Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

Μηνύματα
10
Likes
3
Παιδιά sos! ! Έχω κλείσει εισητηρια για την πέμπτη προς Παρίσι..Η λογική μου λέει να μην πάω...το πάθος μου όμως δε με αφήνει σε ησυχία! Θέλω βοήθεια! Πως θα είναι τα πράγματα εκεί? Θα παραμένουν επικίνδυνα? ? Τα καταστήματα θα είναι ανοιχτα? Ο κόσμος θα κυκλοφορεί?
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά sos! ! Έχω κλείσει εισητηρια για την πέμπτη προς Παρίσι..Η λογική μου λέει να μην πάω...το πάθος μου όμως δε με αφήνει σε ησυχία! Θέλω βοήθεια! Πως θα είναι τα πράγματα εκεί? Θα παραμένουν επικίνδυνα? ? Τα καταστήματα θα είναι ανοιχτα? Ο κόσμος θα κυκλοφορεί?
Αν δεν γινει κατι αλλο φανταζομαι πως θα εχει ομαλοποιηθει η κατασταση μεχρι την Πεμπτη. Αλλα μουσεια και κτηρια υψηλου κινδυνου δεν ξερουμε αν θα ειναι προσβασιμα για το κοινο. Μεχρι τη Δευτερα παντως τα παντα ειναι κλειστα, ενω γινονται εκλεισεις να μην βγαινουμε ουτε εξω απο το σπιτι. Δεν ξερω πως ειναι ο πολεμος αλλα τα μετρα προστασιας που παιρνουμε δεν νομιζω να διαφερουν και πολυ.
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Αν δεν γινει κατι αλλο φανταζομαι πως θα εχει ομαλοποιηθει η κατασταση μεχρι την Πεμπτη. Αλλα μουσεια και κτηρια υψηλου κινδυνου δεν ξερουμε αν θα ειναι προσβασιμα για το κοινο. Μεχρι τη Δευτερα παντως τα παντα ειναι κλειστα, ενω γινονται εκλεισεις να μην βγαινουμε ουτε εξω απο το σπιτι. Δεν ξερω πως ειναι ο πολεμος αλλα τα μετρα προστασιας που παιρνουμε δεν νομιζω να διαφερουν και πολυ.
Ευχαριστώ πολύ και καλή δυναμη!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Ρε παιδιά! Εγώ ρωτάω κάποιον να μου πει μια άποψη..και τι θα έκανε στη θέση μου...ας π

Ρε παιδιά...έλεος! Απλά περίμενα μια γνώμη, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. .. Τι επίθεση είναι αυτη! Χαλαρώστε! Απλώς είμαι αγχωμένη..σκεφτομαι ότι είναι επικίνδυνο να πάω...
Αλλά δεν έπρεπε να απευθυνθώ εδώ όπως φενεται
Καταλαβαίνω ως ένα σημείο το άγχος σου.Και σε κανέναν δεν αρέσουν οι αλλαγές της τελευταίας στιγμής ή να χάνεις ένα ταξίδι που έχεις προγραμματίσει.Απλά απαντήσαμε λογικά(και η @karfitsa χιουμοριστικά) ότι δεν μπορούμε να βοηθήσουμε και να κάνουμε προβλέψεις.Στο κάτω-κάτω την τελική απόφαση και το όποιο ρίσκο θα το πάρεις μόνη σου.Καλό ταξίδι πάντως αν το αποφασίσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
020 7008 1500 Αυτο ειναι το τηλεφωνο που εχει δωσει το Υπουργειο Εξωτερικων για κλησεις εκτακτης αναγκης. Επισης το 0033611222837 ειναι το τηλεφωνο εκτακτης αναγκης του ελληνικου προξενειου στο Παρισι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λένε πως μέχρι την Πέμπτη υπάρχει απαγόρευση συναθροίσεων. Όταν μια περιοχή κηρύσσεται σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης, νομίζω πως αυτό διαρκεί για αρκετές μέρες.
 

sandra.sandra

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά Καλησπέρα! Κι εγώ έχω κλείσει για 3-8 Δεκεμβρίου και θέλω να τα ακυρώσω.Στην πολιτική του ξενοδοχείου αναφέρεται πως με ακύρωση δεν μου επιστρέφεται τίποτα πίσω. Υπάρχει κάποιος που τα ακύρωσε για λόγους εκτάκτου ανάγκης?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απο τον καναπέ μου και απο την απογευματινή βόλτα μου στην πόλη μου αν με ρωτήσεις θα λέω θεωρίες οτι δεν πρέπει να φοβόμαστε, οτι δεν πρέπει να αλλάξει η ζωή μας κλπ. Αν όμως ήταν να πάω αύριο μεθάυριο στο Παρίσι εκεί θα άλλαζαν τα πράγματα. Στο δικό μου το μυαλό τουρισμός ή γενικά ταξίδι σημαίνει να περνάω ευχάριστα στο μέτρο του εφικτού. Το να είμαι κάτω απο τον Αιφελ και αντί για τον Αιφελ να κοιτάω τον κόσμο γύρω μου γιατί όλοι θα μου φαίνονται υποπτοι δεν είναι κάτι το ευχάριστο για μένα. Αλλα αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη! Δεν είναι απαραίτητα σωστή!
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Εγώ πάλι που γενικά έχω μία αντιπάθεια στο Παρίσι , όχι γιατί έχω πάει και δεν μου άρεσε, αλλά επείδή όλοι μου λένε πρεπει να πας Παρίσι και πρέπει να πας Παρίσι και δεν πάω ούτε που να με πλήρωνεις, αν βρεθεί κάποιος σήμερα και μου πει πάμε τώρα Παρίσι ή αύριο το πρωί τα παρατάω όλα και πάω.. Και θα πάω να δώσω και αίμα.. Όσον αφορά τους υπόπτους γύρω και εδώ στην Αθήνα που είμαι όλοι ύποπτοι μου φαίνονται.. Και όσον αφορά σχεδόν ανπύαρκτες που είπα πριν , εννούσα πως το θεωρώ πιο πιθανό να γίνει κάτι εδώ στη Αθήνα ή στην Ρώμη ή στο Λονδίνο ή στην Μαδρίτη ή ή ή παρά στο Παρίσι , ακριβώς επειδή όλοι θα κοιτάνε τους διπλανούς τους..
 

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η προσωπική μου θεωρητική εμπειρία σε θέματα επιθέσεων (έχω μεταφράση εγχειρίδια τρομοκρατίας καθώς και μελετήση υποθέσεις επιθέσεων) λέει ότι και όμως ακόμα και κάποιες ώρες ή και μέρες μετά από ένα χτύπημα είναι πιθανό να γίνει και άλλο, ως επίδειξη δύναμης ή λόγω εκμετάλευσης του αποσυντονισμού που επικρατή. Αλλά μόλις περάσει και αυτή η περίοδος, οι πιθανότητες να γίνει κάτι πέφτουν σε επίπεδα μικρότερα ακόμα και με αυτά προ του χτυπήματος!
Θα φοβούμουν αν έπρεπε να πάω τώρα αλλά ακόμα περισσότερο τους επόμενους μήνες για Λονδίνο-Ρώμη....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ πάλι που γενικά έχω μία αντιπάθεια στο Παρίσι , όχι γιατί έχω πάει και δεν μου άρεσε, αλλά επείδή όλοι μου λένε πρεπει να πας Παρίσι και πρέπει να πας Παρίσι και δεν πάω ούτε που να με πλήρωνεις
Άκυρος συλλογισμός τελείως
Όσον αφορά τα υπόλοιπα ο καθένας ας πράξει όπως νιώθει άνετα. Νομίζω πάντως πως είναι δύσκολο να επισκεφτεί κανείς μια περιοχή που είναι σε τέτοια κατάσταση.
Κρίμα για τους ανθρώπους που χάθηκαν, και σε αυτή την επίθεση και αλλού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom