Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φίλε/η μου κι εγώ τις ίδιες σκέψεις έχω με εσένα που ταξιδεύω Ρώμη αρχές Δεκεμβρίου και δεν ξέρω τι να κάνω. Η παρέα μου λέει να τα ακυρώσουμε όλα (και βέβαια, όλος ο περίγυρος μας) αλλά δεν θέλω να το κάνω... Και να πας όμως, αφού αυτές είναι οι 2 επόμενες πόλεις-στόχοι, παντού θα υπάρχει αστυνομία και πως να απολαύσεις ένα ταξίδι με αστυνομικούς να παρακολουθούν την κάθε σου κίνηση... :(
Τα παραλες λιγο. Απο που κι ως που η Ρωμη αποτελει τον επομενο στοχο; Αμα ειναι ετσι κατσε σ'ενα χωριο μια ζωη και μην ξαναπατας το ποδι σου σε πολη, γιατι καθε μεγαλουπολη αποτελει στοχο.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Συμφωνώ με αυτό που λες γι 'αυτό και θέλω να κάνω το ταξίδι μου παρά τα όσα λέγονται στις ειδήσεις και τις επιφυλάξεις της παρέας μου. Ρώμη, Λονδίνο και Ουάσινγκτον (αν δεν κάνω λάθος) αποτελούν τους επόμενους στόχους, αυτό άκουσα στις ειδήσεις... Τώρα αν είναι ράδιο αρβύλα, δεν το γνωρίζω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνώ με αυτό που λες γι 'αυτό και θέλω να κάνω το ταξίδι μου παρά τα όσα λέγονται στις ειδήσεις και τις επιφυλάξεις της παρέας μου. Ρώμη, Λονδίνο και Ουάσινγκτον (αν δεν κάνω λάθος) αποτελούν τους επόμενους στόχους, αυτό άκουσα στις ειδήσεις... Τώρα αν είναι ράδιο αρβύλα, δεν το γνωρίζω!
Δεν βρισκω καποιο λογο να εχουν βαλει τη Ρωμη στο ματι περισσοτερο απο την Αθηνα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Συμφωνώ με αυτό που λες γι 'αυτό και θέλω να κάνω το ταξίδι μου παρά τα όσα λέγονται στις ειδήσεις και τις επιφυλάξεις της παρέας μου. Ρώμη, Λονδίνο και Ουάσινγκτον (αν δεν κάνω λάθος) αποτελούν τους επόμενους στόχους, αυτό άκουσα στις ειδήσεις... Τώρα αν είναι ράδιο αρβύλα, δεν το γνωρίζω!
Στις ειδήσεις...Αυτό και μόνο φτάνει για να μην ακυρώσει κανείς τίποτα.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Τα παραλες λιγο. Απο που κι ως που η Ρωμη αποτελει τον επομενο στοχο; Αμα ειναι ετσι κατσε σ'ενα χωριο μια ζωη και μην ξαναπατας το ποδι σου σε πολη, γιατι καθε μεγαλουπολη αποτελει στοχο.
Σε ένα χωριό δεν κάθεσαι.... Αλλα πως μπορείς να απολαύσεις ένα ταξίδι όσο όλα αυτά ειναι ακόμα νόπα;; Εγώ προσωπικά εχω κλείσει Παρισι για τις αρχές του επόμενου μήνα και σκέφτομαι πολυ σοβαρά να το ακυρώσω ( προσπαθώ να πεισω τον φίλο μου) μόνο και μόνο γιατι δεν θελω να πάω εκεί και να κοιτώ δεξιά αριστερά για το αν συμβεί κατι και να μην μπορώ να απολαύσω την εκδρομή μου....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Απο που κι ως που η Ρωμη αποτελει τον επομενο στοχο;
Υποτίθεται πως στην ανάληψη ευθύνης από το Ισλαμικό Κράτος, υπήρξε αναφορά στη Ρώμη και το Λονδίνο για επόμενα χτυπήματα. Δεν ξέρω αν όντως είπαν κάτι τέτοιο τα τζιχάντια, αυτό κυκλοφορεί στα διάφορα ειδησεογραφικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ένα χωριό δεν κάθεσαι.... Αλλα πως μπορείς να απολαύσεις ένα ταξίδι όσο όλα αυτά ειναι ακόμα νόπα;; Εγώ προσωπικά εχω κλείσει Παρισι για τις αρχές του επόμενου μήνα και σκέφτομαι πολυ σοβαρά να το ακυρώσω ( προσπαθώ να πεισω τον φίλο μου) μόνο και μόνο γιατι δεν θελω να πάω εκεί και να κοιτώ δεξιά αριστερά για το αν συμβεί κατι και να μην μπορώ να απολαύσω την εκδρομή μου....
Τι να σου πω. Εγω παντως δεν κοιτω δεξια και αριστερα. Καταλαβαινω καποιον που εχει προγραμματισει ενα ταξιδι αυτες τις μερες στο Παρισι να εχει ενδιασμους αν θα το κανει γιατι ο τουριστικος του τομεας υπολειτουργει με συνεπεια να μην ειναι ενα ταξιδι οπως το ονειρευοταν. Σε αυτην την περιπτωση μια αναβολη σε μεταγενεστερο χρονο ειναι μαλλον καλυτερη επιλογη. Αλλα ο φοβος του να σε σταματα να πηγαινεις οπουδηποτε δεν εχει λογικη.

Υποτίθεται πως στην ανάληψη ευθύνης από το Ισλαμικό Κράτος, υπήρξε αναφορά στη Ρώμη και το Λονδίνο για επόμενα χτυπήματα. Δεν ξέρω αν όντως είπαν κάτι τέτοιο τα τζιχάντια, αυτό κυκλοφορεί στα διάφορα ειδησεογραφικά.
Ενας λογος παραπανω αν ειναι ετσι. Θα θελω εγω να σπειρω τον πανικο και θα πω που; Και για να μην λετε οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει, πεταω σε λιγες μερες για τη γερμανικη πρωτευουσα.
 
Last edited by a moderator:

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
@tripakias Μ'αρέσει , γιατί έρχεσαι στα προχθεσινά μου λόγια σιγά σιγα.. :welcome: :clap:

Φίλτατοι εγώ το ξαναλέω.. Θέμα ασφάλειας δεν τίθεται.. Δεν είναι οι τρομοκρατικές επιθέσεις τρακάρισμα στο δρόμο.. Αν είναι να ακυρώσετε ταξίδι επειδή υπάχει μια πιθανότητα σε κάποια πόλη και δη τεράστια όπως αυτές που μιλάμε, να γίνει ένα χτύπημα και να είναι και στο σημείο που θα είσαστε εσείς και να πάθετε και κάτι εσείς προσωπικά (γιατί δεν θα χτυπήσουν με ναπαλμ να πεθάνουν όλοι τρυγύρω) , οι πιθανότητες είναι όχι απειροελάχιστες , ακόμα περισσότερο.. Τώρα το αν θα περάσετε καλά, συγκεκριμένα στο παρίσι που είναι υπο κατάσταση σοκ ακόμη είναι ένα άλλο θέμα..

Όσον αφορά τους αστυνομικούς στις πόλεις που αναφέρατε σας κοιτάνε έτσι κι αλλιώς και ας μήν το ξέρετε και τον υπόλοιπο καιρό.. :bleh:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.735
Likes
15.142
Το θέμα δεν είναι μόνο πόσες είναι οι πιθανότητες ούτε πως μπορεί να είναι κλειστά κάποια αξιοθέατα. Είναι πως ο φόβος αποτρέπει όσους τον αισθάνονται να χαρούν το ταξίδι και επίσης μια πόλη σε πένθος δεν τους αφήνει πιθανόν να αισθανθούν στην επίσκεψη τους εκεί όπως το είχαν φανταστεί.
Όσο για αυτό που όλοι ακούσαμε και έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω για πρωτεύουσες-επόμενους στόχους, σίγουρα είναι μικρή η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος εκεί την συγκεκριμένη στιγμή αν όντως γίνει, αλλά όσοι πάνε "παγωμένοι" από τρόμο είναι σίγουρο πως δεν θα περάσουν καλά. Το θέμα λοιπόν είναι και πως νιώθει ο καθένας...
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
και εγω παω Ρωμη τα χριστουγεννα και νιωθω καπως περιεργα..δυστυχως τα εισητηρια και το ξενοδοχειο δ εχουν ακυρωση..δ ξερω αν θα χουμε προβλημα ομως να ταξιδεψουμε μονο με ταυτοτητα γιατι ακουσα κτ οτι ζητανε διαβατηριο και δ ξερω αν προλαβαινουμε να βγαλουμε..εχετε ακουσει κτ εσεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.524
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom