Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν μπορω να καταλαβω προς τι η εχθρα προς καποιον που θελει να φυγει. Δικαιωμα του καθενος ειναι.
Εδω στο φιναλε συζηταμε αν θα πηγαινε καποιος να ζησει στο εξωτερικο απο την αποψη κυριως του τροπου ζωης, κλιματος κλπ
Το αν θα σωθει η χωρα, αν μας θελουν ή οχι κλπ, δεν ειναι επι του θεματος.
Δεν μπορω να καταλαβω προς τι αυτη η εχθρα.
Ενταξει δεν θα παει κανενας πουθενα....
ας κλειδωσουμε και το θεμα αν ειναι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι εμένα αρκετά και νoμίζω πως λίγοι εδώ μέσα είναι εκείνοι που θα έλεγαν "όχι" σε μία πρόταση για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό. Λίγο πολύ, όλοι έχουμε το "μικρόβιο" όμως βρε παιδιά βλέποντάς το ρεαλιστικά, νομίζω πως δεν είναι καθόλου εύκολο... Για να πάρει κάποιος τέτοια απόφαση πρέπει να είναι σίγουρος πως μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες και φυσικά να έχει τα απαραίτητα προσόντα για μια αξιοπρεπή δουλειά που θα του αποφέρει μεγαλύτερα κέρδη απο αυτά που έχει εδώ. Για παράδειγμα, κάποιος που δουλεύει εδώ σε μία εταιρεία και παίρνει μισθό ένα χιλιάρικο και του κάνουν πρόταση μέσα απο την δουλειά του να πάει στο εξωτερικό με τον διπλάσιο-τριπλάσιο, ε ναι τότε να το κάνει. Αν όμως είναι να πάω να δουλέψω σε καφετέρια, το κάνω κι εδώ. 300 ευρώ πάνω, 300 ευρώ κάτω δεν θα μου αλλάξουν ριζικά τον τρόπο που ζω. :roll:

δεν νομιζω οτι υπαρχει μετρο συγκρισης αναμεσα σε μια δουλεια σε καφετερια εδω, με μια πχ στην Σουηδια.
(σε γενικες γραμμες βεβαια)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κουλαρισε μεγαλε...

εγω;; εγω κουλ ειμαι...αλλοι εχουν μπριζωθει εδω μεσα και δεν ξερω γιατι

Υ.Γ. βγαλτο το μεγαλε...αισθανομαι νεος ακομα..χαχα
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Ποια δουλεια δεν ειναι αξιοπρεπης;

Δεν εχεις δουλεψει ποτε σε καφετερια στην Ελλαδα, ε;

Για έναν άνθρωπο που έχει σπουδάσει δέκα χρόνια, που έχει δώσει του κόσμου τα λεφτά για να βρεί μια "καλή" δουλεια, είναι λίγο παράδοξο να πάει στο εξωτερικό για να δουλέψει ως σερβιτόρος ή ως καθαριστής. Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή και αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ όμως το θέμα είναι να πηγαίνουμε μπροστά με αυτά που έχουμε, να το παλεύουμε με αυτά που έχουμε κοπιάσει για να τα αποκτήσουμε. Με αυτή τη λογική γιατί σπουδάζουμε και δεν φεύγουμε όλοι στο εξωτερικό μόλις κλείσουμε τα 18? Ποιός ο λόγος! Θα πήγαινα λοιπόν στο εξωτερικό αν πραγματικά ήξερα πως η δουλειά που θα έκανα, θα μου πρόσφερε μια καλύτερης ποιότητας ζωή απο ΚΑΘΕ άποψη. Το να δουλεύω μόνο για να πληρώνω το νοίκι μου και την διατροφή μου αλλά να χαίρομαι λέγοντας "έφυγα απο την παλιόΕλλάδα άρα πρέπει να είμαι ευτυχισμένος", δεν το κάνω. Με 800 ευρώ φυτοζωώ εδώ, θα φυτοζωώ και στο Παρίσι γιατί Παντού είσαι μίζερος όταν ζείς μίζερα.
Αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι πως σημασία δεν έχει μόνο το ΠΟΥ ζεις αλλα και το ΠΩΣ ζεις κι έχω πολλά παραδείγματα να σου δώσω απο ανθρώπους που κυνήγησαν το "που" αλλά γύρισαν πίσω γιατί δεν άντεξαν το "πως"΄όπως φυσικά και απο ανθρώπους που έφυγαν και δεν θέλουν να επιστρέψουν ποτέ γιατί βρήκαν το "πως" τους.

Αυτά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν νομιζω οτι διαφωνει κανενας με αυτα που λες...
η μονη μου ενσταση ειναι τι γινεται οταν εχεις σπουδασει οπως λες κλπ και παιρνεις εδω 800 ευρω (ή στα κανουν 800 ευρω οσονουπω) και αν πας καθαριστης σε μια Χ χωρα, παιρνεις πχ 1300 ευρω.

Ασε που αν εχει σπουδασει καποιος οπως λες θα βρει με πολυ περισσοτερα οποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης (ισως λιγο πιο δυσκολα αλλα οχι οτι δεν γινεται)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εγω;; εγω κουλ ειμαι...αλλοι εχουν μπριζωθει εδω μεσα και δεν ξερω γιατι

Υ.Γ. βγαλτο το μεγαλε...αισθανομαι νεος ακομα..χαχα
Το μεγαλε παει στην αξια και οχι στην ηλικια. Δεν το βγαζω...

@Zacharoula τι σε κανει να πιστευεις οτι ο μισθος ειναι το παν για να ζησει καποιος καλα; Στην πρωτη μου δουλεια μετα τις σπουδες μου επαιρνα 1200 ευρω το μηνα. Και σου μιλαω πριν απο 6-7 χρονια. Και ξερεις τι εκανα; σχεδον καθομουν. Αλλα το κλιμα ηταν απαισιο και την παρατησα
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
αν φυγουν ολοι οι νεοι ανθρωποι η χωρα θα μαραζωσει.και θα το ξαναπω δεν ειστε ευπροσδεκτοι εξω.(για το νικνειμ συμφωνω,απλα αυτο μου ηρθε).ε κι αφου γουσταρετε να γουσταρετε τι να πω..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το μεγαλε παει στην αξια και οχι στην ηλικια. Δεν το βγαζω...

@Zacharoula τι σε κανει να πιστευεις οτι ο μισθος ειναι το παν για να ζησει καποιος καλα; Στην πρωτη μου δουλεια μετα τις σπουδες μου επαιρνα 1200 ευρω το μηνα. Και σου μιλαω πριν απο 6-7 χρονια. Και ξερεις τι εκανα; σχεδον καθομουν. Αλλα το κλιμα ηταν απαισιο και την παρατησα
Δεν θα διαφωνησω καθολου με το λονδινακια ,αλλα σεβομαι και την αποψη της Ζαχαρουλας.
Αυτο ειναι αν αυτο σας αρεσει.Και για να μιλησω μονο για τον εαυτο μου και για παραπανω που ειπα οτι παω σε χωρα που να μου αρεσει και δουλευω και σε καφετερια:για μενα δεν εχει να κανει με το μισθο..ας ειναι οπως τον θελει η Ζαχαρουλα ή οπως τον θελει ο αγγλακιας:bleh:
Με ενδιαφερει να ζησω σε μια χωρα εστω και με λιγα που θα μου αρεσει ,θα με ηρεμει ,θα εχω εναν απλο τροπο ζωης που θα μου δινει γαληνη ...χωρις δανεια -κριση-περικοπες-projects& deadlines.
Προσωπικη μου γνωμη παντα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αν φυγουν ολοι οι νεοι ανθρωποι η χωρα θα μαραζωσει.και θα το ξαναπω δεν ειστε ευπροσδεκτοι εξω.(για το νικνειμ συμφωνω,απλα αυτο μου ηρθε).ε κι αφου γουσταρετε να γουσταρετε τι να πω..
Εχεις καποιες τετοιες εμπειριες ?Θελεις να μας πεις?
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
δεν νομιζω οτι διαφωνει κανενας με αυτα που λες...
η μονη μου ενσταση ειναι τι γινεται οταν εχεις σπουδασει οπως λες κλπ και παιρνεις εδω 800 ευρω (ή στα κανουν 800 ευρω οσονουπω) και αν πας καθαριστης σε μια Χ χωρα, παιρνεις πχ 1300 ευρω.
Δεν ξέρω αν το κόστος ζωής είναι το ίδιο turms. Νομίζω πως οι μισθοί είναι ανάλογοι με το κόστος ζωής (μοναδική εξαίρεση το χάλι της Ελλάδας).
Για παράδειγμα, τον Ιούνιο θα πάω στην Φλωρεντία για ένα σεμινάριο το οποίο θα διαρκέσει έναν μήνα και ψάχνω να βρώ σπίτι.Για μία απλή γκαρσονιέρα με τα κυρίως βασικά, μου ζητάνε 600 ευρώ εκτός βέβαια κοινοχρήστων. Γενικά, στην Ιταλία θέλω πολύ να ζήσω μόνιμα γιατί και για την δουλειά μου αλλά και για προσωπικούς λόγους, είναι η ιδανική χώρα για μένα.
Σκέφτεσαι όμως να παίρνω έναν μισθό (ως πρωτάρα στην δουλειά) της τάξης των 1.000 ευρώ? Τι να πρωτοκάνεις με αυτά...

@tripakias
φυσικά και ο μισθός δεν παίζει τον κυριότερο λόγο (κι εγώ το ίδιο θα έκανα στην θέση σου) όμως νομίζω πως αν δεν έχεις και χρήματα, δεν μπορείς να ζήσεις καλά όπου κι αν είσαι. Στην αρχή, όλα θα είναι ωραία γιατί θα ζείς σε μιά άλλη χώρα που σου προσφέρει +10 απο αυτά που σου προσφέρει η Ελλάδα... Το θέμα όμως είναι, όταν και αυτά σου γίνουν συνήθεια και καθημερινότητα, πάλι ανικανοποίητος θα είσαι και μάλλον δυστυχισμένος εαν η τσέπη δεν σου επιτρέπει να περνάς καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom