στενοχώρια αυτή τους η κατάσταση. Τι τα θες? Και οι Γκανέζοι αν ερχόντουσαν στην Ελλάδα και μας έβλεπαν όλους χρεωμένους ως τ’ αυτιά, να αγωνιούμε για τον κάθε μήνα για τις δόσεις, τις πιστωτικές, το αμάξι, ίσως (λέω ίσως) να μας λυπόντουσαν κι εκείνοι.

Τι θέλω να πω: αν δεν φέρεις εδώ κάτω τα δικά σου κριτήρια, αν δεν προσπαθείς να κάνεις ταύτιση εικόνων τότε θα το ζήσεις σαν εμπειρία ζωής. Πρέπει να κοιτάς τους ντόπιους και να καταλαβαίνεις αν είναι χαρούμενοι με την ζωή που ζούνε και όχι με εκείνη που θα μπορούσαν να ζήσουν.... έ. Εφόσον τους βλέπεις ότι είναι ξεκάθαρα χαρούμενοι, τι σε κόφτει? Ζήσε την εμπειρία που θα σου αλλάξει την ζωή και άσε τις πολλές φιλοσοφίες....... Αφρική, πλανεύτρα όπως μου είπε και η Ελευθερία.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι θέλω να πω: αν δεν φέρεις εδώ κάτω τα δικά σου κριτήρια, αν δεν προσπαθείς να κάνεις ταύτιση εικόνων τότε θα το ζήσεις σαν εμπειρία ζωής. Πρέπει να κοιτάς τους ντόπιους και να καταλαβαίνεις αν είναι χαρούμενοι με την ζωή που ζούνε και όχι με εκείνη που θα μπορούσαν να ζήσουν.... έ. Εφόσον τους βλέπεις ότι είναι ξεκάθαρα χαρούμενοι, τι σε κόφτει? Ζήσε την εμπειρία που θα σου αλλάξει την ζωή και άσε τις πολλές φιλοσοφίες....... Αφρική, πλανεύτρα όπως μου είπε και η Ελευθερία.
Μαζί με την εξαιρετική πληροφόρηση που μας χάρισες, άλλο ένα ευχαριστώ για την παρότρυνσή σου :D
Να είσαι πάντα καλά φίλε μου ! Πάμε γι άλλα τώρα...:D
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Παραλληλα με την ταξιδιωτικη σου ιστορια- ανταποκριση δαβασα κ το βιβλιο "Το κοριτσι της χρυσης ακτης" της Μεριλιν Χιουρτντρ Μιλς μιας Ελβετογκανεζας.
Το βιβλιο μεσα απο την ιστορια ενος κοριτσιου-γυναικας ανφερεται στη Γκανα πριν τον 1ο παγκοσμιο πολεμο επι αποικιοκρατιας των Αγγλων μεχρι την μεταπολεμικη εποχη κ την ανεξαρτησια της χωρας.
Οσο αναφορα τα ηθη εθιμα που αναφερεις στην ιστορια σου, οπως κ ο τροπος ζωης των φτωχων ανθρωπων που αποτυπωνεται ξεκαθαρα στις φωτογραφιες σου, ακομη κ στα φαγητα, 60 χρονια μετα δεν εχει αλλαξει τιποτα, ετσι ακριβως αποτυπωνονται κ στο βιβλιο...

Σ ευχαριστουμε για ολες τις εμπειριες- πληροφοριες που μοιραστηκες μαζι μας κ για την πολυ ομορφη παρουσιαση τους.
Καλη προσαρμογη στην ευρωπαικη πραγματικοτητα....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Δεν φαίνεται να θέλει να με εγκαταλείψει εύκολα η χώρα. συνεχίζω και κουτουλάω ανθρώπους που την επισκέφτηκαν και έχουν και εκείνοι με την σειρά τους, διάφορες πληροφορίες. Η συγκεκριμένη (αποκρουστική) έρχεται από το "μακρινό" 2003 άρα ενδέχεται να μην ισχύει ακόμα. Για ακούστε όμως:

Για τους άντρες του forum: έχει παρατηρηθεί, κάποιοι γονείς να προωθούν τα παιδιά τους σε λευκούς ώστε να μείνουν έγκυες (και μιλάμε και για μικρά κοριτσάκια 13-14 χρονών) (Βεβαίως εκείνοι έρχονται και σε βρίσκουν. Όχι το αντίθετο, καθώς έχει παρατηρηθεί επίσης, διάφοροι αρρωστημένοι λευκοί να έρχονται για αυτό ακριβώς τον λόγο στην χώρα και... να μην επιστρέφουν...)
Ο άνθρωπος που μου τα μετέφερε όλα αυτά, πιθανολογεί ότι τα παιδιά-γόνοι της συνουσίας δεν πρόκειται να μεγαλώσουν αλλά θα "χρησιμοποιηθούν"για μυστικιστικούς λόγους... (βλέπε την σφαγή των αλμπίνων για τα κόκαλά τους)


Ά

VTE (Visa Touristique Entente)
Δεν σε έχω ξεχάσει, αναμένω κι εγώ από τις πηγές μου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
φοβερό.
άκουσες εκεί περίπτωση να προωθούν τα παιδιά τους για υιοθεσία στην Ευρώπη;;;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
φοβερό.
άκουσες εκεί περίπτωση να προωθούν τα παιδιά τους για υιοθεσία στην Ευρώπη;;;
Όχι δεν άκουσα κάτι τέτοιο αλλά ό,τι παρέθεσα πιο πάνω το έμαθα μόλις σήμερα άρα δεν αποκλείω τίποτα.

Κοίτα, αναφέρθηκα στο πιο πάνω, πιο παλιά σας είχα μιλήσει για το trokosi (http://www.travelstories.gr/190777-post248.html) καθώς και για την «ελαφρότητα» στις κηδείες. Δικαίως μπορεί να πιστέψετε ότι η ανθρώπινη ύπαρξη δεν έχει αξία εκεί κάτω. Δεν είναι έτσι όμως. Όλα αυτά έχουν να κάνουν με παραδόσεις και δεισιδαιμονίες μεμονωμένων περιοχών, καθολικά αποδοκιμαστέες από την χώρα και τους κατοίκους της
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom