Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
μήπως εξαιτίας της προπληρωμένης συνέβη;
Τι πιθανότερο είναι, ναι γι αυτό.

Με την προπληρωμένη δεν εξασφαλίζονται για τη χρέωση περίπτωσης no-show. Εσύ μπορείς αύριο, πολύ πριν την άφιξη, να πάρεις όλα τα λεφτά απο την κάρτα, και να μηδενίσει, δεν θα έχουν απο που να πάρουν την χρέωση no-show.

Είναι περίπου το ίδιο θέμα με τη συζήτηση που είχαμε για χρέωση σε ενοικίαση αυτοκινήτου.
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F2-%F0%E9%F3%F4%F9%F4%E9%EA%E7.html#post45821
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
To venere ακολουθεί την εκάστοτε πολιτική των ξενοδοχείων.
Εάν το ξενοδοχείο θέλει προκαταβολή 30 ημέρες πριν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Να διαβάζεις πάντα τους όρους ακύρωσης για το κάθε ξενοδοχείο γιατί η γενικευμένη άποψη ακύρωση 2 ημέρες πριν δεν ισχύει για όλα τα ξενοδοχεία.
Ξανακοίτα στο venere να δεις τους όρους ακύρωσης και πληρωμής για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.117
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εγώ η πρωτάρα λοιπόν έχω κλείσει μεσα απο το venere ενα b&b στη Ρώμη για το Πάσχα δεν εχω πιστωτική γιαυτό χρησημοποίησα προπληρωμένη κάρτα και μου έκανε κανονικά τη κράτηση Μου έστειλαν όμως e-mail απο το ξενοδοχείο και μου ζηταν 30%προκαταβολή σε λογαριασμό τράπεζας ενα μήνα πριν παω Αυτό με παραξένεψε γιατί εγω ειχα καταλά βει οτι μπορώ να ακυρώσω 48 ώρες πριν χωρίς πρόστιμο Τι εχετε να μου πείτε γιαυτό;μήπως εξαιτίας της προπληρωμένης συνέβη;
εγώ στη Ρώμη έκανα κράτηση με προπληρωμένη μέσω booking με τους ίδιους με σένα όρους και μάλιστα μία εβδομάδα ακύρωσα χωρίς κανένα πρόβλημα και ό λόγος ήταν ότι είχα βρει στο ίδιο site ένα άλλο ξεν/χείο που μου άρεσε περισσότερο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Τι πιθανότερο είναι, ναι γι αυτό.

Με την προπληρωμένη δεν εξασφαλίζονται για τη χρέωση περίπτωσης no-show. Εσύ μπορείς αύριο, πολύ πριν την άφιξη, να πάρεις όλα τα λεφτά απο την κάρτα, και να μηδενίσει, δεν θα έχουν απο που να πάρουν την χρέωση no-show.
Μα με το ίδιο σκεπτικό μπορεί να ακυρώσει κανείς και την πιστωτική του κάρτα λίγες μέρες μετά την κράτηση...ένα ρίσκο υπάρχει πάντα. Άλλωστε, ο ξενοδόχος δεν μπορεί να γνωρίζει αν είναι προπληρωμένη η κάρτα ή όχι....μόνο σε κάποιες περιπτώσεις ίσως αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα αυτό.

Προφανώς λοιπόν έχει να κάνει με την πολιτική κράτησης του ξενοδοχείου.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις, εκτός και αν υπάρχει σαφής όρος για το αντίθετο, μόνο μια νύχτα χρεώνουν σε περίπτωση no-show (πλην ίσως περιπτώσεων προσφορών με σημαντικά φθηνότερες τιμές οπότε θα χρεώσουν όλο το ποσό)
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
To venere ακολουθεί την εκάστοτε πολιτική των ξενοδοχείων.
Εάν το ξενοδοχείο θέλει προκαταβολή 30 ημέρες πριν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Να διαβάζεις πάντα τους όρους ακύρωσης για το κάθε ξενοδοχείο γιατί η γενικευμένη άποψη ακύρωση 2 ημέρες πριν δεν ισχύει για όλα τα ξενοδοχεία.
Ξανακοίτα στο venere να δεις τους όρους ακύρωσης και πληρωμής για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Μάλλον είναι το θέμα πολιτικής του συγκεκριμμένου ξενοδοχείου κοίταξα πολυ καλά τους όρους ακύρωσης στο venere αλλά δεν έγραφε τίποτα ...οπότε θα δούμε.. αν είμαι σίγουρη για τις ημερομηνίες 1 μήνα πριν τα στέλνω διαφορετικά κάτι θα βρώ και την τελευταία στιγμή !Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν θα διαβάζεις τους όρους της ιστοσελίδας...αλλά θα δεις τι γράφουν αναλυτικά οι όροι του συγκεκριμένου ξενοδοχείου. Εάν δεν αναφέρεται κάτι, τότε ίσως να κάνει το ξενοδοχείο κάποια κατάχρηση κι εγώ προσωπικά θα ενημέρωνα το venere για το περιστατικό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να σημειώσω, βέβαια, ότι πολλές φορές η προκαταβολή δεν έχει σχέση με την πολιτική ακύρωσης που ακολουθείται. Η ακύρωση μπορεί όντως να είναι εφικτή ακόμα και 2 ημέρες πριν. Στην περίπτωση αυτή το ξενοδοχείο σου επιστρέφει τα χρήματα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σωστά, αλλά πάντα αναφέρεται στην εκάστοτε ιστοσελίδα το ποσό της προκαταβολής που πιθανόν υπάρχει.
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Κι εγώ, λόγω τιμών είχα καταλήξει στο yeego για Βαλτική, αλλά λίγο πριν κλείσω είδα στο tripadvisor για πολλά προβλήματα που είχαν χρήστες του και έφυγα τρέχοντας...
Αλλα είπα πριν μερικές μέρες κι άλλα έκανα τελικά...
Για το Tallinn έκλεισα με το HRS(πληρωμή στο ξενοδοχείο!), μίλησα και με το ξενοδοχείο(άλλαξα μια μέρα πριν check in, ελπίζω να μην παίζει ρόλο αυτό γιατί το yeego λέει μόνο μέσω αυτού),
Για Helsinki μέσω booking.com(visa για guarantee purpose).
Και τέλος-δεν κρατήθηκα-για Stockholm μέσω yeego, βασικά λόγω τιμών(ελπίζω να μη μου βγει σε κακό), πχ. το Rica( κέντρο) στο yeego για δυο μέρες έχει 170, ενώ στο booking 283...επίσης έχω βάλει να πληρωθεί 15 μέρες πριν την άφιξη, ελπίζω να μη σημαίνει οτι μέχρι να πληρωθεί δε θα υπάρχει επιβεβαίωση...
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις όλων των σελίδων, οπότε αυτό που προτείνω μπορεί κάποιος να το έχει ήδη προτείνει. Αν όχι, φίλος μου έκλεισε ξενοδοχείο στο Λονδίνο μέσω www.travelodge.co.uk και έμεινε πολύ ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση του σάιτ και από το ίδιο το ξενοδοχείο. Οπότε δείτε το αν θέλετε!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ερώτηση για το booking.com

έχω κάνει κράτηση για ξενοδοχείο στήν Πράγα πρίν μία βδομάδα με 360 ετρώ για τρείς διανυκτερέυσεις .σήμερα που μπήκα να δώ τι παίζει από τιμές πάλι στο booking το δίνει το ίδιο δωμάτιο με 280 ευρώ .
ακυρώνω τήν πρώτη κράτηση χωρίς κανένα πρόβλημα οκ!
ερώτηση ?μπορώ να ξανακάνω κράτηση με τα ίδια στοιχεια πιστωτικής κάρτας με τήν νέα τιμή ? η θά έχω πρόβλημα επειδη τα στοιχεία θα είναι ακριβώς ίδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.914
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom