Μεξικό Μεξικό 2013

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ρε σεις, τι δεν καταλαβαινω... ?
στο http://www.ticketbus.com.mx λέει οτι το μόνο δρομολογιο 20/3 απο Chichen itza για Cancun έιναι στις 16:30.

Στο How to go to Chichen Itza? - Chichen Itza λέει

If you wish to take public Transportation:
By bus from Merida: 1-2 hours, Cancun: 2-3 Hours, Playa Del Carmen: 3-4 Hours.
From Merida price one way per person for Chichen Itza: 58 Pesos.

Frequency: Every Hour
• 1st Class:
Location: Calle 70 / 555 – 71 Downtown, Merida
Phone: 999 924 83 91 – 999 923 44 40 – 999 923 44 43
Destinations: Cancun, Campeche, Ciudad Del Carmen, Veracruz, Minatitlan, E. Zapata, Palenque, Puebla, Mexico City, Valladolid, Ocosingo, Tuxtla Gutierrez, Playa Del Carmen, Chichen Itza, San Cristobal de las Cansas, Tulum, Cordoba.

• 2nd Class:
Location: Calle 69 / 544 – 68 y 70 Downtown, Merida
Phone: 999 923 22 87 – 999 923 44 40
Destinations: Chiquila, Calkini, Campeche, Ciudad del Carmen, Champoton, Escarcega, Villahermosa, Uman, Halacno, Pomuch, Izamal, Valladolid, Tizimin, Coba, Tulum, Muna, Ticul, Oxkutzcab, Tekax, Peto, Carrillo, Puerto, Cancun, Becal, Playa de Catazaha, Hecelchakan, Chichen Itza, Playa del Carmen, Palanque, Ocosingo, San Cristobal, Tuxtla Gtz, Acayucan, Puebla, Maxico City.

If you are reaching Chichen Itza from Cancun, take care because there are so few buses which go there only in 2 or 3 different schedules. In Cancun you can go to Bus Station (ADO) close to downtown. There are several 1st class via ADO and 2nd class from Oriente.
Μήπως απλά αυτά δεν σταματούν Chichen Itza, αλλά κάνουν Μέριδα-Κανκούν απ'ευθείας;

Πάντως σου λέω και εμείς απο Κανκούν για Τσιτσέν, μόνο κάποια στιγμή το μεσημέρι είχε και ίσως κάποια πολύ πρωί. Ελάχιστες δηλαδή.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
καταλαβα, τραγικο παντως ε?

εστειλα να ζητησω πληροφοριες και εστειλα κ σε ιδιωτικες εταιριες που κανουν τουρ.
θα σας πω οτι βρω..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Cancun - Hotel Rivermar. Μην περιμένεις ότι είναι πάνω στη θάλασσα, αλλά απ'έξω παίρνεις το λεωφορείο και πάς όπου θες όλο το 24ωρο. Σύν του ότι ο σταθμός των λεωφορείων είναι σχεδόν δίπλα. Επίσης, ερχόμενη απο το αεροδρόμιο με κάτι λεωφορεία αστικά που έχει, πάλι το τέρμα είναι ο σταθμός των λεωφορείων που είναι όπως είπα 2 στενά παρακάτω.

Merida - Hotel Nomadas. Χόστελ είναι, αλλά το λέει χοτέλ, τέλος πάντων... Είναι πάρα πολύ ωραία, φτηνό, οργανωμένο, κεντρικό, όλα καλά!

Mexico City - Hotel Roble. Πολύ καλό!!! Πολύ πολύ κοντά σε στάση μετρό και στη πλατεία Zocalo, πάνω στην οποία είναι και ο κεντρικός πεζόδρομος.

Επίσης να σου πώ ότι το Μέξικο Σίτυ έχει τεράστιο δίκτυο μετρό, πάει και αεροδρόμιο, είναι πολύ φτηνό και αν κάποια πτήση σας είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας, δε βλέπω λόγο γιατί να μην το εκμεταλλευτείτε, σκεφτείτε το.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
ευχαριστω παρα πολυ!

αν θυμασαι να μας πεις κ κανα μερος για φαι θα ημασταν υπόχρεες!
Τρεμουμε στην ιδεα του κοψιμου! Κανα φαρμακο εκτος απο immodium να παρουμε λετε?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το μαγαζί που γίνεται πανικός και τρώνε όλοι οι ντόπιοι, είναι το Del Moro (στο Μέξικο Σίτυ), έχει τάκος, τσούρος, μπουρίτος, καφέ και σοκολάτα. Πανικός και ουρά τεράστια.
αν θυμασαι να μας πεις κ κανα μερος για φαι θα ημασταν υπόχρεες!
Τρεμουμε στην ιδεα του κοψιμου! Κανα φαρμακο εκτος απο immodium να παρουμε λετε?
Όπως γράφω παραπάνω, στο Μέξικο σίτυ φάγαμε στο Del Moro, πάνε όλοι οι ντόπιοι, με παρέα απο κεί πήγαμε.
Γενικά, τι να σου πώ, δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένω. Τρώγαμε όπου μας άρεσε, τάκος, τάπας, μπουρίτος... Εκτός στο Κανκούν που σκάσαμε στο Burger King.... :)

Εγώ στην Κούβα που ένιωσα 2 φορές κάπως το στομάχι μου, πήρα απο 1 Immodium και μια χαρά. Δεν είχα τίποτα άλλο για στομάχι.

Τα Μεξικάνικα ούτε τα έτρωγα ποτέ, ούτε μου άρεσαν στην Ελλάδα (είχα φάει 2 φορές), αλλά εκεί έχεις πολλές επιλογές και κανέναν μας δε μας πείραξε τίποτα. Και δεν προσέχαμε και τόοοοσο πολύ που θα φάμε! Όπου βλέπαμε κάτι και θεωρούσαμε καλό, πηγαίναμε. Φάγαμε πάρα πολλές φορές και απο καντίνες στο δρόμο. Γίνεται πανικός, υπάρχουν εκατοντάδες!!!
 

Yian_Sofi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε να πάμε στο Mexico με οργανωμένο ταξίδι μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου μιας και τόσο οι αντοχές μας όσο και τα ωράρια μας δεν μας επιτρέπουν να οργανώσουμε κάτι από μόνοι μας (το κάναμε παλιότερα ωστόσο). Σκεφτόμαστε για το Ιστορικό Μεξικό μιας και ενδιαφερόμαστε για ιστοριά, μνημεία, αρχιτεκτονική και όχι τόσο για μπάνιο σε παραλίες (εξάλλου αυτό το έχουμε και στην Ελλάδα μας και με το παραπάνω)...σκεφτόμαστε με την Versus travel
Ιστορικό Μεξικό και θέλαμε να ρωτήσουμε αν το έχει επιλέξει κανείς στο παρελθόν για να μα πει τη γνώμη του. Ιδιαίτερα αυτό που μας προβληματίζει είναι το πόσες ώρες θα ξοδεύουμε μέσα στα λεωφορεία και αν γενικά μείνατε ευχαριστημένοι από το πρόγραμμα.
ευχαριστούμε εκ των προτέρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε να πάμε στο Mexico με οργανωμένο ταξίδι μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου μιας και τόσο οι αντοχές μας όσο και τα ωράρια μας δεν μας επιτρέπουν να οργανώσουμε κάτι από μόνοι μας (το κάναμε παλιότερα ωστόσο). Σκεφτόμαστε για το Ιστορικό Μεξικό μιας και ενδιαφερόμαστε για ιστοριά, μνημεία, αρχιτεκτονική και όχι τόσο για μπάνιο σε παραλίες (εξάλλου αυτό το έχουμε και στην Ελλάδα μας και με το παραπάνω)...σκεφτόμαστε με την Versus travel
Ιστορικό Μεξικό και θέλαμε να ρωτήσουμε αν το έχει επιλέξει κανείς στο παρελθόν για να μα πει τη γνώμη του. Ιδιαίτερα αυτό που μας προβληματίζει είναι το πόσες ώρες θα ξοδεύουμε μέσα στα λεωφορεία και αν γενικά μείνατε ευχαριστημένοι από το πρόγραμμα.
ευχαριστούμε εκ των προτέρων
Το πρόγραμμα φαίνεται να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερα για αυτές τις μέρες, αν και προσωπικά, έτσι που έκανα το ταξίδι, τις μέρες που έκανα κλπ, η τιμή μου φαίνεται μεγάλη! Βέβαια, όπως έγραψες, δεν προλαβαίνετε να το οργανώσετε, οπότε, πάσο...

Όσον αφορά τις αποστάσεις. Και μόνοι σας να κανονίζατε, ίδιες θα παρέμεναν. Είναι μέσο όρο της τάξης του 4ώρου. Οπότε δεν είναι και τρομακτικές. Μόνο το Οαχάκα-Πουέμπλο-Μέξικο Σίτυ δεν ξέρω, αλλά όπως βλέπω στον χάρτη πάνω κάτω το ίδιο θα είναι 4-5 ώρες.

Επίσης την κενή μέρα στο Κανκούν εκμεταλλευτείτε την κάπως, πχ ίσως μια κατάδυση, εγώ δε θα την άφηνα κενή. Τι να δω, τα ξενοδοχεία;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Yian_Sofi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
παιδιά ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Antonis sto Κανκούν σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε το πάρκο και να κάνουμε καταδύσεις. Viva Mexico
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Διωρθωση!

Ωραία, διάβασε αυτά που λέει η renata, γιατί εγώ δεν έχω ιδέα προς τα εκεί.
Φαντάζομαι απο Κανκούν θα πας Τσιτσέν Ιτζα και θα ήταν υπέροχο να πάς σε μια cenota στο Valladolid, είναι υπέροχα! Εμείς πήγαμε στη Samula.
Για λεωφορεία, παίρναμε της ADO. Στην ώρα τους, πολύ καλά, συνήθως 2ης κατηγορίας, είναι ακριβώς τα ίδια με τα 1ης, αλλά πληρώνεις μισή τιμή! Τώρα, γιατί τα λένε ''2ης'' δεν έχω ιδέα.
Στο Κανκούν μπορείς να κάνεις κατάδυση φυσικά, έχει υπέροχο βυθό και επίσης να πάς στο Coco Bongo, να μπείς με είσοδο των 25$ αν δε θές να δώσεις τα 75$ με απεριόριστο ποτό. Αλλά είναι φοβερό μαγαζί! Δεν έχω λόγια! Φωτογραφική επιτρέπεται, βίντεοκάμερα απαγορεύεται, μην παίρνεις άδικα μαζί σου.
Επίσης, δεν πήγα προς playa del carmen κλπ, πληροφορίες μπορείς να βρείς σε άλλες ιστορίες, όπως της go2beach αν θυμάμαι, πρέπει να έχει.
Όσον αφορά το Τσιτσέν Ιτζα και Valladolid, να κοιτάξεις μήπως συμφέρει να νοικιάσεις αμάξι. Εμείς δεν μπορούσαμε γιατί θα το αφήναμε αλλού, αλλά νοικιάσαμε άλλη μέρα. Είναι πολύ φτηνό και θα μπορείς να ξεκινήσεις πρωί απο Κανκούν, να πάτε Τσιτσέν και στην επιστροφή σταματάτε στη σενότα. Οι δρόμοι τους είναι καταπληκτικοί και πλήρως οργανωμένοι!! Α, φεύγοντας απο το Τσιτσέν Ιτζά, υποχρεωτικά περνάτε απο το χωριό Piste, αν πεινάτε, θα δείτε ένα ''μαγαζί'' σε μια γωνία πάνω στο δρόμο, και ψησταριά απ'έξω, έχει πιάτο ψητό κοτόπουλο με tortilles και σαλατικά ούτε που θυμάμαι πόσο φτηνά! Εμείς φάγαμε 2 καθένας και ήταν τέλεια!!
Αν σας μένει χρόνος, σκεφτείτε να την κοπανήσετε καμιά μέρα για Μέριδα, είναι πανέμορφη!
Για φαγητό στο Κανκούν δεν έχω να σου προτείνω, γιατί ταράξαμε 1 μέρα στα Burger King. Μετά απο 13 μέρες Κούβα μας είχε λήψει η βρωμιά!

Στο Μέξικο σίτυ, θα δείς πολλά. Απίστευτη πόλη. Έχει πολλά αξιοθέατα που θα τα δείς περπατώντας στην πόλη, αλλά πρέπει να πάς Teotihuacan, που είναι λίγο μακρυά. Ο καλύτερος τρόπος πιστεύω είναι πάλι το ενοικιαζόμενο, οι εκδρομές βγαίνουν πιο ακριβά. Εμείς δεν το ξέραμε και δεν είχαμε κλείσει αμάξι και πήραμε ένα ιδιωτικό, κλαφτήκαμε και μας πήρε λίγα λεφτά και πήγαμε και στη Βασιλική της Γουαδελούπης και σε 2-3 ακόμη αξιοθέατα.

Μπορείς επίσης να πάς στο Ανθρωπολογικό μουσείο, με συγκοινωνία, μετρό, πάει ΠΑΝΤΟΥ!
Αν θες πας και στης Φρίντας, αν σου λέει κάτι, εγώ πήγα. Αλλά είναι στην άλλη άκρη απο το ανθρωπολογικό. Πρέπει να έχεις χρόνο ή να πάς άλλη μέρα. Πάντως νομίζω πάει και εκεί το μετρό (εμάς μας πήγε μια κοπέλα που γνωρίσαμε).

Εκεί έχει υπέροχα hot dog σε καντίνες στο δρόμο, τα 3 κάνουν 1 ευρώ! χαχαχα Φυσικά αυτά θα είναι τα σνακ σου, πάντα θα θες να φας burritos, tacos και churros και φυσικά λίγο καφέ.

Για το Ακαπούλκο δεν έχω ιδέα, εκτός του ότι έχει τον καλύτερο καφέ του Μεξικό, οπότε να αγοράσεις. Έτσι μας είπε μια άλλη κοπέλα που γνωρίσαμε και μας έκανε δώρο απο 1 κιλό καφέ του καθενός. Ο κόσμος στο Μεξικό είναι υπέροχος!! Απίστευτοι άνθρωποι!!

Δεν ξέρω τώρα τι άλλο... πάλι είμαι σπίτι και οι σημειώσεις είναι στο γραφείο, πιθανότατα να πάω την Κυριακή.
Εδβ θελεις μια διωρθωση, ολα τα αλλα τελεια! Ο καλιτερος καφες του Μεξικου ειναι απο την Βερα Κρουζ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να σου πω,μπορεί να έχεις δίκιο,δεν το έψαξα ιδιαίτερα,αλλά πίστεψα τα λεγόμενα της μεξικανής φίλης που γνώρισα και μου έδωσε μερικά κιλά καφέ,γιατί δεν είχα αγοράσει... Ότι να'ναι περί του θέματος δηλαδή...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.914
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom