Δανία Μια τζούρα Δανίας: Χριστούγεννα στην Κοπεγχάγη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αργοπορημένη, δικαιολογημένα όμως...διάβασα για το σπριντ σου σε μια αγαπημένη πόλη.
Βάσει κόστους δεν είναι για χόρταση, μια χαρά βλέπεις τα βασικά με λίγο τρέξιμο σε 2,3 μέρες .
Οι φώτο σου τα σπάνε!
Ευχαριστώ Εύα! Περίμενα το σχόλιο σου μιας και την πόλη την «έχεις», συμφωνώ δε για την άποψη σου περί 2-3 ημερών, με το ανάλογο τρέξιμο. :)

Εκδρομή χωρίς πληθώρα πληροφοριών για μπαράκια, παμπ, μπυραρίες από τον Γιάννη είναι εκδρομή χωρίς νοστιμάδα.
Να μην επαναληφθεί γιατί θα επιβάλλω κυρώσεις! :haha:
Τι να κάνω αγαπητέ που οι Δανοί τιμούσαν τα Χριστούγεννα, να τις ανοίξω μόνος μου; :haha::haha:
Λίγα πράγματα δυστυχώς αλλά ποιοτικά.
Ελπίζω να ρεφάρω στην επόμενη ιστορία (αν γράψω :cool:) για το ταξίδι που ακολούθησε στην Πολωνία.
Πάντως όπως πάντα ιστορία υψηλού επιπέδου.
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Να γράψεις, να γράψεις, να γράψεις!!!
Αν και έχω πάει Πολωνία γράφεις τόσο ωραία που ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες σου.
Τα 24/7 τι γεύματα έχουν?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να γράψεις, να γράψεις, να γράψεις!!!
Αν και έχω πάει Πολωνία γράφεις τόσο ωραία που ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες σου.
Σ' ευχαριστώ πολύ @patrizia για τα όμορφα λόγια σου, με τιμάς.
Η αλήθεια είναι ότι κάτι έχω στα σκαριά... :cool:

Τα 24/7 τι γεύματα έχουν?
Από απλές σφολιάτες, σάντουιτς, ψημένα κρέατα και λουκάνικα, φρούτα, σοκολατοειδή μέχρι και κάποια έτοιμα μαγειρευτά φαγητά.
Είναι μια καλή πρόχειρη και οικονομική λύση για πόλεις όπως αυτή.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Πολύ ωραία η ιστορία σου @psilos3 !! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες!
Μέσα Απρίλη θα την επισκεφθούμε οικογενειακώς και ανυπομονώ:)
Θα έχουμε μια βδομάδα εκεί και σκεφθόμαστε να αφιερώσουμε κάποιες ημέρες να δουμε και άλλες πόλεις της Δανίας που διάβασα ότι αξίζουν όπως Άαρχους, Όντενσε κλπ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία η ιστορία σου @psilos3 !! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες!
Μέσα Απρίλη θα την επισκεφθούμε οικογενειακώς και ανυπομονώ:)
Θα έχουμε μια βδομάδα εκεί και σκεφθόμαστε να αφιερώσουμε κάποιες ημέρες να δουμε και άλλες πόλεις της Δανίας που διάβασα ότι αξίζουν όπως Άαρχους, Όντενσε κλπ...
Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την ανάγνωση. :)
Με το καλό το ταξίδι σας, αν και λόγω καιρικών συνθηκών και μόνο θα πετύχετε μια διαφορετική -σίγουρα προς το καλύτερο- πόλη, μια πολύ όμορφη πόλη.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την ανάγνωση. :)
Με το καλό το ταξίδι σας, αν και λόγω καιρικών συνθηκών και μόνο θα πετύχετε μια διαφορετική -σίγουρα προς το καλύτερο- πόλη, μια πολύ όμορφη πόλη.
Μακάρι 🙏
Έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβη πόλη...Αυτό με τα μαγαζιά που έγραψες 24/7 τι ακριβώς είναι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβη πόλη...Αυτό με τα μαγαζιά που έγραψες 24/7 τι ακριβώς είναι;
Πανάκριβη για τα δικά μας δεδομένα, αλλά ευτυχώς σαν Ελλάδα κάνουμε ότι μπορούμε για να τους μοιάσουμε, σε τιμές μιλώντας όχι σε μισθούς και παροχές, μη παρεξηγηθώ. :haha:

Τα 24/7 είναι καταστήματα τα οποία θα συναντήσεις παντού στην πόλη, με ποτά/τσιγάρα/αναψυκτικά, σοκολατοειδή και παγωτά, έως φρέσκα φρούτα κι έτοιμα γεύματα. Είναι μια οικονομική επιλογή, όπως και οι αρκετοί φούρνοι της Κοπεγχάγης.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Πανάκριβη για τα δικά μας δεδομένα, αλλά ευτυχώς σαν Ελλάδα κάνουμε ότι μπορούμε για να τους μοιάσουμε, σε τιμές μιλώντας όχι σε μισθούς και παροχές, μη παρεξηγηθώ. :haha:

Τα 24/7 είναι καταστήματα τα οποία θα συναντήσεις παντού στην πόλη, με ποτά/τσιγάρα/αναψυκτικά, σοκολατοειδή και παγωτά, έως φρέσκα φρούτα κι έτοιμα γεύματα. Είναι μια οικονομική επιλογή, όπως και οι αρκετοί φούρνοι της Κοπεγχάγης.
Έχεις να προτείνεις κάποια από αυτά;
Για φούρνους έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια!Και επίσης για μερικές καντίνες 😂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχεις να προτείνεις κάποια από αυτά;
Για φούρνους έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια!Και επίσης για μερικές καντίνες 😂
Για φούρνο κοίτα το «Rug Bakery» κοντά στον κεντρικό σταθμό, αλλά θα βρεις κι άλλους.
Επίσης θα συναντήσεις στο δρόμο σου πολλά καταστήματα 24/7. δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο.
Όσο για τις καντίνες και το φαγητό του δρόμου, η καλύτερη περιοχή είναι η «Broens Gadekøkken» που εγώ βρήκα κλειστή φυσικά λόγω Χριστουγέννων.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Για φούρνο κοίτα το «Rug Bakery» κοντά στον κεντρικό σταθμό, αλλά θα βρεις κι άλλους.
Επίσης θα συναντήσεις στο δρόμο σου πολλά καταστήματα 24/7. δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο.
Όσο για τις καντίνες και το φαγητό του δρόμου, η καλύτερη περιοχή είναι η «Broens Gadekøkken» που εγώ βρήκα κλειστή φυσικά λόγω Χριστουγέννων.
Τέλεια!!!Σε ευχαριστώ πολύ 🙏
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Με ξενύχτησες χθες για να διαβάσω όλη την ιστορία σου και ξενυχτάω και σήμερα γιατί έκανα επανάληψη... 😇🤣
Μπράβο Γιάννη! Όπως πάντα απολαυστική και αυτή η ιστορία σου!!
Πολύ ωραίες φωτογραφίες, ωραία δομή και πάντα χρηστικές πληροφορίες!
Να ξέρεις ότι πιο πολύ από τα ταξίδια σας "ζηλεύω" όλους εσάς που βρίσκετε τον χρόνο και τη διάθεση να γράψετε ιστορίες. Είναι το καλύτερο ημερολόγιο ζωής που θα σας συντροφεύει για πάντα!
Η μνήμη ξεθωριάζει, μαζί και οι φωτογραφίες, όμως τα γραπτά μένουν! Και όταν είναι τόσο καλογραμμένα, τότε θα ζωντανεύουν πάντα οι αναμνήσεις από το ταξίδι...
Και σε άλλα με υγεία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom