Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Άλλαξε πριν κάποια χρόνια και είναι εκτός της Β. Το λέει καθαρά στο αεροδρόμιο εκεί που βγάζεις τα εισητήρια. Στον χάρτη γράφει "προσοχή, το αεροδρόμιο πλέον ανήκει στη C ζώνη".
Συγγνώμη που επιμένω, αλλά τους ξέρεις τους Γερμανούς....δεν αστειεύονται σε αυτά. Αν σε πιάσουν δεν έχει "συγγνώμη δεν ήξερα".
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και για του λόγου το αληθές:
BVG.de - Linien, Netze & Karten - Liniennetz
και κατεβάστε το χάρτη για τις 24 ώρες. Σε κίτρινο κουτάκι κάτω δεξιά λέει ξεκάθαρα "προσοχή το Schönefeld ανήκει στη ζώνη C". Άλλαξα πριν λίγα χρόνια και η στάση S-bahn δεν είναι εκεί που ήταν πριν, στα όρια δηλαδή, αλλά πλέον μέσα στη C.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
με ποια εταιρεία πας Βερολινο? και απο που.
κι εγω ενδιαφερομαι για Βερολινο αρχες Δεκεμβρη απο Θεσ/νικη αλλα μονο easyjet υπαρχει αν και παρατηρώ τισ τιμες να αυξάνουν καθημερινα, μηπως εχω αργήσει για εισητηρια?
Νίκο εγώ πετάω από Αθήνα με Aegean και προσγειώνομαι στο Tegel.
Από ξενοδοχεία τώρα, θα μείνω στο Park Inn στην Alexanderplatz, οπότε θα σου πω εντυπώσεις όταν επιστρέψω

Καλημέρα Astral
Οτι πληροφορίαι θέλεις μπορείς να την πάρεις από το τοπικό γραφείο τουρισμού. Σου απαντάνε με προσωπικό email ! καλά να περάσεις
leo..ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ήξερα. Κι ευχαριστώ και για την ευχή. :D
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νίκο εγώ πετάω από Αθήνα με Aegean και προσγειώνομαι στο Tegel.
Από ξενοδοχεία τώρα, θα μείνω στο Park Inn στην Alexanderplatz, οπότε θα σου πω εντυπώσεις όταν επιστρέψω
καλα να περάσεις και περιμενω εντυπωσεις προτασεις και συμβουλες
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και για του λόγου το αληθές:
BVG.de - Linien, Netze & Karten - Liniennetz
και κατεβάστε το χάρτη για τις 24 ώρες. Σε κίτρινο κουτάκι κάτω δεξιά λέει ξεκάθαρα "προσοχή το Schönefeld ανήκει στη ζώνη C". Άλλαξα πριν λίγα χρόνια και η στάση S-bahn δεν είναι εκεί που ήταν πριν, στα όρια δηλαδή, αλλά πλέον μέσα στη C.
Εγω που θα παω με easyjet στο Schönefeld θα πρεπει να παρω την ABC card 25.00 euro μονο και μονο για το πανε ελα αεροδρόμιο-ξενοδοχείο(αν και δεν εχω κλέισει ακομη) η υπάρχει και άλλος τροπος μετακίνησης?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όχι, αν δεν πας potsdam, δεν σε συμφέρει. Κόψε εισητήριο μόνο για μία διαδρομή, ΑΒC, είναι γύρω στα 2.50-2.70ευρώ και πάρε και την welcome card ή όποια άλλη θέλεις η οποία θα σε καλύψει τις επόμενες μέρες. Δλδ για όλες τις μετακινήσεις να έχεις την άλλη, για AB ζώνη και μόνο για την πρώτη διαδρομή (ή πρώτη μέρα, όπως εσύ θέλεις) πάρε ABC.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
όχι, αν δεν πας potsdam, δεν σε συμφέρει. Κόψε εισητήριο μόνο για μία διαδρομή, ΑΒC, είναι γύρω στα 2.50-2.70ευρώ και πάρε και την welcome card ή όποια άλλη θέλεις η οποία θα σε καλύψει τις επόμενες μέρες. Δλδ για όλες τις μετακινήσεις να έχεις την άλλη, για AB ζώνη και μόνο για την πρώτη διαδρομή (ή πρώτη μέρα, όπως εσύ θέλεις) πάρε ABC.
κατσε γιατι τωρα με μπερδεψες.
εγω θελω καρτα για τρεις μερες (για τις μετακινήσεις μου χωρίς αγχος) με την οποία να μπορω να παω και να ερθω στο αεροδρομιο και είναι 22 η 25 ευρώ έτσι? άρα με συμφέρει η δευτερη.οι άλλες εκπτώσεις σε μουσεια και τετοια αξίζουν?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για εκπτωσεις δεν ξέρω, δεν έβγαλα ποτέ τέτοια.

Αν φεύγεις και από Scoenefeld, τότε συμφέρει ΑBC κατευθείαν, αφού πας για 3 μερες
(αλλιώς θα δώσεις 22+2.50για πηγαινε+2.5 για γύρνα στο αεροδρόμιο=27ευρώ τουλάχιστον, ενώ κατευθείαν ABC δινεις 25Ευρω)
 

natouli

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας παιδια! πολυ ωραιο το φορουμ και πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που δινετε..
επειδη ειμαι καινουργια (και στα ταξιδια) διαβασα το θεμα για να μην κανω διπλες ερωτησεις,

θα παω και εγω στο βερολινο με το boyfriend με easy jet στο αεροδρομιο Scoenefeld, μπηκα στο site για τις μετακινησεις αλλα με μπερδεψε λιγο (εως πολυ)

για αυτο και θελω να ρωτησω τα πιο εμπειρα μελη..
α) το εβδομαδιαιο εισητηριο λενε οτι μαζι σου μπορεις να εχεις και εναν ακομη ενηλικα(δωρεαν απο τις 8 το βραδυ εως τις 3 το πρωι??)

β) εμεις θα μεινουμε σε ενα ξενοδοχειο κοντα στη σταση Schwarzkopffstraße, με τι μας συμφερει να μετακινηθουμε απο το αεροδρομιο?

το ψαχνω απο τωρα για το βερολινο γτ στην βαρκελωνη που ειχαμε παει το καλοκαιρι αμαν και πως καναμε να συννενοηθουμε!!:shock::shock::haha:
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ!
Θα επανέλθω δριμύτερη.. :D
Δεν ξερω αν εχεις γυρισει περιμενω κανενα σχολιο η καμια συμβουλη εγω φευγω στις 4/12 για τρεις μερες.
 

manosge

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΡΑΗΛ
μετακινησεις

εχω μπερδευτει και εγω με τις μετακινησεις στο βερολινο. θα παμε μια παρεα με 3 ατομα απο πεμπτη μεσημερι που φτανουμε εως κυριακη πρωι. φτανουμε Tegel Και επιστρεφουμε αθηνα απο το αλλο αεροδρομιο το shonefeld... Κατι. ενδιαφερομαστε να δουμε τα αξιοθεατρα του βερολινου, να μεταφερθουμε στα 2 αεροδρομιο στο πηγαινε ελα και να παμε μια ημερησια εξορμηση στο potsdam. Την πεμπτη απο τεγκελ στο κεντρο του βερολινου και την υπολοιπη μερα μεσα στο κεντρο, την παρασκευη το ιδιο αλλα το σαββατο παω potsdam Και επιστροφη το βραδυ. την κυριακη στο αλλο αεροδρομιο και επιστροφη.
ποια καρτα διαδρομων μας συμφερει? :cool::cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.586
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom