Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
παντα θα ειναι σε καποια πραγματα ενα κλικ καλυτερα απο οτι εμεις εδω...και δεν μιλαμε βεβαια για καμια Ιταλια , Ισπανια...απο Γερμανια και πιο πανω...Δανια, Ολλανδια, και βορειοτερα
Συμφωνω απολυτα!!!
και εγω το λεω μερικα χρονια οτι θελω να φυγω αλλα μενω στα λογια,αρκετοι γνωστοι μου θελουν αλλα απο οτι εχω καταλαβει μας κρατανε συναισθηματικοι λογοι(οικογενεια,σχεση,φιλοι),φοβομαστε να ξεκινησουμε απο την αρχη..
Αν σκεφτεις ομως καθαρα ειναι η καλυτερη λυση..
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ναι εμας περιμεναν εξω.δεν ειναι μονο οι ελληνες ξερετε που θελουν να μεταναστευσουν ειναι κι οι αφρικανοι,οι αραβες κλπ.καταλαβετε το.ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!δεν θελουν τους μεταναστες.οπως κι εμεις δεν τους θελουμε ετσι κι αυτοι.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά έχετε υπόψιν σας οτι θέλουν και χρειάζονται ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ προσωπικό οι χώρες που προανέφερα!

Όχι οτι κάποιος που δουλεύει σε καφέ (ωραιότατο επάγγελμα) θα δυσκολευτεί να βρει κάτι....αλλά ποτέ δεν θα σε συγχωρέσουν που δεν ξέρεις τη γλώσσα!
Σε εταιρείες μεγάλες θα βολευτούν με τα αγγλικά σου και θα σε τιγκάρουν στα σεμινάρια να μάθεις και τη δική τους...

Βέβαια παρότι δούλεψα ένα φεγγάρι στο εξωτερικό..be aware...Θα είσαι πάντα ο "μπαλαμός" :haha:

Είναι αλήθεια οτι μετάνιωσα που γύρισα αλλά φάνηκα και άτυχη γιατί βρήκα δουλειά εδώ...ΚΑΤΑΡΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!:D

Με τους κολλητούς μου το ξαναμελετάω...Άλλη μια μείωση και φεύγω αφήνω μου πίσω μου συντρίμμιααααααααα :cool:
Μπορεί να είμαι και η μόνη επομένως που υποσυνείδητα..εύχεται μείωση..:bleh:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
στο καλο σε αυτους που εγκαταλειπουν την χωρα.και να μας γραφουν.(αραγε οταν καλυτερεψουν τα πραγματα θα θελουν να γυρισουν πισω?)
 

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Ιαπωνία και πάλι Ιαπωνία, και ας είμουνα ζητιάνος εκεί
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Παιδιά έχετε υπόψιν σας οτι θέλουν και χρειάζονται ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ προσωπικό οι χώρες που προανέφερα!

Όχι οτι κάποιος που δουλεύει σε καφέ (ωραιότατο επάγγελμα) θα δυσκολευτεί να βρει κάτι....αλλά ποτέ δεν θα σε συγχωρέσουν που δεν ξέρεις τη γλώσσα!
Σε εταιρείες μεγάλες θα βολευτούν με τα αγγλικά σου και θα σε τιγκάρουν στα σεμινάρια να μάθεις και τη δική τους...

Βέβαια παρότι δούλεψα ένα φεγγάρι στο εξωτερικό..be aware...Θα είσαι πάντα ο "μπαλαμός" :haha:

Είναι αλήθεια οτι μετάνιωσα που γύρισα αλλά φάνηκα και άτυχη γιατί βρήκα δουλειά εδώ...ΚΑΤΑΡΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!:D

Με τους κολλητούς μου το ξαναμελετάω...Άλλη μια μείωση και φεύγω αφήνω μου πίσω μου συντρίμμιααααααααα :cool:
Μπορεί να είμαι και η μόνη επομένως που υποσυνείδητα..εύχεται μείωση..:bleh:

και εγω σε μια ακομα μειωση δεν νομιζω πλεον οτι με παιρνει για αλλο "υπομονη"...ουτως ή αλλως και εδω "μπαλαμας" πλεον αισθανομαι....
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι εμένα αρκετά και νoμίζω πως λίγοι εδώ μέσα είναι εκείνοι που θα έλεγαν "όχι" σε μία πρόταση για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό. Λίγο πολύ, όλοι έχουμε το "μικρόβιο" όμως βρε παιδιά βλέποντάς το ρεαλιστικά, νομίζω πως δεν είναι καθόλου εύκολο... Για να πάρει κάποιος τέτοια απόφαση πρέπει να είναι σίγουρος πως μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες και φυσικά να έχει τα απαραίτητα προσόντα για μια αξιοπρεπή δουλειά που θα του αποφέρει μεγαλύτερα κέρδη απο αυτά που έχει εδώ. Για παράδειγμα, κάποιος που δουλεύει εδώ σε μία εταιρεία και παίρνει μισθό ένα χιλιάρικο και του κάνουν πρόταση μέσα απο την δουλειά του να πάει στο εξωτερικό με τον διπλάσιο-τριπλάσιο, ε ναι τότε να το κάνει. Αν όμως είναι να πάω να δουλέψω σε καφετέρια, το κάνω κι εδώ. 300 ευρώ πάνω, 300 ευρώ κάτω δεν θα μου αλλάξουν ριζικά τον τρόπο που ζω. :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι εμένα αρκετά και νoμίζω πως λίγοι εδώ μέσα είναι εκείνοι που θα έλεγαν "όχι" σε μία πρόταση για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό. Λίγο πολύ, όλοι έχουμε το "μικρόβιο" όμως βρε παιδιά βλέποντάς το ρεαλιστικά, νομίζω πως δεν είναι καθόλου εύκολο... Για να πάρει κάποιος τέτοια απόφαση πρέπει να είναι σίγουρος πως μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες και φυσικά να έχει τα απαραίτητα προσόντα για μια αξιοπρεπή δουλειά που θα του αποφέρει μεγαλύτερα κέρδη απο αυτά που έχει εδώ. Για παράδειγμα, κάποιος που δουλεύει εδώ σε μία εταιρεία και παίρνει μισθό ένα χιλιάρικο και του κάνουν πρόταση μέσα απο την δουλειά του να πάει στο εξωτερικό με τον διπλάσιο-τριπλάσιο, ε ναι τότε να το κάνει. Αν όμως είναι να πάω να δουλέψω σε καφετέρια, το κάνω κι εδώ. 300 ευρώ πάνω, 300 ευρώ κάτω δεν θα μου αλλάξουν ριζικά τον τρόπο που ζω. :roll:
Ποια δουλεια δεν ειναι αξιοπρεπης;

Δεν εχεις δουλεψει ποτε σε καφετερια στην Ελλαδα, ε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι εμένα αρκετά και νoμίζω πως λίγοι εδώ μέσα είναι εκείνοι που θα έλεγαν "όχι" σε μία πρόταση για μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό. Λίγο πολύ, όλοι έχουμε το "μικρόβιο" όμως βρε παιδιά βλέποντάς το ρεαλιστικά, νομίζω πως δεν είναι καθόλου εύκολο... Για να πάρει κάποιος τέτοια απόφαση πρέπει να είναι σίγουρος πως μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες και φυσικά να έχει τα απαραίτητα προσόντα για μια αξιοπρεπή δουλειά που θα του αποφέρει μεγαλύτερα κέρδη απο αυτά που έχει εδώ. Για παράδειγμα, κάποιος που δουλεύει εδώ σε μία εταιρεία και παίρνει μισθό ένα χιλιάρικο και του κάνουν πρόταση μέσα απο την δουλειά του να πάει στο εξωτερικό με τον διπλάσιο-τριπλάσιο, ε ναι τότε να το κάνει. Αν όμως είναι να πάω να δουλέψω σε καφετέρια, το κάνω κι εδώ. 300 ευρώ πάνω, 300 ευρώ κάτω δεν θα μου αλλάξουν ριζικά τον τρόπο που ζω. :roll:
Εγω παντως αν ημουν εντελως ελευθερη απο υποχρεωσεις και μπορουσα να παω σε καποια τροπικη χωρα να δουλευω και σε καφετερια ,θα το εκανα.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
κι αμα φυγετε ολοι εσεις η χωρα θα σωθει
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
κι αμα φυγετε ολοι εσεις η χωρα θα σωθει
Κοπελια (σορυ κιολας γιαυτο που θα πω αλλα σκιαζομαι με το νικνειμ σου ...που το βρηκες :shock: )
δεν φευγουμε για να σωθει η χωρα ..φευγουμε γιατι γουσταρουμε και για να γουσταρουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom