Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημερα αλλα αυτο που εχω να πω και εγω ειναι πως το θεμα με τα παιδια ειναι οντως ενα προβλημα. Ασε που στην δικη μου περιπτωση το θεωρω κοροιδια να χρεωνουν βρεβος(βρεφος αν νομιζω καλα λογιζεται ως 2 χρονων).
στην Ιταλία όπως και εδώ δεν χρεώνεται ποτέ μα ποτέ βρέφος, αντίθετα παρέχεται το κρεβατάκι δωρεάν οπου υπάρχει. όποιος χρεώνει αν δεν παρανομεί (κοίτα σχετική νομοθεσία) είναι ενάντια σε κάθε δεοντολογία τουριστικής επιχείρησης.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
στην Ιταλία όπως και εδώ δεν χρεώνεται ποτέ μα ποτέ βρέφος, αντίθετα παρέχεται το κρεβατάκι δωρεάν οπου υπάρχει. όποιος χρεώνει αν δεν παρανομεί (κοίτα σχετική νομοθεσία) είναι ενάντια σε κάθε δεοντολογία τουριστικής επιχείρησης.
Σου αναφερω οτι για το πρωτο ταξιδι που εχω κλεισει για το πασχα(μιλανο) και με την προοπτικη να κανω 2 διαν. lugano(ελβετια) υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια που ειτε απο το official site τους, ειτε απο μηχανη αναζητησης αναφερουν οτι χρεωνουν την βρεφικη κουνια για καποιο αντιτιμο. Το ιδιο ισχυει και για το δευτερο ταξιδι που εχω κλεισει του Αγ. πνευματος για βενετια. Δηλαδη ενω υποτιθεται οτι δεν πρεπει να χρεωνεται καποιο αντιτιμο με βαση την ηλικια του(κατω των 2 ετων), αντ αυτου επειδη σου εχουν επιλογη για παιδι κατω των 2 ετων την βαζεις και η τιμη παει στα υψη.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Εχεις δίκιο για το ότι πρεπει να υπάρχει επιλογή για παιδιά, και χωρίς κόστος.

Καλά θα κάνουμε να το αναφέρουμε στην επόμενη κράτησή μας σε site, εστω κι αν δεν χρειαζόμαστε την επιλογή προσωπικά.
 

MAVROS25

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκιαθος
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΤΑΛΟΝΙΑ
Kαλησπερα.Τα χριστουγεννα ειχα κανει κρατηση για Ανωγεια Κρητης μεσα απο το booking.com.Η κρατηση εγινε 1 μηνα πριν.Το αποτελεσμα ηταν να παω στο ξενοδοχειο και να μην υπαρχει κρατηση.Ηρθε μεχρι και ο διευθυντης του ξενοδοχειο για να βρουμε τι δεν εγινε σωστα.Με ενημερωσαν με αποδειξεις παλαιοτερων fax οτι ειχε ενημερωθει το site για το οτι δεν υπηρχαν διαθεσημα δωματια.Για καλη μου τυχη ειμαι απο Κρητη και ειχα εναλλακτικεσ λυσεις.Μετα απο λιγο καιρο μου εστειλαν mail για να τουσ πω εντυπωσεις....
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Διαβασα και τις 11 σελιδες του εν λογω τοπικ, αλλα δεν μπορεσα να καταληξω τι ειναι καλυτερο τελικα.
Να κανει καποιος κρατηση μεσω μιας κεντρικης ιστοσελιδας(booking.com, venere.com κλπ) ή αφου τα βρει μεσω αυτων των 'μεγαλων' καταλόγων, να βρισκει μετα το site του ξενοδοχειου και να κανει κρατηση απευθειας μαζι τους;

Μιλω τι αξιζει, απο πλευρας αξιοπιστιας (να μη σου λενε εγινε κρατηση και να μην εχει γινει) ή τιμών, ή οτι αλλο κρινεται εσεις οτι αποτελεί σημείο που διαφοροποιεί τους δυο εναλλακτικους τροπους κρατησεων.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Αυτό που ανέφερε ο MAVROS25 πρέπει να είναι σχετικά σπάνιο για το booking.com Φυσικά καλό είναι να αναφέρεται κάθε περίπτωση για κάθε ενδεχόμενο.

Κατά τη γνώμη μου, ασφαλέστερη είναι πάντα η επιβεβαίωση του ξενοδοχείου. Νομίζω ομως οτι για τα αξιόπιστα site δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Οπότε μένει μόνο η διαφορά της τιμής, κάτι που βρίσκεται εύκολα. Πάντως υπήρξαν πολύ ελάχιστες φορές που τα ξενοδοχείο είχε χαμηλότερη τιμή απο όλα τα σχετικά site.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πάντα είναι θέμα έρευνας...και όσον αφορά την τιμή αλλά και την αξιοπιστία των πληροφοριών. Όσο για το λάθος στην κράτηση...αν είναι να πάει κάτι στραβά, μπορεί να πάει ακόμη κι αν το κλείσεις απευθείας με το ίδιο ξενοδοχείο...πάρα πολύ σπάνια, μιλώντας πάντα για τις αξιόπιστες ιστοσελίδες.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
λοιπον τι παρατηρησα.
εχω κλεισει εδω και αρκετο καιρο μεσω booking ξενοδοχειο στη βαρκελωνη για ιουλιο.
μπαινω σημερα να δω τι τιμη τοχει και βλεπω οτι η τιμη μειωθηκε σημαντικα...
βεβαιως εκανα νεα κρατηση και ακυρωσα τη παλια(και βγηκαν δωρεαν οι barcelona card....).
ηθικο διδαγμα...
τσεκαρουμε τη τιμη του καταλυμματος καπου καπου και εκμεταλευομεθα τυχον θετικη διακυμανση.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω την εντύπωση ότι το καλύτερο είναι να κλείνει κανείς μέσω μιας ιστοσελίδας, καθώς συνήθως έχουν φθηνότερες τιμές και πάντα να επιβεβαιώνει την κράτηση στέλνοντας e -mail ή τηλεφωνόντας στο ξενοδοχείο λίγες μέρες μετά...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
λοιπον τι παρατηρησα.
εχω κλεισει εδω και αρκετο καιρο μεσω booking ξενοδοχειο στη βαρκελωνη για ιουλιο.
μπαινω σημερα να δω τι τιμη τοχει και βλεπω οτι η τιμη μειωθηκε σημαντικα...
βεβαιως εκανα νεα κρατηση και ακυρωσα τη παλια(και βγηκαν δωρεαν οι barcelona card....).
ηθικο διδαγμα...
τσεκαρουμε τη τιμη του καταλυμματος καπου καπου και εκμεταλευομεθα τυχον θετικη διακυμανση.
τελικά αυτό στο booking γίνεται πολύ συχνά οι τιμές του ανεβοκατεβαίνουν σα χρηματιστηριακός δείκτης:)
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Υπαρχει καμια μηχανη αναζητησης ξενοδοχειων, με δυνατοτητα να βαλεις ορια επιθυμητης τιμης; Κοιταξα booking.com, venere, δεν ειδα κατι τετοιο, εκτος κι αν μου διεφυγε κατι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom