Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Σίγουρα στο εξωτερικό τα πράγματα δεν είναι εύκολα ειδικά το τελεύταιο διάστημα άλλα και στην ελλάδα η κατάσταση μέρα με τη μέρα γίνεται πιο τραγική,δύστυχως πρέπει να προσαρμοστούμε και στις απαιτήσεις του δντ,το μόνο θετικό είναι οτι έστω και έτσι πάει να μπεί μια τάξη στον άρρωστο κρατικό μηχανισμό.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Προσωπικά, ναι, προτιμώ το εξωτερικό. Αλλά σας το υπογράφω ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σίγουρο και στο εξωτερικό, ειδικά τους τελευταίους μήνες/χρόνο.
........................
(προς θεού, δεν το λέω με παράπονο, ξέρω ότι όπου και να πας, ειναι δυσκολα. Αλλά μην τα εξιδανικευουμε ή αντίθετα τα ισοπεδώνουμε ολα!)
1.......συμφωνώ !!!! Ανάμεσα στις 2 ζούγκλες προτιμώ την καλύτερη!!!!!!!
2.διαβάστε και ολίγον....Λόη Λ.
Ξ— διαρροΞ? ΡγκΡφάλων Ξ±Ο€ΟŒ την Ελλάδα, Ξ›ΟŒΞ·Ο‚ Λαμπριανίδης - ΑνανΡωτικΞ?
3. Αγαπητή Τ. στη φύση τίποτε δεν είναι σίγουρο και ποτέ δεν υπήρξε, στην πραγματικότητα. Μικρά διαλείμματα κάποιων δεκαετιών (πχ. 1917-2010, χωρίς να υπολογίσουμε τα εκατομμύρια που την "πάτησαν" για να είμαστε εμείς...άνετοι)...είναι ασήμαντα μπροστά στους αιώνες ανθρώπινης παρουσίας. Αγώνας λοιπόν κάθε μέρα !!! και όσοι την "βγάζουν" καλά και λούφα....έτυχε.
 
Last edited by a moderator:

rosenmaiden

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΉΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΈΝΗ
ΓΡΑΝΆΔΑ!!!!Έμεινα εκει ενα χρονο για σπουδες και ορκιστηκα να ξαναγυρίσω μονιμα μετα το πτυχιο. Τώρα γιατί δεν πήγα...Ας όψεται ο έρωτας..Μοιάζουν πολυ με τους ελληνες οι Ισπανοί.Πιο πολυ κι απο τους Ιταλούς πιστευω.Η διασκέδαση κ η ψυχαγωγία είναι το ίδιο.Αγαπανε τον τοπο τους και τον φροντιζουν, αυτο το έβλεπα καθημερινά.Θέλουν κι εκει να τους επιβαλλουν το δντ αλλα δεν με ενδιαφερει.Στην Ελλάδα δεν ειναι μονο η οικονομικη κριση το πρόβλημα αλλα η συμπεριφορα μας γενικοτερα.Το να εισαι ευγενικος δεν κοστιζει τιποτα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο παλι που το ειδες στην Ελλαδα και στο θυμιζουν οι Ισπανοι;
Οχι ΕΡΣΗ δεν καταλαβες. Αυτο ειναι προσθετο προσον των Ισπανων στα τοσα πολλα κοινα καλα που εχουν με τους Ελληνες.
Συγκεκριμενα:
Μοιάζουν πολυ με τους ελληνες οι Ισπανοί*.Πιο πολυ κι απο τους Ιταλούς πιστευω**.Η διασκέδαση κ η ψυχαγωγία είναι το ίδιο.Αγαπανε τον τοπο τους και τον φροντιζουν, αυτο το έβλεπα καθημερινά.Θέλουν κι εκει να τους επιβαλλουν το δντ αλλα δεν με ενδιαφερει.
Οπως βλεπεις στην συγκεκριμενη προταση δεν υπαρχει τιποτα που να υποδηλωνει ομοιτητα με τους Ισπανους, οπως τα Μοιαζουν πολυ, ειναι το ιδιο, κι εκει, που τα συνανταμε στις αλλες προτασεις.

@rosenmaiden

* Γραφεις τους Ελληνες με μικρο και τους Ισπανους με κεφαλαιο. Καταγραφεσαι κι εσυ στη Λιστα του Αδωνι

** Συγνωμη, βρε κοριτσι αλλα περα απο κανα δυο ζευγαρια Ελληνων/ιδων με Ιταλους/ιδες δεν μπορω να βρω αλλη σχεση με τουτο το λαο. Τι ακριβως εννοεις;
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Το ερώτημα ίσως θα έπρεπε να είναι << που θεωρείται ότι είναι το πιο πρόσφορο μέρος για να μείνει κανείς στο εξωτερικό και γιατί>>
Γιατί να λέμε ότι θέλω στο Παρίσι, που και γω το θέλω, η Σεϋχέλλες η Νέα Υόρκη και δεν ξέρω που, είναι μια παραμυθένια ευχή.
Και γω έζησα δύο χρόνια στο Παρίσι με την οικογένεια μου αλλά είχα μια οικονομική άνεση και έβλεπα πως λειτουργούσαν οι Γάλλοι. Ωράριο 9-5 και πολλές φορές 9-7 τα παιδιά σε ολοήμερα σχολεία (καμιά σχέση με τα Ελληνικά), και μετά τις 8μμ να κυκλοφορούν μόνο τουρίστες, τύποι bon viveur και κλωσαρ. Ο μέσος Γάλλος καμμιά γυμναστική, τηλεόραση και ύπνο, ζεί για το ιερό του σαββατοκύριακο (όχι όλοι) όπου ξαμολιουνται στα πάρκα και την ύπαιθρο. Αλλά για να ζήσεις αξιοπρεπως στο Παρίσι θέλεις τουλάχιστον 3500 ευρώπουλα (πάντα για οικογένεια μιλάω) και λίγα λέω.
Οπότε η δουλειά και το πόσα χρήματα χρειάζεται κάποιος, για να ζήσει στο τόπο που επιλέγει είναι το θέμα, γιατί λέμε για μόνιμα. Θα πρέπει να εξασφαλίσει κάποια πράγματα για την οικογένεια του,για όσους έχουν η όσους θα κάνουν, όπως υγείας παιδείας κλπ.
Άρα πρέπει να είσαι κάπου με εύρωστη οικονομία δηλαδη Γερμανία Ολλανδία Φιλανδία Σουηδία Γαλλία κλ αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα τώρα και αυτοί περικοπές κάνουν.
Αλλά να λέμε αν είχα την άνεση και αν, αν, αν δε λέει τίποτα και μένα αν η γιαγιά μου είχε.........
 

rosenmaiden

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΉΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΈΝΗ
Χα,χα,χα να λύσω τις παρεξηγήσεις βρε παιδιά.. Μοιάζουμε-κατά τη γνώμη μου -στον τρόπο διασκέδασης και γενικά σε χαρακτήρα πιο πολύ από τους Ιταλούς αλλά σ' όλα τα υπόλοιπα (φροντίδα για το χώρο τους κτλ...) διαφέρουμε. Όσο για τα κεφαλαία και τα μικρά έχω ένα θέμα με το caps lock:) Τώρα, σχετικά με το οικονομικό μέρος, ήθελα 300ε για ένα μεγάλο δυάρι πλήρως εξοπλισμένο που περιελάμβανε στο ενοίκιο και το νερό. Επίσης πάνω απο 20ε δεν έδωσα ποτέ στο σουπερμάρκετ( με γεμάτες σακούλες).Γενικά περίπου ήθελα 500ε σύνολο για να περνάω το μήνα και αν είχα μία δουλειά σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών όπως εδώ με τις ίδιες ώρες (επειδή το έχω ψάξει) ο μισθός είναι 900ε καθαρά.Μιλάμε όμως για νότια της Ισπανίας γιατί οι τιμές είναι πολύ διαφορετικές στο βορά.
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
chrisbd δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι λεγοντας το "αν αν αν". Προσωπικα βασιζοντας στης ικανοτητες μου λεω οτι στον Καναδα η οποιαδηποτε χωρα της Ευρωπης θα ζουσα καλυτερα, και καθαριστρια να δουλευα η να εκανα οικιακες δουλες θα πληρωνομουν πολυ καλυτερα. Και ανεργη να ημουν θα επερνα πολυ περισοτερα λεφτα απο οτι δεινουν στο ΟΑΕΔ. Δεν συμφωνεις;;;;;;;;;
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Προσωπικα βασιζοντας στης ικανοτητες μου λεω οτι στον Καναδα η οποιαδηποτε χωρα της Ευρωπης θα ζουσα καλυτερα, και καθαριστρια να δουλευα η να εκανα οικιακες δουλες θα πληρωνομουν πολυ καλυτερα. Δεν συμφωνεις;;;;;;;;;
Όχι δε συμφωνώ. Αυτό ειναι λίγο λαϊκισμός. Οι μισθοί στην Ευρώπη μπορει να ειναι μεγαλύτεροι, και το κόστος ζωής είναι αντίστοιχα αυξημένο όμως. Η Ευρώπη περνάει κρίση.

Συμφωνώ απολύτως για το επίδομα ανεργίας.

Το ευχαριστώ κατά λάθος.
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
Όχι δε συμφωνώ. Αυτό ειναι λίγο λαϊκισμός. Οι μισθοί στην Ευρώπη μπορει να ειναι μεγαλύτεροι, και το κόστος ζωής είναι αντίστοιχα αυξημένο όμως. Η Ευρώπη περνάει κρίση.

Συμφωνώ απολύτως για το επίδομα ανεργίας.

Το ευχαριστώ κατά λάθος.
Εχω φιλους και στην Γαλλια και στην Ολλανδια, μιλαμε συχνα.

Πες μου σε παρακαλω ποσα περνεις εδω για ενα παιδι (το γνωστο επιδομα);;;;; ξερω , πας να το παρεις με τη βαλιτσα!!! Ποσο περνουν καθε χρονο στην Ευρωπη;;;;;;;;;;;;;

Ειπα στη φιλη μου (Γαλλια) ποσο πηρα για το παιδι και το επιδομα τοκετου και το επιδομα παιδιου................. γελαγε και εκλαιγε η κοπελα επι 3 ωρες. Επισης την ρωτισα ποσο χαλαει στο Σ/Μ καθε βδομαδα, χαλαμε το ιδιο ποσο πανω κατω, σε πληροφορω οτι δεν ειμαι σπαταλη. Ενταξη, το σπιτι εχουν δικο τους, οποτε δεν μπορουσε να μου πει για δανεια, ενοικια κλπ.
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
Η Ευρώπη περνάει κρίση.

Η καθε χωρα περναει διαφορετικα την κριση. Δεν θα αγγιξω θεμα πολιτικης κλπ. Γιατι ξερουμε ολοι οτι για την κυβερνηση της Ελλαδος χρειαζεται ενας Führer!!!!!!!!!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
chrisbd δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι λεγοντας το "αν αν αν". Προσωπικα βασιζοντας στης ικανοτητες μου λεω οτι στον Καναδα η οποιαδηποτε χωρα της Ευρωπης θα ζουσα καλυτερα, και καθαριστρια να δουλευα η να εκανα οικιακες δουλες θα πληρωνομουν πολυ καλυτερα. Και ανεργη να ημουν θα επερνα πολυ περισοτερα λεφτα απο οτι δεινουν στο ΟΑΕΔ. Δεν συμφωνεις;;;;;;;;;

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα απλά λέω ότι πρέπει να το βλέπουμε πιο σοβαρά όταν μιλάμε για μόνιμη κατοικία και όχι σαν ταξίδι. Και φυσικά υπάρχουν καλύτερα μέρη απο την Ελλάδα για να ζήσεις αφορά το εργασιακό, ασφάλειες, παιδεία συγκοινωνίες κλ.
Συμφωνώ ότι θα έπαιρνες καλύτερα λεφτά και σαν καθαρίστρια και στο ταμείο ανεργίας (και γω προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τη δουλειά) αλλά αμα έχεις σπουδάσει πχ πολιτικός μηχανικός θα ήθελες να κάνεις την καθαρίστρια ; Στην μεγάλη ανάγκη θα μου πείς ναι. Και αν πάρει κάποιος τέτοιο ρίσκο για μετανάστευση τέτοια πράγματα πρέπει να σκέφτεται γιατί μιλάμε πλέον για μετανάστεση.:xmas_sad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom